No. 51. Jaargang, 1856 BEKENDMAKING. t)e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags I Gewone adeertentien worden d 20 ets. de regel „ronds, uitgezonderd op feestdagen. j M44KD40 JÜLIJ. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van J De prijs per k ir ar taal' is f .1.75. franco per post f 1.90. behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. gchj/uatst 6 rug els d f J.20 BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS tan GOES, zullen op Zaturdag den 19 dezerdes namiddags ten een ureten raadhuizein het openbaar traehten aan te besteden Eenig TIMMER-, METSEL- en SCHILDER WERK., aan de verschillende schoolgebouwen in deze gemeente; waarvan het Bestek en de Voorwaardendagelijks ter secretarie ter lezing zullen liggenen de locale aanwijzing zal gedaan worden op Woensdag den 16 te vorendes middags ten twaalf urete beginnen aan de achterdeur van de fransche jongenschool. Gedaan te Goes, den 5 Julij 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd J W. VAN KERKWIJK. De Secretaris II. C. PILAAR. HIAAEALAADSCHE AIEUWSTIJDIAGEA. GOES, 7 Julij. De tegenwoordige zitting der staten-generaal is verleden Zaturdag namiddag ten 2 uredoor den minister van binnenlandsche zaken gesloten met eene rede waarvan de hoofdpunten [reeds dienzelfden namid dag per bulletin medegedeeldde volgende zijn Na opsomming van eenige door de Staten-Generaal aange nomen wetten verklaarde de minister, dat de koning, door veler gemoedsbezwaren getroifenverlangtdat men nopens de regeling van het laget onderwijs naar het middel zoeke, ten einde deze zaak in dier voege te regelen dat niemands geweten gekwetst worde, zonder afwijking van het beginsel der gemengde school, waar aan de natie sedert 1806 gehecht is. De regering stelt zich tot. pligt iedere godsdienstige overtuiging te eerbiedigen, de regten van allen te handhaven en daar door eensgezindheid te bevorderen, zij beoogt vooruit gang geen teruggang op de baan ^van godsdienstige en staatkundige ontwikkeling. Wij ontvingen het verslag van den toestand on zer provincie door gedeputeerde staten aan de provin ciale staten in de zomer vergadering van 1856 uitge- bragten komen in een volgend nummer daarop in 't kort terug. Men is hier op het eiland druk bezig met zaad snijden en hooibouwen, met uitzondering van enkele stuk ken valt dit, uitgezonderd de laatste, beneden het middel matige uit. De andere veldvruchten blijven steeds veel beloven, en verlangen met de weilanden naar regen. Van ziekte in aardappelen is nog niets bekend, men bemerkt hier thans even als elders dat de bloemen der strui ken niet afvallen en beschouwt dit als een gunstig voorteeken van het verdwijnen dier plaag. Naar men verneemt zal a. s. woensdag tusschen katlendijke en het Goessche Sas een stuk gezonken worden van meer dan een gemet of ruim 300 roeden groot. Volgens opgaaf zouden onder anderen daaraange- bruikt zijn ruim 80,000 bossen rijs, terwijl 100 vlet ters en 5 grootere schepen tot aanvoer van specie daar toe. gebruikt worden. Men zegt dat dit het grootste stuk is, wat immer aan dit eiland gezonken is. Jl. Zaturdag arriveerde uit Middelburg, Monsr. F. J. van Freebisschop van Haarlemten einde zoo hier als in de R. C. parochiën op dit eiland het heilige vormsel toe te dienen. Door den Wel. Eerw. heer land deken A. A. Thomaspastoor te 's Heerenhoek, van 't Sloe afgehaald en vergezeld van eene eeregarde te paard nam ZEg. bij genoemden heer Thomas zijnen intrek en begon gisteren morgen te 's Heerenhoek met deze plegtigheid welke in denzelfden voormiddag te Hein- kenszand werd voortgezet. Heden morgen had zulks in de R. C. kerk alhier plaats, zijnde ZEg. wederom door eene gelijke garde begeleid en ingehaald. Onder meerderen waren de heeren pastoors van Middelburg Vlissingen en Veere aanwezig. Uit vele particuliere woningen wapperde in de verschillende gemeenten de nationale vlagde kerken waren smaakvol versierd. Den 2 dezer had te Middelburg, in een der localen van het concertgebouw, eene buitengewone vergadering plaats van lede» en donateurs der vereeniging voor zeeuwsche muziikfeesten. Nadat de voorzitter een kort overzigt had gegeven van de gebeurtenissendie aanlei ding hebben gegeven tot deze buitengewone vergadering, heeft het comité, bij monde van zijnen secretaris in eene uitvoerige memorie de redenen medegedeeld die het zijns ondanks en als door nood gedwongen, heeft doen besluiten om het muzijkfeest niet op den bepaalden tijd té doen voortgaan. De vergadering heeft daarin berust en vervolgens op voorstel van het hoofdbestuur eenparig besloten. a. het muzijkfeest te beschouwen als te zijn uitgesteld liet te doen plaats hebben in Mei of Junij 1857 c. het comité permanent te verklaren; waarbij tevens is kennis genomen van de mededeeling van het hoofdbestuur dat dit uitstel niet verhindert het opvoeren van een vijfde zeeuwseh muzijkfeest in 1859, zoo dat de regten der leden op twee muzijkfeesten in den tijd van zes jaren, in geenen deele worden verkort. Alzoo wordt de ondervonden teleurstelling weder door eene blijde hoop vervangen Niet te verwachten toch is het, dat andermaal zoo vele bijzondere omstan digheden zullen zameuloopen om de prijzenswaardige pogingen tot verheffing en vereering der edelste kunst te doen mislukken. Onder den indruk van dit aan genaam vooruitzigt is de vergadering, na behandeling van nog eenige punten vau huishoudelijken aard in de beste stemming gescheiden. Op verzoek van den heer D. Honkerste Mid- i delbuvg, deelt de Middelburgse/ie couranthet afschrift mede van een' brief door genoemden heer aan den ge- meenteraad aldaar ingezonden van den navolgenden inhoud: Aan den gemeenteraad van Middelburg i. Handelingen waaraan ik geheel vreemd benen die 1 ik voor als nog niet bij haren waren naam noemen wilhebben ten gevolgedat de zaak van den spoor- weg tusschen Vlissingen en Venlovooreerst geenen voortgang zal hebben. Daar de daarstelling van een nieuw havenkanaal van Middelburg naar de Wester-Scheldeen de ver betering der bestaande middelburgsche haven, daarmede in een onmiddellijk verband staan zie ik mij in de verpligting gebragt uwe vergadering te verzoeken het door mij te dier zake aan haar ingediend adres buiten behandeling te houden. Ik vlei mij later op die zaak te zullen kunnen terugkomen enz. Niettegenstaande dus de vroegere mededeelingen dat met zekerheid het aanleggen van den spoorweg van Vlissingen naar de duitsehe grenzendoor de n Banque générale suisse" was overgekomen en er voldoende waarborgen verstrekt waren, schijnen onvoor ziene omstandigheden daarin minstens genomen eene vertraging te hebben veroorzaakt, en zal dit grootsche plan vooreerst geen gevolg hebben. missie met kracht. Door het ministerie van marine zijn een aantal vlaggen en winpels ter harer beschik king gesteld voor het decoreren der werken welke bij liet beeld en elders moeten opgeslagen worden.Door den minister van oorlog is niet alleen aan het muzijkorps der grenadiers en jagers last gegeven zich die dagen tot opluistering naar Haarlem te begeven maar ook is de militaire overheid aangeschreven een detachement artil leristen naar Haarlem te dirigeren met het benoodigd materieel voor 42 kanonschotenbij de opening der feestviering. Reeds is berigt ontvangen dat de minis ter van oorlog, van binnenlandsche zaken en van finan ciën liet feest zullen bijwonen. De heer Thorbecke heeft aan de kiezers te Maas tricht een brief gerigtwaarin ZEd. kennis geeft van de aanneming van het lidmaatschap voor Deventer en wel dewijl het aan de kiezers van het hoofd-kiesdistrict Maastricht geene moeite baren zal om hem, door iemand zijne beginselen toegedaan, te doen vervangen, 'tgeen, te Deventer aan twijfel onderhevig is. Het Journal du Limbourg verklaartbij de mede deeling van dien brief, dat de heer Thorbecke in dit opzigt voldoet aan de vereischten van den tijd en den drang der omstandigheden, welke vorderen, dat de con stitutionele partij al hare krachten bijeentrekke ter ver dediging van de regten der kroon zoowel als van de burgerszoodanig als die door de constitutien zijn afgebakend. De llaarl. Ct. deelt het programma mede door de commissie tot regeling der feesten bij gelegenheid der onthulling van het metalen standbeeld van L. Jz. Cosier vastgesteld. De regering ondersteunt de com RUITEALAADSCHE AIEUWSTIJDIAGEA. DUITSOHLAND. Frankfort. De oude luimige baron V. Hallberg (genaamd de heremiet van Gauting) heeft van uit zijn kasteel Herrmamisdorfs bij Landshut, de volgende advertentie uitgevaardigd: «Mijne beide voorlezeressen hebben mij verlaten, om in de stad een minnaar te vindenwaartoe op mijn oud kasteel geene gelegenheid bestond. Ik verlang thans een meisje te vinden die goed bedreven is in het engelsch en fransch en eene fijne beschaving bezit. Hare taak is mij voor te lezenwaardoor zij zich in de talen meer bekwamen kan. Zij ontvangt jaarlijks 400 fl. en 100. 11. meer als zij Italiaanseh verstaatdaarbij een burgerlijken kost en driemaal per dag goede sterke makkakoffijmaar zonder suiker, omdat deze de koffij bederft. Vrouwen en oude vrijsters komen niet in aanmerking. Van hare godsdienst spreek ik nietdaar elk voor zich moet weten hoe hij in den hemel wil komen,daarom maak j ik geen onderscheid tusschen Joden en Christenen: voorts doe ik nog opmerken dat ik met vrouwelijke bedienden aan één tafel eeten dat alle menschen ge- lijke regten hebben." Een ongehoord feit bij menschelijke herinnering isdat niet alleen op de vlaktenmaar ook in de valleijen der bergen van Neder-Oostenrijk en Stier marken, het grootste gedeelte der rogge reeds gemaaid is en dat men met het dorschen een aanvang heeft gemaakt. Deze overvloedige oogst in Oostenrijk en Hongarije, zal voorzeker een gnnstigen invloed op de prijzen der granen uitoefenen. ENGELAND. Londen. De twijfel dien zeer enkelen nog ten opzigte der schuld van W. Palmer bleven voeden is nu ten eene- male verdwenenna het openbaar maken van een ge deelte der dagelijksehe aanteekeningen door den eer- waardigen geestelijke die hem zoo getrouw bezocht den kapellaan der gevangenis Goodacregehouden en door dezen aan de regters medegedeeld. Daarin toch komt onder anderen voor, dat toen die kapellaan den dag voor de teregtsteliingden gevangene bezocht en hem den korten tijd, die hem nog tot bekentenis zijner misdaden overbleef, ten ernstigste voor oogen hield, Palmer zich plotseling in zijn bed oprigtte en uitriep dan zal hetom mijne ziel te redden niet genoeg zijn dat ik dezen moord (namelijk dien van Cook) beken, maar dan moet ik ook dien van mijne vrouw en van mijnen broeder bekennenEn toen de geestelijke daarop vroeg of hij dit zoo moest uitleggen dat Palmer ook die moorden werkelijk gepleegd had, gaf de onge lukkige wel geen antwoord, maar zuchtte diep, bedekte zijn hoofd met het beddelakenals om zijn gelaat te verbergen en barstte toen in snikkeu uit. De twaalf kooplieden waaruit de jnrij was za- inengesteld welke over Palmer uitspraak gedaan heb ben, hebben bij de lords der schatkamer eene memorie ingediend waarin zij schadevergoeding vragen voor het verlies aan tijd als anderszins, hetwelk zij geledeu hebben door de noodzakelijkheid van zich zoolang uit hunne zaken te begeven. Met een der uit de Krim teruggekomen trans portschepen is een drommedaris aangebragtdie voor een kanongespannen naar het legerkamp van Wool- i wich-common is getogen. De amerikaansche dagbladen behelzen een merk waardig verhaal omtrent eene naar Cincinnati gevlugte slavin. Zij had haren eerstgeboren zoon met eigen hand ter dood gebragtom hem niet voor den slavenst.and

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1