j DONDERDAG If? JUNIJ. j De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f .1,75, franco per post. f .1,90. De inzet BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 19 Junij. Eergisteren werd alhier op de gebruikelijke wijze het 38ste geboortefeest van H. M. de Koningin gevierd. Gisteren is aan de academie te Utrecht, tot doctor in de medicijnen gepromoveerd, de heer J. K. Callenfels van Goes. Bij de op gisteren plaats gehad hebbende jaar- lijksche schijfschieting door onder-officieren en korpo raals der dienstdoende schutterij alhier, werd de schiet- prijs, bestaande in eerie net bewerkte zilveren ruimnaald, ten dien einde door den heer kommandant gegeven behaald door den korporaal A. J. P. Saaijmans Vader. Van de onderling gestelde prijzen vielen de eerste aan dan sergeant P. A. HocAart en de tweede aan den korporaal P. Reinders ten deel. Bij de herstemming van een lid der provinciale statenter vervanging van wijlen den heer S. Luteijn te Middelburgzijn 509 geldige biljetten ingeleverd waarvan de heer mr. W. PA. Vis 305 en de heer mr. M. F. Landsheer 304 stemmen verkregen. De heer mr. W. PA. Vis is alzoo verkozen. Op zaturdag 28 Junij 1856, zal enkel bij in schrijving zonder opbod te Middelburg worden aan besteed lhet verbeteren door begrinding van den westelijken jaagweg, langs het kanaal van Neuzen, en 2. het maken eener aanlegplaats bij laagwaterdoor verlenging van den steenendam aan de zuid-oostzijde der haven te Walsoorden. De bestekken liggen ter lezing op de gewone plaatsen vier dagen te voren zal aanwijzing in loc-o worden gedaan. Door den kerkeraad der herv. gemeente te Holst is op den 16 dezer, ten gevolge der bekomene dis pensatie van art. 55 van bet reglement op de vacatu renbij vernieuwing en wel met algemeene stemmen, tot herder en leeraar dier gemeente beroepen ds. G. de Wildeman van Lakerveld Kellermanpredikant te 's Beerenhoek, welke dit beroep bereids heeft aangenomen. Z. M. heeft bij besluit van 17 dezer, het gevraagde ontslag aan den minister van Hall verleend, ingaande zoodra in de vervulling dier betrekking zal zijn voorzien. De geruchten blijven aanhouden, dat de heer Donker Curtius en wellig't meer ministers reeds het voorbeeld van hun ambtgenoot hebben gevolgd. De baron van Heemstra, commissaris des konings in de provincie Utrecht, bevindt zich in de residentie. Men brengt dit bezoek in verband met de keuze van een nieuw ministerie. Men verneemt dat dhr. TAorhecketot lid der Tweede Kamer gekozen in de kiesdistricten Deventer en Maastrichthet mandaat voor eerstgemeld district heeft aangenomen. Van wege de administratie der registratie en domeinen is een koninklijk besluit gepromoveerd waarbij het examen tot dusverre gevorderd om het radicaal van ontvanger der registratie te erlangen afge schaft is. Het examen om tot surnumerair te worden benoemd is echter in stand gehouden. De rangorde op laatstgemeld examen verkregen zalbehoudens enkele uitzonderingen wegens bijzondere bekwaamheden in het vervolg tot maatstaf hij de benoeming tot ontvanger strekken. De meesters in de regten die vroeger zonder liet eerste examen tot surnumerair konden worden benoemdblijven in het genot van dit voor- regt, maar om het radioaal van ontvanger te bekomen, zullen zij een voldoend examen moeten afleggen. Dit koninklijk besluit is reeds van toepassing verklaard op de thans bestaande surnumerairs. Den 13 dezer hebben negen wegens gevorderde jaren eervol ontslagen zee- en binnen-loödsen te Hel der o. a.zich per adres aan Z, M. deri Koning ge wend met verzoek, dat het Z. M. moge behagen, hun pensioen t f 4 per week) te verhoogen, uit aanmerking, •ling van advertentien moet. geschieden vóór drie aren des nam dat zij 21 jaren lang 10 percent hunner verdiensten aan het pensioen-fonds voor Loodsen betaald hebben en het hard en vernederend is voor den zeeman om na jaren zwervens op zee, op'zijn ouden dag, in plaats van de welverdiende rust te kunnen genietenuit be hoefte allerlei handenarbeid te moeten verrigten voor hen veel zwaarder en vermoeijender dan de loodsdienst zelf Uit Wijk aan Duin wordt geschreven dat de vernielende rups al de peren-en appelhoomen van hunne weinige vruchten berooft en hun het aanzien geeftals in het midden van den herfst. De aard beziën schijnen ook dit jaar veel van dit ongedierte te lijden menige tuinier zag daardoor zijne eerste hoop geheel verloren. In den nacht van 16 dezer is op het gehucht Steenbergen bij Meppel de groote boerderij van R. A. Steenbergen totaal afgebrand. Al de levende have, be staande uit een 120-tal koeijen en schapen zijn daarbij omgekomen. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. BCITEJÏEAfflDSCHE JflEUWSTIJBIJTGEir. NOORD-AMERIKA. Omtrent het geschil tusschen Amerika en Engeland is er geen ander nieuws dan de mededeeling van lord Clarendon, reeds in een vorig nommer opgenomen. Alleen dringt de erigelsche pers er op aanook den heer Dallas zijne passen te geven, nu het waar is, dat de engelsche gezant en drie consuls hunne passen van de regering der unie hebben bekomen. Hoe de engelsche regering thans zal handelen is nog niet bekendmaar zij schijnt niet gezind zich de beleediging, haar door de Vereenigde Staten aangedaan, te laten welgevallen. Zij begint toch reeds de tanden te laten zien en zet de krijgstoerustingen te Portsmouth met allen spoed voort. Behalve de vroeger uitgevaren schepen, zijn Donderdag weder een tweetal met verze gelde bevelen uitgeloopen zij zullen gevolgd worden door een eskader kannonneerbooten onder kapitein Watson. Te Ealmouth liggen verschillende schepen ge reed om op het eerste bevel zee te kiezen. Al deze schepen moeten naar Halifax bestemd zijn. Uit een en ander zoude men kunnen opmakendat de regering eene geduchte maritime demonstratie tegen de kusten der Yereenigde Staten op het oog heeft. Desniettemin blijft men van rneeniiig, dat het niet ligtelijk tot een oorlog tusschen Engeland en Noord- Amerika zal komen. DUITSCHLAND. Den 14 dezer in den voormiddag brak in den omtrek van Manheim een vreesselijk onweder los. Regen en opgezwollene wateren woeden derwijze dat in een dorp bij Manheim drie huizen instortten, waarbij 2 kinderen om het leven kwamenverscheidene mannen worden nog gemist. In de nabijheid van ïtheinzabern zijn munten gevonden uit de tijden der keizers ConstatiusCon- statinus Vespasiuan en Nero. De protestantsche bisschop Samuel Gobat te Jeruzalem heeft berigten ingezonden waaruit blijkt dat het evangelie in de kerk aldaar in vijf talen Hebreeuwsch Eng-elschDuitsch Spaansch en Ara bisch verkondigd wordt. Zijne school werd door 2,60 kinderen bezochtvan welke 16 proselyte» kinderen 32 Joden, 6 Samaritanen, 68 protestantsche inboor lingen, 53 Moslems, en 78 tot verschillende kerken van Grieken ArmeniërsKopten enz. behooren. In den loop dezes jaars heeft de bisschop Egypte bezocht De abyssinische missie heeft zijne groote belangstelling, verwekt. Aldaar is een geheel nieuwe staat van zaken; een koning die binnen een jaar aan de godsdienstige tweespalt, die de abyssinische kerk en de natie eeuwen lang verontrust had, gedempt, en aan zijne mabome- daansche onderdanen de keus gegeven heeft om het Christendom aan te neuien of het land binnen twee jaren te verlaten. ENGELAND. Londen. De Boston Traveller deelt een schrijven mede uit Aux-Cayes van 10 Mei, waarin gezegd wordt, dat op Haïti op het platteland een geduchte opstand tegen Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst 'loortehuwelijksen dood berigten, van J—6 regels d J, 20 behalve het, zc-gelregt. keizer Soulouqne was uitgebarsten. Een korps van 2 a 3000 insurgenten had een post tusschen Aux-Cayes en Piegrey in bezit genomenin den nacht van 9 op 10 Mei, met liet doel de stad den volgenden dag aan te vallen. De militaire autoriteiten bekwamen eerst ten zeven ure 's morgens kennis van het feit. Er werd terstond alarm geslagen en ieder volwassen man moest zich bij de troepen voegen Ten 10 ure begaven de troepen en burgers, ten getale van 500, zich op marsch. Waarschijnlijk zullen zij de aanvallers niet aangrijpen en zich vergenoegen de stad te verdedigen tot zij ver sterking- zullen bekomen hebben. Een pnsteriptum van den 11 voegt er bij dat op nieuw alarm wordt geslagen dat volgens een gerucht de soldaten der stad zijn teruggeworpen, dat de insur genten al meer en meer naderen en dat de bevolking ondertussehen als zinneloozen door de straten holt en de levensmiddelen verbrandt. -De wevers te Preston eisschen verhooging van loon, morgen (17) zullen zij eene algemeene vergade ring houden. ERANKRÏJK. Parijs. Het fransche volk is toch een wuft volkje! De laatste dagen hebben deze bekende waarheid weder dui delijk in het licht gesteld. Nog zuchtend onder de verschrikkelijke rampen, die een groot deel van Frank rijk hebben geteisterdgaat het in Parijs feestvieren met eene luidruchtigheiddie inderdaad verwondering moet baren. Trouwens de kardinaal Patrizi is namens den paus in de hoofdstad gekomen om den keizerlijken prins ten doop te houden, en aan die plegtigheid moest, zoo heeft de keizer het gewildde meest mogelijke luister worden bijgezet. Geene kosten zijn gespaard om de feesten zoo schitterend mogelijk te maken en de parijzenaar heeft er aan deelgenomen, als of er geen rouw was in de gezinnen van duizenden over verlies van huis en hof, over verlies van dierbare betrekkin genWij worden onwillekeurig tot dergelijke gedachten geleidbij het lezen der laatste tijdingen uit Parijs, die genoegzaam alleen spreken van de groote en vele feestenwelke bij en na de doopplegtigheid zullen plaats hebben. Die doopplegtigheid van den keizerlijken Zoon van Frankrijk heeft zaturdag plaats gehad. Des ochtends kondigde het geschut der invaliden de plegtigheid van den dag aan. Reeds vroeg- had de stad een feestelijk aanzien aangenomen en stroomde de menigte naar de plaatsen langs welke de trein ging, waarmede de kroon prins naar de kerk Notre-Dame zou worden geleid ten einde er den doop te ontvangen. Op last van den keizerzijn medailles tot aanden ken aan deze doopplegtigheid, aan alle kinderen op de lyoéen collegienlagere scholen enz. uitgedeeld als mede aan alle onder-officieren en. soldaten der armee van Parijs. Deze medaillesten getale van 120,000 ziju van zilver en van het model als de stukken van 50 cent; zij vertoonen op de eene zijde de beeldtenis- sen van den keizer en der keizerin en op de andere dat van den jongen prins, met den datum: 14 Junij 1856. Zoo heeft ook de prefect van het departement der Seineaan elk van de 50,000 kinderen, die de lagere scholen van Parijs bezoekeneen zak bonbons doen toekomen. De dag is zonder de minste wanorde afgeloopen, met uitzondering van een koffijhuis op het plein voor het stadhuisdat gesloten moest worden. Alle troepen ontvingen bij deze gelegenheid eene buitengewone toelage, om in hunne kazernen het doop feest van den prins te vieren. Ook de werklieden van de Louvre hebben een feestmaal gehad. Het banket op het raadhuis was ongemeen prachtig. Onder de genoodigden bevonden zich niet minder dan zes en tachtig bisschoppen. Men schat op 15 millioen waarde, cle diamanten welke de diadeem der keizerin versierden, door H. M. gedragen bij de doopplegtigheid. De prefect der Seine heeft alleen voor nieuw tafelgereedschap 250,000 en voor bloemen 50,000 francs uitgegeven ter zake van het te dier gelegenheid gegeven diner. Behalve de gouden roos, die de kardinaal Patrizi aan de moeder van den keizerlijken prins te Parijs over brengt heeft haar de paus tevens nog menig ander aandenken doen geworden, Het kostbaarste daaronde

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1