«OESSCHI! (0IR1VI. DONDERDAG 29 MEI. No. m. Jaargang. BEKENDMAKING- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j avonds, uitgezonderd op feestdagen. j Da prijs per kwartaal is f .1.70franco per post f d^90. j De inzending van advert enticn moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden, d c20 ets. de regel Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan d6 behalve het ze gel regt. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het bureau van stemopneming aldaar ontvangen hebbende de processen-verhaal van inlevering der stem briefjes en het opmaken der gedane stemming, ter be noeming bij herstemming van een lid voor de Provin ciale Staten van Zeelandgehouden deu 26 en 27 dezer maand zijnde uit het proces-verbaal van laatst- gemelde dagteekening geblekendat tot lid der Pro vinciale Staten, met meerderheid van stemmen benoemd isde heer J. P. I. BUTEUX, met 268 stemmen, terwijl de heer J. H. BYBAU, heeft bekomen 135 stemmen. Brengen overeenkomstig art. 69 der kieswet van den 4 Julij 1850, (Staatsblad no. 37), ter kennis van een ieder die het aangaatdat de afschriften van ge noemde processenverbaalter gewone plaats in deze gemeente zijn aangeplakt, en dat gelijke afschriften ter inzage voor een ieder, ter stedelijke secretarie zijn nedergelegd waar dezelve dagelijks (uitgezonderd des Zondags) in den voormiddag van 9 tot 2 ure, voor handen zullen zijn. Aldus gedaan ten raadhuize van Goes, den 28 Mei 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. van KERKWIJK. De Secretaris, H. O. PILAAR. BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 29 Mei. Bij de opening der bussen op eergisteren, bleek dat aan de herstemming voor een lid der provinciale staten, uit dit district, van de 850 kiezers, 429 hadden O Goes Kiezers. 206 Sostcind. 68 Kappelle 31 Gestemd. 14 'sHr Abtskerke 10 6 Kattendijke 15 10 'sHr Arendskerke 31 17 Kloetinge 26 20 'sHr Hendrikskind. 5 5 Wemeldinge. 23 11 Wolphaartsdijk 36 23 Yerseke 19 7 Baarland 18 10 Eort Bath 11 3 Ellewoutsdijk 21 10 Krabbendijke 22 8 's Gravenpolder 22 11 Kruiningen 38 14 Hoedekenskerke 20 9 Rilland 15 10 Oudelande 12 5 Schore 14 5 Ovezande 14 6 Waarde 16 5 Borsselen 18 10 Colijnsplaat 51 43 Driewegen 's Heerenhoek 12 10 Kats 9 8 14 8 Kortgeen 22 18 Heinkenszand. 35 21 Wissenkerke. 51 29 Nisse 13 5 Totaal 850 429 Het getal biljetten was overeenkomstig dat der gestemd hebbenden. Yan deze zijn 17 blanco briefjes, 1 waarop het zegel der gemeente niet stond, en 8 die andere namen inhielden dan waarover herstemd werd van onwaarde verklaardrest 403 geldig uitgebragte stemmen waarvan de heeren J. P I. Buteux 26S en J. II. Bybau 135 bekwamenzoodat de eerste benoemd is. Bij de herstemming voor drie leden der provin ciale staten in het hoofd-kiesdistrict Hulst op den 27 dezerzijn ingekomen 425 biljetten waarvan 9 van onwaarde, dus geldige stemmen 416. Hiervan zijn uitgebragt op de heeren P. IE. Steen/camp 212, li. II. F. IP. Mathon 205, S. J. Hoffman 186, A. A. van Haelst 146, E. N. F. A pers 137 en Mr. P. Bron- Tiet s 134. zoodat de drie eerstgemelden als zoodanig zijn gekozen. Verleden dingsdag had hier de besteding plaats van de bedijking der Noord-kraaijert-schorrendoor het leggen van eenen kapitalen zeedijk ter lengte van 4680 ellen met de daarbij behoorende suatie en andere werken. Er waren verschillende liefhebbers tot die aan neming opgekomenwelke den volgenden dag is toe gestaan aan Com. Bot, c. s.te Sliedrecht voor 88,800. Verleden dingsdagis bij het afrijden van den oprei aan de Beestenmarkt, met een met rijst beladen gilden-wagen, de persoon van P. Theune gestruikeld, en een der wielen over zijne hand geloopen dat naar wij vernemen de amputatie van een gedeelte van een paar vingers zal ten gevolge hebben. Wij vernemen dat de firma Salomonson fy Cie: besloten heeft, de weverijen ïir deze provincie voor hare rekening gedrevente sluiten zoodat het te voorzien is dat eerlang ook alhier de weverij zal gesloten worden. De oorzaak schijnt te schuilen in gebrek aan koopers van callicots, die meestal naar de Oost-Indien verzon den werden. De berigten omtrent den staat der gewassen uit de verschillende provinciënluiden over het algemeen zeer gunstig. Reeds leest men omtrent den hooi bouw dat vele landen geschikt zijn om te maaijen. Graangewassen beloven veel, de boomvruchten alleen niet, voornamelijk de peren. Peulvruchten hebben iets door den regen geleden doch herstellen zich zeer goed met het drooge weder. Het vooruitzigt is van een goeden oogst. Dezer dagen heeft eene vrouwwelke in de ge meente Ilontenisse te huis behoorten wier man in de gevangenis zit, na een zwervend leven geleid te heb ben, die gemeente met hare drie kinderen bezochten bij die gelegenheid het jongste kind, van 10 maanden, aldaar heimelijk achtergelaten; terwijl eenige dagen later ook de beide oudste kinderen van 10 eu 5 jaren aldaar bedelende zijn aangetroffen, komende, naar hun zeggen, van Antwerpen, alwaar zij in de omstreken van Lillo in eene boerenschuur door hunne moeder zijn verlaten. In den nacht tusschen den 20 en 21 dezer maand is zeer onverwacht eene doorbraak gevallen in de afsluitkade der Kil voor de Zwartenhoeksche sluis. Het kanaal Aan Neuzendat zich langs de inbraak op de naburige polders ontlastte, is onverwijld door de Waaiiersluis te Neuzen afgetaptterwijl men ijverig werkzaam is aan het verzwaren der kade. Men wil dat de Tweede Kamer eerst met het einde van Junij of het begin van Julij zal bijeen geroepen worden. Binnen kort worden weder eenige bevorderingen bij het leger te gemoet gezien. Bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlan den is eergisteren beslistdat het openbaar ministerie bij eene regtbank niet meer bevoegd is eene vervolging in te stellen wegens lasterwanneer de aanklagte van den beleedigde door dezen is ingetrokken, voor dat er eenige instructie heeft plaats gehad. Bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden, van 20 dezer, is beslist, dat art. 271 der gemeentewet heeft vervangen alle vroegere bepalingen, waarbij straf baar werd gesteld zoowel de overtreding der bepalingen nopens plaatselijke belastingen als het verzuim van formaliteiten en dat onder overtreding dier bepalingen ook begrepen moet worden het verzuim van formaliteiten, waarop art 271 en volgende evenzeer van toepassing zijn. Men meldt uit Tilburg26 Mei Een treffend ongeluk heeft in den voormiddag van gisteren in de wijk Stokhasselt onder deze gemeente plaats gehad. Een meisje, oud 20 jaren, zich eenigzins ongesteld gevoelende, plaatst zich bij het vuur, verliest haar bewustzijn en valt in hetzelve, waarover een ketel met kokend water hingwaarbij zij zoodanig aan het hoofd is gebrand dat zijondanks de ingeroepen ge neeskundige hulpin den namiddag onder vreesselijk lijden is overleden. Bij het van tijd tot tijd met een enkel woord spreken over de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer, bij de gewone aftreding, meldt men uit Zwolle dat voor dit district worden genoemd de hee ren jhr. mr. II. A. Wttewaal van Stoetwegen burge meester te Kampen, G. Roijerle luitenant bij de marine te Nieuwediep mr.G. Peening, burgemeester van Staphorst en de heer Sloet lot Old/iuis, te Zwolle; voor Deventer: de heeren Storm van Gravensancle en mr. J. B. Thorbeckevoor Almelode heeren baron van Hoëvell eu van Hoogstraten voor Steenwijk de heeren mr. yl. Dnymaar van Twist en mr. J. van Lennepvoor Hoorn: de heer mr. P. M. Nollhenius. Uit Boven Carspel schrijft men van 26 dezer: de welstanddien onze landlieden vooral diewelke op eigen erven zitten, ondervinden, is zoo buitengewoon, dat die der vermelding dubbel waardig is. De hooge prijzen, die voor alle producten reeds sedert eenige jaren besteed zijn hebben menig eenen landbouwer sommen doen opleggen, of landerijen doen aankoopen, waardoor dan ook de waarden der gronden tot het dubbele gestegen zijn. Bouwen verbouwen versierselen aan brengen en kostbare versierselen aankoopen ziet men onder den boerenstand dagelijksen die lust tot geld- verspreiding werkt zeer voordeelig op den stadbewoner en den handelaar aldaar. Zilver- en goudsmeden en handelaren in zoodanige versierselen of in edele ge steenten, gevoelen den invloed van dien buitengewonen welstand. Zoo ziet men dan ook in de steden van onze provincie niets dan bouwen en verbouwenen zoo voortgaande zal men weldra in vroeger zoo ver vallen steden, behalve Enkhuizen geen oud huis meer vinden. Verschillende dagbladen deelen mededat eene vereeniging van franscheengelsche en amerikaansche kapitalisten, vertegenwoordigd door den graaf <PAaigdor en den graaf Manceel de Paldouer, van de nederland- sche regering heeft verzocht magtiging om in Neder land onder den naam van holllandseh crédit mobilier eene naamlooze vennootschap op te rigten met een kapitaal van honderd milioen francs, verdeeld in 200,000 aandeelen van 500 francs ieder. Zoodra de bedoelde compagnie de verlangde magtiging zal hebben verkregen, wil zij zich toeleggen op de bevordering van alle wer ken van openbaar nutals kanalen spoorwegen ver grooting en uitlegging van stedenontginning van braak liggende gronden, en over het algemeen van al hetgeen bijdragen kan zoo tot uitbreiding van nijverheid, landbouw en koophandelals tot verbetering van het lot der arbeiders. De eerste reeks van aandeelen, waar van reeds een groot gedeelte is afgeschreven door de talrijke stichters der maatschappij, zou geplaatst worden te Londen en te Parijs. Voor de beurzen van Am sterdam en Rotterdam zou echter bestemd blijven zoo danig getal aandeelen als door de hollandsche huizen die aan den zetel der maatschappij geaccrediteerd zijn. vooraf verlangd mogen worden. BUITENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. De russische autoriteiten hebben eene commissie be noemd om de puinhopen van Sebastopol op te nemen en de gronden af te bakenendie aan den staat of aan bijzondere personen hebben behoord. Men meende, dat Sebastopolvolgens een nieuw plan zal worden herbouwd en dat de keizer het grootste gedeelte van die herbouwing zal bekostigen. In de havens van de Zwarte en Azofsche zeeën is de quarantaine opgeheven, voor zoolang de geallieerde troepen zich nog in de Krim bevinden. Men wist te Parijsdat de bevolking van dat schiereiland zeer ontevreden is over het vertrek der geallieerden daar men zich met den nieuwen stand van zaken veel beter dan met den vroegeren kon vereenigen. TURKIJE. Volgens een berigt nit Konstantinopel van 16 dezer: door de Globe medegedeeldwaren toen reeds ruim tachtig duizend man van de geallieerde krijgsmagt uit de Krim vertrokken namelijk55,000 franschen 9000 engelschen7000 sardiniers en 10,000 turken: terwijl er nog 85,000 franschen40,000 engglschen en 9000 sardiniers waren. Zoo als men weet, waren er voor en gedurende den jongsten oorlogvele pruissischefrangche en engelsche officieren en instructeurs onder de turksche troepen. Deze hadden eigenlijk geen militairen rang waren slechts voor een bepaalden tijd verbonden behielden hunne christelijke namen en bleven onder danen hunner respective regeringen. Van de zijde der porte is hun thans medegedeeld, dat, ten gevolge van de gelijkstelling der christenen dit niet lanser zoo

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1