GOESSCHE No. 57. 1856 4w*\ 1 'C,> Of uitgme dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags Gewone adrcrtentieu warden a Hl ets. de regit ggpldritst avonds, uitgezonderd op feestdagen. DONI)GRi)A(> OJ. eJVIslJ. j Geboorte-, huwelijks- e/idoodberigten, van J—6 regels a I' J.M prijs per kivartaul is f 1.75franco par post I 3,90. I behalve het. zegelregt.. De. inzending van adv er teutten moet geschieden vóór drie. uren des namiddags. BIïmENJLAWDSCHE MEUWSTIJDIKGE3*. Goes, 29 Julij. Heden hield alhier de Zuid-Bev. onderwijzers-vereeniging hare 21 algemeene vergadering, welke vereerd werd door de tegenwoordigheid van twee leden der plaatselijke school-eommissie alhier en van een' afgevaardigde uit het tweede distriet dezer pro vincie. De nog altijd onvermoeid werkzame ab Utrecht Dresselhuis schetste in eene toespraak, zijner waardig, de waarde der schoolwet van J806die hij 21 jaren mede heeft helpen uitvoeren. Hij wees op haar' oor sprong en bestemmingomdat met haar een nieuw tijdperk voor het volksonderwijs is aangebroken. Her vormend moest zij werken - en wel in een' tijd waarin de maatschappij in eene onafgebrokene gisting verkeerde; regeringsvormen, grondwetten, kerken orden en andere algemeene vaststellingen gedurig door andere werden vervangenen niets scheen stand te kunnen houdenen toch heeft zij eene halve eeuw doorleefd! hoewel uitgaande van een beginsel, lijn- regt overstaande tegen het, 10 eeuwen achtereen, alge meen erkende en gehandhaafde In eene vergelijkende beschouwing van den toestand van het onderwijs tijdens de invoering dier wet en den toestand van heden, na eene vijftigjarige werking, wordt men gedrongen, hare heilzame werking niet te miskennen. Bemoedigend voor de toekomst is het, als de spreker de aandacht vestigt op de overeenstemming van deze wet met het neder- landsche volkskarakter, dat op Godsdienst en Vrijheid gesteld is, en dat daarom die beginselen in eene school wet niet kunnen verloren gaan, welke wijzigingen door een verloop van tijd noodzakelijk zijn geworden. Deze rede werd met groot genoegen gehoord en al gemeen de wensch geuitdat de waardige spreker tot het in druk uitgeven zijner toespraak mogt besluiten. Bij het herdenken aan het vele goede in het school wezen van ons vaderland, werd Goesgenoemd als eene plaats, waar het onderwijs in zijne waarde werd geschat en erkendwel waardigom daarop te wijzen, als een voorbeeld voor nog zoo vele andere gemeente-besturen, bij welke het besef nog niet levendig genoeg schijnt dat de eerste schrede tot verheffing van den mensch te vinden is in het volksonderwijs. Goes3d Julij. In den afgeloopen nacht is een stoute diefstal gepleegd op het telegraaf-kantoor alhier. "Bene kast is opengebroken en Van eene der planken eene zak bevattende circa honderd gulden weggenomen. Een mandje waarin ruim zeven gulden, heeft men laten staan. De dader is onbekendde justitie doet echter onderzoek. Het heeft 'L. M. den koning behaagdbij be sluit vati gisteren den heer S. lotsylid van de eerste kamer der staten-generaal en burgemeester van Dordrecht, met ingang van 1 Augustus a. s. te be noemen tot minister van marine. Bij besluit van gelijke dagteekeningaan te stellen tot directeur-generaal van marine, terzelfder tijd ingaan de, den met dien dag tot kapitein ter zee bevorderden kapitein-luitenant ter zee H. G. Escher. Er schijnt verschil te bestaan over den uitslag der herstemmingdie te Leijden tusschen de heeren mr. O. Groen van Prinsterer en mr. G. G. van Reenen plaats gevonden heeft. Volgens den een heb ben beiden een gelijk getal stemmen, d. i. 1076 beko men. Volgens anderen was de uitslag dezerdat de heer van Reenen heeft bekomen 1079, en de heer Groen van Prinsterer 1073 stemmen. In het eerste geval zou de heer Groen als oudste in jaren gekozen zijnterwijl in het laatste geval de heer van Reenen de gekozene is. Door het bureau van stemopneming is besloten op nieuw de briefjes na te zien. De zaal op het stadhuis is zoo men meldt opgepropt vol met nieuwsgierigen die belangstellend den uitslag verbeiden. (R. R.) De Haarl. Ct. deelt bepaald mededat de heer van Reenen met 1079 tot lid der tweede kamer be noemd isterwijl op deu heer Groen van Prinsterer 1073 stemmen zouden zijn uitgebragt, Uit 's Qravènhage schrijft men dat niet alleen uit Zeelandmaar ook uit NoordbrabandLimburg en Rijn-pruissen zich aldaar afgevaardigden bevinden ter bevordering van den aanleg van een' spoorweg vim Vlissingen naar Ver.lo en eene aansluiting van dadr aan de pruissische spoorwegen. Ten gerieve der reizigers zijn door den heer minister van justitie dezer dagen aanschrijvingen ge- ligt aan de autoriteiten van policie, om de goede orde te handhaven bij de aankomst en het vertrek van spoor treinen en stoombooten, bepaaldelijk ook om hen tegen gevaren en onbetamelijke behandelingen bij het gebruik van omnibussen, vigilanten, pakkendragers enz. te be veiligen. Men verneemt dat eene buitenlandsche iurigting, genaamd credit mobilierzich tot de regering moet hebben gewend en zich bereid verklaard, om de noodige gelden te verschaften tot en zich te heiasten met de uitvoering van zoodanige groote werken van openbaar nut, die hier le lande tot dusver noch door het gou vernement, noch door bijzondere vereenigingen of per sonen waren ondernomen, of tot wier uitvoering geene bepaalde plannen roogten bestaan en wel zonder gelde lijke garantie van gouvernements-wege. Men wïl weten dat dit voorstel bij de regering geen gunstig onthaal heeft gevonden. Bij de herziening van de plaatselijke belastingen te Maastricht is eene verhoogde impost op den wijn ingevoerd. Aan deze belasting op het verbruiken van wijn zijn ook onderworpen verklaard de voorraden, welke zich bij particulieren mogten bevindenwanneer op hunne hoeveelheid meer dan f 2 belastingen ver schuldigd is. De algemeene verordening verpligt deze niet handel drijvende personen om van hunnen voor raad die hoeveelheid overtreffendemitsdien aangifte te doer,. De meeste en voornaamste ingezetenen heb ben geweigerd zich aan dezen retroactieven maatregel te onderwerpen. Het gemeentebesluur vermeent uit kracht van art. 276 §3 van de gemeentewet bij deze weigerachtigen of nalatigen huisvisitatien te mogen doenook daartegen verzetten zich sommigenzich verschansende achter art. 152 der grondwet. Dit heeft aanleiding gegeven tot het opmaken van processen- verbaal wegens weigering van visitatie, zelfs tegen hoog geplaatste regterlijke ambtenarendie alzoo eerlang voor die pretenselijke overtreding bij den hoogen raad der Nederlanden téregt zullen staan. Met belangstel ling wordt de uitslag dier beslissingen te gemoet ge zien. Vervolgens be deed. Volgens een schrijven uit Zaltbommelwerd in den namiddag van 25 dezer, in de gemeente Kerkwijk, T). v. d. Oever, een oppassend vader van zes kinderen, terwijl zijne vrouw in zwangeren staat isdie bezig was met grasmaaijen zoodanig door deu bliksem ge troffen, dat hij genoegzaam op hetzelfde oogenblik den geest gaf. BUITENLAND SCHE NIE UWSTIJDINGEN. NOORD-AMERIKA. In een schrijven uit de Vereenigde staten leest men: Sedert eenigen tijd is van hier veel meer tarwe dan meel naar Engeland uitgevoerd, daar de eugelsehen het graan liever zelve malen. Des niet te min is ook de uitvoer aan meel groot geweest. In de laatste twee of drie weken is er eene hoeveelheid tarwe, van waar schijnlijk meer dan een millioen schepels uitgevoerd en alleen in de afgeloopene week (tot 5 Julij) heeft de hoeveelheid gescheepte tarwe meer dan 50,000 schepels bedragen. Het is moeijelijk te zeggenhoeveel er hier te lande nog voor den uitvoer over is: maar waarschijnlijk zal de hoeveelheid nog genoeg voldoende zijn voor de aanvragen tot dat de nieuwe oogst bin nen komt, welke, naar men zegt, veel en goed graan belooft. De nieuwe vrucht is nog niet in genoegzaam droogen staat en van genoegzame hoeveelheid op onze markt gebragt, om ten uitvoer ingescheept te kunnen wordenmaar weldra zal zij in ruime hoeveelheid op 1 onze markten en in de dagelijksche consumptie komen, j Aan een duiker van Buffalo in de Vereenigde Staten is het gelukt het voor ongeveer vijf jaren op het meer Erie op eene diepte van 160 voeten gezon ken stoomschip Atlantic op te sporen en de aan boord zijnde kist met geld naar boven te halen. In deze kist bevonden zich 5000 dollars klinkende munt en voor 31,000 dollars in bankbiljetten, die allen goed bewaard zijn gebleven: wet de biljetten eeneï andere andere bank was dit niet het geval. De lijken der met deze boot gezonken passagiers waren nog niet tot ontbinding overgegaan en alle herkenbaar; vele stonden in de kajuit regt op; ook de meubelen hadden weinig geleden. In den senaat te Washington heeft kolonel Sunner zijn voorstel ingetrokken betreffende de vertegenwoor diging in de kamers van Kansasdaar de opneming- van Kansas, als slavenstaat, in de Unie tot spanning- heeft aanleiding gegeven. De republikeinen hebben een' anderen kandidaat voor het presidentschap gekozen in plaats van Fremont. In de wetgevende vergadering van den staat Kansas had op den 4den een geweldadig voorval plaats. Op het oogenblik dat men tot de behandeling der werkzaamheden zoude overgaan, trad de kolonel Snmner, vergezeld van 200 dragonders de zaal binnen hield eene toespraak ter verklaring van zijne daad en dreef daarop al de leden het gebouw uit. gaf hij zich naar de kamer van den senaat en daar hetzelfde. RUSLAND. Onlangs leverde een officier van de garde aan den keizer een rapport inwaarbij hij vele bijzonderheden mededeelde omtrent den kwaden geestdie bij som mige officieren heerschte. De keizer bedankte hem en heeft den verklikker bevorderd tot een hoogeren rang bij de gendarmerie in Siberie. Het water der Wolga is zoo hoog als het bij i menschen geheugenis nooit geweest is. Te Jaratoff I zijn 500 huizen weggespoeld. De Europesche handel wordt met een groot verlies bedreigdten gevolge van eene hoogere belasting op buitenlandsche voortbrengselen. Ook de scheepvaart zou aan eene nieuwe tolbelasting in Turkije onder worpen zijn. DUITSCHLAND. Frankfort. Uit Petersburg wordt gemelddat het vertrek van het hof naar Moskau, bepaald is; het zal plaats hebben aeht dagen na den terugkeer der keizerin-weduwe. Het programma van de kroningsplegtigheid is door den keizer goedgekeurd. Het aantal paarden dat uit de keizerlijke stallen naar Moskau is gezonden om bij de feesten gebruikt te wordenbedraagt 200van half Augustus af zal geen verlof tot reizen naar MosKau worden verleend, dan aan personen die bewijzen kunnen, dat zij zich te Moskau van een verblijf verzekerd hebben. Aan eene fransche maatschappij is vergunning verleend tot oprigting van een' grooten bazar van kunst-, weelde en industrie voorwerpen op een der grootste pleinen van Moskau in verband met een café restaurant op groote schaal. Het gebouw zal tentvormig met glazen wanden en glazendak worden gebouwd. De aannemers hebben vergunning bekomen om de goederen, welke zij niet mogten verkoopen, tegen terugbetaling van de in- voerregten weder te mogen uitvoeren. Weenen. Bij eene processie, welke den 15 Junij te Tarentun gehouden werdhad het volgende voorval plaats. De stuurman van een aldaar voor anker liggend schipeen amerikaan en protestanthad zich bij de kerk geplaatst, om ds processie goed te zien voorbij trekken. Hetzij hij nu onbekend was met de katho lieke gebruiken of om andere redenen hij bleef, zelfs toen de aartsbisschop met den monstrans hem voorbij ging overeind staan en met bedekt hoofd. Oogen- blikkelijk klonk het algemeen geroepa basso il cap- pello (den hoed af) en bijna te gelijker tijd werd de man op den grond gerukt en de menigte maakte het zich tot een genoegen over hem heen te loopen en hem met voeten te treden; de policie verroerde zich niet en ongetwijfeld had het gepeupel den ongelukkige, die bewusteloos nederlag en sterk bloeddenog erger toe getakeld zoo niet reeds weinige oogenblikkeu daarna hulp opgedaagd was, en wel in den persoon des aarts- bisschops zeiven. 11e waardige'grijsaard, door het ru moer opmerkzaam gemaakt, liet den optogt stil houden, trad, met de monstrans in de handen, door de woelige njenigte en beval aan eenigeook nu te voorschijn

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1