GOESSCHE (#1 RAW No. 48. 43*te Jaargang, Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j Gewone advertentien worden d 20 ets. de rcgitgAlttam avonds, uitgezonderd op feestdagen. DONDERDAG «fj JUNIJ* Geboorte-, huwelijks- en doodherigtèn. van 2—6 regels d f 2,20 De prijs per kwartaal is f J.7Ofranco per post t 2,90. j behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. De COMMISSARIS DES KONINGS in de pro vincie Zeeland, maakt bekend dat de zomervergadering der Staten van dit gewest zal geopend worden op dingsdag den J Julij aanstaande, des avonds ten half zeven uur, in de daarvoor bestemde zaal, in de abdij te Middelburgen dat de toegang tot die zaal voor het publiek zal zijn door de deur ter zijde van het gebouw der concertzaalop de Groenmarkt aldaar. Middelburg, den 25 Junij 1856. De Commissaris des konings voornoemd VAN TETS. BINNENEANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 26 Junij. Het heeft den koning behaagdbij besluit van •den 23sten dezer n°. 47 1°. op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag te verleenen aan mr. 'Donker Curtius, als minister van justitie, onder dankzegging voor de vele en gewig- tige diensten Zijner Majesteit en den lande bewezen; •2°. tot minister van justitie te benoemen mr. J. L. van der Bruggenpresident van de arrondissements- regtbank te Nijmegen. Bij een besluit van dezelfde dagteekeningn°. 48, is door Zijne Majesteit goedgevonden 1°. op het daartoe door hem gedaan verzoekmet ingang van den lsten Julij aanstaande, eervol ontslag te verleenen aan mr. G. C. van Reenenals minister van binnen- landsche zaken; mr. A. Mutsaersals minister voor de zaken van de roomseh-katholijke eerediensten den schout-bij-nacht A. J. de Smit van den Broeche, als minister van marine onder dankzegging voor de vele en gewigtige diensten door hen aan Zijne Majesteit en den lande bewezen •en onder bepaling, dat de beide laatstgenoemden het bestuur der departementen voor de zaken van de roomseh- katholijke eeredienst en van marine zullen blijven waar nemen tot dat in hunne vervanging zal zijn voorzien en •2°. niet aan te nemen het verzoek om eervol ontslag van de heeren H. F. C. baron Forstner van Dambenoyals minister van oorlog; jhr. mr. A. C. A. ridder van Rappard, als minister voor de zaken der hervormde en andere eerediensten dr. A. Vrolikals minister van fiuantien mr. P. Mij erals minister van koloniën. Zijne Majesteit heeft voortsbij besluitinsgelijks van den 23sten dezern°. 49met ingang van den lsten Julij aanstaande benoemd 1°. tot minister van binnenlanasche zakendr. G. Simons, directeur der koninklijke akademie ter op leiding van burgelijke ingenieurs enz. te Delften 2°. tot minister van buitenlandsche zakenjhr mr. D. T. Gevers van Endegeest, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Wijders zijn bij een ander besluitmede van den 23sten dezern°. 50door den koning benoemd 1°. deheermr. -ö. Donker Curtius, laatstelijk minister van justitie, tot minister van staat, met bepaling, dat hij tot den lsten Jnlij aanstaande belast zal blijven met de waarneming van het departement van justitie, en 2°. de heer mr. J. M. Mutsaers"minister voor de zaken van de roomseh-katholijke eeredienstmet in gang van den lsten Juhj aanstaande, tot lid van den raad van stateonder inhaesie van hetgeen bij het voorschreven besluit van den 23sten dezern°. 48 omtrent de tijdelijke waarneming door hem van het bestuur van het departement voor de zaken van de roomseh-katholijke eeredienst is bepaald. Men verzekert dat baron Gerieke van Herwijnen, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Nederland in België, voor de hem aangebodene betrek king van minister voor de zaken der roomseh-katho lijke eeredienst heeft bedankt. De heer commissaris des Konings in de provin cie Limburgjhr. mr. E. J. P. van Meeuwenheeft den Koning zijn ontslag uit die betrekking verzocht. De algemeene vogelschieting, uitgeschreven door het handboogschutters-gilde de drie Korenbloem/eens te Kruiningen, had gisteren plaats; 39 schutters namen daaraan deel en de hoofdprijzen werden gewonnen: door van Noppen, lid van het genoemd gilde, den hoofd vogel, waarop behalven eene som gelds nog een zilveren medailje was gesteld, in overschieting met E. de Meul- meesterlid van het gilde Jacoba van Beijerendie een gelijk getal punten op denzelven had behaald; een der zij vogels door P. Rijklid van het gilde Si. Se- bastiaan te Ovezande en de andere door A. Cornells koning van gezegd gilde Jacoba van Beijeren; de schieting ten 6 uren geëindigd zijndeverlieten de schutters in optogt het schietplein, en werden alstoen aangenaam verrast door het muziek, bij gelegenheid der kermis aldaar aanwezigdat hen het dorp binnenleide. Genaderd tot voor de woning van den heer van Noppen, koning dezer sehietingwerd hem door den hoofdman van het gilde jacoba van Beijerenook namens al de aanwezige schutters, in eene korte toespraak, zijne wel verdiende hulde toegebragt, waarna men zich begaf naar de woning van den heer M. de Jong hoofdman van het gilde de drie Korenbloemkens, die ook door eerst- genoemden hoofdman den hartgrondigen dank, voor de genoegens den opgekomene schutters dezen dag verstrekt werd toegesprokenin het lokaal der bijeenkomst teruggekeerd zijnde, mogt het gilde Jacoba van Beije ren het bijzonder voorregt smaken van door den hoofd man van het gilde de drie Korenbloemkens, onder eene hartelijke aanspraak met een net bewerkt geschenk, toepasselijk op de geboortedag van Jacoba van Beijeren (25 Junij) te worden vereerd; dankbaar werd zulks door den hoofdman van dat gilde-aangenomen, endoor hem met zijne aanwezige leden besloten, uit erkentelijk heid voor het bewijs van vriendschap hetwelk in dat geschenk gelegen is, den genoemden heer M. de Jong het eere lidmaatschap van het gild Jacoba van Beijeren aantebieden dat door ZijnEd. dankbaar werd aange nomen; waarna ieder opgekomen schutter, beladen van de genotene genoegens is huiswaards gekeerd. Ingez In den nacht van 23 dezeris de veldwachter der gemeente Koewacht, bij het passen op daders van diefstallen, door twee boosdoeners in zijn arm en been geschotende wonden zijn echter niet gevaarlijk twee personen van die misdaad verdacht zijn reeds gevankelijk binnengebragt. In de algemeene vergadering der besturen van de typographisehe vereenigingen in ons landtot re geling der feesten bij de onthulling van het nieuw- opgerigte standbeeld voor E. Jz. Koster, is voor zoo ver het hun aangaat het volgende voorloopige program ma vastgesteld: de deelnemende 370 leden komen ten 9 uren met hnnne banieren te Haarlem aan opgewacht door de Haariemsehe vereeniging aan het stationen begeven zich, voorafgegaan door het korps hoornblazers naar den doelenwaar eenige ververschingen zullen gebruikt wordendaarna stelt men zich in beweging naar de Molpoort waar de oude hollandsche pers op eenen versierden wagen gereed staat, getrokken door 4 uitge- dosehte paarden. De trein vervolgt voorts zijnen weg naar het Willemspark waar hij door de hoofd commissie en andere collegie's ontvangen wordt, voorts begeeft zich de gansche stoet naar de groote markt ter bijwoning van de plegtigheid der onthulling, om daarna van een aangeboden collation gebruik te maken. Vervolgens zal er een optogt plaats hebben naar het monument in den Hout waar de pers tot het drukken van liederen in werking zal worden gebragt om onder het volk te worden verspreid, daarna zullen de veree nigingen aan een algemeen diné deelnemen. Tusschentijds zullen eenige volksvermakelijkheden plaats hebben als Harddraverij met paard en chais om prijs en premie, Arliquinades op een expresselijk daarvoor opgerigt tooneelCarrouselrijden door vier heeren en vier dames te paardMastlilimmen om 4 prijzen, het van ouds gerenomeerde Tobbespelhet Boegsprielloopen tusschen twee zakken waarvan de eene met witsel, de andere met zwartsel gevuld om diverse prijzen. Wedstrijden om prijzenals: in het hartloopen, het ver springen, het springen over hinder nissen het met de handen hangen aan een horizontale balk, in de zak loopen enz. De verschillende muziek korpsen zullen een en ander opluisteren en vele en prachtige illuminatie's met een vuurwerk het feest besluiten. Ten gevolge van het spoedig en onder bittere smarten overlijden van een duitsch grasmaaijerdie aan het werk zijnde in verhitten toestand veel karne melk dronk, en daardoor eene vrouw met zes kinderen in zijn vaderland betreurenswaardig achterlaat, waar schuwt de Leeuwarder Courant tegen het veel en onvoorzigtig gebruik van verkoelende dranken in dit In Groningen zijn door de aangevoerde groote partijen nieuwe aardappelen de prijzen steeds dalende en gelden dezelve hoogstens van f 2,50 tot f 3, het mud. Uit Erankrijk schrijft men, dat bij het eindigen der Lente jl. zaturdaggedurende dit geheele saizoen zijnde sedert 26 Maart 92 dagenhet 48 dagen had geregendwaarvan alleen 23 in de maand Mei. 's Heer Abtskerke, 23 Junij: Heden is alhier tot herder en leeraar beroepen de wel eerw. heer Jan Boer Knoitneruspred. te Almkerk en Emmikhoven. Het twaalftal bestond uit de HH. predikanten G. de Bruin Pz., te Kattenaijke; J. Doorn bos te Oudelande; C. Giltay, te 's Heer Arendskerke; W. A, Immink, te Zeddam; J. W. Lemte Wilhelmina- dorp; P. M. Losgert, te Molenaarsgraaf; P. Imminkte Knollendam H. van Ingen, te Dalen Q. H. Poppe, te Yerseke; J. Reinier te 's Gravenpolder P. H. Hof man, te Baarland; J. Boer Knoitnerus, te Almkerk, c. a. Zestal: Giltay, van Ingcn, Poppede Bruin, P. Immink, J. Boer Knotlnerus. DrietalGiltayJ. Boer Knott- nerus de Bruin. BUITENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Erankfokt. Men meldt uit Koningsbergen, dat dezer dagen het groote proces tegen eene bende 'paardendievenwaar van voor eeuigen tijd gesproken is, ten einde is gebragt. Voor de regtbank van gezworenen te Aiigerburg ver schenen 60 beschuldigden die in den loop van ver scheidene jaren in deze provincie een groot aantal vee diefstallen hadden bedreven, (alleen 180 paarden konden aan de regtmatige eigenaren terug gegeven worden). De aete van beschuldiging vulde 91 folio bladzijden in druk. Er werden meer dan 300 getuigen gehoord en de debatten duurden 4 volle weken. De gezwo renen hadden 355 vragen te beantwoorden, met welker beantwoording zij 16 uren noodig hadden. Het vonnis sprak 19 van de beschuldigden vrij de overigen wer den tot gevangenisstraf, gezamenlijk 127 jaren ver oordeeld. Weenen. De groote staats-sigarenfabriek alhier zal in het voorjaar voltooid zijn. Daarin zullen 500 vrou wen werk vinden met het vervaardigen van sigaren. Te Stuttgardt was de oude gewoonte van het zoogenaamd blaauwen maandag maken nog zoo zeer in zwang dat geene zachte of halve maatregelen daartegen baten konden. Nu heeft, op hoog bevel, de policie de taak op zich genomen om iederen maandag morgen alle Kroegen en herbergen te doorkruissen en alle daar gevonden werklieden, die geene genoegzame reden voor hunne zaak geven kunnen, een arrest van 24 uren op te leggen. ENGELAND. Londen. De admiraliteit heeft thans al hare aandacht geves tigd op den toestand der dokken en zeehavens van Engeland. Met den meesten ijver zullen werken wor den ondernomen om ze in staat van verdediging te brengen voor het geval dat zij mogten worden aan gerand of overvallen. Te Londen heeft men nog niet vergeten het geschrift van den prins van Joinville over de voordeelen eener stoom-flotiljeook denkt men er nog aan het vermaarde rapport der nationale vergade ring van 1850 in welk stuk werd in het geheugen terug geroepen dat alle aanvallen van Engeland gelukt waren De geduchte dokken van Engeland zullen nog geduchter worden gemaakt. Op eene meeting in eene der zuidelijke staten van

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1