ADVERTENTIE! DË ZALF EN PILLEN VAN HOLLOWAY, VERVOLG HUT VAN OOH TOM. AAN HET VERKOOPHUIS. va» daar met ontrolde banieren naar den Stads Doelen en verder naar het gedenkteeken iu den Hout, waar de feeste lingen na het lossen van 21 kanonschoten door het bestuur der Haarlemscbe vereeniging werden verwelkomd. Was het te bejammeren dat op dit oogenblik eene hevige regenbui over de stad los brak, waardoor veel van het pleg- tige der aanspraak door den heer mr. Joh. Enschedé en het aangeheven koor der tijpographische vereenigingen, begeleid van blaas-instrumenten verloren ging, gelukkig klaarde het weder op, terwijl de trein, geopend door een detachement dragonders en de muziek der stedelijke schutterij en be staande 1. uit de ceremoniemeesters, 2. de feest-commissie, 3.. de koninklijke handboogschutters-vereeniging Sagittarius 4. de hoofd commissie voor de oprigting van het metalen beeld 5. de commissie voor het huldeblijk, 6. de vertegen woordigers der onderscheidene Coster-commissien, 7. de ont werpers en vervaardigers van het beeld en het voetstuk 8. verschillende autoriteiten 9. de officieren der stedelijke schutterij en andere genoodigde officieren, 10. Afgevaardig den van genootschappen en instellingen, die aan de oprig ting van het beeld bijdroegen 11. de leden gedeputeerden der maatschappij van nijverheid 12. de muzijk van de in fanterie, 13. de leden der vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, 14. de mijzijk van de dragon- ders, 15. de typograpliische vereenigingen met hare banieren, 16. de heide Haariernsche liedertafels met hare banieren gesloten dooreen detachement, dragonderszich door de prachtig gedecoreerde straten naar de groote markt begaf ter bijwoning vau de onthulling die na de uitvoering van eeD triomfmarsch en mannenkoor, alsmede een toespraak van mr. L. Metmanonder het salvo van 21 kanonschoten en het spelen eener feestmarsch plaats had. Daarna ver volgde de heer Metman zijne toespraak en werd na het zin gen van een mannenkoor het beeld aan liet gemeente-bestuur opgedragen en plegtig door hetzelve in bewaring genomen. Na eenige oogenblikken aan het gebruik van eenige ver- vevsching besteed te hebben, had er eene feestelijke optogt met eene versierde drukpers door de typograpliische veree nigingen plaats, terwijl intusschen hulde aan het standbeeld werd gebragt door het zingen van toepasselijke liederen en versiering met bloemslingers door twaalf keung uitgedoschte meisjes en even zooveel jongens, meest kinderen van typo- «raphen of aan het vak verwante personen. Tailooze zoo belangstellenden als nieuwsgierigen die elk oogenblik ver meerderden vulden de straten en waren des namiddags getuigen der volksfeesten, die met prachtige illuminalien, waaronder ook eene verlichting van het standbeeld en een bloemenfeest besloten werden. Ook den volgenden dag (Donderdag) werd de inatinée musicale waar de muzijk door de grenadiers en jagers werd uitgevoerd, door eene groote menigte bijgewoond, even als het orgel concert in de groote kerk dat door den amster- damscben organist J. J.astiaans gegeven werd. Op dit laat- j ète. dat begeleid werd van eene vrouwen stem telde men j ruim 2000 personen ten tien uren in den avond van j dien dag werd het feest met een prachtig groot vuurwerk besloten. Hebben wij in bovenstaande en in 'tkort een overzigt der plaatsgehad hebbende feestelijkheden te Haarlem gegeven wij moeten er nog bijvoegen dat die bij de onthulling werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van Z. K. H. prins Hendriken van de heeren ministers van binn. zaken financien en oorlog,benevens van verschillende gewestelijke en stedelijke beids personen. Vierde men zoo te Haarlem feestwij mogen ook niet j stilzwijgend voorbijzien hoe men dit hier gedacht Reeds tijdig in den morgen van Woensdag werd de j goessche burgerij door de leden der tijpographische vereeni- ging Ter eert van L. Jz. Koster alhier, door het rondzenden van een op liet feest toepasselijk gedichtje, opgewekt, om aan dien gedenk waard igen dag den meesten luister bij te zetten. De leden van genoemde vereeniging, (welke laatste eerst sinds kort was in 't leven geroepen), niet in staat om eenen zoo tijdroovenden en kosibaren logt naar de Spaarne stad te doen. verlangden evenwel feest te vieren en hunne oproeping vond bij veleti gehoor, vele particulieren volgden het voorbeeld onzer boekhandelaren, drukkers en hunne gezellen en staken de driekleur uit, die mede van de torenspits woei- Eene door genoemde typograpliische vereeniging feestelijk ingerigte zaal werd druk in den voor middag door het publiek bezocht en droeg in alle deelen de goedkeuring weg. Keurig net versierd zag men daar in eene geweiischte ovde een lal van typograpliische voorwerpen tentoongesteld, het standbeeld van Costerwaarvan de voet omkleed met j mos en prijkende met de heerlijkste bloemen, was omgeven 1 va» allerhande soorten van koppergedichlenwaarboven eene triomf hoog met eene plaat voorstellende de hedendaag- sche lettergieterij en drukkunst, nevens hetzelve eenige zeldzame antique werken waaronder van het jaar 1500, ongevraagd uil het stedelijk archief hijgebragtwaarboven almede net versierd het stedelijk wapen prijkte alsmede eenige in prachtbanden gebondene van lateien tijd. Ook had men de letterkasten met verschillende soorten van let ters, Hielen, bloemen enz., evenmin als de gereedschappen lol eene drukkerij behoorende niet vergeten, die allen sierlijk waren omkrans! met guirlandes en trophëenwaarboven toepasselijke opschriften Opgewacht door de harmonie Concordia, wier leden op uitnoodiging van hun bestuur zich daartoe met de meeste welwillendheid bereid verklaar den, trok de vereeniging met hunne banier en terwijl eenige muziekstukken werden uitgevoerd, ten 7 ure naar de feest zaal ten einde hunne genoodigden op eenige voordragten zoo in proza als poëzij, afgewisseld door hel spelen van eenige muziekstukken door gemelde harmonie, te outhalen. Talrijk en genoeglijk was hunne bijeenkomst, terwijl zij ouder hunne gasten, behalve vele der aanzienlijken, beeren burgemeester en wethouders dezer stad mogteu tellen. Na afloop van een en ander nam nog de heer burgemeester het woord en hragt in hartelijke taal hulde aan den heugche lijken dag eti dank aan de lede» der vereeniging met aan sporing om verder met den zelfden ijver de schoonste der uitvindingen tot goede doeleinden te helpen volmaken. Tot laat in den nacht was men onder zang en claus genoeglijk hijeen Oen volgenden dag was de gelegenheid gegeven om de courantdrukkerij te dezer slede te bezoeken, alwaar de gezellen zich onledig hielden met hunne dagelijksche werk zaamheden ten einde belangstellenden een beter overzigt. vau het onwaardeerbare der uitvinding te geven. De uit- uoodiging om daarvan gebruik ie maken was mede niet zonder gevolg gtdilevendoor rijk en arm oversLroomd, ont brak het meermalen in het betrekkelijk groote locaal, dqn gezellen aan de genoegzame ruimte tot liet verrigten hunner werkzaamheden waarvan de uitoefening met de meeste be langstelling werd aangezien, en zoo klonk uit het stille Goes ter eere van osiers uitvinding, ter eere van Nederland, een blijde juichtoou die nog laug <;u aan velen eene aange name herdenking schenken zal. BUITKJVLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Frankfort. Te Ulm werd dezer dagen een doofstom paar in den echt vereenigd, in tegenwoordigheid van een overgroot aantal nieuwsgierigen. De stads-raad wees aanvankelijk het verzoek tot deze echtvereeniging van de hand, maar gaf later verlof hiertoe, op de verzekering van den directeur van de inrigting voor doofstommen te Ginünd, dat de echtverbintenis zonder vrees voor hadeelige ge volgen voor de uit dezen echt spruitende afstammelin gen koude gesloten worden. Te Hamm werd den 4 Julij de zaak van een ganzendief voor de regtbank behandeld. De zaak had haten gewonen loop, doch toen het er op aan kwam dat de bestolene de identiteit van de gestolen gans zou bezwerendurfde hij dit niet. Hij deed echter het voorstel aan de regtbank om het bewijs door de gans zelve te doen leveren en haar op een paar honderd pas van zijne woning in vrijheid te laten en dan te zien welke rigting zij insloeg. Het voorstel werd aangeno men en de gans liep half vliegende in alleriji naar de woning van den bestolen boer. De dief erkende toen zijne misdaad en werd veroordeeld. Te Munchen heeft men uit Kroonstadt berigt dat de uitvinding van een duikerscbip, van den voor- maligen korporaal bij cle beijersche artillerie, William Bauerde deswege gekoesterde verwachting nog over troffen heeft. De brief is reeds hierom merkwaardig dat hijalthans gedeeltelijk, 17 voeten onder den wa- j terspiegel der zee is geschreven. Daarin wordt gemeld boe, na acht kleine proeven met het duikerschip, den j 24 Junij eene groote proef is genomen, aan welke, J behalve de uitvindereen russische zee-officier acht matrozen en een slotenmaker deelnamen en alle moge- j lijke bewegingen maakten. Men begaf zich daarmede in de haven van Kroonstadt, 17 voet onder de opper- vlakte der zeeen bleef 11 uren lang onafgebroken j onder water, alwaar, behalve met het geven van allerlei wendingen aan het vaartuig, de tijd met het instellen j van feestdronken op keizer Alexander, den koning van j Beijere», prins Albert van Engeland, door wien Bauer vroeger begunstigd werd en de toekomstige russische onderwater-zeemagt gesleten werd. Eerstdaags zou eene nieuwe groote proefnemingin tegenwoordigheid van den grootvorst Konstaniijndie de onderneming sterk heeft aangemoedigden van eene ten deze benoemde commissiegenomen worden Dezer dagen is te Weenen de vrouw van een schrijn werker Anna Hellervan vier kinderen bevallen welke alle zeer klein maar gezond zijn. De beide jongens zullen bij den doop de namen van Frans en Joseph en de meisjes die van Elisabeth en Eugenie ontvangen. Tn de kavallerie-kaserne in de Ungergrasse be vind zich op dit oogenblik een paard van amerikaansch rasdat over het geheele ligchaam zonder haar is en noch staartnoch manen heeft. Deze curiositeit is door de keizerlijke menagerie te Schönbrunn aangekocht. De verloving van den grootvorst Michael van Rusland met de prinses Cecilie van Baden heeft te Berlijn een diepen indruk gemaakt. Men houdt zich overtuigd, dat Rusland hierdoor een tegenwigt wil stellen voor de huwelijken welke Pruissen met Engeland en Baden zal sluiten. De berigten uit de oostelijke provinciën omtrent den oogst ontvangen, luiden gunstig. ENGELAND. Londen. Verleden woensdag zijn 35 officieren en 839 man van het britsche duitsche legioen uit het Oosten te Spithead aangekomen. In eene steenkolen mijn nabij Cardiff heeft eene aller ontzettendste gazontploffing plaats gehad, waardoor niet minder dan 11*2 mensohen het leven hebben ver loren Jn het jaar 1853 had eene dergelijke ramp 64 personen doen omkomen. FRANKRTJKT Pakijs. De bakkers te Rijsseldie te ligt of slecht brood verkoopen, worden door de policie aldaar gestraft met een groot plakaat, dat aan hun winkel aangeplakt wordt en waarop de woorden. Dc bakker N. N. is een be drieger.// Per telegraaf wordt uit Madrid van 17 dezer gemeld: dat geheel Arragon in opstand is en dat de generaal Gurrea (die men zegt dat. tot de opstan delingen behoorde) te Sarragossa is aangekomen. STAAT der LAAGSTE en HOOGSTE PRTJZEN Van de volgende artikelen te Goes. van den 1 tot en met den 16 Julij 1856. Met inbegrip der rijks- en plaatselijke belastingen. Tarwe f 18,45 a 1' 19,40, winter rogge f 10,60 a f 11,60, zomer gerst I 7,10 a f 7,25, groene erwten f 8,45 a t'8,75, paardebooneu f 6,75 af 7,40, vroege aardappelen t' 2,50 a f4,00 de mud steenkolen, maat f 1,50 a f 2,00, schaal f 3,00 a f 3,50, korte turf f 0,65 a f 0,80, lange dito f 0,3"» a 10,40 de ton, kippen cijeren f 2,00 a f2,30, eenden dito 1'2,25a f 2,40, de 100 stuks, gebuild tarwe brood f0,24 a fU,25, ongebnild dito f 0,21 a f 0,22, rogge dito f 0,16 af 0,18, rundvleescli f 0,60 a 1*0,70, kalfs dito f 0.60 a f 0,70, schapen dito f 0,50 a f 0,60, varkens dito f 0.70 a f 0,80, hooi boter f 0,80 a f 1,00, per ned. pd. GOKSSCtlK MAATSCHAPPIJ voor STOOM- en ZEILVAART. JIJLLJ 1856. VAN (i0ES. Woensdag 23 's morg. Vrijdag 25 Maandag 28 van Rotterdam. 5. jDingsdag 22 'smorg. 9. 5 —30 Donderdag 24 11—30 830 Zatiming 26 'smidd. 12. STOOMBOOT DE SCHELDE. (Dagelijks ui»genome» des Zondags.) va» VL1SSINGEN naar BUESRENS: 'smorgens 6i ure e» 'savonds 4 ure. Terug: 'smorgens 7-j ure en 's avonds 41 ure. vau VLISSINGEN naar NEUZEN voormidd. 9 ure. Terug van Neuzen 's namiddags 1 ure. van NEUZEN naar HOEDEKENSKERKE voormidd. 11 ure. Terug van Hoedekensk. 'smidd. 12 ure I Ondertrouwd.: .1. P. de W-I T T 15 Goes en 20 Julij 1856 S. de JONGE Aluenieene kennisgeving, .Jan de leden der Tyjjographische Vereeniging te Goes, dour de leden van het Harmonie-gezelschap Concordia. Concordia's broeders haken met vreugdevol verlangen Om u o CosTREN-rcite ollren hunne zangen, Voor de eer die zij genoten in uw' vergaderzaal, Bij 't klinken van der Costrentaal. O! welk een gunstbewijs dat aan ons werd gegeven, Ja dat is broedermin die ivij nu hier belavcn Hier in de stad van Goes. Die vriendschap was zeer groot, Die Typographen zaam, de Harmonie aanbood. Wij willen ons dit bewijs van achting waardig maken En streven hierdoor op, tot hooger doel te raken. Daar wij ons zelf bevelen, in de genegen gunst Lang leef het Stadsbestuurlang leef de Boekdrukkunst Goes, 21 Jnlij 1856. Uit naam der leden van de Harmonie Concordia M. van KAEMTHOUTGz. HEBBEN WEDER EËNE WONDERBAARLIJKE GENEZING BEWERKT TAN OPEN BEENEN. K. D. te Buiksloot, had sedert acht en twintig jaien open I beenen. geheel bedekt met wonden en wild vleesch. Zijne vrienden gave» de hoop op, hem ooit te zie» genezen, teil meer daar de geneesheere» verklaarden, dat hel in zijn ge stel lag. Daar hij de uitwerking vernomen had die de ZALF e» I'ILLEN van HOLLOWAY in zulke gevallen voortbrengen, besloot hij dezelve eens te beproeven, en zie! I in weinig weken tijds begon hij reeds veel verbeteringen I in zijnen toestand te ondervinden; voorts omtrent drie maan den daarin voljiard hebbende, is hij nu volmaakt genezen, na 28 jaren kreupel te zijn geweest en onherstelbaar te| I hebben geschenen. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen ais volgt Doosjes pillen a f 0.80'f 1,85, f3.00, I 6,75f 13.85, f 20!50. Potjes zalf a f 0.80, f 1,85 f 3.00 f 7,05 f 13,50 f 20.25. zijn op franco aanvragen a contain te hekomen hij J. W. Verbeek Vrolijk, te Axel. J. P. Verlinden, te Her-I I gen-op-Zoom. Den heer J. Straatmanhoofd-depóthouder te s'Bosch. alsmede te Londen Strant 244. en te New-York 10 Manden Lane IIOLLOAVAY'S établissementen. Bij den boekhandelaar J. ST EENMET JER te Tholen is van de pers gekomen en alom verkrijgbaar gesteld OP DE Uit hel Fransch door JT. B. S. PRIJS 20 CENTS. Dit werkjein boeijende en onderhoudende stijl ge schreven plaatst belangwekkende feiten uit hef Slavenleven in het licht, en mag met regt een merkwaardig vervolg op de NEGERHUT genoemt worden. Een WAGENMAKERS-KNECHT bënöodïgï met, November of Maartook van stonden aan bij J ABRAHAMSE te KrabbendijkeZuid-Beveland. Sedert drie jaren is F. Zorn in Mijdrecht lijdende aan een borstkwaal waarbij meermalen bloedspuwing kwamene in het afgeloopen jaar is die ziekte zoo erg geworden dal zij in eene algeheele uittering overging. Medicijnen ver' mogten daartegen niefs, de geneesheer gaf als laatste midde aan levertraan te gebruiken, maar de patient was te zwal en kon hel niet verdragen. Ik bragt hem II. pinksteren eei bezoek en bevond hem in een zeer slechten toestand bi kon het minste voedsel niet meer inhouden en had vo! strekt geene begeerte naar spijze hoe ook toebereid. Vo medelijden met den ouden vriend en in de hoop hem not! eenig genot en rustige dagen te bezorgen, heb ik hein eer» bus REVALPTA van 2 gulden met wat broodsuiker toe gezonde»; bij heeft driemaal daags daarvan gebruikt, zij eetlust is weêromgekomeu en wat hij gebruikt bekomt hei wel; hij zit dagelijks eenige uren op en volgens zijn schrijve is hij bijzonder aangekomen. Ik heb hem weer eene bul nu \an 2 pd. toegezonden en hem verzocht mij van zijne verderen toestand te onderrigten, wat ik u dan mededeele zal voorloopig wenschte ik dat UEd. ten gunste van di heilzaam middel dit berigt publiceert, echter zonder mijne naam. Als het te pas mogt komen kunt gij mijnen brit vertoon&n. Amsterdam. 5 Junij 1856. i Borstkwalen, maag- en onderbuiks kwalen aandoening va j lever en nieren, worden door DU BARRY'S PREVALENT genezen. DRlJKKKltïJ F. KlEEUWENS ZcON.

Goessche Courant | 1856 | | pagina 2