HARTWATER 20 VOER HOOI. de Vereenigde Staten is besloten aan den senator Brooks, die, zoo als uien weet, onlangs een zijner ambtgenoo- ten met zijn rotting in den senaat bijna heeft dood geslagenonder voorwendsel de zaak der slavernij te verdedigen, een_eererotting uittereiken. Ben groot schandaal zal eerlang voor de assises worden behandeld. Nabij de stad Bridgewater staat een soort van vrouwenklooster, de Agapemone, of de toevlugt voor de liefde n geheetenen bestuurd door een priester Prince genaamd. In dat klooster worden geene andere personen dan rijke, jonge en schoone erf dochters opgenomen. Dezer dagen is eene dier kloos terjuffers uit de Agapemone ontsnapt om zich te gaan verdrinken in een' naburigen vijver alwaar men haar lijk vond met een papier waarop deze woorden waren geschrevenHeden is de dag mijns oordeels. Mijn hart is van steen en bemint Christus niet. Hadde ik Hem bemind, zijne woorden zouden mij gered hebben, n Niets meer. Onmiddelijk werden nasporiugen gedaan, en alras bleek het dat de Christuswaarvan sprake is, niemand anders is dan de priester Prince, die zich bij zijne gevangenen voor den vertegenwoordiger Gods op aarde uitgaf en van het bijgeloof en de onervarenheid dier arme meisjes misbruik maakte om ze te berooven, en, naar men zegt, aan de schandelijkste ontucht prijs te geven. Sedert lang waren onder het publiek allerlei nadeelige geruchten omtrent de Agapemone verspreid. De regeringdie steeds geaarzeld had uit vrees van de hand aan de godsdienst te slaanheeft thans ver volging bevolen. FRANKRIJK. Paeijs. De keizerlijke prins is tot grootkruis der Zweedsche Serafynen-orde benoemd. Het wetsontwerp op het regentschap bevat o. a. de volgende bepalingenNa den dood des keizers wordt de oudste zoon op zijn 18de jaar meerderjarig en volgt hem in de regering op. De keizerin blijft in dien tijd regentes. Zij mag hertrouwen. Bij haar overlijden voor de benoeming van een opvolger wordt de oudste fran- sche prins regent. Het legentsehap bestaat uit 5 per sonen met de fransche prinsen. Dit bestuur wordt ge raadpleegd ter zake van een huwelijk des keizersbij eene oorlogsverklaringhet sluiten van verdragen enz. In de maand October wordt hier eene tentoon stelling van paarden gehouden. De waarde der woningen alhier is tot zulk eene buitensporige hoogte gerezen, dat b. v. dezer dagen een huis in de Chaussée d'Antin, getaxeerd op eene waarde van 350,000 francs op de veiling 504,000 frs. heeft opgebragt. Na een zeer heeten dag zijn den 17 dezer de velden te Tarbes, in de Opper-Pyreneën, zoodanig door dikke sneeuw overdekt, dat het graan en de rogge daardoor letterlijk verpletterd zijn en zich niet meer kunnen oprigten. De takken van een groot aantal boomeu zijn onder het gewigt der sneeuw verbrijzeld. Door het verleenen van verlof aan 95,000 mili ciens wil de keizer, zooals men meent, niet onduidelijk te kennen geven dat Engelandingeval van oorlog met Noord-Amerikaniet op Frankrijks bijstand te hopen heeft. De gemeente-raad van Nantes heeft den keizer het aanbod gedaandie stad als residentie voor den keizerlijken prins te bestemmen. Bij de doopplegtigheid van den keizerlijken prins waren niét minder dan 85 aartsbisschoppen en bisschop pen tegenwoordig. Slechts een ontbraknamelijk de bisschop van Moulins, de heer Breux Brézé. Deze prelaat heeft aan de regering geschreven dat, daar zijn broeder oud ceremoniemeester van Karei X washij een slecht figuur zou maken wanneer hij bij de doop plegtigheid van een prins van de napoleontische dynas tie tegenwoordig zou zijn en derhalve verzocht ver schoond te mogen blijven van eene handeling, die met zijne beginselen en precedenten in strijd is. De keizer heeft hierop bevel gegeven dat aan den wensch van den bisschop voldaan worde. Deze zaak heeft onder de prelaten veel sensatie verwekt. Het dagblad la Témoin dc la Vérité bevat het volgende berigt uit RanconSinds de sluiting' der protestantsche scholen van de Opper-Yiennezijn eenin-e fa milieu in deze omstreken genoodzaakt de kin deren op katholijke scholen te plaatsen hetgeen zij ook doen met de verklaringdat zi j tot het her vormde geloof blijven behooren. Een meisje, Emilie Bertrandvan protestantsche oudersis op de school der zusters van Rancon geplaatst. Den 10 dezer «eleiden die zusters haar naar de katholijke kerken zonder eenige voorafspraak zeide men haardat de pastoor haar zoude doopen. Het 9jarig kind begon te weenen en wilde tegenstand bieden; toen namen de vrouw en zoon van den koster haar onder de armen en droegen haar naar den priester, die, niettegenstaande haren tegenstand en geween, haar den doop toediende. Men heeft ditzelfde met een knaapje willen doen, deze heeft zich na eenigen tegenstand door de vlugt weten te onttrekken. Het blad voegt er bij dat waar zulke feiten spreken, bet onnoodig is den beklagenswaardige!! toestand der protestanten in Frankrijk aan te toonen. De regtbank van enkele policie te Toulouse i heeft veroordeeld de eerste danseres, den eersten danser, j den orkestmeester en den schouwburg-directeur aldaar, in solidum tot 1 fr. boete en de kosten, ter zake van het herhalen eener danspas, op verzoek van het publiek, zonder dat tot die herhaling magtiging was verleend en de eerste zangeres en den orkestmeester ter zelfder plaatserespectivelijk tot 2 fr. en 1 fr. boete en in solidum in de kosten, ter zake van de herhaling van een aria uit le Byou perduonder gelijke omstandigheden. Op de Kaap-Yerdische eilanden heeft het gedu rende twee jaren niet geregend; alle bronnen en water putten zijn daar opgedroogd en de ongelukkige eiland bewoners worden van water voorzien door schepen die dat uit Spanje en Portugal aanvoeren. BELGIE. Brussel. Een der groote python-slangen in den zoölogischen tuin te Antwerpen heeft deze week een vrij groot aantal eijeren gelegddie in een afzonderlijk hok geplaatst en door vele deskundigen en nieuwsgierigen bezigtigd werden. In het belang der wetenschap is een dezer eijeren geopend en werdofschoon het pas twee dagen geleden gelegd was, daarin reeds een kleine slangeen monster in miniatuurmaar geheel vol maakt, gevonden. Met behulp van een vergrootglas zag men al de schubben en ringen. De kleine slang lag in spiraalvormige houding en dreef in een walgelijk witachtig vocht. In navolging van hetgeen nu 5 jaren geleden, door eenige beminnaars van oudheid en geslachtkunde te Antwerpen is ondernomen, van namelijk de volledige verzamelingen van al de grafschriften in de kerkgebouwen dier provincie uit te gevenvan welk belangvol werk reeds 'ZO afleveringen in het licht zijn verschenen hebben ook zeven geleerden te Gent zich thans ver- eenigd tot de uitgaaf van eene dergelijke verzameling, betrekkelijk O.-Vlaanderen. Het lijdt geen twijfel, of allen die zich met genealogische onderzoekingen bezig houden, znllen zoodanige ondernemingen luide toejuichen, als uitermate geschikt zijnde om een voornaam licht te verspreiden over beroemde familiën, niet slechts van Vlaanderen, maar zelfs bijna van geheel Belgie en tevens van Nederland. Het werk zal nu en dan met platen, en midden in den tekst met wapenschilden, zoo als die op de grafzerken voorkomen, worden verrijkt. JJcv Sjclegtrtuf. Te Alkmaar gekozen de heer jhr. mr. C. van Poreesl, met 1061 stemmen Nierop verkreeg 959 stemmen. Uitgebragt waren Z032 stemmen, waarvan 12 van onwaarde. Herkozen te Amersfoort mr. J. F. baron van Reede van Oudshoorn met 1117 van de 2056 st. Jhr. mr. W. E. lingelen verkreeg 939 stemmen. Te Dordrecht gekozen J. B. van der Poel, inet 653 st. De heer P. Blussé van Oud Alblas, verkreeg 579 stemmen. Te Gouda gekozen jhr. mr. W. M. de Branwmet 1108 st. Mr. L. M. Meiman, verkreeg 1021 stemmen. Te 's Gravenhage gekozen jhr. mr. IV. F. Gevers van Beynoot, met 892 st. De heer mr. G. Groen van Prinsterer bekwam 742 stemmen. Te 's Hertogenbosch gekozen de heer P. H. ff. de Poorter, met 1130 van de 1609 st. De heer Verheijen, verkreeg 579 stemmen Te Sneek gekozen de heer S. Wifoenga met 693 van de 1359 uitgebragte st. De heer Idzerda verkreeg 666 stemmen. ADYERTEMTIEJY. Heden beviel voorspoedig van eene welgescha pene BOCHTERR. W. CHATINgeliefde echtge- noote van Goes 25 Junij 1856. G. de JONGH. Heden ochtend ten vijf. ure, overleed onze ge liefde vader en behuwd-vader HÉN 1) li IK le COINTRB, in den g-ezegenden ouderdom van circa een en tachtig jaren. Goes, den 25 Junij 1856. Uit aller naam J. A. le COINTRE. De ondergeteekende maakt bij deze bekend dat hij weder ruim voorzien is van 't welk te bekomen is ten zijnen huize in de 's Heer Hendrikskinderenstraat te Goes. J. ADRIAANS®. Door de firma SAAI,WAYS YADER COSP. benoodigd Adres bij den lieer A. KAKEBEEKE Jz. te Goes. DR ZALF i PIfLM YAN HÖLLOWAY, ZIJff UITMUNTENDE MIDDELEN VOOR KLIERZIEKTE. INGEZONDEN. Mij ongaarne met iemand bij wien ik in maatschappelijke betrekking wetenschap en verhevene denkbeelden veel te kort kom, zoo ais lusschen den hoog edelgeboren lieer Louis PHiiirrE de Lannée de Bétrancourt en mij plaats heeft in eenen penuenstrijd wagende, zoo acht ik mij echter als agent van de stoomboot Aymon Louisevarende van Rotter- terdam op Antwerpen vice versa, verpligt, het navolgende op het, door zijn hoog ed ei geb. in de Goessche Courant an Maandag 23 dezer, N". 47, opzigtens mij geplaatst, het vol gende kenbaar te maken. Des Zaturdags namiddags den 21 dezer, heeft de hoog edel gehore heer de laniseir de Bétrancourt bij mij door eene van zijn hoog edel geb. dochters laten vragen, wan neer de stoomboot Aymon Louise van Rotterdam vertrok waarop aan die jonkvrouw is geantwoord ten 3 uren des morgens, en dat alzo o haar hoog ed. gebs. vader om 7 uren of uiterlijk 7 uren 30 minuten aan het Catsche veer diende te zijn maar tevens, dat er geene wagehdienst op de Aymon Louise meer bestond. Indien dit antwoord door de jonkvrouw goed was over- gebragt, dan zoude haar hoog edel gebs. papa zich niet des maandags den 23 dezer om 7 uren des morgen ten mijnent vervoegd hebben oin naar liet Calsche veer le rijden. Indien er,nog eène wagendienst op de Aymon Louise be staan had zoude het mij als agent dier dienst uitermate leed gedaan hebben wanneer zijn hoog edel geb. daardoor ter bijwoning van eene commissie voor eene hoogst gewigtige zaak was verstoken geweest. De hoog edel geb. heer de Lannée de Bétrancourt heeft toch aan het oogmerk zijner committenten voldaan, daar zijn hoog edel geb. denzelfden dag met eenige zijner vrienden langs Hoedekenskerkede stoomboot Aymon Louise bereikt heeft. Jk acht dit genoeg om mij opzigtens het geschrijf van den hoog edel geb. heer de Lannée de Bétrancourt te verant woorden. GOES, 26 Junij 1856. A. ANEMAET. BROODPRIJZEN naar de vroegere zetting. Tarwen brood 24 et. Mastelnin brood 20 et. ■Tarwen Krop brood 21 n Rogge brood 17 F. D. te Óosterwoid, was in 'een' zeer bedenkelijke» toe stand. Sedert jaren was liïj onderhevig aan klierziekte, en eindelijk was zijn geheel ligchaam bedekt met zweien, hetwelk hem lot een voorwerp van afschrik voor eenieder maakle. Hij beproefde alle bedenkelijke geneesmiddelen doch te vergeefs eindelijk werd hem door iemand aangeraden het gebruik der ZALF en' PILLEN van HOLLO WAT. Hij volgde dien raad open na dezelve gedurende eenigen tijd gebezigd te hebben werd hij volmaakt hersteld. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt Doosjes pillen a f 0,80f 1,85, f3.00. f6,75, f 13.85, f 20,50. Potjes zalf li f 0,80, f 1,85 f 3.00 f 7,05, f 13.50 f 20.25. zijn op franco aanvragen a contant te bekomen hij J. IV. Verbeek Vrolijk, te Axel. J. P. Verlinden, te Der gen-op-Zóom. Den lieer J. Straatman, hoofd-depöthoudnr le s'Bosch, alsmede te Londen Slrant 244. én te New-York, 10 Marden Lane 01,1.0WAY'S établissementen. Scliuldeiscliers in den gefailleerden boedel van LEENDBRT DUINDAM, koopman enz. te Kruiningenworden bij dezen opgeroepen om te verschijnen ter Raadkamer der Arrondissements-Regtbank te Goesop Woensdag den negenden Julij eerstkomende, des morgens ten elf uren, ten einde aan te liooren de REKENING en VERANTWOORDINGwelke door den ondergetee kende Curatorten overstaan van den heer Regter- Gomniissaris in dien boedel zal worden afgelegd. Goes, den 24 Junij 1856. De Curator voornoemd, P. J. A. van DAM. De heeren S KUIPER, kastelein te IVorkum en IV. de BOER, koopman te Stavoren, Hébben lang in ziékelijken toestand verkeerd en niettegenstaande alle geneeskundige hulp geene beterschap kunnen vinden; ze zijn na lang suk kelen tot het gebruik der REYALENTA overgegaandie zulk een' heilzamen invloed op hun gestel uitgeoefend heeft, dat zij na weinige weken geheel hersteld waren en zich thans zoo sterk en wel gevoelen als of zij een nieuw Ieveu ingetreden waren. Zij hebben mij verzocht u daarvan kond schap te geven en het alom békend le niaken. Ilindeloopen, 28 Mei 1856. DAVID de JONG. of maagwater, oprispingen, maagzuur, opzetting en spanning na den maaltijd, slechte spijsvertering, zwakte en verkoudl beid van de maag, verstoppingen, hartkloppingen, diarrhea, slijm, misselijkheid, heving en honderd andere ziekten, die allen uit slechte spijsvertering ontstaan, zijn door DU BARRT'S RETALENTA zeker genezen. Men gebruikt de RETALENTA meestal voor ontbijt het laat zich even goed als tusscheziuurtjeals middagmaal of als avondeten gebruiken. De prijs is 87i c. 2 f 3.50, 8 16.00; De dubbel geconcentreerde is voorhanden in 1, 2, 5 cn 7 pd. en kost 4, 7, 16. 28 gulden. Zij kost in kleine bussen 1, 2, 5 eu 12. Kr zijn vele nagemaakte soorten, men lette er op dat men DU BAIIUY'S REVALËNTA koope. Hoe grooter de bus hoe voordeeliger de verhouding. Zij is teverkrijgen in onderstaande dépots Amsterdam, Verkoophuis. Axel, J. W. Verbeek Vrolijk, Bergen op Zoom. D. Pouwels en P. F. Appelboom. Goes, Wed. C. V REKKE. Middelburg, dépot van het Verkoophuis. Oost burgMej. P. J*. Geelhoed. Schoondijke, A. J. Bronswijk, Tholen, T J. Maas. Vlissingen, A. M. Kalhlleisch. Zierikzee. C. van Schaick. En in de bekende dépots in de andere steden. drv'kkerij F. Klfeuwens' Zoon.

Goessche Courant | 1856 | | pagina 2