GOESSCHE COURANT. .No. 45. 438te Jaar 41 gang. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING PUBLICATIE. VACCINEREN OP HERVACCINEREN. BEKENDMAKING. OPENBARE VERGADERING GEMEENTE-BAAD TE GOES, De uitgave dezer Conraut geschiedt Maandags en Donderdags j Gewone adrerlenlien worden d 20 ets. de regel geplaatst avonds, uitgezonderd op feestdagen. j 3WA4NMAG JIJNIJF* j Geboorte-* huwelijks-én doodberigteii. van J—6 regels d f JfiO De prijs per kwartaal is f 3.7 S, franco per post f 3,90. behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, verwittigen elk der daarbij belanghebbenden 1°. Dat de alphabetische naamlijsten van alle de per sonen die aan de loting van dit jaar voor de schutterij dezer gemeente moeten deelnemen ter inzage van een iegelijk zullen liggenop het raadhuisvan Maandag den dó tot Maandag den 23 dezer loopende maand, van des voormid dags negen tot des namiddags ten twee ure, ten einde een ieder in staat zoude zijn om ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandig heden mogten voorkomen, die op dezelve zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moe ten worden weggelatenzulks bij de met het opzigt over de loting belaste commissie ter ken nis te brengen. 2°. Dat de tijd tot de loting over den loopende jare is bepaald op Woensdag den 25 dezer maand des voormiddags ten 10 ure, en dezelve zal plaats hebben ten raadhuize alhier. Gedaan te Goes, den 14 Junij 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend dat de heer kapitein kommandant van de dienstdoende schutterij alhier, heeft te kennen ge geven, voornemens te zijnom, bij gunstig weder, des Woensdags en Zaturdags van iedere week, der loopende maand, te beginnen met Woensdag den 18 dezer, telkens des avonds van 6 tot 8 ure in de Oosterschans in de rigting van het zuidwesten naar het zuidoostende leden der schutterij te oefenen in het schieten naar den Schijf. Geschiedende deze bekendmakingopdat een ieder i zich zoude wachten voor schade en blijven buiten ge vaar. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, mits gaders opgenomen in de Goessche Courant. Aldus gedaan ten raadhuize van Goes, den 14 Junij 1856. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris II. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis der ingezetenen: Dat er thans goede Koepokstof in deze gemeente aanwezig is en de heeren E. C. ME EEPAE, ge neesheer en T. MIETERSEheelmeester dezer ge meente, in het, weeshuis zullen zitting houden te be ginnen AANSTAANDE "VRIJDAG en voorts LEDE REN VRIJDAG IN DEZE e.v de MAAND JULIJ, DES AVONDS TEN ZES URE, tot het Zij noodigen met aandrang de ingezetenen uit, om van deze aangebodene gelegenheid gebruik te maken en met ter zijdestelling van alle vooroordeeleneen middel aan te wenden dat door de Voorzienigheid is aangewezen, om tegen de verschrikkelijke Kinderziekte zich en de zijne te behouden. Zij herinneren tevens alle ouders, datgeene kinderen op eenigerlei school binnen deze gemeente kunnen wor den toegelaten, dan die gevaccineerd zijn of de natuur lijke Kinderziekte gehad hebbenen dat volgens de bestaande verordeningen, het armbestuur geene bedeeling mag uitreikenwanneer niet al de kinderen tot het gezin behoorende en die in de termen vallende Koe pok-inenting hebben ondergaan. Goes, den 16 Junij 1856. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. Achtervolgens artikel '3 van het koninklijk besluit van den 6deu Jan narij 1831. no. 68 (Staatsblad no. 2), heeft zijne excellentie de minister van financien bij resolutie van den 13 Junij 1856 bepaald de prijzen, het opgeld daaronder begrepenwaarvoor de collecteurs, splitters en debitanten der Staatsloterij de loten en gedeelten van dien voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 229ste loterijzullen mogen uitgeven, te weten: BIJ VERKOOP: Geheele loten 90, Halve - 45,—. Vijfde - 18,—. Tiende - 9, Twintigste- 4,50. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd datbij voornoemd artikel van dat besluituitdruk kelijk is vastgesteld dat de collecteurssplitters en debitanten gehouden zijn zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Goes den 14 Junij 1856. De Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland. Bij delegatie voor denzelven, De burgemeester van Goes M. P. BLAAUBEEN. van den DEN 5 JUNIJ 1856. Afwezig dhr mr. de Knokke v. d. Meulen. De notulen zijn gelezen en gearresteerd. Uit de ter vorige vergadering door burgemeester en wet houders gedane aanbeveling voor een lid der plaatselijke geneeskundige commissie wordt met 9 stemmen benoemd dhr P. A. Hochart Jr., terwijl een biljet in blanco was ge laten. De heeren Smallegange en Soutendam fungeerden daarbij als stem opnemers. De Voorzitter brengt in beraadslaging bet besluit tot hef fing van begrafenis-regten en de verordening op de invor dering. Daarbij is als beginsel aangenomen dat de begrafenissen op tweederlei wijzeter keuze der nabestaanden worden bezorgd t. w. de begrafenis met of zonder de dienst der liik bezorgers en lijkdragers, terwijl bet tarief over het geheel niet l is verminderd. Niemand daartegen bedenking hebbendeworden deze ontwerpen gearresteerd. Daarna komt in behandeling de verordening op de mest vaalten, bet houden van varkens en bet ledigen van secreten. Bij de beraadslaging over deze verordening wordt door de heeren v. d. Bosch, Vader en Smallegange den wensch te kennen gegeven, dat de tegenwoordig in gebruik zijnde karren tot vervoer van den beer, mogen worden afgeschaft en vervangen door sleden of zoodanig worden zamengesteld dat het hinderlijk ratelen en dreunen ophoude of vermin- dei e; waarin burgemeester en wethouders aannemen zoo veel mogelijk te voorzien. Daarna is de verordening met algemeene stemmen gear resteerd. De staat der te doene herstellingen aan de gemeente- eigendommen ter tafel gebragt en daaromtrent het gevoelen van den raad gevraagd zijnde wordt die zonder beraad slaging goedgekeurd. Op de vroeger gearresteerde verordening tot invordering der schoolgelden voor de burger-bewaarschool, de bedenking gemaakt zijnde, dat de invordering dier gelden aan de school- houderes is opgedragen en dit met de gemeentewet schijnt strijdig te wezen, is op voorstel van burgemeester en wet houders besloten aan die bedenking te gemoet te komen door de invordering aan den ontvanger optedragen. Is gelezen een brief van de directie van den Goesschen polder van 9 Mei 11., daarbij uit aanmerking van de blijk baar zeer schadelijke gevolgen, welke door de afleiding van bel garancine-water uit de fabriek van de heeren van Ben- terghem Ciedoor den Goesschen polder ondervonden worden en verder te vreezen zijn, dringend verzoekende die afleiding te doen staken en voor 't vervolg niet meer te veroorloven. De Voorzitter brengt in herinnering het raadsbesluit van 22 Mei 1855, volgens welk de uitloozing moet ophouden op eerste aanzegging van burgemeester en wethouders, wanneer het inogt blijken dat bet water over de boorden der sloot vloeit of op eenigerlei wijze hinderlijk of gevaarlijk mogt zijn. Burgemeester en wethouders alvorens hieraan gevolg te geven, wenscben bet gevoelen van den raad intewinnen en brengen het verzoek in behandeling. Dhr v. d. Bosch acht de zaak van te veel belang voor de fabriek van de heeren Renterghem Cie., om ze oppervlak kig te behandelen. Hij stemt toe dat het bezwaar, indien bet werkelijk bestaat uit den weg moet worden geruimd, maar vvenscbt alvorens te beslissen, de zaak le stellen in banden van burgemeester en wethouders, ten einde grondig onderzocht te worden en daarna rapport en voorstel te doen. Dhr Saaymans Vader acht bet eene kwestie van eigendoms- regt en meent dat de Goessche polder niet verpligt kan wonlen het garancine-water te ontvangen. De Voorzitter gelooft dat die zienswijze te ver gedreven is; immers bet water vloeit niet in den Goesschen polder maar in eene blinde sloot, en alleen het doortrekken van den grond kan nadeelig voor den polder zijn. Mr. v. Voorst Vader verklaart dal het laatste werkelijk bet geval is en zelf gezien te hebben dat bet drinkwater der beesten bedorven en voor de gezondheid schadelijk wordt. Het voorstel van den beer van den Bosch wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Dhr mr. Saaijmans Vader verlaat de vergadering. Wordt gelezen een brief van heeren regenten der gods buizen alhier, daarbij tot regent, in de plaats van den heer C. de Jouge die vertrokken isvoordragende de heeren P. J. van Caiintbout en C. J. de Wijs. De Voorzitter zegt: dat na den afloop der werkzaamheden door burgemeester en wethouders zal worden overgelegd bun rapport nopens den oorsprong der goederen van de godsbuizen; dat echter de regeling die daarvan het gevolg- zou kunnen zijn en op de te doene keuze van invloed zou kunnen wezennog eenigen tijd zal vorderen en burge meester en wethouders daarom voorstellen ter volgende vergadering uit de gedane voordragt tot benoeming overle- gaan zonder consequentie voor het vervolg. De beer v. d. Potte ziet eenig bezwaar in de voordragt van den beer van Kalmthout, omdat zijne moeder regentes van bet weeshuis is. De beer v. Kerkwijk deelt dat bezwaar. De heer Mr. v. Voorst Vader zegtdat bij regenten der godshuizen geen bezwaar is gerezen tegen de voordragt van den beer van Kalmthout, omdat de regentessen alleen met de inwendige directiegeenzins met de eigenlijke admini stratie belast zijn, die geheel aan regenten behoort. Niemand verder het woord verlangende wordt tot de be noeming in eene volgende vergadering besloten. Wordt gelezen adres van den heer G. T. Callenfels, van den 5 Meite kennen gevende dat de sloot der groote stoofweide bij hem van de gemeente in pacht, door bet roeijen der boomen en bet maken van den weg langs de begraafplaats in eenen toestand is gebragt, dat bet bezwaarlijk valt daarin beesten te houden en dat de gelegenheid is weg genomen tot het afwateren van eene laagte in die weide. dat bij zich met die bezwaren heeft gewend tot burge meester en wethouders en daarin voorziening heeft ver zocht, doch deze daartegen bedenking gemaakt hebben, op grond van art. 5 zijner pachtconditievolgens welke dit voor rekening van den pachter komt, verzoekende de adressant dat de raad tusschen beide kome en onderzoeke aan welke zijde hel gelijk bestaat. De Voorzitter verklaart zich bereid zoodanige commissie te benoemen, maar acht liet tevens noodig mede te deelen, dat de adressant ten onregte zegt dat de slootkant aan den weg zou zijn weg genomen wel is bij bet applaneren van den weg de aardenwal langs de sloot weg genomen, maar de buitenkant der sloot is onaangeroerd gebleven en wat de afwatering van bet laag liggende gedeelte der weide aangaat is het bekend dat in der tijd eene greb gemaakt is (buiten voorkennis en toestemming van hel bestuur) die bij bet graven eener onmisbare sloot aan die zijde gedigt is. Niemand het woord verlangende benoemt de voorzitter iot leden van de voormelde commissie de heeren Soutendam, Smallegange en de Knokke van der Meulen, met uilnoodi- ging den raad in deze zaak te dienen van rapport en voorstel. Op bet verzoek der burgerlijke vereeniging van burge meesters en secretarissen te 's Hertogenbosch dat de raad besluite tot het indienen van een adres aan de kamers riet stalen-Generaal tot daarstelling eener wet, waarbij de helling van 150 opcenten op de belasting van bet gediste- leerd in elke gemeente verplip,tend worde gemaakt, is afwijzend besloten uithoofde in deze gemeente de voorge stelde belasting reeds geheven wordt en bet te betwijfelen is of de raad volgens art. 144 der grondwet wel bevoegd is soortgelijke adressendie bet algemeen belang betreffen, in te dienen. Wordt gelezen verzoekschrift van N. de Langein dato 10 Mei jl., daarbij verzoekende: dat hem op erfpacht worde gegevende noodige grond om achter bet huis wijk E no. 11, buiten de Bleekveldsche pooit eene schuur te plaatsen en van daar langs de Schans eene lijnbaan te leggen lang 200 en breed 2 ellen: alsmede om den adres sant van bet oogenblik van deze erfpacht te ontslaan van de pacht der nu bij hem gebruikte baan. De voorzitter zegt dat het verzoek met eenige wijziging zou kunnen toegestaan worden de grond tot bet bouwen van de schuur kan zonder bezwaren worden toegestaan doch niet de geheele baan over de breedte van 2 el, dewijl bierdoor de passage zou belemmerd wordenterwijl het ook aan burgemeester en wethouders is voorgekomen, dat bet doelmatiger zou zijn de grond voor de baan voor 7jaar le verpachten zoo als nu geschiedt, j Burgemeester en weihouders stellen mitsdien voor den I opbouw vau bet schuurtje op erfpacht te geven tegen 1 j 's jaars en wijders aan hem voor 7 jaar te verpachten de I strook gronds langs den wegover de Schanster breedte van ééne el of ter breedte van twee eldoch alsdan onder i de mits dat de adressant den dijk over de geheele lengte aan de zijde van de vestten zijnen koste z90 veel ver- breede als noodig is zulks tegen eene pachtsom van 5 's jaars en mits de passage in peen geval belemmerd worde. De heer Kakebeeke oordeelt dat bet noodig is den adres- sant de verpligting op te leggen den weg ongeschonden te bewaren. De heer v. Voorst Vader voegt daarbij, dat bet plaatsen

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1