1 BELGIE. Brussel. De belgische bladen zijn thans met geestdrift be zield in het vermelden der luisterrijke feestenwelke men van den 21 tot den 28 July aanstaande in dat rijk wenscht te vieren, ter gedachtenis aan de 25jarige regering van koning Leopold. Eene volkplanting van landverhuizers uit Zuid- Braband en het Walen-land maakt zich gereed om naar Noord-Amerika te vertrekken. Men schat hun getal op 3 a 400. ERTRACT uit de registers van den Burgerlijken Stand 'der gemeente Goes, gedurende de maand Mei 1856. Gehuwd Johannes Nagelkerke en Kristina Bliek. Pieter Rijke en Magdaleua van der Morst. Kornelis Snoep en Anna Josina van Appeldoorn. Izak Boer en Maria Geertruida van Schaik. Louis Sampon en Jodina Johanna Rieghart. Wouter van Loo en Josina van den Dorpel. Cornelis Aarnout Verduijn en Cornelia Opperman. Janus van Oosten en Janna Vleugel. Geboren Den 3den. Leonardzoon van Johannes Jacobus Minder hout en Maria Pol. den 4den. Cornelis, zoon van Dirk van der Mark en Alida van Boven, den 6den. Janzoon van Josina Totté. den 8sfcen. Dinadochter van Johannes van Maidegem en Jannetje Waggenaar. den llden. Jan Willem, zoon van Willem de Nooijer en Maatje van de Weert, den 12den. Quirina Klazina, dochter van Maarten Reijnhout en Klazina Kloosterman, den 13den* Jacobus, zoon van Karei Mulder en Rose Melanie Bataille. den 15den. Adriaan, zoon van Leendert Vermeule en Hendrika Olivier, den 19den. Jan, zoon van Jacobus Weststrate en Jannetje de Ruiter. Marij Isabella, dochter van James Davidson en Sarah Margret Tise. den 21sten. Frederika Maria, dochter van Cornelis Lin- denberg en Magdalena Polderman, den 22sten. Johannes Ma- rinus, zoon van Jan Adriaanse en Maatje Meerman, den 25sten. Jan, zoon van Gerrit Schmidt en Jannetje Romein. Pieternella dochter van Jacobus Gerardus Janssen en l'etronella Wiihelmina Kakebeeke. den 26sten. Marinus Cor nelis, zoon van Laurentius van Kalmthout en Maria Elisa beth Kolijs. den 28sten. Adrianus Jacobus en Cornelis, twee lingzonen van Adrianus Jacobus Luijks en Katolina Moerland. Dus 12 van het mannelijk- en 5 van het vrouwelijk ge slacht, in het geheel 17. Overleden Den Isten. Maria Louisaoud 7 jaren, dochter van Lau rentius van Kalmthout en Maria Elisabeth Holijs. den 2den- Krijn de Hoogeoud 57 jaren, den 4den. Elisabeth Renier, oud 49 jareu. den 9den. Jacobaoud jaar, dochter van Jacob Mulder en Maatje Boutense. Jacobus Pais, oud 61 jaren, den 13den. Katharina Vermeulenoud 59 jaren, den 14den. Maria Johanna Courloisoud 47 jaren huisvr. van Hubertus Boddingius. den 16den. Dirk, oud 1 jaar, zoon van Arie Romijn en Pieternella Pieper, den 20sten. Geertruid Kloosterman, oud 35 jaren, den 21sten. Maria, oud 3 maan den, dochter van Johannes Pieter Didicher en Maria Kuiffel. den 22sten. Johannes Marinus, oud 1 dag, zoon van Jan Adriaanse en Maatje Meerman, deu 24sten. Bastianaoud 1 jaar, dochter van Jacobus Dalebout en Maria Sara van de Volkere. den 28sten. Jau Jacobus Torrebijn, oud 40 jaar. Adriaan Tavenier, oud 67 jaar. Dus 6 van het mannelijk- en 8 van het vrouwelijk ge slacht in het geheel 14. Levenloos Aangegeven Een kind van het vrouwelijk geslacht van Arij van de Visse en Magrieta de Jonge. INGEZONDEN. Aan DE KIEZERS IN HET HOOFD-KIESDISTRICT GOES. Medekiezers f 'Gij hebt even als wijontvangen het eenvoudig doch welgemeend wooiio, dat inen ons uit Middelburg heeft toegezonden. Wij mogen wel dankbaar zijn voor die belang stelling, die uit een ander (listriet in onze keus wordt ge toond, al meenden wij ook die voorlichting van elders niet iioodig te hebben en al gelooven wij in onzen eenvoud dat dit woord minder omslagtig en meer naar waarheid had kunnen zijn. Uit de hoofdstad der provincie wordt ons verkondigddat de dag nadert, waarop leden voor de Tweede Kamer moe ten gekozen worden. Wij ontvangen van eenige onbeken den voorlichting omtrent de vereischten van cenen volks vertegenwoordiger. Onze vroegere keus wordt onbepaald afgekeurd en ons te laste gelegd, dat wij de belangen der provincie daarbij niet hebben bevorderd. Wij vernemen door een te Middelburg gedrukt boekdeel, dat alware onze aftredende vertegenwoordiger veel voortreffelijker geweest dan men hem daar voorstelthij desniettegenstaande sedert zijne optreding in do Kamer eenige jaren ouder is gewor den. Ons wordt oenen anderen kandidaat aangeprezen, die wel bij de moesten onzer slechts bij name bekend is, maar die alles in zicli vereenigt en daarom alieen aanbevelings waardig is. Het is eencn, naar ons inzien, onbehoorlijke invloed, dien men op uwe vrije keuze zoekt uit te oefenen. De man aan wien gij eenmaal uw vertrouwen geschonken hebt, die zicli dat waardig heeft betoondwordt in een twijfelachtigsoms bespottelijk licht voorgesteld. Men dringt ons oen kamper stuk op en wildat wij iemand zullen afvaardigen wiens verdiensten elders niet gehuldigd worden door eenc benoe ming voor de Tweede Kameromdat men daar vertrouw de, dat wij dit wel zouden doen. Wij willen niets beweren ten nadeele van den aanbevo len kandidaat, betzij als menscli, hetzij als ingenieur bij 'sRijks waterstaat. Maar, al ware de rigting zijner denk beelden meer door politieke antecedenten bekend; al wisten wijdat die gerigt en geoefend waren geweest om eenmaal volksvertegenwoordiger te worden; al mogten ook zelfs 's mans vormen en vaardigheid in liet spreken, dikwijls bij veien bijval vinden; al ware hij niet aan de wetten der veroudering onderworpen; en ook, ai ware het ons gezonden boek van kiezers in ons district uitgegaan; al ware daarin met minder omslag en grooter duide lijkheid meer waarheid gesproken al ware de uitbundig' geprezen kandidaat werkelijk zóó ge heel eenig, zóó volmaakt; ook dan nog en in ieder geval, zouden wij mcenen onze stem niet te moeten gevenaan den man die van elders ons opgedrongen wordt. Het ware schande voor ons districtindien wij cenen vertegenwoordiger in Kampen zochten, daar in ons midden zoo vele mannen zijn, die in administrative en regtskennis uitmuntendie handel en nijverheid krachtig voorstaan en be vorderen specialiteiten van allerlei aarddie voor geene el ders wollenden behoeven te wijken. Het ware schande voor ons kiezers! indien wij voorbij zagen dat ons district behoefte heeft aan ccncn vertegen woordiger, die in deszelfs midden woonttot wien men dus in aanhoudende betrekking staat, wiens aandacht niet ver deeld is door deelneming aan bijzondere belangen in andere provinciëndie met alle behoeften van nabij bekend kan zijn en dat werkelijk sedert vele jaren is. Het ware schande voor ons, indien wij do verdiensten van den Heer van Deinse miskenden, hem nu reeds stuitten in zijne parlementaire loopbaanen dit om iemand te kiezen van wien men zegt, dat hij de tegenwoordige grondwet met warmte is toegedaanals of de Heer van Deinse niet voor derzelver vrijgevige toepassing iiadde geijverd. De Kamper-kandidaat is, ju! in onze provincie vóór ruim veertig jaren geboren en werd naar de begrippen van zijnen verlichten vaderdie misschien in dit opzigt boven do wet ten der veroudering verheven was, opgevoed; maar gedu rende eene reeks van jaren woonde hij in Overijssel, was of is nog daar lid der provinciale staten, is dus zede lijk verpligt het gewest en de plaats zijner inwoning voorte- staandaaraan onverdeelde belangstelling tc wijdenwij vra gen of dit ons ten waarborg strekken kandat de belan gen van ons district aan niemand beter kunnen toevertrouwd worden De Kaniper-kandidaat beeft groote verdiensten als inge nieur bij den waterstaathij was misschien in de gelegen heid om eenigzins met bet eigenaardig belang van Zeeland bekend te worden, maar bij sloeg de ontwikkeling en uit breiding van onze behoeften niet op den duur en van nabij gade en indien het noodig ware om nog eenc specialiteit in dit vak, juist voor ons gewest, aftevaardigen, dan zou den er in ons midden zijnaan wie de voorrang moest worden toegekend. De Kamper-kandidaat gaf ongeroepen (en waarschijnlijk on gemerkt) blijken van warme belangstelling in den bloei onzer burgerij; hij schroef boeken, was lid, ja zelfs secretaris en voorzitter van commissien inrigtingen enz.staat aan het hoofd van handels- en nijverheids-ondernemingenmaar wij voor ons vrcezendat bij zoo vele en velerlei bezigheden do toevoeging van eene nieuwe betrekking voor de eene of andere schadelijk wezen zou en verkiezen daarom juist den lieer van Deinse, van wien ook veel gezegd zou kun nen wordenmaar wiens streven meer is 0111 enkele be trekkingen goed tc vervullen, dan alles te gelijk optenemen. De Kamper-kandidaat heeft zijne bekendheid met onze zeeuwsche aangelegenheden nog onlangs getoond, door zijne zucht om door aankoop van schorgrondenzijne belangen aan ons district te verbinden Wij kunnen noch uit die zucht tot aankoopen, noch uit den lioogcn prijs daarbij be steed tot zoodanige bekendheid besluiten. Wij wilien vertrou wen dat niet, gelijk hier en daar wordt beweerddie aan koop geschied is, met het oog op de aanstaande verkiezing, maar wij zijn verzekerd, dat indien de Kamper-kandidaat aan die zucht wil voldoenindien hij langs dien weg waar lijk bekend wil worden met onze Zeeuwsche aangelegen heden hem voor liet oogenblik althanseene slechte dienst bewezen wordt, door hem naar 's IIage aftevaardigen, in plaats van hem rustig op zijne schorgronden te laten. Wij houden het voor mogelijk dat de ingenieur bij den waterstaat, uit K a m p e 11, in de Tweede Kamer hoogst nut tig wezen zou, ook bij de behandeling van bijzondere wetten, bijv. op do regtcrlijke organisatie; maar wat ter aan prijzing van hem met betrekking tot de Goessclic regtbank gezegd wordt, beeft wel eenigzins den schijn als of hij zicli op dit terrein minder gemakkelijk bewoog. Zou het opzet zijn dut do redenering over dit punt zoo Onduidelijk is, 0111 enkele kiezers te believen on andoren niet voor het hoofd te stooten Heeft men daarbij ook bedoeld om zoowel de kiezers m het 5e district als die van Goes in het onzekere te brengen waar eindelijk de regtbank geplaatst moet worden? Kiezers in dit kiesdistrict! weest op „uwe hoede. Merkt wel op de wijze waarop dit punt in het boekdeel over den Kamper-kandidaat, besproken wordt en gij zult U overtui gen dat juist liet daar aangevoerde voor den Kamper-inge nieur, U dringen moet 0111 bet lid van de Goessche regt bank den Heer van Deinse te herkiezen. Dan wij willen de vergelijking niet vorder voortzetten, omdat wij alle lage 011 onedele middelen beneden ons achten. Wat men ook smale en spotte om zicli den voorrang' te verzekerenwij laten ons door geene vreemdelingen in onze vrijheid belemmeren. Wij kunnen geen vertegenwoordiger willen, zóó onbekend, zóó verafwonendezóó onhandig aangeprezen. Wij vergeten niet dat de Heer van Deinse een geboren Zeeuw is, die liet grootste deel van zijn leven in onze provincie heeft doorgebragtdat bij zicli als een kundig voorzigtig, onpartijdig volksvertegenwoordiger heeft doen kennen. Hij is geen blind volgeling van anderen, geen partij-man. Hij bragt steeds zijne stem uit naar overtuiging en gewe ten. Hij kent van nabij onzen bijzonderen toestand en be hoeften; bij is vol ijver te doen, wat zijne hand te doen zul vinden. Moge bij in deze loopbaan grijs worden, langer oefening en rijker ervaring zullen niet anders dan heilzaam kunnen werken op de behartiging van onze belangen. Wij willen niet alle daden, lidmaatschappen enz., van onzen echt Goes- sciien kandidaat vermeiden. De goede waar prijst zich zelve aan en behoeft geene lofredenen. Zij is verheven boven vicijerij en opgesmukte aanbeveling. Wij danken de kiezers uit Middelburg (die niet schenen te weten, dat er in ons district meer dan ééne uitnemend werkende drukkerij is, althans die voorbijgingen) voor het ons gezonden boekdeel, dat regt geschikt was om ons te sterken in de overtuiging, dat wij deu lieer van Deinse, moeten herkiezen. Wij wijzen eene andere keus die ons op zoodanige wijze werd opge drongen onbepaald af. Medekiczerslaat ons wars zijn van liet gewelddat men onze vrijheid wil aandoen. Verstaat uw belang en uwe roe ping. Zendt voor uw district geenen spreker uit verre oorden naar de Kamer. Vertrouwt uwe belangen niet aan vreem den. Niet uit Kaïnpen maar uil uw midden worde uw vertegenwoordiger gekozen. Handelt zelfstandig. En indien gij onze inzigten deelt, houden wij ons aan de keus, die wij eenmaal op goeden grond en met goed gevolg deden en herkiezen op '10 Junij den Hoer M'. J. J. VAN DEINSE. EENIGE KIEZERS in het hoofd-kiesdistmf.t GOES. AD VERTEN TIEN. VELE kiezers in het hoofd-kiesdistict G-oes, door de uit- gegevene brochure in het belang der kiezers van mr, J. J. VAN DEINSE, geenszins terruggebragt van hunne meening, dat het zeer nuttig is hem in zijne parlementaire loopbaan te stuiten, zullen hunne stem uitbrengen, op: B. P. G. V&m DIGGELEN, Ingenieur te Kampen en bevelen hem met gerustheid hunnen medekiezers aan. COCOS-ZEEP. Deze Zeep schuimt sterk, reinigt oogenblikkelijk, is bevor derlijk voor de gezondheid, heelt schrainpen en schavingen zeer spoedig, zuivert en ontneemt alle scherpte aan de huid, maakt haar zacht en blank en geelt haar een jeugdig l'ris- schen tint. Men koopt een groot stuk voor 15 cent. Zij is ook verdieslijk hoven andere Zeepen voor het was- schen van gekleurde goederen én zijden en wollen sloften, daar zij, van eene zuiverder en minder scherpe loog bereid, de kleuren minder aandoet en de wol niet hard inaakt. De goede echte soort, die in onderstaande dépots te ver krijgen is, heeft deu naam 11. KERCKHOFF zoowel op de zeep als op het etiquet. Zij onderscheidt zich bovendien van de nagemaakte soorten door zuivere kleur en bewerking, minder scherpte en vettigheid. wij verzoeken de depothouder instantelijk hunne kalanten op deze bijzonderheden opmerkzaaam te maken. Amsterdam, Verkoophuis. Bergen-op-ZoomD. Pouwels en C. II. Veraart. BreskensP. van Overbeeke. Goeswed. C« Vreeke. Middelburg, dépot van het Verkoophuis, Schoondijke, A. J. Bronswijk. Oostburg, wed. P. J. Geelhoed, Tholen, T. J. Maas. Vlissingen, A. M. Kalbfleisch. Zierikzee, C. van Schaick. En in de bekende dépots in de andere steden. Uc JJilJcu turn ^ollowao. Zijn ontegenzeggelijk het beste geneesmiddel dat bekend is. De buitengewone kracht en weldadige werking dézer PILLEN hebben dezelven ook tot een der meest gelief koosde hulpmiddelen in alie ziekten in de Nederlanden ge maakt, en wel bijzonderlijk in gevallen van lever en maag kwalen; alsmede zware hoofdpijnen, gal en gebrekkige spijs vertering ook zijn dezelve onwaardeerbaar voor de onge steldheden der vrouwen op zekeren leeftijd. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen ais volgt: Doosjes pillen a f 0,80f 1,85, f8,00, f6,75, f 13,85, I' 20,50. Potjes zalf a I' 0,80, f 1,85 I' 3,00 I 7,05 I' 13,50 f 20.25. zijii op franco aanvragen a contant te bekomen bij J. IV. Verbeek Vrolijk, te Axel. J. P. Verlinden, te Ber gen-op-Zoom. Den beer J. Straatman, bool'd-depóthouder te s'Bosch, alsmede te Londen Slrant 244 en te New-York, 10 Macden Lane IIOLLOWAY'S établissementen. 229ste STAA.TS-LOTERIJ. Prijzen van 1000 en daar boven 5e klasse. 4de lijst. No. 10386, 2500. No. 2272 en 3426 ieder 1000. 5de lijst. No. 10464, f 1500. No. 14419, f 1000. 6de lijst. No. 15521 en 11450 ieder f 1000. BROODPRIJZEN naar de vroegere zetting. Tavwen brood 22 ct.jMasteluin brood 18 et. Tarwen Krop brood 19 1 Rogge brood 16 goes. drukkerij P. Kl.ef.iiwens ZooN.

Goessche Courant | 1856 | | pagina 2