No. 4ft. 43"" Jaargang, ADVERTENTIE. SCHUTTERIJ PUBLICATIE goksschi: De mtnuve dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De JUNIJ. prijs per kwartaal is f J.7.5franco per post f J.9(l. De inzending van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des I Gewone advertentien worden ri 20 els. de regel geplaatst Geboorte-* huwelijks- en loodbcrigtimvan J 6 regels n J,2 heluifve het. zege/regt. namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. B U RG EME.EST li It en- WETHOUDERS van GOES, verwittigen ingevolge publicatie van de heeren gede puteerde staten dezer provincie, van den 13 October 1820, alle gebruikers van lauden, boomgaarden, plan- tagien tuinen huizen enz.hetzij dezelve eigenaars, pachters, baanders of huurders dier goederen zijn, als mede alle directien over kerken, torens en andere der- gelijke gebouwen dat zij in de laatste tien dagen van de maanden AprilMeiJunij en Julij van elk jaar alle de in dezelve aanwezige vogelnesten van reigers, exterskraaijen kaanteen olaamsche gaai jen, woud- of valduiven en musschenmoeten verstoren en uithalenen zulks of dezelve gevonden worden in boomenhagen struiken en dergelijkeof wel onder de daken der gebouwen. Hebbende deswegens gelegd schouwing op Woensdag den 9 Julij 1856, zullende iedere overtreding worden gestraft ingevolge de wet. Goes, den 30 Junij 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAA.UBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. BURGEMEESTER ES WETHOUDERS VAN GOES. Brengen bij deze ter kennis van eenieder die het aangaat, dat de commissie tot onderzoek der redenen van vrijstelling en uitsluiting van de scliutterlijke dienst, voor dit jaar, in gevolge art. 15 der wet op de schutterij, van den 11 April 1827 zaamgesteld, hare zitting zal houden ten raad huize dezer Stad, op Woensdag den 9 Julij 1856, des voormiddags ten elf ure. Wordende degenen welke vermeenen redenen tot vrij stelling of uitsluiting aan die commissie te kunnen voordra gen, aandachtig gemaakt op de navolgende bepalingen van Z. M. besluit van den 28 Junij 1828 Staatsblad no. 42.) Art. 9. Geene vrijstelling of uitsluiting van de dienst zal mogen worden verleend aan personen welke in de art. 3 en 4 der wet niet worden opgenoemdof die zich in de daarbij omschreven gevallen niet bevinden. Art. 10. Aan personen die voorgeven met ziekten of ge breken behebt te zijn, zal geene vrijstelling worden verleend op vertoon van attesten, maar zullen de zoodanigen worden ouderzocht door de genees-en heelkundigen bij de commissie. Hij die builen staat is voorde commissie te verschijnen, zal in zijne woning moeten worden onderzocht. Art. 11. De onvoorwaardelijke vrijstelling op grond van ziekten en gebreken, zal alleenlijk mogen worden verleend op grond van de zoodanigen, weike in het reglement op het onderzoek der manschappen bij onze beschikking van .den 15 Januarij 1821, no. 59 vastgesteld, worden opgenoemd als voor de dienst volstrekt kuiten staat, of een volstrekt of betrekkelijk onvermogen tot de dienst daarstellendenaar welke laatste de commissie vooral met bijzondere oplettend heid onderzoek zal doen; zij die bij nummerverwisseling in dienst treden, moeten in alle opzigten gezond zijn, en vrij van alle gebreken. Art. 12. Als geestelijken hij de ouderscheidene gezind heden en als studenten in de godgeleerdheid zullen alleen worden vrijgesteld diegenen, welke als zoodanig volgens de verordeningen op het stuk der Nationale Militie regt op vrijstelling van dienst hebben. Ter bekoining van «leze vrij stelling zullen dezelfde bewijzen moeten worden overgelegd, welke voor de dienst der Nationale Militie worden gevorderd. Art. 13. De onvoorwaardelijke vrijstellingen, vermeld in art. 3, der wet sub. litt. e, g. A, A, l en w, zullen alleenlijk mogen worden verleend ingeval de belanghebbenden de volgende bewijsstukken overieggeu, als: e. De hoog leeraren en lectoren aan de lioogescholen athenea en seminaria; het besluit of de akte van aan stelling of benoeming als zoodanig. g. De uit de dienst vau den staat te lande of ter zee eervol ontslagene of gepensioneerde officieren; het eervol ontslag of de akte van pensioen. A. De officieren, eervol uit de schutterij ontslagen wegens verandering van woonplaats; het besluit van ontslag. k. De broeder van hem, die reeds in persoon en voor zich zei ven; bij de schutterij dient; behalve een schriftelijk bewijs van deze dienst, door den kommandaiit der schutterij afgegeven, een schriftelijk bewijs van het plaatselijk bestuur, dat de dienende broeder met hem bij zijne ouders inwoont. Die aangesteld zijn voor de dienst der nacht- of brand wachten en der brandspuiten: een schriftelijk bewijs deswege van bet plaatselijk bestuur. De lijf- en huisbedienden; een certificaat van den per soon, hij welken zij als zoodanig dienstbaar zijn, gecer tificeerd door het plaatselijk bestuur* Zij die voortdurend uit armen kassen bedeeld of in armen gestichten opgevoed en onderhouden worden; eene schriftelijke en door het plaatselijk bestuur gecer tificeerde verklaring van bestuurders der gestichten, houdende waarin de bedeeling bestaat, en sedert wan neer en op welke tijdstippen dezelve genoten is. Art. 16. Diegenen, welke voor de commissie van onderzoek niet opkomen zullen gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor zoo verre zij dienstpligtige noimners getrokken hebben, juiet vallen in de termen van art. 3 der wet sub. d,~~h\ c7 en m en van art. 4, zullen zij bij de schutterij worden ingelijfd; blijvende liet hun even wel vrij om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar te doen gelden. Terwijl diegenen, welke vermeenen, op grond van art. 86 der wet, aanspraak te kunnen maken op overplaatsing bij de reserve of finaal ontslag, mede verpligt zijn deze reclames bij voorschreve commissie te doen gelden met overlegging van een extract uit het stamboek der schutterij, bij welke j zij gediend hebben of nog dienen. En aangezien die commissie mede bestemd is tot het onder zoeken der redenen van vrijstelling of uitsluiting, die de belanghebbenden ook na hunne inlijving hebben voor te dragen, (volgens art. 19 van het koninklijk besluit, van den 28 Junij 1828. Staatsblad no- 42), zoo worden degenen welke bij de schutterij zijn ingelijfd, en hij derzei ver afwe zigheid, hunne betrekkingen, op die bepaling gewezen en aangemaand, om. indien zij aanspraak op vrijstelling hebben verkregenmet overlegging van de gevorderde bewijzen voor de commissie te verschijnen, ten tijde en plaatse hoven omschreven. Kn opdat niemand onwetendheid voorwende, zal deze worden gepubliceerd, geaffigeerd en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 28 Junij 1856. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C- PILAAR. BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 28 Junij. Men verneemt, dat de gewone vergadering der j Staten-Generaal (zitting jaar 1855 56; in den loop j der aanstaande week. waarschijnlijk donderdag 3 Julij, j zal worden gesloten. j De nieuw benoemde ministers van justitievan b nnen- en van buitenlandsehe zaken de heeren van der BruggfienSimons en Gevers van Endegeest hebben eergisteren op het Looin handen des koningsde gevorderde eeden afgelegd. Zoo als men weet aan- vaarden zij aanstaanden dingsdag hunne functien. -Uit Leyden schrijft men, dat aldaar in onder- scheidene kringen als candidaten voor de 2de kamerj ter vervanging van den heer Gevers van Endegeest worden genoemdde heeren van Reen engewezen minister van binnenlandsche zaken en de graaf van j Limburg Slirnmburgemeester vau Leyden. De heer Delpratlid van de Tweede Kamer der staten-generaalzalzegt men benoemd worden tot directeur der delftsche academie. In dat geval zal er te 's Gravenhnge weder eene verkiezing voor een lid dier kamer moeten plaats hebben. In doorgaans goed onderrigte kringen meent men het er voor te mogen houden, dat de gedragslijn, welke door het nieuwbenoemde ministerie zal worden in achtgenomen, zal worden gekenmerkt door matiging, gepaard met eene wenschelijke standvastigheid; dat het zich zal beijveren om de gemoederen dergenen ge rust te stellen, die zich bekommerden over eene wet op het onderwijswaarin het woord christelijk was gespaard met het doel om eens ieders regten te eer biedigen; dat zelfs in de verte aan geene terugwerking wordt gedacht, en dat, zoodra het kabinet in de gele genheid zal zijn gesteld om zich des wegens te verkla ren, daarvan zal kunnen blijken. Ct.) Volgens den haagschen correspondent der Indé- pr.ndance Beige zou de heer v. d. Brvgghen den heer Mutsaersminister van R. K. eeredienst, allerdringendst doch te vergeefs verzocht hebben zijne portefeuille te behouden. Evenmin als voor het departement van R. K. eeredienst is men er tot dusverre in geslaagd in dat van marine te voorzien. De portefeuille van marine moet aan den heer van Ft anklid der Tweede Kamerzijn aangeboden men gelooft echter niet dat zij zal worden aangenomen. Te Leiden (schrijft men ook uit 's Ilage) is men voor nemens den heer van Reenenafgetreden minister van binnenlandsche zakennaar de Tweede Kamer af te vaardigen, ter vervanging van den heer Gevers van En degeest y die, door zijne benoeming tot minister van buitenlandsehe zakenophoudt lid der kamer te zijn. Verleden Zafeurdag is te Middelburg aanbesteed het verbeteren door bcgrinding van den westelijken 'jaag- weg langs het kanaal van Neuzen, 'tgeen is aangeno men door dhr. J. van Uije te Middelburgvoor f 4885, en het maken eener aanlegplaats aan de zuid oostzijde der haven te Walzoordendoor dhr. Fills te Vlissingen, voor f 1029. Bij besluit van 19 dezer heeft Z. M. goedgekeurd het beioep door den hervormden kerkeraad der ge meente Ellewoufsdijk uitgebragt op J. A. van der Scfiee)\ candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Gelderland, en door die van Kappelle op S. van lloek. candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Overijssel, Bij arrest van den hoogen raad van 28 dezer, is beslist, dat gedaagden ter zake van politie-overtreding, beneden de 16 jaren oud, niet mogen vrijgesproken worden, op grond dat zjj zonder oordeel des onderscheids gehandeld hebben. De raad overwoog, dat in het opschrift van het hoofds., waarin het hiertoe betrekkelijk art. 66, wetb. van strafr. voorkomt, in het onmiddellijk aan dat art. voor afgaand en in daaropvolgende artikelen alleen sprake is van misdaden en wanbedrijven en de straffen, daarop bij het wetboek van strafregt bedreigd, terwijl uit het artikel zelf is af te leiden,dat de wetgever ook dadr uitsluitend het oog heeft gevestigd op gevallen, waar de toepassing van langdurige gevaugenzetting wordt gevorderd, hoedanige bij liet wetboek van strafregt geenzins tegen politie-over- tredingen, maar uitsluitend tegen misdaden en wanbedrij ven zijn bedreigd. Door den heer Emeis, bediende aan de academische UlUlIUBlieCtt. liC juoyuoil ISJ H(* lang v... 1 eene uitvinding gedaan die schijnbaar luttel en van weinig waarde, werkelijk van groot belang is, namelijk: een middel om uit boeken platenkaarten of andere gedrukte papieren vlakken weg te nemen. De laatste proeven van zijn onderzoek leveren het bewijs tot welke hoogte hij dit reeds gebragt heeft. Een boek in de 16° eeuw gedrukt, waarvan de bladen door trokken waren van de olie van den drukinktwerd gezuiverd en blank weer gegeven, zonder dat de letters iets hunner helderheid verloren hadden of beschadigd waren. Engelsche platen die veelal door den tijd geel worden en daardoor de keurigste gravures in waarde doen verliezenwerden tot hunne vroegere witheid zuiver en helder teruggebragt zonder datde druk er iets door leed. Voor kunstverzamelaars en biblio- graphen is deze wetenschap van groote waarde, hoeken en platenwaarop men gesteld is dat ze goed gecon- ditionneerd zijn, kunnen deze bewerking gerust worden toevertrouwd. Voor eenige proeven aan het oordeel van een paar hoogleeraren onderworpen erlangde hij de meeste voldoening. Uit Uskwert wordt aan de Gr. Ct. geschreven dat aldaar en in de omstrekeii de ziekte onder de aard appels meer en meer begint toetenemen. De knol zelve is op enkele plaatsen reeds aangedaan, terwijl de ziekte zich niet alleen tot de vroegrijpen maar ook reeds in het loof der winteraardappels vertoont; de hoop op een voordeelig gewas wordt uit dien hoofde flaauwer. Dit het Westland zijn in 4- dagen tijds 10,009 halve mudden aardappelen naar Engeland verzonden. Uit Leeuwarden schrijft men Bij de droogma king van het Dokkumer-Grootdiepzijn dezer dagen de geraamten van twee menscheu gevonden waarvan het eene voorover liggende, het andere staande was. Naar zich een hoog bejaard man herinnert, moeten voor 50 a 60 jaar te dier plaatse twee vreemde kooplieden zijn veTmoord gewordenzoodat de gevonden lijken zeer waarschijnlijk hiermede in verband staan. Dezer dagen legde een heer te Zweelo phospho- vus-pap, om van de ratten ontslagen te worden; eene kat at er vanbraakte het uit en stierfdit uitwerpsel werd door eenige hoenders opgepiktdeze gaven het in een varkenshok'over en stierven; hiervan gebruikten wederom de varkenswaardoor een paar jongen stierveu en de ouden ongesteld werden. Bij deze hield de opvolging op.

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1