«OESSME rol K AM >0. 54. 4.3rte Jaargang, 1850 DONDERIMU 21 JULIJ. PUBLIEKE BESTEDINGENT OPROEPING. BEKEN DMAmmG. Dc uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags aramis, uitgezonderd op feestdagen. ()e prijs per iirartauf is f .1.70. jraiico per post t J.90. Gewone ad verte ntien worden d "20 ets. dtf regef geplaatst <ic.bodrt.e-, huwelijks- en doodheriglen, van 1 fr'regc/s d S J.20 beha/re het zege/regL De inzending van adrertentieu moet. geschieden, vóór drie uren des navttd/lags BESTUREN EN 4DMINISTRATIEN. MH7ERTEMTÏE. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, verwittigen bij deze de belanghebbenden Dat de gewone Jaarmarkt binnen deze gemeente zal worden ingeluid opZATURDAG den !6 AUGUSTUS en beginnen op DINGSDAG den 19 DAAitAANvoi.rsENDEen eindigen op DINGSDAG den 2 SEPTEMBER daarna. Dat op dezelve geene KwakzalversHoroskooptrek- keh en dergelijke toegelatenen alle Draaiborden Dobbelspelen, Rijfelaars en Bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsen vóór den hierboven bepaalden aanvang der jaarmarkt, vrachtvrij en met opgave der knoodigde breedte in nederlandsche elle- maatzullen moeten geschieden aan de marktmeesters A. J. A. 1'. van Cai.mth.oijt en, J. Visser. Az., aan welke een ieder, alvorens te kunnen worden toegelaten, deszelfs patent zal moeten vertoonen Voorts, dal geene nadagen zullen worden toegestaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 19 July 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. !!LAAU BEENi De Secretaris H. O. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zatur.dag den 2 Augustus eerstkomende, des namiddags ten één ureten raadhuizein het openbaar trachten aan te'besteden: Jliet doen van eenig Metselwerk aan de gebouwen der Gemeente. 2. Hel doen van eenig Timmerwerk aan dezelve. 3. liet doen van eenig Timmerwerk aan andere gemeente eigendommen. 4. Het doen van Schilder- en Glazenmakerswerk aan gemeente gebouwen en 5. Om bij die gelegenheid te herbesteden, eenige werkzaamheden aan de Schoolgebouwen. Alles overeenkomstig de bestekken en voorwaarden welke ter secretarie der gemeente ter lezing zullen liggen. Zullende de lokale aanwijzing plaats hebben, Woens dag den 60 dezer in den voormiddag, te beginnen ten tien ure op bet raadhuis. Gedaan te Goes, den 19 Julij 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H. C. PILAAR. Ter uitvoering van bet door den raad der gemeente Goes, bij besluit van den 11 April 1853 gearresteerd plan van verevening en vernietiging der 0BL1GA- TIEN, der gevestigde schuld ten laste dezer gemeente welk plan in de Goessche Courant van den 2 Junij 1853 is opgenomen; worden door burgemeester en wet houders van dezelfde gemeente, de houders der voorzeide obligatien uitgenoodigd om in de maanden Augustus en September dezes jaars, aan den burgemeester schrif telijk aangifte te doen, van de obligatien met opgave van dagteekening, nornmer en bedrag van het kapitaal, welke zij genegen zullen zijn in den loop dezes jaars, tegen koutante betaling van 30 pCt. van de obligatien wegens achterstallig-en intrest, loopende ad 1 pCt. welke voluit betaald wordten die vóór alle anderen zullen afgelost worden; en van de overige obligatien (waar van de intrest met I betaald wordtdie uitgegeven ten intresse van 2 pCt. met 20 ten honderddie ten intresse van 2i pCt. met 25 ten honderd; die ten intresse h 3 pCt. met 30 ten honderd; die ten intresse h 'ii pCt. met. 35 ten honderd - die ten intresse 4 pCt. met 40 ten honderd, en aanbetaling van den intrest tot bet einde van dat jaar, uit de ge meentekas te doen aflossen; en welke alsdan in de af lossing of uitloting ter aflossing zullen worden begrepen. De biljetten van aangifte zijn gratis verkrijgbaar ter secretarie dezer gemeente. Zullende deze advertentie worden geplaatst in de Staats-, Miaaelbutgse'ie- en Goessche Couranten. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 19 Julij 1856. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. lie secretaris H. C. PILAAR. De BURGEMEESTER van GOES maakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente bekend. Dat het kohier no. 1 der PERSONELE BELAS TING over bet dienstjaar 1856 op den 9 Julij jl., door den heer commissaris des konings in deze pro vincie executoir verklaard op heden ter invordering aan den ontvanger van 's rijks belastingen gezonden is. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende, zal deze worden afgekondigd op de gebruikelijke wijze. Gedaan te Gt.es, den 19 Julij 1856. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. BEKEND11&H1MG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, doen te weten: Dat de REKENING en VERANTWOORDING van de INKOMSTEN en UITGAVEN dezer Ge meente, over het dienstjaar 1855, heden aan den ge meenteraad is overgelegd, en dat dezelve voor een ieder ter lezing zal worden nedergelegdter secretarie der gemeente, van den 22 dezer tot den 20 Augustus eerst komende terwijl afsohift van dezelvetegen betaling der kosten aldaar verkrijgbaar wordt gesteld. Alles ter voldoening aan het bepaalde bij art. 219 der ge meentewet En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 21 Julij 1856, Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. P I L A A R. BINKENLAADSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES 21 Julij. Met genoegen vernemen wij, dat er plan bestaat ter oprigting eener kweekschool van onderwijzers te Delft. Het doel daarvan is om aan de nederlandsche jeugd eene Christelijke en nationale opvoeding te be zorgen. Mannen als G. L. Rand, A. IJ. van der Boon Mesch, H. G. J. van DoesburghS. A. van Hoogstraten N. C. Kist, L l'. Ledeboer, G. A. van Limburg Brou wer D. PijzeiJ. li. de Poogt en J. M. van der Mandele, roepen ter verwezenlijking hunner denkbeel den de hulp hunner landgenooten in. Laat het stedeken Goes niet achterwege blijven, waar het de t.eederste belangen des vaderlands geldt. Bij Dr. K. Moll alhier ligt tot 1° October de lijst van inteekening gereed. Elke gavehoe gering ook zal welkom zijn en te zijner tijd daarvan verantwoording worden gedaan. (Ingez.) De heer J. Roer Knollnerus, predikant te Altn- kerk c. a.heeft voor het beroep naar 's Heer Abts- kerke bedankt. Kunnen wij ook het gerucht niet tegenspreken, dat zich in deze streken sporen der aardappelziekte hebben vertoond, wij kunnen daaromtrent evenwel mededeelen dat die in hoogst geringen graad gevonden worden en tot heden veel minder reeds dan ten voorleden jaar.— Daardoor aangetaste knollen vindt men nog niet en men voedt dus hoop op een goeden oogst. In het hoofd-kiesdistricl Maastricht is tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal verkozen de heer R. van Winterslioven, met 731 van de 1213 gel dig uitgebragte stemmen. Men meldt uit Amersfoort van den 18.Den 15 dezer moest te Portengen, de stemming' plaats heb- i ben ter verkiezing van 7 leden van den raad dier ge- meer.te, welke gemeente 5 kiezers telt, van welke 5 kiezers 3 het bureau van stemopneming uitmaakten. Door al die kiezers zijn stembriefjes ingeleverd, waartoe liet stembureau zitting hield van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 ure. En wat leverde nu de stembus, ten volgenden dage met de noodige solemmiteit g'eopend. op vijf (zegge 5) allen blanco briefjes wat nu Uit 's Hage wordt geschreven Tot op heden is er nog geen minister van Marine benoemd. Zijn even wel de informatien juist, dan zou bij de regering het plan bestaan om in de gegeven omstandigheden een directeur van marine aan te stellen en er onderhande lingen te dier zake geopend zijn met den kap. luit. Ksscher. De verantwoordelijkheid van het ministerie van marine zou dan bij een der vorige ministers ge voegd worden. Eene soortgelijke combinatie zou ook welligt met het vacante ministerie voor de R. K. eere- dienst plaats te hebben." Men verneemtdat Z.. M.op voordragt van den minister van justitie, aan jhr. M. Salvadorter gelegenheid van het Costersfeestgratie heeft verleend van het onvervulde zijner cellulaire gevangenisstraf, en dat mitsdien jhr. S. in den namiddag van vrijdag in vrijheid is gesteld. Z. M. de Koning heeft bij besluit van den 15 dezer goedgevonden: 1) eene commissie te belasten met het onderzoek naar de behoeften van het ouderrigt in den landbouw en bet doen van voorstellen tot regeling- van dit onderwerp; 2) te benoemen tot leden dezer commissiedr. A. H. van der Boon Mesch, hoogleer aar te Leiden1G. Jvan den Boschburgemeester van Kattendijke c. a; jhr. mr. D. R. Gevers Deijno'ot, kantonregter te Rotterdam; dr. H. C. van Hall, hoog leeraar te Groningen mr. F. A. S. A. baron van It- tersum kantonregter te Elburgdr. G. J. Mulder hoogleeraar te Utrecht; dr. W. C. II. Staring, grond eigenaar te Haarlem; dr. J. Wltewaallgrondeigenaar te Voorst; en tot secretaris dr. N. W. P. Rauwenhojf te Amsterdam; 3) te bepalen, dat de leden en de secxe- taris der commissiewat de vergoeding' voor reis- en verblijfkosten betreft, worden gerangschikt in de tweede klasse van het tarief, vastgesteld bij het kon. besluit van den 15 December 1849. In vorige nummers meermalen op het toen aanstaande Costersfeest gewezen hebbende is het oos leed niet al de plaatsgehad hebbende festiviteiten aan onze lezers te kunnen mededeelen dewijl deze verschillende nos. vulleu zouden. Eene al te beknoptheid strookt daarentegen weinig met het belang van het feest ter eere van hem die door de voor zienigheid was uitgezocht om het menschdom te beschenken met eene uitvinding die de geheele wereld ten blijvenden zegen heeft verstrekt;- er: wie gevoelt niet liet weldadige, dat wij naneven van Lourens Jcmszoon Coster, het zijn, welke na verloop van 433 jaren, eindelijk het onregt goedmaken, den uitvinder der boekdrukkunst door zoo vele opvolgende geslachten aangedaan. Wij verheugen ons met onze tijd- genooten dat het ons bewaard is gebleveneen blijvend nationaal gedenkteeken te helpen plaatsen ter eere van Lourens Junszoon Cos-ter, waarvan dingsdag morgen plegtig klokkengelui den aanvang der feestviering aankondigde. Ten twaalf ure werd de typographische tentoonstelling van wege de boekhandelaars vereeniging L. Jz. Koster, in Haarlem, geopend, waarop men eene reeks van de voornaamste over blijfselen van Costers drukpers en voortbrengselen der druk kunst van zijne eerste navolgers hier te lande, alsmede merk waardige nederlandsche boekwerken der 1619 eeuw, proe ven van typographic, plaatdruk, lithographie bindwerk, producten der liedendaagsche nijverheideene volledige werkplaats met het voornaamste wat tot de tegenwoordige boekdrukkunst behoort, eene praktische proeve van let. tergieterij, zetterij, drukkerij op gewone en snelpersen, steendrukkerijbinderijhenevens werktuigen van allerlei aard in verband tot typographicmet verschillende monsters- papier vereenigd vond in niet minder dan 781 nummers. Des avonds werd door de muzijkkorpsen van het regement infanterie, de dragonders en van de stedelijke schutterij eene watermuziek uitgevoerd.dat ieders verwachting over trof. Sierlijke decoratiehoverschoone verlichting, alles werkte mede om hel luislerlijk te doen zijn. Hel was een feëen-uacht, het weder zacht zonder eenigen wind, hon- derde vaartuigen.het eene al meer dan het andere versierd, de uitwerking was heerlijk. Des Woensdags morgens 8 ure werden de typographisebe vereenigingen opgewacht aan het spoorweg-station en gingen

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1