GOIMlll! %5 DONDERDAG 7 AUGUSTUS. No. 50. 43*tc Jaargang. BanBSBïaxs.^'agia t-:-y De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j avonds, uitgezonderd Oft feestdagen De prijs per kwartaal is f J.76franco per post f 4,90. De inzending van adverteutien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advert,en tien worden d zf> ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en dood herig ten, van J6 regels d f behalve het ztgelregt. BESTUREN EN ADMINISTRATIEF ADVERTENTIE. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van GOES, verwittigen bii deze de belanghebbenden Dat de gewone Jaar m ar kt binnen deze gemeente zal worden ingeluid opZATURDAG den 16 AUGUSTUS en beginnen op DINtiSDAG den 19 DAAKAANvoi.oENDKen eindigen op DINGSDAG den 2 SEPTEMBER daarna. Dat op dezelve geene Kwakzalverslloroskooptrek- kers en dergelijke toegelaten en alle draaiborden Dobbelspelenlli.jfelaars en Bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsen vóór den hierboven bepaalden aanvang der jaarmarktvrachtvrij en met opgave der benoodigde breedte iu nederlandsche elle- m.iatzullen moeten geschieden aan de marktmeesters A. J. A. P. van Cai.mthout en J. Visser Az, aan welke een ieder, alvorens te kunnen worden toegelaten, deszelfs patent zal moeten vertoonen. Voorts, /lat geene nadagen zullen worilen losgestaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 19 Julij 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te GOES maakt bij deze bekend dat bij haar zijn ingekomen en van heden at' 14 dagen langbij haren secretaris, voor belangebbenden ter inzage zullen liggen de volgende stukken te weten Statistieke opgaaf omtrent de staats-inkomsten en schulden, handel, scheepvaart, in-, uit- en door voer, bevolking enz. van Groot Brittanie, over de laatste 15 jaren, 18-111,855. Verslagen betrekkelijk handel, scheepvaart enz., van hetzelfde rijkover de maanden Februarij en Maart jl. Verordening op den vruchtenhandel in Frankfort. Eerste verslag der werkzaamheden van het bureau ten behoeve van landverhuizers in Hamburg, over 1855, e. m. a. Goes, den 7 Augustus 1856. Namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd De Secretaris A. SOIIRAVER ICz. BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 7 Augustus. Meermalen bleek hier de behoefte en het verlangen naar eene geschikte bad- of zwemplaats Dezer dagen hebben zich eenige liefhebbers vereenigd en eene op roeping gedaan ter nadere bespreking van het plan om met toestemming van het bestuur op de doelma tigste wijze zoodanige instelling tot stand te brengen. Wat het. gevolg zijn zal is nog niet te bepalen, zeker ligt het nog ver in 't verschiet. De. als verdacht van den diefstal in het kantoor van den rijks-telegraaf alhier, voorloopig in hechtenis ge nomen bode is gisteren weder op vrije voeten gesteld, door dien er nog geene voldoende bewijzen tegen hem kunnen worden ingebragt. Dezer dagen is door liet bestuur der maatschappij tot indijking der op-en aanwassen in de Ooster-Schelde, eene commissie benoemd tot het aankoopen van gronden voor het kanaal door dit eilandwaarvoor de benoo- di^ile gelden b. reids ten kantore van een handelshuis alhier zijn gestort. Door de kamer van koophandel en fabrijken te 's TIertogenbosch, is een adres ingediend aan den minister van Innnenlari,'sche zaken, ter ondersteuning van de spoedige d,mistelling van den geprojecieerden en ge- coiisessioneerden spoorweg van Vlissingen naar Venlo. Men verneemt dat de beraadslagingen der onder scheidene cominissiën voor dieu spoorweg uit 's Bosch Breda, Eindhoven en Helmond, thans te 's Gravenhage i vereenigd, ten gunste voor den aanleg van dien spoor weg uitvallen, en men alaoo spoedig de verwezenlijking van dat trotsche plan mag te gemoet zien welks uit voering op niet minder dan 60 millioeti guldens ge- 1 schat wordt. De heer inr.IK. van Rumunde, nieuw benoemd minister voor de zaken der roomseh-katholieke eere- dienstis eergisteren in de residentie aangekomen. De heer de Smit van den Broeckevoormalig minister van marine, heeft, de residentie verlaten en zich naar Vlissingen begeven. Te Middelburg moet voor een jaadsüd herstemd worden tusschen de heeren A. IJ. G. Kokker en jhr. W. II. tie Jonge, de eerste verkreeg 159, de laatste 152 stemmen. De volstrekte meerderheid was 164. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeen teraad te Haarlem op den 5den dezerheeft jonklir. M. Salvador de meeste stemmen, zijnde 60S op zich vereenigd. De volstrekte meerderheid bedroeg 307. De nieuwe vrije stemming voor een lid der 2de kamer te Leijden is bepaald op 12 Augustus a. s. Uit de verslagenonlangs aan de staten der provinciën overgelegd blijkt dat de wettelijke bevol king van Nederland in 1855 was: 1,582,927 m. 1,662,850 v., totaal 3,215,777;dat de feitelijke be volking bedroeg 3,261,227 zielen en wel 1,012,859 m.e.u 1,648,368 v;dat er in 1855 zijn geboren 102,815 kinderen als 53,036 van het mann. en 49,779 van het vrouw, geslacht; zijn gestorven 90,338 perso nen en wel 45,327 rn. en 45,011 v.; dat er 24,359 huwelijken zijn gesloten en 102 door echtscheiding zijn ontbonden. De bevolking, naar de godsdienstige gezindheden, was als volgt: 1,777,284 ned. herv 8,094 fr. herv.; 506 eng. presb.103 leden der schotsche gemeente; 494 angl. epise. 56,230 ev. lutli. 9584 herv. ev. luth. 41,241 doopsgez.; 5182 rem.; 301 hernhutters; 50,191 christ. afgesch.1,203,231 roomschcn; 5343 oud roomscbeii24 grieken 60,061 ncd. isr.3387 ned. port. isr. en 1389 personen tot geene der genoemde gezindheden behooreude. De brusselsche correspondent van La Meuse, be vestigt het reeds mermalen herhaald 'berigtdat de julij-feesten in Belgie, voortaan, in stam! gehouden zullen worden, ten einde grootendeels zoo niet geheel, de septemher-feesten te vervangen en wel oin aan de oude gevoeligheid van Nederland op dit punt te ge- moet te komen. Volgens dien coiespondent had de liollandsche driekleur tijdens de laatste feesten te Brus sel in alle versieringen de bovenhand met het doel dat deze roemrijke gedenkdag te gelijkertijd gelegen heid zou geven tot eene meer innige vereeniging van twee landenwelke zoo veie onderlinge belangen en sympathieënna de catastrophe van 1830, nader tot elkander gebragt hebben. Nu verzekert men, zegt Lij, dat er in Nederland plan bestaat om feesten te geven, bestemd om de goede verstandhouding die tusschen Belgie en Nederland bestaatte vieieu en reeds zou onder de hand aan sommige belgische kunstenaars hun gevoelen geviaagd zijn betreffende het karakter dat deze festiviteiten zouden moeten hebben. De schrijver van het artikel hoopt, dit denkbeeld eerstdaagszoo moge lijk in september verwezenlijkt te zienten einde zoodoende de laatste sporen van den ouden haat te doen verdwijnen en plaats te doen maken voor die beginselen van broederschap, welke twee onafhankelijke en vrije volken belmoren te vereenigen Op Dingsdng 19 dezer maand zal in het land bouwkundig opvoedings gesticht te Montfoort, ter ge legenheid vim de geheele voltooijing der gebouwen van deze stichting, feest worden gevierd Behalve h tjaar- li]kseh onderzoek naar de vorderingen der kinderen, zal in den namiddag van dien dag door de kinderen een vokanl-concert worden gege en, terwijl een landelijk feest de werkzaamheden zal sluiten. Allerwege wordt men door het heerlijke voor- uitzigt gestreeld, om dit jaar eenigzins de vroegere goedkoopte der granen te zien terugkeeren. En met, regt; immers van alle zijden hoort men dat de graan velden een' gouden oogst belovendat de aardappel wel in het loof, doch eene maand later als te voren door ziekte is aangedaan en daarenboven de knol onge deerd blijft en met grooten voorraad van meelstof is voor zien; terwijl ook, ten gevolge des vredes, wederom de oostersche graanschuur is opengesteld en vele rijke vrachten op weg zijn, om de markten 'te voorzien en de prijzen te verlagen. De buitengewone hitte, die op het laatst der vorige week heersehte, heeft weder aan eenige menschen liet leven gekost. Zoo heeft te Enkhuizen een land bouwer, die aan het mosterd hokken (mosterdzaad aan hoopen zei ten) bezig was, zich door uitputting neder- gtdegd en den geest gegeven terwijl te Raamsdonk een arbeider die uithoofde der hittete veel karne melk dronkop zijne plaats is dood gebleven. Ook een 20jarig jongeling, te Asperen wonende, die zich alhier in de nabijheid van het Heukelumsche bosch luid begeventeil einde aldaar te baden, is waarschijnlijk in de diepte geraakt en verdronken. Uit Zierikzee meldt men een soortgelijK geval. Aldaar is namelijk een oppassend huisvader verdronken, I die, zich eenigzins willende verkoelen te lang zwom), zoodat hem zijne krachten begaven en hij in de diepte wegzonk. i - I Eene daad van moedige zelfopoffering werd den i 1 sten Augustus in de nabijheid van Vlissingen verrigt. 1 J. D. Ve/hage, bewaarder der marine aldaar, liet dien dag zijn zoontje in de nabijheid van het fort de Nolle' baden het knaapje kwam ongelukkig in eene diepte waar de felle kracht van den draaijenden stroom hem I spoedig deed zinken. De vaderzijn kind in gevaar j ziende, stort zich, zonder te kunnen zwemmen, in i zee om zijn zoon te redden maar ook hij zonk. De. belgische loods A. II. Lamottebekend door menige daad van zelfopofferende menschenliefde, werpt zich in den stroom brengt den vader op strandbegeeft zich andermaal in zeeen heeft de streelende zelfvol doening ook het knaapje te redden en aan de borst des geredden vaders te brengen. [A. Cl.) Eergisteren had in het dorp Opijnen, nabij Waar denburg, een treurig ongeluk plaats. Het tweejarig kind van een landbouwer werd door de moeder aan de zorg van eene dienstbode eenige oogenbükken toe vertrouwd deze laatste schijnt zich verwijderd te heb ben althans toen de moeder naar haar kind vroeg kreeg zij ten antwoorddat het spelende was de moeder ziet rond, doch vindt haar kind niet; overal wordt gezochtdoch te vergeefsna eenige uren zoekeirs wordt het verdronken of liever gestikt uit eene mestput opgehaald. De mestput was met zaadstoppelen opgehoopthef kind schijnt dezen berg fe zijn opgeklommen en door liet gladde naar beneden getuimeldwant men ont waarde een kuil, waarin het op het hoofdje neergestort en verstikt in een kleine, modderpoel werd terugge vonden. Bij de aankomst van de vorige overlandaiail werd medegedeeld, dat het Zr. Ms. stoomschip Amsterdam hij liet leveren van deu slag tegen de zeeroovers in de maanden Maart en April ji. op de noord-oost kust van Celebesniet had mogen gelukken al deze on- menschen in handen te krijgen, en zij, door naar den wal te zwemmen, in het gebergte waren gevlugt- thans wordt als een vervolg op die mededeeling berigt, dat de resident van Menado, in kennis gesteld zijnde met het vermoedelijk getal en de plaats waar de mo vers in het gebergte waren gevlugt, onverwijld pogingen in het werk stelde hen meester te worden, welke pogingen i met een zeer gunstigen uitslag zijn bekroond geworden, j De movers zich in een staat van verdediging op j cenen berg nabij Koffijn gesteld hebbendewerden daar door een groot gedeelte der bevolking en de bur gerwacht van Menado en Kema aangevallen met dat gevolg, dat over de 100 roovers zijn gesneuveld, 20 I gevangen gemaakt en 30 der door haar geroofde men-

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1