«•ESSGIE No. 47. 43ste Jaargang, PUBLICATIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j uvomts, uitgezomtcrd op feestdagen. MAANDAG JDN!J. De prijs per kwartaal is f J.75, franco per post i J,90. I I De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN* BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, doen te weten Dat door den raad dier gemeente in zijne vergade ring van den 5 Junij 1856, is vastgesteld de volgende verordening De raad der gemeente Goes Gezien art. 177 en 178 der gemeentewet, Gehoord het rapport der vaste commissie voor de strafverordeningen verklaart dat aan de navolgende plaatselijke verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, voortdurende kracht is toe te kennente weten 1. Verordening betrekkelijk de openbare vermakelijk heden vastgesteld den 22 Junij 1854: 2. Verordening op het houden van onderhandsche loterijen, van den 31 Julij 1855. 3. Verordening op het gebruik der boomkade, van dien dag. 4. Verordening op het gebruik der markten en andere openbare plaatsen bij gelegenheid der jaar- en week markten mede van dien dag. 5. Verordening in het belang der openbare gezondheid, van den zelfden dag. 6. Verordening omtrent de honden, van denzelfden dag. 7. Verordening op het bouwen, afbreken en herstellen van bijzondere eigendommen, van denzelfden datum. 8. Verordening tot verdeeling der gemeente in wijken en omtrent het aanleggen en bijhouden der bevol- kings-registersvan den 10 augustus 1855. 9. Verordening betrekkelijk de straten, stegen, gangen, markten, pleinen, wallen, wegen en waterleidingen van 10 September 1855. 10. Verordening op het aanleggen aan en bevaren van de haven van dien dagen 11. Reglement op het brandwezen, van den 27 augustus 1855. Zijnde deze verordening aan de gedeputeerde staten van Zeeland volgens hun berigt van den 13 dezer n°. B 60 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 21 Junij 1856. M. P. BLAAUBEEN, Burgemeester. II. C. PIL AAR, Secretaris. BIHHEHLASDSCHE HIEUWSTIJDIJTGES. GOES, 23 Junij. Uit 'sGravenhage schrijft men, dat men het er algemeen voor houdt dat het ministerie zal worden zamenge6teldzoo als de geruchten op vrijdag jl. liepen, namelijk dat de heer jhr. mr. D. T. Gevers van Bndegeest, voorzitter der Tweede Kamer, zou benoemd worden tot minister van buitenlandscbe zaken, de heer dr. G. Simons, directeur der academie te Delft, tot minister van binnenlandsehe zakenen de beer mr. L. van der Bruggen, verkeerdelijk op ons bul letin van dien dag bruggkmans) tot minister van justitie. De heer mr. J. A. Mutsaersminister voor de zaken der R. K. eeredienst, zou opgevolgd worden door den heer baron L Gerrick van Herwijnen, thans Z. M. buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister in Belgie. Ook de heer Smit van den Broecke, minister van marine, zou zijn ontslag hebben aangeboden. (Zie tel.) Het Nieuwsblad van 's Gravenhage noemt het gelukkig dat de vermelding van eenige nieuwe ministers door het Handelsblad geene zuivere waarheid is, daaronder zijn mannen, zegt het N. v. 's G. die niets van staatkunde weten en wier beginsels niet die der natie zijn, en vind het vreemd men niet begrijpt dat zulke praatjes van departij Groen afkomstig zijn. Men schrijft uit Deventer, dat de berigten, dat de heer Thorbeclce de benoeming voor dat district zou hebben aangenomen nog geene genoegzame zekerheid schijnen te hebben. Men wil in tegendeel, dat zijn ver blijf aldaar gedurende de laatste dagen der vorige week gestrekt heeftom zijne vrienden de redenen bloot te leggen die hem dringen weder voor Maastricht zitting je nemen. Men verneemt dat bij de ontvangers der directe belastingen althans in dit districtvan wege de ad ministratie, dezer dagen ontvangen is eene aanschrijving, bij welke die ontvangei'3 worden gelastom bij het uiteinde van iedere maand eene restant-lijst van de achterstallige belastingschuldigen (dat is van hen, die over die maand hun' verschuldigden termijn niet heb ben voldaan) zonder onderscheid van persoon, aan den deurwaarder ter directe ter 'executie-legging in handen te stellen en datmogten die ambtenaren achterlijk in de uitvoering zijn, er gezorgd zal worden, zij behoor lijk worden gestraft. De belastingschuldigen zullen dus ter voorkoming van vele onaangenaamhedenin hun belang moeten zorgendat over iedere maand hunne verschuldigde termijnen geheel betaald zijn. Van hetgeen reeds nu en dan ook door de Stoompost omtrent de werken te Bath is medegedeeld zegt laatstgenoemdedat een en ander in sommige opzigten minder juist is,en deelt ter verbetering mede: dat de geheele dijk reeds meer dan 2 el boven hoog waterpeil opgewerkt isen thans nog wel vier weken zal eischen, eer zij geheel kan voltooid wezen. Intussehen is men in den polder reeds druk met ploegen bezig en zullen daartoe een 30 of 40 tal ploegen aangewend worden, zoodat nog dit jaar een gedeelte des polders, ongeveer 250 bunders of meer kunnen bezaaid worden. Wel is er order gegeven tot het opmaken van het project van den 2e polder, doch ofschoon het vooreerst geheel onbekend ishoe groot 'lie polder zijn zalis het echter bepaald zeker dat zij hoogstens 700 bunders of pl. m. 1700 gemeten groot kan zijn. Ten andere is er nopens het indijken van dien polder nog niets be paald, en zal dit zeker in verhand staan met de uit voering van de kanaalwerkenwaarvan de ontwerpen aan de regering zijn ingezonden, en met welke werken onmiddelijk, na bekomene goedkeuring, zal worden aan gevangen. Alvorens deze goedkeuring te geven, moet de zaak van regerings wegegrondig onderzocht wordenen deskundigendie den grooten omvang dier ontwerpen kennen, zullen zeker niet verwonderd zijn, dat daartoe veel tijd gevorderd wordt. Men hoopt evenweldat eenige dezer ontwerpen nog tijdig genoeg goedgekeurd zullen worden om met die werken nog dit jaar een aanvang te maken." In de afgeloopene week zijn (volgens de Gr. Ct.) uit de stad en het ambt Almelo een aantal personen vertrokken naar Sleeswijk-Holsteiudie daartoe waren overgehaald ten einde als wevers aldaar werkzaam te zijn. Behalve de toezegging van ruime verdiensten, worden zij kosteloos ter bestemmingsplaats overgebragt, terwijl bovendien, indien het mogt tegenvallen, na aldaar eenigen tijd te zijn verbleven, hun eveneens kostelooze terugvoer is verzekerd. Dat gebrek aan wevers in Sleeswijk-Holsteinzou ook zeer te stade kunnen komen aan vele arbeiders in deze stad en provincie, die door het staken der weve rijen van de heeren Salomonson zonder werk zijn. Wij deelden reeds vroeger het verblijdend voor- nitzigt mede dat onze korenvelden in dit eiland veel beloofden. Met dankbaarheid zien wij tot heden die hoop niet teleurgesteld, waarlijk onze streken bieden tegenwoordig een lusthof aan en worden wijd en zijd druk dooT belangstellenden doorkruist. De meeste berigten van elders luiden ook zeer gunstig en wij weten niet met welken naam te bestempelen de specu latie om het aardappelenloof met lijnzaad te besproeijen, ten einde dit eene ziekelijke kleur te gevengelijk onlangs uit Zwolle werd medegedeeld. In n°. 18 deelden wij ais eene bijzonderheid mede, dat den 31 Januarij van dit jaar bij C. v. d. Grieke onder 's Gravenpolderop het onverwachts eene kip met 8 kuikens te voorschijn kwam. Wij vernemen thans, dat reeds eenige dier jongen sedert verscheidene dagen eijeren leggen. Men schrijft ons uit Hulst van den 21 Junij: Sedert eenige dagen zijn in een bosch in de nabu rige gemeente Sint Jan Steen, en ook in de nabijheid dezer stad, op den weg naar Axel, eenige wolven ■bespeurd, waarschijnlijk uit andere streken herwaarts afgedwaald of uit een of ander beestenspel of ména- j gerie ontsnapt. Hoewel men nog niet van ongelukken, i door deze roofdieren veroorzaakt gehoord heeftbevinden zich toch de veldarbeiders in deze strekenbij het gezigt dezer dieren niet zeer op hun gemak. Eenige jagers hebben reeds op deze schadelijke fdieren jagt gemaakt, doch zonder gewenseht gevolg. Een merkwaardig voorbeeld van verknochtheid van eenen hond jegens zijne jongen, werd dezer dagen bij eenen brand te Rijswijk opgemerkt. De bewoner een koopman in lompen en oud-ijzer, hield honden die hij voor zijn beroep gebruikte; één dezer honden had jongen en toen het huis in brand stond kwam de hond bij een der toeschouwers opspringenom hem hierdoor te beduiden in welk een toestand zijne jongen zich bevondendoch deze hiervan onwetendlette daar niet opwaarop de hond weder naar zijne jongen te rugkeerde en daar hij ze niet koude redden met hen in de vlammen omkwam. Aangaande de uitvinding van den voormaligen onderofficier der beijersche artillerie W. Bauer, deelen de buitenlandsche bladen de volgende bijzonderheden mede. Bij het nemen van proeven met zijne uitvinding, te weten om duikerschepen te bouwendoor middel waarvan men onder de zee vijandelijke schepen kan aanvallen, heeft Bauer in de haven van Kiel op 1 Ee- bruarij 11. bijkans het leven verloren, maar zich hierdoor niet laten afschrikkenen een model van zulk een duikerschip vervaardigden vermits hij evenmin in Duitschland als in Engeland eenige ondersteuning om trent deze uitvinding mogt aantreffenzich eindelijk in 1853 naar Rusland begeven, alwaar zijn duikerschip op kosten der regering gebouwd werd en nu slechts op het oogenblik wacht, dat de haven van Kroonstad vrij van ijs zal zijn, om onder zee te gaan. Wanneer Bauer's uitvinding bij de proeven die eerlang zullen plaats hebbenof welligt op dit oogenblik genomen zijn, als bruikbaar zullen worden bevonden, zal Rusland weldra in het bezit van eene onderzeesche marine zijn, welke eene geheele omwenteling in den oorlog ter zee kan brengen. Van eene andere zijde voegt men er bij. dat de russische regering van het gewigt dezer uitvin ding doordrongenreeds onderzeesche kanoneerbooten laat bouwendie in plaats van de springbussen van het duikerschipverscheidene kanonnen van zwaar ka liber voeren en bestemd zijn om vijandelijke schepen zoowel uit de diepte, verticaal of schuins, als onder of langs den zeespiegel te beschieten. Ook deze kanoneer booten zijn eene uitvinding van Bauer, welke het ope nen der luiken, zonder dat het water binnendringt, en in het algemeen alle verdere omstandigheden zoo ver nuftig en doelmatig ingerigt heeft, dat dit de hoogste verbazing wekt. Het in sommige plaatsen verspreide gerucht als zoude de cholera weder te Leijden heerschen wordt gelukkig bepaald tegengesproken, zijnde aldaar nog van geen enkel geval iets bekend, zelfs iaat de gezondheids toestand van Leijden's bevolking niets te wenschen over. Sinds een dag of vier bevind zich te dier plaatse Carole Lncien Bonapartedie geheele dagen in het museum voor natuurlijke historie zit te werken. Binnen kort wacht men een 2de stuk van een werk dat over de voorwerpen in dat museum voorhanden handelt. In de bijeenkomst van den gemeenteraad te Haarlemheeft de voorzitter medegedeelddat de overgave van het standbeeld van L. Jz. Coster, is bepaald op 16 Julij, zijnde de raadsleden uitgenoodigd alsdan op de markt tegenwoordig te zijn. De voor bereidselen tot dit feest getuigen dat niets ter oplui stering van hetzelve zal worden gespaard en doen eene algemeene deelneming verwachten. Dien dag zal van stadswege een' maaltijd worden aangerigtzijnde de voorzitter gemagtigd, om de uituoodiging tot deel neming aan denzelven ook van stadswege te doen uitgaan. De redacteur van het ''sGrav. Nieuwsblad beveelt in een artikel voorkomende in zijn nummer van heden, Z. M. ter overweging aanom te dier gelegenheid in navolging van alle beschaafde lanaeuwaar bij groote

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1