No. 58, 4IIslc Jiuirgdiig, MAANDAG 4 AUGUSTUS. j b&k&m&mkkim®- Schouwing der Wegen. bekendhabim}. uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J.7 5franco per post f 1,90. De inze BESTUREN EN ADMINISTRATIEF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, willende voldoen aan de circulaire van den commissa ris des konings in de provincie Zeelandvan den 19 January 185:1, A, no. 10-1, le afdeeling, Provinciaal blad no. 11), houdende uitnoodiging om jaarlijks vóór of'uiterlijk op den 20 Augustus in te zenden, eene opgave van de in deze gemeente zich bevindende offi cieren onder-officieren en verdere leden der schutterij, dieter erlanging van het eereteeken ingesteld bij zijner majesteits hesluit van den 5 December 1851, voor EERVOLLE, LANGDURIGE WERKELIJKE DIENST hij ds SCHUTTERIJEN, in de termen zijn gekomen en verlangen daarmede te worden begif tigd breugen zulks ter kennis van de belangheb benden met verzoek om met overlegging van eenen staat van dienst, waaruit blijkt, dat zij gedurende vijftien jaren en langervoor zich zelveri in werkelijke dienst zijn geweest en zich aanhoudend onberispelijk hebber: gedragen, van hun verlangen om met het be doelde eereteeken begiftigd te worden, aan burgemeester en wethouders te doen blijken, vóór of uiterlijk op den 16 dezer, ten einde door hen ten bepaalde tijde gevolg aan de bekomene aanschrijving kunne gegeven worden. En opdat dit algemeen bekend zij zal deze worden afgekondigdaangeplakt en geplaatst in de GoesscAe Courant. Gedaan ten raadhuize van Goesden 2 Augustus 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, U: Pr BLaAUBEKN, De Secretaris, H. O. PILAAR. beftt3ndbiahing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, verwittigen de daarbij belanghebbenden Dat door hen, ter voldoening aan de circulaire van den heer commissaris des konings in de provincie Zee land van den 22 October IS50, A. no. 6588', 8e afdeeling Provinciaal blarl no. 144) vóór of op den lsten September van elk jaar, opgave behoort te wor den gedaan, betrekkelijk de in de gemeente plaats gehad hebbende GEHEELE SLOOPINGEN van GEBOU WEN; en noodigen mitsdien de ingezetenen uit, voor zoo ver zoodanige slooping van eenig gebouwd eigen dom mogt hebben plaats gehaddaarvan ter secretarie dezer gemeente, aangifte te doen vóór den 28 der loo- peude maand, als kunnende alleen in dat geval, daarop gelet worden bij de verandering in den aanslag voor de eerstvolgende dienst, te maken. En opdat niemand onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigdaangeplakt et: in de GoesscAe Courant geplaatst. Gedaan te Goes, den 2 Augustus 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES: Ter voldoening aan de bepalingen van liet reglement op het beheeronderhoud en de poücie dei' buurt wegen en voetpaden, in deze provincie, dato den 6 Julij 1888, in deze gemeente, voor zooveel de buurt wegen aangaatingevoerd bij publicatie van den 4 Mei 1844. Zullen op Woensdag den 20 Augustus 1856, SGHOUW- HOUDEN ovF.n ali.e de BUURTWEGEN in deze GEMEENTE en worden mitsdien de wegpligtigen en verdere belanghebbenden aangemaand en gewaarschuwd om te zorgen dat de voorsclrreve wegen in behoor lijken staat en geëffend zijn dat alle laagten slag- sporen gaten en putten behoorlijk aangevuld en de kanten der wegen van distels, brandnetels en verdere ruigten gezuiverd zijn mitsgaders de waterleidingen Sprinken slooten en gruppen langs de wegen vol komen zijn schoon gemaakt. Alles op de boete en straffen Lij het meergedacht reglement op de over treding gestatueevd. ling van advertentie!! moei. geschieden, vóór drie uren dei uami Aldus vastgesteld door burgemeester en wethouders voornoemd, den 2 Augustps 1856, om door aanplak king ter gewone plaatsen en insertie in de GoesscAe Courant ter kennis der belanghebbenden te worden gebragt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris IL C. PILAAR. BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. Kapelle3 Augustus, lieden werd onze beroepen predikant, ds. 8'. van Hoekkandidaat bij het prov. kerkbestuur van Overijsselin de II. bediening met, handoplegging bevestigd en tot ons ingeleid door den consulent onztr gemeente, ds. K. van Drielpred. te Biezelingemet eene leerrede over I Kor. Ill 9, Des namiddags aanvaardde de bevestigde zijne H. be diening met eene leerrede naaraanleiding van II Kor. IV :5. Eene talrijke schare woonde deze plegtigheden bij, en het verblijdt ons de vacature alzóó vervuld te zien. GOES, 4 Augustus. Tot heden is de dader van den diefstal in het tele graaf kantoor alhier nog niet bekend, maar als daarvan vei dacht in hechtenis genomen de vroegere bode aan gameid kantoor M. (1. v. d. E. De Staats-Courant bevat het volgende besluit: De koning heeft goedgevonden bij besluit van den 1 dezerno. 65tot minister voor de zaken van de ropmsch-katholieke eeredienst te benoemen des; hees mr. J. If'. van Romilnderaadsheer in het provinciaal geregtshof van Noord-Hollandte Amsterdam. Wij vernemen zegt de Middelb. C't. dat bij ge legenheid van de 25ste verjaring van den tiendaagschen veldtogt, heeren officieren van het 1ste regiment infan terie, die aan de krijgsverrigtingen van 1831 hebben deelgenomen, voornemens zijn van 2 tot 11 dezer het groote metalen kruis te dragen tot herinnering aan die wapenfeiten en als een huldeblijk aan hunnen aan voerder den Prins van Oranjewijlen Z. M. koning Willem II. De haagsche correspondent van F IndJpendance wil wetendat de bekende fransche schrijver Engine Suedie zich op dit oogenblik te 's Hage bevindt, voornemens is zich in Holland te vestigen en wel te 's Gravenhage Dat onze minister van binnenlandsche zaken landbouwkundige scholen wenscht gesticht te hebben strekt hem alles behalve tot oneer. Onze bodem is bij uitstek geschikt voor den landbouwdie nu reeds schatten afwerpt, maar nog veel meer productief kan worden gemaakt, als hij namelijk meer wetenschappelijk wordt gedrevenhetgeen ook voor de schatkist tot voordeel zou zijn. Doch eene zaak van niet minder belang is de herziening van het kadasterhetwelk de grondslagen regelt. Bij de wet op het kadaster is bepaald dat de bedoelde herziening telkens om de 10. jmen meet plaats hebben, Sedert die wet is uit gevaardigd er. het kadaster is vastgesteldzijn reeds 25 jaren verloopen, maar aan geene herziening is nog gedacht. In die 25 jaren zijn de meeste grond-eigen dommen aanmerkelijk verbeterd Heidevelden zijn in korenakkers, moerassen in weilanden herschappen. Zeer veel slecht land is sedert goed gemaakt, en wat toen reeds goed land wasis sedert best geworden. Ook zijn de gebouwde eigendommen sedert aanmerkelijk ver beterden in waarde aanzienlijk gestegen. En toch blijft het vóór 25 jaren vastgestelde kadaster nog altijd de maatstaf voor de grondbelasting. Dat is onbillijk, on- regtvaardig en in strijd met het voorschrift van de wet. Het kadaster moet hoe eer hoe beter worden herzien. De dagbladen zouden wél doen bijaldien zij de regering daar opmerkzaam op maakten. Amersf. Ct.) Men schrijft uit Groningen in dato 30 Julij De aardappelen staan hier zeer goed, de kwaliteit is uitmuntend en de opbrengst zal grooter wezen dan sedeit lang het geval is geweest, zoodat men lage prij zen mag verwachten. De granen staan zeer voordeelig en belooven eenen ruimen oogst. Gewone adcerf.cnf.ien worden d W ets. de regèl geplaatst Geboorte', huwelijks- en doodberigtenvan 6 regels a f J. behalve het zegelregt Aldaar is een brief' ontvangen van den kok P. Joakn^audie is uitgezeild met eene neder- landsche brik bestemd van Londen naar New-York en welke bij de Bahamïbank is gestrand, met landver huizers. De brief is geschreven uit Queenstown den 25 Julij en hoofdzakelijk van den navolgenden inhoud: Voor ruim twaalf weken kregen wij zwaar wederge volgd door donder en bliksem 't welk ruim twee et malen duurde. Ons schip werd geweldig geslingerd zoodat wij zwaar lek kregen; des nachts te 12 uur kregen wij een' zwaren donderslag in onzen grooten mast, zoodat hij vaneen spleet, en konden daar geer.e zeilen langer aanhouden en het schip niet langer boven houdenzoodat onze kapitein besloot het schip te veilatèn en de sloep uit te zetten zonder dat de passagiers er van wisten. Voor dat wij evenwel dit gedaan haddenhadden zij zich reeds in twee sloepen begeven maar moesten wij om niet te verdrinken zooveel passagiers in zee werpen, als wij konden ter wijl de anderen hunnen dood te gemoet zagen op het achtergelaten wrak. Van de 145 passagiers zegt de briefschrijver, moet niet een zijn teregt gekomen. Alleen de equipage, bestaande uit 12 manschappen en den kapitein is behouden gebleven. Uit Nieuw-Drouwen wordt het volgende geschreven Waren de laatste jaren winstgevend voor den land bouwer, ook de veenman heeft thans zijne gouden eeuw. Zoo ooit, dan kan men tegenwoordig de veenen goud mijnen noemen, nu de slechtste turf een prijs opbrengt, die met dienwelken vroeger de beste goldtovereen komt -Wat bijna niemand- -zich herinneren kan is dit jaar gebeurd de oude t.uri' is zoo algemeen afge voerd, dat vele turfschippers de vaart voor 't oogenblik moeten staken. Door den veelvulcligen regen is drooge nieuwe turf nog zeldzaam die er iswordt tegen 40 a 50ja zelfs tot 56 gulden 't dagwerk verkocht. Ook de arbeiders deelen,iu zekere mate,in den voor spoed der verveenersde daghuren overtreffen met. ruim V2 die van vroegere jaren. Gelijkluidend zijn de berigten die uit de andere veenstreken worden medegedeeld en die, hoe verblijdend ook voor den ver- veener en zijne arbeiders zeer ontmoedigend moeten zijn voor den minvermogenden verbruiker, die reeds zoo lang de treurige gevolgen van duurte der levens middelen en brandstoffen heeft moeten ondervinden. Hopen wij evenweldat hij niet zal worden te leur gesteld in de blijde verwachtingen die ons alom uit de gunstige oogstberigten tegenklinken en door goed- koopere levensmiddelen in staat zal worden gesteld zijnen opslag van turf te doen. BU1TENUANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. - Frankfohï. Berlijn. Onlangs werd door den bankier Wetter te Frankfort een regtsgeding ingesteld tegen den ban kier Oppenheim te Keulen om schadevergoeding te krijgen voor een verlies van 38,000 thalerhem be rokkend door de uitvoering van een last hem bij telegrafische dépêche door den heer Oppenheim verstrekt, welke dépêche echter door eene'vergissing'' van een telegraaph-beambte onjuist was gesteld. Thans is in die zaak uitspraak gedaan en de heer Oppenheim. tot bedoelde schadevergoeding en in de kosten veroordeeld. Door den veroordeelden zal hooger beroep worden aangeteekend. Door zekeren Bossi te Weenen worden thans de prachtigste shawlsdoor middel eener machine in allerlei nuancen gedrukt. Deze uitvinding zal eene geheele omwenteling in de fabrikatie van dit kostbare handelsartikel te weeg brengen. Met zulk eene machine kan een enkele arbeider dagelijks 80 shawls in 12 kleu ren drukken. Als een blijk van de toenemende uitbreiding der spoorwegen wordt gemeld, dat in de beroemde fabriek van Borsigte Berlijnin den loop van dit jaar i 08 locomotieven zijn besteld, en dat vóór Juhj reeds 52 in gereedheid waren. Nadat op het einde van het vorige jaar in Oos tenrijk eene proef genomen is met het aanleggen van straatwegen op de hollandsche wijze door middel van klinkers en deze proef allezins voldaan heeftzullen tengevolge van een regeringsbesluit in die deeleu va»

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1