«OME So. 39. PUBLIEKE BESTEDING BEKENDMAKING. ,>i 4.t.\J>.4€ 26 MEI. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 3,75franco per post f 3,90. De inzci BESTUREN EN ADMINISTRATIEF BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op Zalurdag den 7 Junij J856des namiddags ten één ure, ten raad- huize aldaarpubliek en aan den minstaanneniende trachten aan te besteden HET MAKEN EN VERLEGGEN VAN STRAATWERKEN BINNEN DEZE GEMEENTE. Volgens bestek en voorwaarden ter secretarie ter lezing liggende van heden af tot den dag der besteding, op iederen werkdag, van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Zullende de aanwijzing der uittevoeren welken geschieden op Vrijdag den 6 derzelfde maand begin nende des voormiddags ten tien ure op de Groote Kaaiaan de brug. Gedaan te Goes, den 24 Mei 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente: Dat de PATENTEN over het dienstjaar 1855, (loo- pendé van 1 Mei 1855 tot ultimo Apil 1856,) aan gevraagd gedurende het vierde kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot derzelver afgifte, ter secretarie zal gevaceerd wordenvan heden af tot den 7 Junij e. k. uitgenomen des zondags:dagelijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaandom die afhaling in persoon te verrigten en zich den bepaalden tijd ten nutte te makenten einde van alle kosten revrijd te blijven, vermits, volgens art. 2 van zijner lajesteits besluit van den 17 October 1820, de onaf gehaalde patenten of de afschriften van dezelvedoor eenen deurwaarder der directe belastingenonverwijld aan de patentpligtigen moeten worden uitgereikttegen betaling van tien centwaartoe dan ook den 8 Junij en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 26 Mei 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris. H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE KIEUWSTIJDINGEN. GOES, 26 Mei. Aan de herstemming voor een lid der provinciale staten, tusschen de heeren P. I. Buleux en J. H. Bybau namen heden alhier van de 206 kiezers68 deel. Het.gerucht is te Middelburg algemeen verspreid, dat de verwezenlijking van het grootsche plan eener Zeeuwsch-Limburgsche spoorweg zich weder eenigzins doet verwachtenvermits de belgische bankiers, die zich met de geldelijke aangelegenheden belasten, zich zonden hebbeu gewend tot het fransche credit mobilier, dat niet ongenegen zou zijn de noodige gelden te verschaffen. Naar men verzekert, zal het antwoord der rege ring op het voorloopig verslag der Tweede Kamer, ten aanzien van het wets-ontwerp op het lager onderwijs zeer uitvoerig zijn. Ook verneemt men dat weldra aan de geregts- dienaren eene bepaalde unilorm en wapening zal wórden gegeven de wapenen zullen bestaan in een hartsvanger en pistool met holster en patroontasch. Door het nederlandsche gouvernement is aan den heer O. Morelvan Parijsde gevraagde concessie verleend tot het aanleggen eener spoorweg-linie van Amsterdam naar het Nieuwe Diep. Men leest in de Amsterdamsche courant omtrent de doorgraving van Suezo. a., het volgende ling van advertentien moet geschieden vóór drie uren des nam, Aanzienlijk zal de bekorting zijn van den afstand tusschen de havens van Europa en Amerika met Oost- Indie. Wij laten hiervan een overzigt volgen waarbij Bombay in Engelsch-lndie als vergelijkingspunt is aangenomen AFSTANDEN IN UREN GAANS, Verkor NAMEN DER HAVENS. ting der afstanden. over j Suez. over de Kaap. Konstantinopel naar Bombay 1800 j 6100 4300 2062 5800 677S 2340 5960 3620 Marseille 2374 5650 3276 2224 5200 2976 Lissabon 2500 5350 2850 Bordeaux 2800 5650 2850 3100 5950 2850 3050 5900 2850 5800 2976 Amsterdam 3100 5950 2850 St. Petersburg 3700 6550 2850 New-York 3761 i 6200 2439 New-Orleans 3724 6450 2726 Men ziet welk eene belangrijke bekorting daardoor in den weg naar Indie zal worden te weeg gebragt, en wanneer men in aanmerking neemt dat dit zal worden verkregen zonder last te brekenlangs een veel veiliger wegen bij eene uitbreiding van de stoom vaart door snellere middelendan kan men gemak kelijk inzienwelk een belangrijken invloed deze nieuwe weg op den wereldhandel zal uitoefenen. Men leest in het Journal de Bruxelle» n De in Holland gevestigde maatschappij tot bevor dering der belangen des boekhandelsheeft aan den nederlandschen minister van binnenlandsche zaken een verzoekschrift ingediend tot sluiting van een traktaat met Belgie, betrekkelijk den letterkundigen eigendom tusschen beide landen Wij gelooven dat Belgie met genoegen zulk eene overeenkomst zien zou dat het er zelfs veel bij win nen zou. Eenigen onzer vlaamsche schrijvers genieten in Holland eene verdiende populariteit, en wij meenen dat er tegenwoordig in Holland meer belgische werken worden nagedrukt dan omgekeerd, r Aan een'particulieren brief uit Parijs, dd. 20sten Mei, ontleent de N. Rott Cour. het volgende: Het is hier eene drukte van belang en de tentoon stelling van vee enz. die plaats moet hebben in het gebouw waar het vorige die der nijverheid geweest is, zal voor de liefhebbers zeer uitlokkend zijn. Meer dan 1500 stnks horenvee worden er verwacht en zij zullen onder de gaanderijen gestald worden; ter wijl het middelste gedeelte van het gebouw in een' sier lijken tuin met bloemen, hoornen, grasperken, beelden en fonteinen herschapen is. Het zal wel der moeite waardig zijndat ook nederlanders zich herwaarts be geven om deze tentoonstelling te komen bewonderen want zeker heeft er nog nooit zoo iets plaats gehad. Er worden geene kosten gespaard een ieder hier is als het ware met de zaak geheel ingenomen en de ver wachting isdat deze tentoonstelling de vorige nog moet overtreffen." BUITENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Uit Dantzig wordt eene zeer bedroevende gebeur tenis medegedeeld: een jong zee-officier begaf zich, in gezelschap van zijn meisje, naar een groot gezelschap te Oliva en plaagde eenige dames, door haar met een kikvorsch te dreigen die hij in de hand hield. Na het dier weggeworpen te hebben, raakte hij zijngezigt met de hand aan. Een onbeduidend zweertje, dat hij op of in de nabijheid van de lip had, begon weldra pijnlijk te worden, zoodat hij in allerijl naar Dantzig terugkeerde en geneeskundige hulp inriep. In weerwil van eene spoedige bewerkstelligde operatie, overleed de onge lukkige twee dagen later onder verschrikkelijke smarten. Te Gothenburg in Zweden overleed onlangs zekere X.... meermalen wegens woekerhandel veroordeeld en bekend als de voorwerpen welke hem tot pand werden gegeven behoudende, indien men die niet stipt op den Gewone advertentien worden a $0 ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan 3 6 regels d I' 3,20 behalve het zegelregt. Idags. vervaldag lostte. Yoor zijn afsterven heeft de man evenwel berouw gevoeld over zijne schuldenaars, meestal arme soldaten en landlieden en bij testament het hen verschuldigde geschonken met last aan hen de bij hem beleende voorwerpen terug te geven, liet overige van zijn vermogen legateert hij aan de stadsscholen en andere instellingen van Gothenburg. Te Hamburg zijn de bezitters van stoombooten, wier getal gedurende den oorlog aanzienlijk was ver minderd zeer verlegen om deze thans op eene winst gevende wijze te bezigen. De vrachten zijn daar ter plaatse zeer gedrukt. In het Kleefsche is den 10 dezer zekere L. Oansz overleden, in den hoogst zeldzamen ouderdom van 107 jaren en S'/2 maand. In eenige deelen van Zwitserland zijn de rivie ren buiten hare oevers getreden. De gansohe omstreek van Yverdun staat onder water. Op onderscheidene punten zijn de dijken doorgebroken, op welke de spoor weg is aangelegd. Berlijn, 21 Mei. Volgens eene officiëele opgave in den Staalsanz., hebben, even als in het jaar 1855, geene ongelukken op de pruisische spoorwegen plaats gehadwaardoor reizigers het leyen hebben verloren: slechts drie reizigers werden gekwetst, van welke twee door onvoorzigtig den waggon te verlaten. Onder ongeveer 12'/2 millioen reizigers, is dus in het jaar 1855 slechts een enkele buiten zijne schuld gewónd gewond geraakt. Daarentegen zijn naar verhouding, onder de beambten en de arbeiders in Pruissen vele ongelukken te betreuren namelijk de helft meer dan in Engeland het geval waszoodat in Engeland op 334 beambten en arbeidersin Pruissen op 235 eene verwonding komt. Het aantal onbekende personen, die bij het overstappen of betreden der baan veronge lukten, was in 1855 40, tegen 21 in 1844; daaron der waren er 17, van welke men met grond vermoedt of zeker weet, dat zij den dood zochten. ENGELAND. Londen. In Leadenhallstreet is den 21 dezer eene talrijke vergadering gehoudenwaarin resolutien werden aan genomen strekkende om bij lord Palmerslon aan te dringen, dat niet alleen de zondagsmuziek weder worde ingevoerdmaar ook des zondags aan het volk alge- heele vrijheid worde gelaten, om zich naar de kerk, het glazenpaleis, het britsche museum of de parken te begeven naar mate het tot het een of het ander nei ging gevoelt. Sedert het sluiten van den vrede heeft de maat schappij voor de emigratie zich zeer beijverd in het expediëeren van landverhuizershebbende zij in dien korten tijd 8 schepen met 2105 personen naar verschil lende oorden der wereld afgezonden. De photografie zal weldra ook gebezigd worden om waarnemingen op den bodem der zee te doen. Te Weymouth heeft men dezer dagen eenige welgelukte proeven genomenom schetsen van de onderzeesche gesteldheid van den grond te verkrijgen. Men acht dit van veel belang voor den aanleg of het herstel van verschillende werken. Met het grootein de fabriek der heeren Harsfall van geslagen ijzer vervaardigde kanon zijnzooals was aangekondigddezer dagen proeven genomen aan de oevers van de Mersy, boven Liverpool. Zeven schoten zijn met hetzelve gedaan. Bij het eerste schot bestond de lading uit 10 pond buskruid en eene blanke kar does; bij het tweede schot uit 10 pond kruid en eene bom van 194 pondbij de volgende schoten werd de lading tot 20 pond buskruid en eene bom van 284 pond verhoogd. Bij eene elevatie van het stuk van 7 V3 graden had het eerste ricochet op 2000 yards plaats en heeft de bom een afstand van bijna 2'/, mijl afge legd Deze proeven worden als zeer voldoende beschouwd, en men twijfelt er niet aan, of het stuk zal een kogel van 300 pond tot op een afstand van vijf mijlen kunnen uitwerpen. Den 23 dezer zouden de proefnemingen voortgezet worden. Te Dundee is dezer dagen de eerste russische lading sedert het begin van den oorlog met een pruis- sisch sehip aangekomen. Op den Mississipi- en Missouri-spoorweg had den 7 Mei een verschrikkelijk ongeluk plaats gegrepen, waarbij 12 menschen gedood en een veel grooter aanta gekwetst werden.

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1