50. 43*tc Jaargang. 1856. De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd, op feestdagen, tie prijs per kwartaal is i' J.7.5, franco per post f .1,90. De inzet De GOKSSCHE COURANT, verschijnt des Maandags en Donderdags avondsde expe ditie geschiedt hinnen de stad denzelfden avond en buiten de stad den volgenden morgen. De abonnements-prijs is per kwartaal 1,75, franko per post f 1,90. Bijvoegsels, bijbladen en bulletins worden gratis uitgegeven. BIMMBJfLAftflSCHE KIEUWSTIJDIKGEK. GOES, 3 Julij. De tegenwoordige vergadering van de Staten- Generaal zal worden gesloten op zaterdag den 5 Julij e. k. des namiddags 2 ure. St.-Ct -- Onder andereu noemt men den vice-admiraal O. van der Plaataan wien de portefeuille van het departement,van marine dezer dagen zou zijn aangeboden. Deze hoofd-officier zou zich nogtans verpligt geacht hebben voor die aangeboden betrekking te bedanken. A Men verzekert dat de heer Thorbechena zijne reis naar Maastricht, bepaaldelijk besloten heeft voor Deventer te opteren voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Het 'N. en A. v. Z.-V.. deelt in no. 131 een kort overzigt mede omtrent de kantwerkschool te Sluis, onder de zinspreuk Doet wel en ziet niet om onder be scherming van fl M. onze koningen. Het tweedejaar- iijksche verslag omtrent die school, eene voor die plaats zoo zeor op prijs gestelde inrigtingschijnt de hoop niet teleurgesteld te hebben die men iri het eerste verslag omtrent deze industrie voedde. Wij verheugen ons daarin, niet alleen dat men in Sluis een kleinood vind, hetwelk vroeger alleen aan den vreemde, rijke voordeelen schonkmaar te meer dewijl ook onder andere depots Goes wordt genoemd waarheen van de voortbrengselen der inrigting eene ruime mate gezonden wordt en aanvankelijk een goed debiet vind. Wij werken hier alzoo mede om vele dier leerlingen, die anders van het onzalige en zedebedervende bedelen hun bedrijf zonden maken, aan een eerlijk bestaan te helpen, die zelf in den afgeloopen winter in de behoeften hunner ouders voorzagen en alzoo aan een der schoonste eischen van de natuur kouden voldoen. Aan het einde van 1854, telde de school 4,7 leer lingen, waarvan in 1855 er 7 dezelve verlieten, die door 14 nieuwe vervangen werden, zoodat aan het ein de van dat jaar 54 leerlingen werkzaam waren die in het afgeloopen jaar niet minder dan 3035 ellen kant vervaardigden, en wel, met de overigens bewerkte kanten kragen en mouwen te zamen voor 1206,75'/2,De nitgive'n gedurende dat tijdvak bedroegen zoo voor de onderwijzeressen als voor sohoolbehoeften en locaal, met inbegrip van f 931.59 voor arbeidsloon aan de kinderen uitbetaald, eene som van f 1786.86. Alle hulde wordt tengevolge der verdienstelijke onderwijze ressen aan de vorderingen der kantenwerkenden gebragt, die men allezins op de hoogte van den tijd rekent. Haar men verneemtzal het gunstig bekende te Amsterdam gevestigde genootschap Door oefening groolerdit jaar zijn vijf-en-twintigjarig bestaan vieren, en bij die gelegenheid een concours uitschrijven, waar aan al de rederijkers-kamers en genootschappen voor uiterlijke welsprekendheid in ons vaderland, zullen deel nemen en waarvoor het genootschap twee belangrijke prijzen zal uitloven. Deze eigenaardige wijze van feest viering zoo geheel overeenstemmende met het doel door genoemd genootschap gedurende eene reeks van jaren zoo gelukkig nagestreefd, is inderdaad lofwaardig. Men hoopt dat. algemeene deelneming aan dezen prijs kamp»; zoo als de vkamsche kunstbroeders, bij wie dit oud gebruik nog in zwang is, zich uitdrukken, de prijsselijke bedoeling van het genootschap bevordere, dat, het goede voorbeeld der oude rhetorijkers volgende, door de toepassing van een oud maar niet ondoeltreffend middel, een nieuwen prikkel ter kunstbeoefening geeft. (.7. C.) Men berigt uit 's Hage met zekerheid dat 7j K. H. prins Fre/lerik der Nederlanden den koning zal vertegenwoordigen, bij de krooning van den keizer van Rusland en dat te dien einde ter beschikking van 'L. K. H- en gevolg eene rijks-stoomboot zal worden gesteld. nOMHÜKDU» 3 JULIJ. ding van ad verten tien moet. geschieden vóór drie uren des nam Het stoomschip ledehdezer dagen uit Japan alhier teruggekomen heeftzooals men verzekertverschei dene kisten met geschenken van den keizer aan Z. M. onzen koning aan boordofschoon men natuurlijk voor alsnog met geeue zekerheid kan zeggen waaruit de geschenken beslaan meent men toch te weten dat zij van zeer groote waarde moeten zijn. Zoo ongunstig het thans met de ansjovisvangst op de West,er-Schelde gesteld is, zoo ook beloven de mosselbonken in den Braakman niet veel doordien de mosselen aldaar door de zeestarren worden vernield, die wel in groote massaas worden opgevischt en tot eene goede bemesting voor de landerijen strekken maar intusschen groot nadeel aan den mosstlhandel te weeg brengen. Uit 's Hertogenbosch schrijft men: dat de wacht meesters brigade-kommandanten der koninklijke mare- chausseó Goells en Arnold, te Rozendaal en Oudenbosch gestationeerdop voordragt van den heer procureur generaal in Noordbraband door Z. M. zijn benoemd tot ridders van de orde der eikenkroonop grond der gewiglige diensten bewezen in de opsporing'en arresta tie der beruchtte misdadigers t.e Dinteloord, van welke er dezer dagen twee zijn ter dood gebragt terwijl de doodstraf der twee anderen is veranderd in 20, jaren tuchthuis straf. Men herinnert zich bij herhaling van aanrandingen der openbare veiligheid op den holl. belg. spoorweg', zoo door het lossen van geweerschoten op passeerende treinen en het leggen van balken over de rails te hebben hooren gewagen. -Te Somergem in Oost-Vlaanderen hebben de werkliedenten getale van omtrent 250 man arbei dende aan het kanaal van Schipdonck, den 16 Junij jl. hun werk gestaakt. Zij hadden daags te voren de betaling ontvangen voor de eerste helft der maand, maar misnoegd zijnde over het geringe loon (nog geen franc daags), dat men hun toeschiktehebben zij eenparigdoch zonder eenige rustverstoring besloten hun werk niet te hervattenzonder vermeerdering van loon. Hulst J Julij. Heden werd alhier door de onder wijzers gezelschappen van het vijfde schooldistrict der provincie Zeeland eene plegtige feestviering gehouden ter vijftigjarige gedachtenis van de nederlandschc wet geving op het onderwijs. Ten half elf uren begaven de onderwijzers zich geza menlijk, begeleid door het alhier bestaande muziekgezel schap Harmonienaar de benedenzaal van het stadhuis alwaar de vergadering door den schoolopziener; de heer mr. F. van Veinse alhiergeopend werd. Vervolgens werd door den heer van Wijngaarden onderwijzer te Axel eene redevoering gehouden over de geschiedenis van het onderwijs en den staat waarin hetzelve zich vóór, tijdens en na de wet op het onderwijs van 3 Julij 1806 bevond, waarna de heer van der Haan, onderwijzer te Zaamslag de heilrijke gevolgen beschouwde welke uit de wet op het onderwijs in het bijzonder voor dit schooldistrict waren voortgevloed, terwijl einde lijk de heer de Koninghulponderwijzer te Axel een verslag gaf van eene in dit schooldistrict onder zijne voorzitting opgerigte hulponderwijzers vereeniging tot onderlinge oefening en verdere vorming en opleiding tot hun vak, al hetwelk door expresselijk daartoe ver vaardigde feestgezangenuitgevoerd door het onder wijzersgezelschap van Axelwerd afgewisseld waarna deze feestelijke vergadering, welke door den lieer burge meester en andere autoriteiten, benevens eene vrij talrijke menigte belangstellenden werd bijgewoonddoor den heer schoolopziener werd gesloten. Na den afloop der vergadering heeft men zich aan eenen vriendslappelijken maaltijd vereenigdterwijl het muziekgezelschap Har monie door het uitvoeren van eenige muzijkstukken, zoo na de vergadering als na het eindigen van den maaltijd, niet weinig tot de. opluistering van dit feest heeft bijgedragen. Hier en in de omstreken heerscht er sedert eenigen tijd weder eene ziekte onder de varkens, waaraan vooral in de gemeente Boschkapelleveeds vele bezweken zijn. i i - Gewone advertentie», worden a 20 ets. de regel geplaatst Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan J 6 regels fi f behalve het segelregt. hlags. BUITENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Frankfort. De bekende verdediger van Sebastopol, de ingenieur von Toltlebendoet thans niet zijne familie een piei- zierreisje door DuitschlandBelgie en Frankrijk en wordt ook te Weenen verwacht. Berigten uit Koustantinopel van den 20 Junij mel den, dat met de ontruiming van de Krim zooveel haast wordt gemaakt, dat deze den 3 Julij haar beslag zal hebben erlangd. Kertsch moet den 16 of 17 zijn overgegeven. Balaclava was genoegzaam ontruimd. Allerwege ontbreekt het aan scheepsruimte. De koop lieden van Kamiesch blijven grootendeels bij hun goed en oordeelen dit nog beterdan doodarm en beladen met schulden naar hun vaderland terug te keeren Frankrijk en Engeland zullen consuls aldaar achterlaten. ENGELAND. Londen. Het gouvernement heeft, om te voorzien in het ge brek aan vrouwelijke dienstboden in Australiëvrijen overtogt derwaarts aangeboden aan alle engelsche on gehuwde vrouwen. De premie van f 120,000, die door de admiraliteit is uitgeloofd aan degene die zekere berigten kou ver schaffen aangaande het lot van sir John Franklin is toegekend aan den heer Jam.es Rae en zijne togt- genooten in Amerika. Een dagblad van Cork behelst het volgend aan doenlijk verhaalOnlangs zag men op zekeren zondageene eenvoudige maar net gekleede bevallige jonge vrouw te midden der menigtedie met onge duldig verlangen op de stoombootenkade stond om de londensche boot op te wachten dieeen gedeelte der uit de Krim teruggekeerde troepen herwaarts zou overbrengen. Toen de stoomboot de kade naderde herkende de vrouw hem dien zij zoo vurig verwacht had en werd weldra wederkeerig herkend en door haren man gegroet. Naauwelijks lag het schip aan deu wal of zij vloog op het dek en strekte hare hand uit om hem bij zijne terugkomst, te midden der zijnen te verwelkomentoen de ongelukkige soldaat in snikken uitbarstte en men ook de vrouw zich snikkende zag omkeeren, wantbeide de armen waren hem afgeschoten. FRANKRIJK. Parijs. Een brief uit Parijs van eene geloofwaardige zijde verzekertdat de kardinaal Patrizzi niet al te best voldaan is; de keizer moet hem, als vertegenwoordiger van den Paus, met alle mogelijke voorkomendheid be handeld, maar tevens zorgvuldig vermeden hebben zich over de wereldlijke zaken van den Paus uit te laten. Een geacht ingezeten van Orleans heeft aan den Senaat een adres ingediendhoudende verzoek dat de schatkist van den staat zal schadeloos stellen de eige naars of pachters der landerijen die door de jongste overstroomingen zijn vernield. De adressant berekent dat een millioen bunders grond zijn onbruikbaar ge worden en schat de waarde op 50,000,000 fr. Hij zegt o. a.//Wanneer men denkt aan de vreemde bezetting in 1815 die 1000 millioen, aan de uitgewekenen in 1826 die ook 1000 millioen kostten aan den oorlog in de Krim in 1855 die insgelijks 1000 millioen eischte, zal men erkennen dat 50 millioen een nietige som is tot herstel van rampen, minst genomen even erg als al dezulken die ons zooveel duizenden millioenen hebben gekost. Eenige dagen geleden waren de keizer en de keizerin op het meer in het bosch van Boulogne ge tuigen van een zeer grappig tooneel. De markies de L en de kapitein volgden het vaartuig der keizerin in een zeer klein bootje. Noch de markies noch de kapitein schenen echter goede matrozen te wezen want hun bootje sloeg driemaal om. Gelukkig is het meer niet diep en gelukte het hun den oever te be reiken, zonder gevaar te loopen van te verdrinken. De keizerin moet veel gelagchen hebben en de vrienden van den markies verspreiden het gerucht, dat hij op zettelijk in het water gevallen wasom der keizerin eenen lach, al was het dan ook maar een spotachtigen glimlach af te dwingen. Is dit waardan staat de markies werkelijk nog boven Orloff. De oogstberigten uit de departementen luiden zeer gunstigop de meeste der groote markten in Frankrijk zijn de graanprijzen gedaald.

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1