\<t. «O. PUBLIEKE BESTEDING. MA AN 5) AG 11 AUGUSTUS. j Dp uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f .1.75franco per post f -1*90. De inzt BESTUREN EN ADMINISTRATIE^. BURGEMEESTER f,n WETHOUDERS van GOES, zullen op Zaturdag den 23 dezerdes namiddags ten een ureten raadhuizein het openbaar trachten aan te besteden Het doen van ONDERSCHEIDENE WERK ZAAMHEDEN aan het gebouw dek JONGE JUEVROUWEN-SCHOOL op de beesten markt binnen deze gemeente waarvan locale aanwijzing zal geschieden op Zaturdag den 16 bevorens, des namiddags ten een ure; zullende bestek en voorwaarden ter secretarie ter lezing liggen, van Woensdag den 13 dezer tot den dag der besteding. Gedaan ten raadhuize van Goesden 9 Augustus 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BL A AU BEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BINTTEHLAADSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 11 Augustus. Bij vonnis onzer regtbank is de meermalen door ons besprokene Maria Oostdijkwed. A de Jonge, jl. zaturdag veroordeeld tot twee jaren correctionele gevangenisstraf c. exp. In den vroegen morgen van heden werd door eenige buren brand ontdekt in het huis bewoond door jIS.in de 's Heer Heudrikskinderenstraat. Dewijl men op hun verzoek om open te doen weigerdeis dit later door de policie geschiedtoen de bewoner reeds met blusschen bezig was. De brand schijnt zich be paald te hebben tot het bed en beddegoed en wordt aan onvoorzigtigheid toegeschreven. In den nacht van 9 op 10 dezer, circa 10 uren, ontstond er brand in de gemeente Krabbendijke en wel in de schuur behoorende aan den armen aldaar in gebruik bij den landman Welleman, welke brand zich spoedig aan twee belendende gebouwen mededeelde, waarvan het eene bewoond door den heer J. van den Brinken het andere door de wed. J. van Boven en S. de Visser. Eerstgemelde schuur is geheel afgebrand met het zich daarin bevindende hooi, eenige voeren rogge, eene chais en twee boerenwagens, eene geit, een schaap en twee varkensook het huis bewoond door de wed. van Boven en S. de Visser is geheel verbrand met de zich daarin bevindende winkelgoederen; slechts enkele meubelen zijn daaruit behouden. Uit het huis bewoond door den heer van den Brink is meest alles gered, waaronder gelukkig de verschillende stukken en papieren behoorende tot de secretariën van Krabbendijke en Rilland. De spuiten van Krabben dijke, Rilland Kruiningen en Waarde hebben het hunne bijgebragt om verdere ongelukken te voorkomen; algemeen roemt men den dienstijver van het personeel, behoorende tot de spuit van Rilland. Tot heden is de oorzaak nog onbekend. Volgens het ontworpen plan zal de spoorweg van Vlissiugen naar den Rhijn, die ten doel heeft het net der spoorwegen van Midden-Duitsch'iand te verbin den met de zeehavendie het digst bij den Teems gelegen is, de volgende rigting nemen: Van Vlissingen op het zuidelijk punt van het eiland Walcheren aan den mond der Schelde rigt zich de weg op Middelburghoofdstad van Zeeland. De overtogt van het Sloe zal bewerkstelligd worden door een tolregt of met stoomschip-bruggen gelijk dit plaats heeft voor den overtogt van den Rijn te Rugrort, Van genen kant van het Sloe wordt de spoorweg gevestigd op het grondgebied van het eiland Zuid-Beveland, het welk de Engelsch-Hollandsche maatschappij voornemens is met het vasteland te verbinden, welke werken meer dan 14000 bunders grond tot weilanden moeten maken. In dit eilanddat weldra zal ophouden een eiland te zijn doet de spoorweg Goes aan. Van den anderen kant der Oosterscheldewelke men zal digtengaat de spoorweg langs Bergen op Zoom en verbindt zich te Rozendaalmet den zijtakwelke het station met 4B8te Jaargang, ding van advertentien moet geschieden vóór drie uren des nami Breda verbindt. Te Rozendaal aangekomen kan men of wel tot Breda den bedoelden zijtak ontleeneu, dooreen regt van doorloop te betalen of wel een' spoorweg in dezelfde rigting maken. Van Breda rigt zich de lijn vervolgens naar Tilburg, 's Bosch, Helmont, eu brengt den weg tegenover Venlo op den linker Maasoever. De geheele lengte van Viersen (op pruissisch grondge bied) bedraagt 242 kilometers, waarvan 219 kilometers te vervaardigen. Het benoodigde kapitaal voor den aanleg van dezen weg, wordt geschat op ongeveer 30 millioen guldens. (®p.) De N. N. Brab. zegt in een berigt van 8 dezer: Uit eene goede bron vernemen wij dat de groote zwarigheid welke aan de uitvoering van den Zeeuwseh- Noordbrabandsch-Limburgsehenspoorweg verbonden was, door de gunstige beschikking der regering opgeheven isin dien zindat aan de ondernemers de ver gunning is verleend, den weg aan te vangen daar ter plaatse waar zij het voor hunne belangen het dionstigst zullen oordeelen zoodat wij thans mogen hopendat binnen zeer korten tijd met allen ijver handen aan het werk zullen geslagen worden en de geheele weg zoo spoedig mogelijk aan den handel en aan het open baar vertier ten gebruike zal geleverd worden. [Per telegraaf). Heden nacht heeft op de hoogte van Schiedam een ontzettend voorval plaats gehad zijnde twee spoortreinen tegen elkander ingeloopen. Men betreurt reeds vier dooden en spreekt van een aantal gekwetsten, meerdere bijzonderheden ontbreken. Uit het verslag des hoofdbestuurs van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de ge wapende dienst over 1855, blijkt, dat onderstand is verleend aan 1877 personen, terwijl nog 890 iniirmen onderstand hebben verwacht en daarop aanspraak zouden kunnen maken indien de krachten van het fonds dit veroorloofden. De uitgaven bedragen f 79,202, de ontvangsten slechts f 74,859 zoodat er een te kort is ontstaan van f 74,43 De collecte heeft f 27,059 en derhalve 11,88 meer opgebragt dan in 1854. Men leest in de Dusseldorfer Zeitung. Er werd ons dezer dagen eene waarschuwing ten aanzien der aardappelen gemeld die niet ongegrond schijnt. Een schaapherder namelijk, verhaalde, dat hij vóór 10 jaren, vóór het verschijnen der aardappelziektesteeds veel moeite had gehadzijne kudde schapen voorbij aard appelvelden te drijvendaar de dieren altijd grooten lust in het loof hadden weshalve de hond dan eene bijzondere waakzaamheid moest toouen. Sedert de ziekte zich vertoond hadwaren de schapen steeds voorbijgegaan en niet een had meer eenige neiging tot de aardappelen getoond. Dit jaar was die neiging weder in hooger graad voor den dag gekomen en hij zoowel als de hond moesten nu weder opmerkzaam zijnwanneer zij een aardappelveld voorbijgingen die nu weder overal in de grootste gezondheid en weelde righeid staan. En volgens alle berigten uit de Rhijn- provincien en Westfalen geeft en belooft dit gewas eenen goeden oogst. Te New-York is dezer dagen voor particuliere rekening een stoomschip afgebouwd, hetwelk voor het grootste van de wereld geldt. Het is de van der Bilt, 3354voet lang, 46 voet breed, 32 V2 voet diepen 5000 ton belaadbare ruimte bevattende. Het heeft van aanbouw nagenoeg een millioen dollars (2 /2 millioen guld.) gekost. Men verneemt dat het getal aangevraagde jon gelieden voor de Kaap de Goede Hoop nagenoeg vol tallig iswelligt is er voor eenige protestantsche meisjes van 12 tot 17 jaren nog gelegenheid om ge plaatst te worden het vertrek van het schip is op het laatst dezer maand bepaald. Binnen kort zal op bet lapersch veld aan den Soestdijkerstraatweg een ezelwedren plaats hebben ingesteld door de vereeniging ter verbetering van het ezelras. Ongetwijfeld zullen Hilversums ingezetenen en de vele vreemdelingen die thans aldaar het landelijk zomergenot smaken bij gunstig weder veel genoegen vinden in deze alleraardigste harddraverij die door gaans meermalen de lachspieren der toeschouwers in Ï'K Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigtcnvan .16 regels d f Jfld behalve het. zegel regt. idags. beweging brengt, wanneer de respective langooren niet willen gelijk huil berijder en blijken geven van hunne onveranderlijke karaktertrekken stugheid en onwil. Men heeft zich de moeite gegeven zoo veel mo gelijk na te gaan hoeveel 'bier gedurende de feestdageu te Brussel, van 20 Jnlij des morgens tot 23 Julij des avondsin de 32 voornaamste estaminets verbruikt is en heeft berekend dat het minstens een millioen gla zen of ruim 2000 tonnen faro en lampiek heeft bedra gen. De zoogenaamde bazen in verscheidene brouwe rijen hebben zich zoo zwaar afgewerkt dat sommigen van hen ernstig ziek zijn geworden. BU1TENLANDSCHE AIEUWSÏ'IJDINGEN. RUSLAND. De keizer heeft bepaald dat het Ghetto (de joden wijk; te Moskou zal ophouden te bestaan en de israe- lieten in die stad vrijheid zullen hebben in alle wijken, naar hunne verkiezing, te wonen. De bepaling echter dat geene israelieten naar Moskou mogen reizen, zonder te Petersburg vergunning daartoe te hebben aangevraagd, blijft gehandhaafd. De Times voorspeltdat wanneer de keizer maar eeuigzins aan de van hem gekoesterde verwachting beantwoordtde engelsche oostzee-handel binnen een paar jaren zich minstens verdubbelen en eene nu nog naauwelijks geloofbare hoogte bereiken zal, vooral bij aldien de rivier Amur door een spoorweg met Moskau wordt verbonden. DUITSCHLAND. - Frankfort. Men heeft in Pruissen de electriciteit weder op eene nieuwe wijze toegepast, namelijk bij de vischvaugst. Men liet namelijk een electrisch licht, dat in een gla zen bol besloten isin de zee zinken. De visschen, die op het licht toeschieten, kwamen in grooten getale bijeen. Zijn er genoeg bij elkander, dan behoeft men slechts het net op te halen om eene buitengewoon groote vangst te doen. Luidens verschillende berigten uit Hongarije wordt daar een bijzonder rijke drniven oogst verwachtde oudste menschen heugt zulk een voorspoedige staat der wijnbergen nietook in kwaliteit zal het gewas het beroemde van 1834 niet achter staan. ENGELAND. Londen. De regering heeft kennis gegeven dat aan alle land bouwers schaapherders hoveniers metselaars hoef smeden timmerlieden en vrouwelijke dienstbodendie zich bij haar aanmeldenkostelooze overtogt naar Moreton-BayGeelong Melbourne, Victoria, Sydneg en Adelaide verleend zai worden. De koningin-weduwe van Oude en de vermoe delijke erfgenaam vau den troon die binnen veertien dagen te Southampton worden verwacht, zijn te Cairo gebleveu, omdat de stoomboot die van Alexandrie naar Engelaud vertrokgeene ruimte voor haar eu haar talrijk gevolg aanbood. Bij het overladen harer goede ren te Suëz viel een juweelkistje, waarin o. a. een halssieraad van 10,000 dollars, als geschenk voor koningin Victoriazich bevond over boord door middel van duikers hoopt men het terug te erlangen. Aan den bevelhebber der stoomboot, die haar uit Bengalen naar Suëz bragt, heeft zij 1000 en aan elk zijner officieren 500 rupijen geschonken. Noch de koningin, noch iemand uit haar gevolg, had immer de zee of een schip gezien. FRANKRIJK. Pakijs. Het blijft onzeker of de keizer nog naar Biarritz gaat. Toen de spaansche aangelegenheden zich ernstig lieten aanzienis de reis naar de Pyreneën bepaald afgezegd. Nu is het weder twijfelachtig of de togt nog zal doorgaan. Intusschen zijn er 5 nieuwe spoor wagens voor de reis gereed gemaaktdeze keizerlijke wagens zijn met de grootste pracht ingerigt. Er is eene groote salon eene kleine salon rookkamer voor den keizer en zijn gevolg, twee slaapkamers, nog eene kamer vöor eene dame, die de keizerin vergezelt, enz. De wagens zijn zoo hoog, dat ze de tunnels van den Straatsburger weg niet passeren kunnen. Er is verlichting aangebragt in de wagens die bij het ingaan van tunnels van zelve zich vertoont en weer verdwijnt als men in het daglicht terugkomt. Deze reiswagens hebben 266,000 fr. gekost.

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1