_No. 56. BEKENDXHAKING- OPENBARE VERGADERING GEMEENTE-RAAD TE GOES, 43stc Jaar» aDAT MAANDAG 28 Jl LIJ. mmvm De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags arondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f .1.75franco per post f -J,9£L De inzet Bij dit nummer wordt een bijvoegsel verzonden bevattende het verhandelde in den gemeente-raad van den 26 dezer. BESTUREN*]EN ADMINISTRATIEF. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van GOES, ontvangen hebbende eene circulaire van den heer Com missaris des Konings in deze provincievan den 12 dezerA. N\ 294S3de afdeeling (Provinciaal Blad No. 64), brengen dien overeenkomstig ter algemeene kennis Dat, bij koninklijk besluit van den 23 Junij jl. N°. 09, HET HANDGELD VOOR DE REKRUTEN, die zich voor de koloniale dienst verbinden, thans voor Nederlanders bedragende zestig gulden en voor vreem delingen veertig guldenvoor de eersten tot TACHTIG en voor de laatsten tot ZESTIG GULDEN is ver hoogd en dat van dit bedrag aan de belanghebbenden dadelijk, vóór hunne opzending naar Harderwijkeen vierde kan worden uitbetaald. Gedaan te Goes, den 26 Julij 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. vax den DEN 21 JUI.IJ 1856. (Vervolg en Slot). Wordt gelezen het verzoekschrift van de firma Saaijmans Vader Coinp. om op erfpacht te verkrijgen de grond ge diend hebbende tot lijnbaan aan N. de Lange, benevens de glooijing van den dijk daaraangrenzende en een gedeelte water aan den teen van dien dijk, oin dat terrein door aan voering van grond aan den oostkant te vergrooten zoo veel mogelijk is. Burgem. en AVeth. berigten daaromtrent, dat volgens het overgelegd kaartje gevraagd was 12 roeden, 50 ellen, doch na met de aanleggers gesproken te hebbendie aanvragers genoegen nemen met eene vermindering van 10 el. Bij Burgem. en Wetboud. en de aanleggers verder geen bezwaar bestaande stellen zij voor, de vereischte erfpacht te verleenen voor den nog loopenden tijd van de andere erfpachten des verzoekers, legen 12,50 'sjaars, met ver gunning om den inham van de vest daar ter plaatse te dempen en gratis bij den erfpacht grond te gebruiken, als mede dat door de erfpachters, de op het terrein slaande hoornen worden overgenomen, tegen eenen door Burgem. en Wetboud. te bepalen prijs. Alzoo wordt besloten, onthoudende de heeren Kakebeeke, Hochart en Saaijmans Vader zich van medestemmenals het verzoek hunner kinderen betreffende. Wordt gelezen gelijk verzoekschrift van J. P. Muller, om voor 99 jaren op erfpacht te bekomen 3 roeden grond gele gen tusschen twee poortenten zuiden van het terrein onlaugs aan Gebroeders Harinck afgestaan om dat terrein te bezigen tot bergplaats van bouwmaterialen met vergun ning bijaldien bij zulks noodzakelijk acht, daar ter plaatse eene schuur of loods te stichten. Burg. en AVeth. adviseren ook op dit verzoek gunstig, met wijziging in zoover dat de termijn van erfpacht, even als die van Gebroeders Harinck op 50 jaren gesteld worde, en om als voorwaarde aan den erfpachter de verpligling op te leggen, om, bijaldien door hem daar ter plaatse mogt worden gebouwd, daartoe vooraf nog vergunning van dezen raad te vragen. Hetgeen alzoo wordt toegestaan. Nog wordt gelezen gelijk verzoekschrift van J- B. Arentz, om voor 99 jaren op erfpacht te hekomen 2 roeden 35 ellen grond, van net plein buiten de Ganzepoortwaarop 8 op gaande zachte olmenboomen staan die hij bereid is tegen 5 bet stuk over te nemen, zulks om hel terrein nu af te hemen en tot tuin te gebruiken, om daarop in 1858 eene schuur voor zijn gareelmakersbedrijf benoodigdte plaatsen. Ook tegen de inwilliging van dit verzoek bestaat bij burg. en weth. geen bezwaar en stellen zij mitsdien voor liet toe te staau legen 2,50 'sjaars, met bepaling evenwel dat de op het terrein groeijende hoornen die hem zoo als verzocht is legen 5 worden toegestaan, niet mogen worden geroeid, dan wanneer met liet bouwen een aanvang wordt gemaakt en dat deze erfpacht als vervallen wordt beschouwd, wanneer binnen twee jaren na de uitgifte in erfpacht, de schuur niet is gebouwd. Alzoo wordt besloten. Eene verordening op het losloopen en schutten van vee, door de vaste commissie voor de strafverordeningen inge diend zal bij de leden worden rondgezonden om in eene volgende vergadering behandeld te worden. Worden gelezen de staten van oninbare posten op deu hoofdelijken omslag over 1855 ad 352,25* en van de bon den belasting ad 12. De Voorzitter verheugt zich over die uitkomstwant ofschoon de oninbare poslen van den hoofdelijken omslag ling van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des navit f 352,25^ bedragen, zijn daaronder begrepen 328,501 voor afschrijvingen aan de heeren inr. van Voorst Vader 125, mr. Saaijmans Vader 125, J. Fransen van de Putte 75, J. G. Bakker 2,08^ en D. Boer f 1,42, welke reinissieii hij betreurt dat gevraagd zijnde eigenlijk oninbare posten bedragen alzoo slechts f 23,75. Niemand eenig bezwaar hebbende tegen de oninbaar ver klaring worden de staten vastgesteldom te dienen als bijlage bij de gemeente-rekening. De voorzitter zegt: dat na het uitschrijven der punten van behandeling nog is ingekomen een request van de wijn handelaren alhier, te kennen gevende: dat zij reeds meermalen hebben verzocht om afschaffing of vermindering der belasting op den wijn en ten voorleden jare de toezeggiug hebben bekomendat hun verzoek bij de begrooting voor 1857 in nadere overweging zou worden genomen. dat zij lot hun leedwezen moeten ondervinden, dat zich de nadeeleu meer en meer verwezenlijken die van eene zoo hoog opgevoerde belasting te wachten waren zoodat en daardoor en door de dure prijzen van den wijn zelf. hnn debiet meer en meer afneemt. A'erzoekende mitsdien afschaffing van de belasting op den wijn om die zoo noodig door verhooging van hoofdelijken omslag te vinden, of de belasting aanzienlijk te verminderen. Welk request wordt gesteld in handen der financiële com missie om behandeld te worden bij de begrooting. Wordt gelezen het besluit van heeren Gedeput. Staten van van 30 Mei II. bepalende dat de gemeente-rekening aan hun moet worden ingezonden vóór den 31 Augustus- Burg. en weth. leggen die rekening, met hnnne verant woording en concept besluit tot vaststelling, aan den raad over, welke stukken ten fine van onderzoek rapport en voorstel worden gesteld in handen der financiële commissie. Wordt medegedeeld dat zijn ingekomen Missive van gedep. staten van 13 Junij houdende goed keuring van betaling uit de onvoorziene uitgaven dienst 1856. Dito van 20 Junij, met gelijke beschikking, dienst 1855. Dito van 13 Junij, goedkeuring van de uitgifte van grond op erfpacht aan de heeren S. Vader Cie. en van de onder- handsche pacht van N. de Lange. Dito houdende berigt van den ontvang der verordening tot verklaring aan welke verordening voortdurend kracht is toetekennen. Dito accuserende den ontvang der verordening op mest vaalten, met berigt dat die, als bepalingen bevattende strij dig met de wet ter vernietiging is opgezonden. Brief van de plaatselijke commissie van geneeskundig toe- voorzigt, dat dhr P. A. Hochart Jr. als lid is geinstalleerd en beëedigd. Brief van heeren regenten der godshuizendaarbij ter informatie toezendende de rekeningen vau het gast- en wees huis, dienst 1855: De ontvang van het weeshuis bedraagt f 19708.69 de uitgaaf 16895,75 s goed slot 2812,935 Onder de uitgaven is begrepen voor voeding - 5706,16s, hetgeen per persoon nederkomt op 62,47s in liet jaar De ontvang van het gasthuis bedraagt f 12588,44 de uitgaaf- ^9612,13s en het goed slot 2976,305 Onder de uitgaven bedragen de kosten van voeding ƒ5691,631, hetgeen per persoon nederkomt op 85,15 per jaar- AVordt gelezen de missive van den heer hoofd commissaris over de werklieden van 25 Junij, daarbij inzendende de rekening van het fonds der werklieden over 1855. Deze gesteld zijnde in handen van de vaste commissie voor het financie-wezen rapporteert deze, dat zij die rekening in orde heeft bevonden en adviseert zij mitsdien tot vast stelling in ontvang op5081,55 in uitgaaf op- 5106,25s en dus met een goed slot van 24,70* Onder de ontvang is begrepen eene som van 4633,81 voor los- en verwerkloon der arbeiders. Conform het advies, wordt de rekening vastgesteld. Nog wordt gelezen missive van den schuttersraad van den 3 Julij, daarbij inzendende de rekening der dienstdoende schutterij over 1855. Deze mede gesteld zijnde iu handen der finantiele com missie zegt deze in haar rapport Dat blijkens de boetelijst 17,wegens boeten door den schuttersraad reeds den 19 November opgelegd, nog moeten ingevorderd worden en gebragt zijn voor memorie, terwijl eene boete van 25 cent is gebragt als oninbaaromdat de schutter de gemeente verlaten heeft. Daar het nergens blijkt dat de bij de wet voorgeschreven aanmaningen gedaan zijn en ook de laatste boete bij tijdige vervolging had kunnen en bebooren geind te zijn, stelt de commissie voor die 17,25 als ontvangen uittetrekken. Dat wijders eenige ordonnantiën boven de f 10,onge zegeld zijn, terwijl wel de intedienen rekeningen, maar niet de ordonnantiën vrij van zegel zijn. Op twee andere is het jaartal niet of niet behoorlijk ingevuld. Die ordonnantiën zullen mitsdien gerectificeerd behooren te worden, waarom de commissie voorstelt ze tot dat einde aan den schutters raad terugtezenden en nadat die verbeterd zullen zijn ont vangende rekening vasttestellen in ontvang op 570,451 in uitgaaf op - 356,39 en dus met een goed slot van 214,061 Tot de terugzending dier ordonnantiën en aanhouding van de verdere beslissing wordt besloten. Bij missive van 11 Julij is door den schuttersraad inge zonden de begrooting voor 1857. Deze mede gesteld zijnde in handen Van meergemelde I r Yin j \c. .*»•/-»•■ƒ• 1 m 1 i 1 i i 'i iui.'i'm Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst Geboortehuwelijks- en doodberigten, van J 6 regels a f behalve het zegelregt. commissie, stelt deze voor: ingevolge het geavanceeide hij de rekening art. 1 van ontvang wegens goed slot te ver- j lioogen met 17,25. Art. 27 van uitgaaf voor onderhoud van kleeding voor gedragen met 60, te verminderen met 20, om dat daar voor in 1855 slechts 13,90 is uitgegeven. Art. 30 voor onderhoud van wapens voorgedragen met ƒ70, te verminderen met 25 en dien post te splitsen in onderhoud van wapens 20, aankoop van schroefdraaijers enz. 25, waardoor die som gelijk zou staan met die van 1855. Art. 31, het vuur en licht is aangevraagd met f 35, de commissie meent dat 30 voldoende zijn en het te kort komende des noods nit den volgenden post kan gevonden worden. De commissie adviseert mitsdien de toelage te vermin" deren met 67,25 en de begrooting te arresteren nadat de rekening zal zijn vastgesteld. De behandeling lot na de vaststelling der rekening wordt aangehouden Het proces-verbaal van kasopneming op 19 dezer wordt gelezen sluitende met eene saldo van 420,37 De voorzitter zegt ongeveer: ofschoon in den winter van 18551856 aan de commissie tot spijsuitdeelinggeene toelage uit de gemeentekas is verstrektheeft die commissie de beleefdheid gehad eene commissie uit dezen raad uit te noodigen om hare rekening bij te woDenwaartoe door mij de heeren Hochart en Smaliegange zijn uitgenoodigd. De geheele administratie getuigde weder van orde. zorg en naauwgezetheid waarmede die inrigting wordt beheerd en die zoo gunstig op de burgerij werkt. De inschrijvingen bedroegen 1056,67^, zijnde 13.07J meer dan het vorig jaar. De geheele ontvang was1206,44 uitgaaf 1214,15 het kwaad slot 7,71 waarvoor meer aan brandstoffen voorhanden was. Dat resultaat is te meer verblijdendomdat de portie soep die in den winter van 1854, slechts 5* cent koste, in den afgeloopen winter op 7* cent te staan kwam. in den geest toch der wetheeft ook deze commissie, door beperking van bedeeling, getracht het ligtvaardig vragen van en steunen op onderstand te keer te gaan en den arbeidenden stand terugtebrengen Lot het beginsel, dat men door werk zaamheid en zuinigheid zich zelf moet helpen. in plaats van 4 maal, zoo als vroeger, werd 3 maal 's weeks bedeeld aan 272 gezinnen en dus 76 gezinnen minder dan den vorigen winter, waardoor dan ook, in plaats van 30566 portien nu slechts 15775 portien werden verstrekt. Uwe commissie heeft de afgelegde rekening goedgekeurd en namens den raad de bestuurderen dier instelling dank gezegden aangespoord om ook den aanstaanden winter hare zorgen ten nutte der belioeftigen aan te wenden, wanneer zij door de milde bijdragen der ingezetenen daartoe zal worden in staat gesteld. Eenige Staatsbladen worden overgelegd en gedeponeerd. Nog deelt de Voorzitter mede, dat het gebouwtje waar tegenwoordig de olie wordt gekookt, opgeruimd en daarin dus voorzien moet worden, waartoe burg. en weth. voor- loopig het gewezen brandspuithuisje in de voorstad hebben bestemd. Hij noodigtde leden uit daarover hunne gedachten te laten gaan om nader behandeld te worden, en sluit, daar niemand iets voorteslellen of in het midden te brengen heeft de vergadering. BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, £8 Julij. Ten gevolge van 'het aan de firma van Renlerghcm. Cobij exploit beteekend raadsbesluit (medegedeeld in liet bij dit nummer uitgegeven bijblad)is door gezegde firma heden onmiddelijk een aanvang gemaakt met het uitbreken der loozing-buizen. Algemeen, om de zaak zelvebetreurt men dat de raad tot dezen maatregel heeft moeten besluiten, verschillende arbeiders dier fabriek zullen daardoor mede buiten bestaan geraken. De 45 perceelen tienden gelegen in het eiland Walcheren hebben bij publieke verpachting 31,727 opgebragt. Op den vlissingschen weg naar Middelburg had verleden Zaturdag een treffend ongeluk plaatsdat tot leering van onvoorzigtigen strekken kan. Een tien jarig meisje, dochter eener weduwe, bezig met hout sprokkelen klimt achter op een voorbijrijdend rijtuig, doch geraakte ongelukkig met het hoofd tusschen den bak en het wiel, waardoor dit letterlijk verbrijzeld werd en alle toegebragte hulp niet baatte, zoo dat het kind onmiddelijk een lijk was. Men meldt uit 's Hertogenbosch, dat eene com missie uit de kamer van koophandel aldaarvergezeld van eene uit de Zeeuwsch-Noord-Brabant-Limburgsche spoorweg-ondernemingzich bij de stedelijke regering gevoegd heeft ten einde medewerking en ondersteuning te verzoeken, om van het gouvernement de toestemming

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1