OI KAVr. GEMEENTE-RAAD TE GOES, PUBLICATIE- BEKENDMAKING- 1&5G No. 53. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f .1.75franco per post f 5.90. De insei Door de inwilliging van het verzoek der gezellenom aanstaanden Donderdag het groote I0SSMKE33 nog feestelijk te gedenken, zal dien dag geene Goessche Courant worden uitge geven. BESTUREN EN ADMINISTRATXEN. OPENBARE VERGADERING van den ten raadhuize ai,daar op maandag den ÜJ julij J856 des namiddags ten 5 use. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Rapport betrekkelijk de afleiding van garacine-water naar den Goesschen polder. 2. Benoeming regent der godshuizen. 3. Rapport omtrent de sloot aan de weide in pacht bij den heer Callenfels. 4*. Idem van de opheffing der calicots-fabriek. 5. Idem over den oorsprong der goederen van de gods huizen. 6. Verzoek van de heeren Saaijmans Fader Comp. 7. Idem van J. P. Muller. 8. Idem van J. B. Arentz allen óm grond op erfpacht 9. Verordening op het losloopen en sch utten van vee. 10. Staten oninbare posten over 1S55. Mededeeling van ingekomen stukken. De COMMISSARIS DES KONINGS in de pro vincie Zeelandmaakt bekend, dat de opening der jagt op ganzeneenden en watersnippen in deze provincie, door de gedeputeerde staten is bepaald op 1 Augustus aanstaande; en dat de tijd der opening van de groote jagt nader zal worden bekend gemaakt. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad geplaatst, en aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 10 Julij 1856. De Commissaris des konings voornoemd, VAN TETS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekenddat eene nieuwe zitting van de com missie tot onderzoek der redenen van vrijstelling en uitsluiting van de schutterlijke dienstis bepaald op Vrijdag den 25 Julij 1856 des voormiddags ten elf ureten raadhuize alhier. Wordende, met herinnering aan de bepalingen vervat in onze publicatie van 28 Julij jl., al diegenen die vermeenen redenen tot vrijstelling of uitsluiting te kannen voordragen of aanspraak maken op overplaatsing bij de reserve of finaal ontslagaangemaand om met overlegging van de gevorderde bewijzen voor de com missie te verschijnenten tijde en plaatse boven om- omschreven. Gedaan te Goes 12 Jnlij 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien de circulaire van den heer commissaris des konings in de provincie Zeeland, van den 5 Eebruarij 1856, A no, 538, 3de afdeeling, Provinciaal blad no. 15.) mitsgaders de missive van de districts oommissie tot AANMOEDIGING en ONDERSTEUNING van de GEWAPENDE DIENST, alhier gevestigd, in dato den 10 dezer, brengen bij deze ter kennis van de inge zetenen dezer gemeente: Dat op Woensdag den J6 Julij e. k. aan de huizen der ingezetenen, de gewone jaarlijksche. .inzameling ten behoeve van gemeld fonds, zal geschieden. Daar het fonds bij voortduring behoefte heeft aaii de onbekrompene ondersteuning der ingezetenen zal ieder gevoelen de dringende noodzakelijkheid, mildelijk bij te dragen tot instandhouding van eene inrigtiug 43sU' Jaargang, aiA>i) ii; 14 julij. Uiig van advertentien moet geschieden vóór drie uren des uumi welke de hoop en het vertrouwen uitmaakt van zoo vele oude krijgslieden die aan het behoud van het vaderland hunne gezonde ledematen ten offer gebragt en der betrekkingen van hen, die daarbij hun leven gelaten hebben Dat ieder derhalve gevoelende de nuttige en welda dige strekking van dat fonds en pligtmatige om het zelve in stand, te houden naar vermogen daartoe bij drage om alzoo het lot te helpen verzachten van de verminkte helden des vaderlands en de nagelatene we duwen en weezen der gesneuvelden. Gedaan ten raadhuize van Goes, 12 Julij 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris, H- C. PILAAR. BINNENLAND SCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 14 Julij. Beperkt in onze ruimte, deelen wij alleen een kort uittreksel mede van het dezer dag-en verschenen verslag van den toestand onzer provincie door gedeputeerde staten in deze zomervergadering aan de provinciale staten uitgebragt. De wettige bevolking bestond op 31 December 1855 uit 78.885 mannelijke en 83,100 vrouwelijke, te zamen 161,985 personen. De feitelijke bevolking beliep op hetzelfde tijdstip 164,787 personen, waarvan 80,859 tot het mannelijke en 83.928 tot het vrouwelijke geslacht behoorden. De onderscheidene godsdienstige gezindheden der wettige bevolking was 114,727 nederd- herv.136 van de waalsche gemeente61 presbyterianen 4 episcopalen 1,093 evang. lutherschen, 2 hersteld lutherschen, 248 doopsgezinden, 6 remonstranten 3,691 christelijk afgescheidenen41,255 roomsch-katholijken1 oud rootnsche655 nederd. en 2 por tug. israëlieten en 104 die tot geene der genoemde ge zindheden behoorden. Onder het cijfer der feitelijke bevol king zijn begrepen 1,505 krijgslieden en 412 zeelieden be nevens 125 mannelijke en 25 vrouwelijke gevangenen. Er werden 5,709 personen levend geboren waaronder 196 onecht. De wettige waren 2,846 mann. en 2,667 vrouw. Levenloos werden aangegeven 336 personen waarvan 184 mann. en 128 vrouw, wettig en 10 mann. en 14 vrouw, onecht; - - het getal der geborenen was dus 6,045; waarvan 3,123 mann. en 2,922 vrouw.waarvan 105 wettige en 6 onechte tweelinggehoorten. Eene wettige drielinggeboorte had te Biervliet plaatszijnde geweest 3 levend geboren meisjes. Het getal der overledenenvoor zoover zij tot de wettige bevolking behoorden, bedroeg 5,593 personen, zijnde 2,868 mann. en 2,725 vrouw, personen. De overledenen tot de feitelijke bevolking behoorende, ten getale van 5,581, bestond uit 2,861 mann. als: 1,812 ongehuwden, 766 gehuw den en 283 weduwnaars; en 2,720 vrouw, als1,576 onge huwden 580 gehuwden en 564 weduwen. Er werden 1,156 huwelijken voltrokken, als: 853 tusschen jongmansen jonge dochters, 78 tusschen jongmans en weduwen, 158 tusschen weduwenaars en jonge dochters en 67 tusschen weduwnaars en weduwen; scheidingen van tafel en bed hadden niet plaats, slechts een kinderloos huwelijk werd door echtscheiding ontbonden. Vorenstaande cijfers vergelijkende met die welke tcyt 1854 in betrekking staan zijn ongunstig voor 1855. In het bij zonder is dit het geval met de geboorten en sterf ten. In 1855 was het getal wettig geborenen 435 en onechte 41. in 't geheel 476 minderdaarentegen het getal overledenen 787 meer dan in 1854, zoodat het getal geboorten dat der overleden in 1854 slechts met 116 overtrof, in 1854 bedroeg dit niet minder dan 1379. Naardien nu het getal der in 1855 uit de gemeenten naar elders vertrokkenen, dat van hen die zich, gedurende hetzelfde jaar in de gemeente gevestigd hebbenmet 782 te bovengaatonderging het cijfer der wettige bevolking, in tegenstelling met hetgeen in de laatste jaren plaats vondeene vermindering van 666 zielen. Ook het cijfer der feitelijke bevolking verminderde met 450 zielen. Zuid-Beveland leverde van de zeeuwsche eilanden in 1855 het grootste getal der minder geborenen, zijnde 214, terwijl 126 slerften meer plaats haddenhet grootste getal minder geborenen was in Mei en Augustus, zijnde 184 en 136, de grootste getalen der meergestorvenen vindt men in de drie eerste maanden van het jaar. Het getal der voltrok ken huwelijken bleef beneden het cijfer der vorige jaren. In 1854 werd dit door 102 overtroffen. In dit verschil deelden de maanden MeiApril en November voor ruim de helft en dewijl in deze maauden de meeste huwelijken onder de mindere klasse gesloten worden schijnt deze vermindering voor een groot deel aan den achteruitgang dier klasse te moeten toegeschreven worden. De landverhuizing was aanmerkelijk minder dan in 1854. Het aantal naar buitenlands vertrokken hoofden vau huis gezinnen en vrijgezellen beliep in 1855 slechts 191; met hen verlieten 103 vrouwen, 276 kinderen en 5 dienstboden het vaderlaud uitsluitend naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. In 1854 bedroeg het getal der eersten 323, terwijl 775 vrouwen 502 kinderen en 4 dienstboden met hen yertrokkeD. Van die in 1855 behoorden 12 tot de welgestelden, 121 tot de mingegoeden en 57 tot de behoef- tigen. Vervolg nader.) Wij vernemen dat Maria Oostdijlcwed. A. de Jonge van wier» wij in n°. 38 melding maakten als verdacht r\ /'sH l vs?.. ftSSfr- J y: Gewone advertentien worden a 10 ets. geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodherigtenraArh-a behalve het vegelvegt, rldags. van verlost te zijn van een voldragen kind dat vol gens onderzoek zoude geademd en geleefd hebben en door de polieie in het secreet is gevonden is verwe zen naar de correctionele, teregtzitting. Sedert eenigen tijd heeft zich te Middelburg eene nieuwe secte geformeerd van zoogenaamde ant.ito- gaïsten, zich noemende gemeente nonder 't kruiswelke wekelijks bij elkander komen tot het houden van oefeningen. Thans verneemt men dat door die ver- eeniging een kapitaal huis op de Rouaansehe kade te Middelburg is aangekochtdat tot eene kerk zal worden verbouwd. In het kiesdistrict Maastricht heeft zich nog een derde candidaat opgedaan voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, namelijk de heer E. Kerens van JFol- frath, lid van den gemeente-raad te Maastricht. In het kiesdistrict Leijden beeft de afgetreden mi nister van Reenen voor de hem aangebodene candida- tuur bedankt. Naar men uit eene goede bron verneemtis het geruchtalsof de heer mr. van Reenen voor de can- didatuur tot het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Leiden zou be dankt hebben, volkomen ongegrond en uil de lucht ge grepen. leidsCt.) Men wil in de residentie weten, dat de heer Del- prat lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict 's Gravenhage, de hem aangebodene betrekking van di recteur der delftsche academie zou hebben afgeslagen met de woorden: Ik wil de groene vlag in den Haag niet wederzien uit steken. Volgens te 's Hage in omloop zijnde geruchten, worden er nog altijd pogingen aangewend, om eenen nieuwen minister voor de zaken der roomsch-katholieke eeredienst te verkrijgen. Verschillende personen moeten nog aangezocht zijn. die betrekking op zich te nemen, maar die pogingen moeten naar men- verzekerttot hiertoe vruchteloos gebleven, zijn. Men zal thans, naar men wil weten trachten den heer Mutsaers van het door hem genomen besluit terug te brengeu, en alzoo hem over te halen, zich weder met de portefeuille van dat departement te belasten. Mogten die pogingen niet slagen dan zullen de zaken van de R. C. eeredienst naar men wilaan een ander departementb. v. van buitenlandsche zaken, worden toegevoegd en onder ver antwoordelijkheid van dien minister beheerd worden door den secretaris-generaal, den heer Willemse. Men voegt er bij, dat, zoo de heer Mutsaers niet mogt zijn over te halen, zich wederom met de portefeuille van het de partement te belasten, hij dan zeer in aanmerking zou komen bij de vervulling der betrekking van commis- ris des konings in de provincie Noord-Brabant. Verleden vrijdag; trof onder een allerverschrik kelijkst onwedervergezeld met regen een bliksem straal den kerktoren te Wagnum. Gelukkig was daar kort te voren eene brandspuit aangeschaft en was men met de trouwe medewerking der dorpelingen den daardoor ontstanen brand spoedig meesterzonder dat dezelve groote schade had veroorzaakt. Te Rijp is mede een man door een bliksemstraal getroffen en ter aarde ge worpen met dat gevolg, dat hij welligt geheel blind zal zijn. Men verneemt dat er reeds in de aanstaande maand Augustus gelegenheid voor jongens en meisjes van 12 tot 17 jarenuit den mingegoeden stand bestaatom op voordeelige voorwaarden vrije uitrusting enz.naar de Kaap de Goede Hoop overgebragt en aldaar in dienstbaren stand geplaatst te worden. f). Ct.) Verleden vrijdag is de doodstraf voltrokken aan A. Blom, waartoe lnj door het provinciaal geregtshof van Zuidholland was veroordeeld wegens moord op Maria van Felsen onder Hazerwoude gepleegd. Des morgens 8 ure werd hij van 's Hage naar Leijden ge bragt vergezeld van den geestelijke die hem in zijne laatste dagen had bijgestaan. Dft procureur Generaal was met twee raadsheeren en den griffier van diet ge regtshof tegenwoordig

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1