«OESSCHE No. 38, 43sle Jaargang, DONDERDAG 22 MEI. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. De uitgave dezer Coui&nl geschiedt Maandags en Donderdags j avondsuitgezonderd op feestdagen. De pfijs per kwartaal is f J,75r franco per post f J,90. J De inzending van advertentien moet, geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en döodberigtenvan J6 regels a f JftQ behalve het zegelregt. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder dien het aangaat; dat de herstemming voor een LID van de PROVINCIALE STATEN zal plaats hebben op MAANDAG den 26 DEZER van des morgens ten negen tot des namiddags vijf ure. Gedaan te Goes 21 Mei 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris. H. C. PILAAR. De BURGEMEESTER van GOES maakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente bekend: Dat het kohier no. 7 der PERSONELE BELAS TING, over het dienstjaar 1855, op den 15 dezer door den heer commissaris des konings in deze provincie executoir verklaardop heden ter invordering aan den ontvanger van 's rijks belastingen gezonden is. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende, zal deze worden afgekondigd op de gebruike lijke wijze. Gedaan te Goes, den 21 Mei 1856. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES22 Mei. De policieonderrigt dat Maria Oostelijksinds drie jaren weduwe van A. de Jonge(uit welk huwelijk zij vier kinderen had), oud 31 jaren, lid der christelijke afgescheidene gemeenteen dienstmeid bij denlandman Jan de Blokte Maireonder Rillandheimelijk in den avond van 10 dezer was verlost, heeft bij onder zoek bevonden dat die verlossing heeft plaats gehad op het secreet en wel van een voldragen kind, van het vrouwelijk geslacht, dat volgens ingesteld onder zoek zonde geademd en geleefd hebben. Eerst is zplks verleden maandag ontdekt, en het lijkje uit genoemd secreet gehaald. Men heeft dit in een kistje verzegeld en met de verdachte M. O. naar hier overgebragt en ter dispositie van den den heer officier gesteld. Op Zaturdag 31 Mei a. s., des voormiddags 11 urenzal aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, bij inschrijving en opbod worden aan besteed: Het voortzetten der buitengewone bezinkings- en andere werken, zoo tot bezetting als tot verdediging van den onderzeeschen en boven laagwater gelegen oever der beschadigde kust van de calamiteuse polders Wil- hefrtiina en Oost-Bevelandtengevolge der ontstane oever- en dijkvallen van 19 December 1855 en 9/lu Eebruarij 1856, met inbegrip der benoodigde materia len, waarvan vier dagen vóór de besteding, de noodige aanwijzing zal worden gedaan, en waaromtrent ook bij den ingenieur Conrad alhier, information kunnen wor den ingewonnen. Men verneemt, dat op het aan Z. M. gerigt verzoek om gratie door A. J. II. Eosschartvoormalig commies der posterijendoor het provinciaal geregts- hof in Zeeland veroordeeld tot tuchthuisstraf van 7 jarenafwijzend is beschikt. Gedurende de drie laatste dagen van de vorige week is er aan het ministerie van binnenlandsche zaken vergelijkend examen gehouden van de verschillende op- zigters van den waterstaat van de tweede en derde klasse, ten einde naar den uitslag van dat examen de bevor dering te regelen. De bevordering naar anciënniteit schijnt volstrekt niet meer aan de verwachting te vol doen. Men verneemtdat ruim 60 opzigters aan dat examen hebben deelgenomen. Men schrijft uit Dordrecht als der vermelding waardig, dat eenige leeraren en leden van de hervormde kerk besloten hebbenzich eerlang te vereenigen ten einde te beraadslagen wat hundie het christendom belijdenvolgens de opvatting der dordsche vaderen te doen staat bij de bestaande verwarring in dat ker kelijk ligchaam. Indien men wel onderrigt iszal Rotterdam het vereenigingspnnt daartoe zijn. Jl. zaturdag zijn te Rotterdam de eerste nieuwe aardappelen aangebragt aan het adres van den koop man J. van Gijzenop de Hoogstraaten daarna verkocht tegen J 2het mandje. Ten vorigen jare werden de eerste nieuwe aardappelen aldaar negen dagen later aangebragt. Uit Zevenhuizen in Groningen wordt het vol gende gemeld omtrent een man die zijne vrouw heeft willen vergeven Het was middag en er zou gegeten worden. Terwijl de vrouw nog even naar buiten was wierp de man spoedig het vergif in het etensbord der vrouw, terwijl in ieders bord het stip of de sous reeds opgeschept was Toen de vrouw binnen kwamging de man even naar buitenonderwijl zakt eene spin van boven in het etensbord van de vrouw. Deze ziet datzij neemt de spin en werpt ze wegdoch eenige viesheid hierover doet haar besluiten de borden om te zetten, de man heeft het immers niet gez:eu en alzoo kan het hem dus niet hinderen zoo denkt zij. Ook de man komt weder binnen zij beginnen te eten. Nu duurde het niet lang of de man spreekt van ongesteld heid die hij ondervindt. De goede vrouwvan geen ander onheil bewust dan dat van de spinverhaalt haren echtgenoot met deelneming dat geval met de spin en hoe zij de etensborden had omgezetterwijl zij reeds gemoedelijk bezwaard wordt dat de man tegen haar oogmerkdaarom in het ongeval komt. Hierop ver klaart de reeds dubbel ongelukkige man met haast en schrik: n in dat hord heb ik vergif gedaan!'''' Na weinig tijds was de man een lijk. Te Antwerpen doet zich een groot gebrek aan matrozen gevoelen.Verscheidene schepen zijn om die reden sinds eenige dagen in hun vertrek belem merd. Ook zijn de disertien er zeer talrijk. Vooral zijn het belgische schepen die hier onder lijden. Brieven uit Jeruzalem van den 27 April houden in, dat den vorigen dag in de kerk van het H. graf een bloedige strijd had plaats gehad tusschen de arme- niërs en de grieken bij gelegenheid der viering van het oostersche Paaschfeest. De beide partijen gebruikten al wat hun onder de hand kwam tot wapen, zelfs werden de versierselen van het altaar niet ontzien. Niet dan met de grootste moeite slaagden de ottomanische sol daten er in de strijdenden uit den tempel te verdrijven en te scheiden. De gouverneur van Jeruzalem, Kiamil- pachawas ligt gewond toen hij bij de strijdenden wilde tusschen beide komen; twee of drie Europeanen, die hem vergezeldenmoesten hem aan een dreigend gevaar ontrukken. Bij den strijd werden 35 grieken en even zooveel armeniërs gewondterwijl bovendien nog velen ligte kneuzingen bekwamen. Wat de oorzaak van dit voorval aangaat men kende die niet. BUITENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. In Polen bevindt zich thans een ontzaggelijke voor raad granenwelke niet kon de verscheept worden we gens den lagen waterstand der rivieren. Thans evenwel is hierin eene gunstige verandering gekomen en worden groote hoeveelheden tarwe naar Dantzig geëxpedieerd. Daarentegen heerscht er groot gebrek aan rundvee, vermits de longziekte meer dan de helft van den vee stapel heeft weggerukt. Volgens berigtuit Konstantinopel van 16 dezer, was er eene overeenkomst tusschen Turkye en de Westelijke mogendheden gesloten, houdende dat de alge- heele ontruiming van het ottomanische gebied door de troepen der geallieerden eerst over zes maanden zal behoeven te zijn volbragt. Op een dorp bij Zn aim heeft eene 28jarige vrouw, die reeds in 1850 en in de volgende jaren viermaal wegens krankzinnigheid in geneeskundige behandeling wasin een nieuwen aanval van krankzinnigheid een zevenvoudigen moord begaanvoor men zich van haar kon meester maken. Allereerst bragt zij haar tweejarig dochtertje, benevens haar zoontje van 9 maanden en een kindermeisje van 12 jaren, met een bijl om het leven daarna liep zij als eene furie op het plein van het dorp rondwaar zij met den bijl drie knapen, die daar speeldenen eene oude vrouwdie hen te hulp wilde snellen doodde. De ongelukkige heeft haar ver stand verloren door het hartstogtelijk lezen van gods dienstige boeken. Men schrijft uit Koningsbergen, dat over eenige dagen bij de regbank van Angerburg eene zaak zal voorkomen, waarin het getal aangeklaagden en getuigen buitengewoon groot is. Op de bank der beschuldigden zal een gezelschap van 60 personen zitten, welke zich sedert vele jaren in verschillende deelen der provincie stelselmatig met het stelen van paarden bezig hielden; 250 personen zijn als getuigen opgeroepen. Volgens regtstreeksche berigten uit Polen, is de staat van zaken aldaar op verre na niet zoo somber als in vele dagbladen beweerd wordt. Ter gelegenheid van de krooning des keizers zal eene amnestie aan een groot aantal poolsche vlugtelingen verleend worden. Ook zullen voortaan geene russen openbare posten mogen bekleeden, in dien zij de landstaal niet volkomen magtig zijn. Het wordt steeds meer waarschijnlijkdat een grootvorst als onderkoning derwaarts zal worden ge zonden. Wijders is er nog een ontzagshelijke voorraad van granen voorhanden. Sedert het herstel van den vrede, begeven zich vele stoomvaartuigen naar de Bugom aldaar groote hoeveelheden tarwe te laden en naar Dant zig te brengen. ENGELAND. Londen. In het dagblad van Birmingham vindt men het volgende karakteristieke verhaal: Eenigen tijd geleden begaf zich de koninklijke familie naar Osborne, op het eiland Wight. De koninklijke kinderen wandelden er dikwerf aan het strand. Op ze keren dag ontmoette de prins van Wallis een visscheis- jongendie bezig was om schelpen in een mandje te vergaren. De prins gelovende dat hem in die hoeda nigheid alles veroorloofd wasvond er behagen in het mandje van den knaap omver te werpen. Deze werd daar nijdig om en zeidèAls je dat nog eens durft te doen, dan zal ik je wat anders leeren Welnu antwoordde de prins, //leg de schelpen dan maar weêr in den mand; dan zal ik je laten zien dat ik het nog eens durf te doen !v De knaap raapte daarop de schel pen dadelijk op en deed ze weder in het mandje, waarop hij den prins toeduwdekom er nou nog eens aan als je durft!// De prins beantwoordde die uitdaging door den mand andermaal om te werpen, maar dat be kwam hem slecht, want de knaap viel hem onmiddelijk aanen gaf hem zoo een geducht pak slaagdat de neus en de lippen des prinsen opzwollen en zijne oogen weldra met blaauwe Jcransen omringd waren. In dien toestand keerde de prins naar zijne in de nabijheid wandelende moederde koningin, terug. Hij verhaalde nietsmaar de koningin had spoedig bemerktdat de troonopvolger bojw en blaauw geslagen was, en eischte van hem deswege opheldering. Na eenig aarzelens biechtte hij getrouw de waarheid op; doch in plaats van troost, kreeg hij van zijne moeder slechts eene scherpe vermaningGij hebt slechts wat u toekomt, zeide zij; en indien men u niet reeds genoegzaam ge straft haddan zou ik u van mijne zijde nog eens streng kastijden. Indien gij u wederom zóó gedraagt dan hoop ik maar dat men u evenmin sparen zal als thans. Daarop riep de koningin den visschersjon- gen en gelastte hem dat hij den volgenden morgen zijne ouders op het kasteel moest zenden. Deze kwa men werkelijkwaarop de koningin hun kennis gaf dat zij zich met de opvoeding en de toekomst van hunnen zoon belastte. De nieuwe leening van 5,000,000 pd. st. in 3 pet8, geconsolideerden is den 19 Mei aan de heeren von Rothschild gegund tegen den koers van 93. FRANKRIJK, Parijs. Gansch Frankrijk wordt thans doorkruist door troepen die uit de Krim terugkomen overal is men getroffen door de magerheid de verbrande gelaatskleur en het vermoeide voorkomen van die zwaar beproefde dapperen

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1