COI'SMW COURANT. No. 52. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f .1.75franco per post I 4f)0. De inzt BESTUREN EN ADMINISTRATIEN Ue KAMER van KOOPHANDEL en FABRIE- KEN te GOES, maakt bij deze bekend, dat bij baar zijn ingekomen en van heden af 14 dagen lang, bij haren secretaris, voor belanghebbenden ter inzage zullen liggen de volgende stukken te weten Verslagen over handel en scheepvaart in Groot-Brit- tannieover December 1855 en Januarij 1856. Jaarverslag van den handel in Hamburg over 1855. Dito van Bremen en Mannheim. Alsmede twee stuks rapporten betrekkelijk de mee krap en indigo cultuur in Rusland. Goes den 10 Julij 1856. Namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd De Secretaris A SCHRAVER Kz. BIJfHENLAHDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 10 Julij. Gisteren is aan den Wilheltninapolderonder directie van den ingenieur van s' rijks waterstaat J. F. TV. Conrad en den werkbaas F. Ferdinandusse door den aannemer IV. van öijegezonken ter beveiliging van den in het voorjaar zoo aangetasten oever, een rij zen zinkstuk van eene oppervlakte als nog nimmer in Zeeland beproefd was, en die nog eenige honderd vier kante ellen meer bedroeg dan het onlangs gezonken stuk in het kanaal van St. An dries. Het zinkstuk 110 el lang en 45 el breed zijnde, had eene oppervlakte van bijna een halve bunderongeveer 90,000 bossen rijs waren tot de zamenstelling gebezigd, en 500 ku bieke ellen vletgrond, in eene om het stuk liggende vloot van vletters geladen, benevens 250 lasten vilvoordsche steen werden tot belasting van het stuk aangebragt. Niettegenstaande het buitengewoon onstuimig weder hetwelk Dingsdag heerschtehad het stuk door de genomen voorzorgs-maatregelen niet geleden; gedurende de zinking heerschte daarop de volmaakste orde. en zag men het werkvolk, tot over de kniëen in het water- staande, met, lust de steen tot belasting aanbrengen. Vele belangstellenden en deskundigen van elders woon den de werkzaamheden bij allen waren overtuigd dat de zinking van dit buitengewoon groote stuk volkomen gelukt was. De Midd. Ct. zegt: wij vernemen met bijzonder genoegen nit geloofwaardigen bron, dat de moeijelijk- heden welke zich dezer dagen op deden tegen deu aanleg van den spoorweg van Vlissingen naar de duit- sehe grenzen, geheel zijn uit den weg genomen. In de zitting van den gemeenteraad te Middelburg van gisteren, is dan ook het berigt ingekomen van eene missive van den heer D. Dronkers aldaarwaarbij hij van de opheffing dier bezwaren spreekt en verzoekt dat alsnog gevolg worde gegeven aan zijn verzoek dd. 24 Junij opzigtens het subsidie voor een nieuw haven kanaal. Men vleit zichspoedig ten aanzien van deze voor dit gewest zoo hoogst gewigtige zaak, meerdere bijzon derheden te kunnen mededeelen. Van wege de Vereeniging voor volksvlijt.te Amsterdam, zijn prospectus en statuten uitgegeven van een aldaar op te rigten paleis voor volksvlijteen gebonw voor nationale, algemeene en doorloopende ten toonstellingen van nijverheid, landbouw en koophandel, met ruime zalen voor andere openbare inrigtingen van kunsten en wetenschappenbestemd deels tot een blijvend museum, in den geest van de beroemde buiten- landsche museums, deels tot het tijdelijk tentoonstellen van alle nieuwe ontdekkingen in kunsten en weten schappen en bedrijven, voor zoo ver die daartoe geschikt en hier te lande nuttig zijn Dat gebouw zal een met glas overdekt centrum bevatten grooter dan het Damplein of de Botermarkt te Amsterdam, en de gele genheid geven om de tentoongestelde werktuigen door stoomkracht in beweging te brengen;voorts zullen er wandelingenbuffets enz. aangebragt worden ten genoege van de bezoekers. Het zal worden opgerigt ter plaatsewaar thans de utreehtsche poort staat tusschen de Hooge sluis en de gaz-fabriek van de heeren de Bruin en Zn. 43ste Jaargang, O O DONDERDAG 10 JULIJ. lin. van. adrert.cntien moet geschieden vóór drie uren des nami Voor het tot staud brengen van dat gebouw, met aan- hoorigheden, wordt een bedrag vereischt van_/],000,000 dat de vereeniging, welker bestuur bestaat uit de HH. dr. S. Sarphali, voorzi ttermr. A. vanEijk, secretaris 5'. Orobio de Castropenningmeester en prof. S. Bleekrode en dr. IV. C. H. Staringledenwil bijeengebragt hebben door aandeelen van f 200te storten in vijf termijnenmet tusschenrnimten van twee maandenzullende de eerste storting f 32 en de overige f 40 bedragen met bepaling dat jaarlijks 100 nummers uitgeloot en tegen betaling van 250 ingetrokken zullen worden elk aandeel geeft regt op eene voorloopige uitdeeling van f S of toegang-bewijzen ter waarde van 10; op de jaarlijks, bij loting, toe te wijzen winst-premiën van 25,000, 15,000, 10,000, 2,000 en 500 gulden, en op het extra dividend. Was het in 't belang onzer vaderlandsche nijverheid te hopendat die leening spoedig volteekend werd waartoe ook hier de gelegenheid bestond bij de heeren kassiers de Kanier 8j Hordijkmen schijnt dit te hebben ingeziendewijl reeds denzelfden dag voor het benoodigd kapitaal was ingeschreven. Te Aalst is verleden zondag met veel plegtigheid het standbeeld onthuld van Diederijck Maartensdie het eerste de boekdrukkunst in Belgie heeft ingevoerd. De hertog en de hertogin van Braband woonden de feestelijkheden bij. Terzelfder gelegenheid had de opening van de regt- streeksche spoorweglinie plaats, welke de steden Gend en Brussel vereenigt en langs de stad Aalst is gerigt. Aan de koninklijke harmonie van Maastricht afdeeling gezangenis bij het concours te Gendde eerste prijs te beurt gevallen en heeft dit gezelschap alzoo eene gouden medaille en den prijs van 300 fr. be haald. Men maakte toebereidselen om volgens dit berigt(per telegraaf ontvangen)de overwinnaars bij hunne terugkomst met de verdiende eerbewijzen te onthalen. Te Eelde, in Drenthe, is zaturdag jl. voor den ambtenaar van den burgerlijken stand een zeldzaam huwelijk voltrokkeneen manwiens huwelijk voor eenigen tijd op wettige wijze was ontbonden, is weder in het huwelijksbootje gestapt met eene vrouw, die ins gelijks op wettige wijze van haren wettigen man was gescheiden. De vorige vrouw van dezen nu weder gehuwden man en de vroegere man van deze gehuwde vrouw zijn in- tusschen beiden nog in leven. Bij deze zou ook het voornemen bestaan, om zich weder door den band des huwelijks te laten verbinden. Zij behooren overigens niet zoo zeer tot de mindere klasse. Men berigt nit O.-Vlaanderendat ook daar de veldvruchten een schoon uitzigt hebben en eenen rijken oogst beloven, inzonderheid de rogge De heer August 1'hooft te Vosselaere, bij Gend, heeft verscheidene koren aren naauwlettend bszigtigd, welke elk uit 138 schakels of graanhuisjes bestondenen die bijgevolg zooveel graankorrels kunnen voortbrengen. Deze aren vormen zes rangen (hetgeen men slechts in jaren van overvloed aantreft) en hebben eene lengte van 21 ned. duimen. Te Aardenburg is een arbeider, uit eenige hooge boomen hout willende hakkendoor het breken van een der spillen waarop hij stond, naar beneden gevallen. Het hakmes was in den haak om zijn midden gehecht, zoodat hij door den val daarop letterlijk midden door was gesneden. Aan den voet des booms gaf de onge lukkige nog enkele teekenen van leven, doch was weldra een lijk. Te Axel is dezer dagen gevankelijk binnen ge- bragt de weduwe B.uit de gemeente Koewacht beschuldigd van aangewende pogingen tot vergiftiging barer stiefdochter. Reeds zou zij hare misdaad beleden hebben. «Wij vernemen, dat de gemeente-raad van Honte- nisse besloten heeft, zich mede tot deu koning en tot de staten-generaal te wendenom zijne adhaesie te 1850. 1 f pp: Gewone advertentieu worden a 20 ets. de regêl geiühiïist Geboorte-huwelijks- en doodberigten. van d6 regels,hiv f behalve het. zegelregt. ddags. betuigen aan het adres, door den gemeente-raad van Amsterdam aan Z. M. ingediendter zake eener ge- wenschte heffing van opcenten op de rijks-belasting van het gedisteleerd, ten voordeele der gemeente-kassen, en tevens, dat door den gemeente-raad van Hulst een gelijk besluit moet genomen zijn. Door de provinciale staten van Noord-holland zijn gekozen tot leden der eerste kamer van de staten- generaal de aftredende leden de heeren H. van Beeck Vollenhoven met 54 en J. C. van IVessem met 50 van de 58 stemmen. Door die van Zuid-hollandde aftredende leden de heeren D. Blankenheym met 52O. H. H Hooft van Benthuizen met 57 en P. llarteveld met 51 van de 67 stemmen. Door die van Noord-Braband de aftredende leden de heeren Jhr. L. J. B. van Sasse van Issell met 57 en H. P. van den Dries met 41 van de 63 stemmen. Door die van Gelderlandhet aftredend lid de heer F. W. van Dam van Issell. Door die van Limburghet aftredend lid de heer C. F. H. Beerenbroekmet 31 van de 37 stemmen. Door die van Utrechtjhr. J. D. C. C. IV. lAblaing van Giessenburg aftredend lid, met 27 stemmen. Door die van Drenthemr. W. J. Tonckens, 'aftredend lid met 33 stemmen. Door die van Overijssel: Jhr. mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijkaftredend lid. Door die van Vriesland jhr. T. A. M. A. van, An- dringa de Kempenaar. Op donderdag 17 dezer, zal tengevolge van het bedanken door dhr mr. R. Thorbecke, in het hoofd kiesdistrict Maastrichteene nieuwe verkiezing plaats hebben voor een lid van de tweede kamer der staten- generaal. De N. Noord-Brab. meent met eenigen grond te kunnen mededeelen, dat tot opvolger van den com missaris des konings in Noord-Brabandde heer mr. van Reenenonlangs afgetreden minister van binnen- landsche zaken zal worden benoemd. Men zegt dat de portefeuille van het departement voor de zaken der roomsch-katholieke eeredienstook zou zijn aangeboden aan den heer van Nispen van Sevenaei lid van de tweede kamer der staten-gene raal maar dat die heer voor die betrekking zon heb ben bedankt. Gisteren morgen is jhr. M. Salvadorte Haar lem ten zijnen huize gearresteerd en naar Amsterdam overgebragtten einde de hem opgelegde gevangenis straf aldaar te ondergaan. Met genoegen vernemen wijdat de typhns- ziekte in Groningen in aantal van de nieuw aangetasten zoowel als in hevigheid van vorm afneemt. Zonder twijfel hebben ook de ijverige bemoeijingen der typhus- commissie het hare toegebragt om dezen meer gunsli- gen toestand te weeg te brengen. Uit eene goede bron is ons bekend geworden dat reeds bij het einde der vorige week meer dan 100 woningen waar typhus geheerscht had door de com missie waren gereinigdgewit en van versch stroo voorzienterwijl de kleederen en bedden der lijders eene gepaste zuivering ondergingen. Daarenboven deelde zij aan de armen van de verschillende dialceniën reeds voor bijna 900 bedden stroo en voor de reiniging van ruim 500 woningen kalk, zeep en soda uit; een maat regel voorzeker, die niet anders dan gunstige gevolgen voor de gezondheid der armen moet hebben. Wederom dient tot waarschuwing het navolgen de, voorkomende in het Politieblad van den 4 dezer: Volgens gedane aangifte aan de politie te Amsterdam, is bij de associatiekas aldaar op den 19 Junij jl. in betaling ontvangen zonder dat men weet van wien een vervalschte coupon van een certificaat groot 100,- 3 pCt. nat. schnld, betaalbaar ten kantore van de ad ministratie Tjeenk c. s.dd. 1 September 1855, n«. 1559 waarin met zeer veel naauwkeurigheid zijn ver anderd, het cijfer 1,485 in f 14,85, het cijfer ƒ1,50

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1