GOESSCHI! (OHM VI. M No. 3T. 43ste Jaargang. 7w 1 Wt 1 "Vg| ,4%'H A-Htn V-: I De uitgave dezer Courant geschiedt. Maandags en Donderdags Jjan „ro,„h /„/«„„„/W feestdagen. j MAAND AO 19 MEI. fJe prvjs per kwartaal is t .1.7 o. franco per post i J.90. j De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone adverteutien worden d 20 ets. de regel gejklaatsï-^^ Geboortehuwelijks- én doodberigtenvan J6 regels d f 20 behalve het zegelregt. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaatdat het KOH1 EU van den II00FDELI JKEN OMSLAGover het loopende dienstjaargearresteerd door den gemeenteraad den 17 Maart dezes jaarsen door heeren gedeputeerde staten van Zeeland goed gekeurd den 9 dezer, aan den ontvanger der plaatselijke belastingen ter invordering toegezonden ismitsdien ieder belastingschuldige vermanendeom het deswege verschuldigdeten kantore van voornoemden ontvanger te voldoen. En zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 17 Mei 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P, BLAAUBEEN. Secretaris H. C. PILAAR, Het bronzen standbeeld van Lourens Koster is den 15 dezer, uit de fabriek van de heeren L. J. Enthoven 8f Cie. te 's Gravenhage, naar Haarlem afgezonden in een met vlaggen en vvinpels versierd vaartuig. De Leidsche Cow. meldt het volgende: //Heden nacht (15 Mei) is uit 's Gravenstein alhier ontvlugt zekere. Jan Putting, die thans wegens verval- sching van coupons gevangen zat. Reeds vroeger was hij te Amsterdam uit de cellulaire gevangenis gebroken. Het is hem geluktom iti de zoldering van zijn ver trek met een kram uit zijn krib, in een 2 duims eiken deel twee doorsnijdingen, en zoo een luik te ma ken, enteljsens de reten met broqd te stoppen, opdat de cipier niets merken zou. Op een zolder uitgekomen, heeft hij daar desgelijks een luik gemaakt in het be schoten dak, en zich aan de zijde waar geen schild wacht staat, aan een kunstig uit zijn beddelaken ver vaardigd touw, en verder touw van schalen, die op dien zolder hingen, laten afzakken. Hij moet, als men het hoogst gebrekkig gereedschap in aanmerking neemt ver scheidene weken hieraan hebben gewerkt." Ten bewijze hoe groot de menschen-massa was die op pinkstermaandag van het schoohe weder heeft gebruik gemaakt om een uitstapje te doen, kan dienen, dat alleen langs den hollandschen spoorweg tusschen Amsterdam en Rotterdam aan zeventien duizend per sonen plaatsbriefjes zijn afgegeven. Moeten wij bier teleurstelling ondervinden in het niet opvoeren van het 4 zeeuwsche inuzijkfeest, Leijden deelt in dezelfde omstandigheid door het te niet vallen van de voorgestelde muzijkale feestviering van Cempre Cressendo. dat in den loop van dezen zo mer haar vijf cn twintig jarig bestaan zoude vieren. Het comité van feestviering, bestaande uit eenige heeren studenten heeft dan ook openlijk in eene advertentie in de Leijdsche Courantzich verantwoord over deze teleurstelling en den kerkeraad der nederduitsche ge meente de schuld aangewreven, door de weigering van een harer kerkgebouwen. Bij het ondankbare karakter dat die kerkenraad heeft aangenomen, in hare onbeleefde weigering, wordt algemeen in de meening van dat comité //edeeld temeer dewijl genoemd gezelschap steeds in allen opzigtezoo door concerten als anderzinsden nood der armen trachtte te ondersteunen. Jl. zaturdag zijn de personendie verzocht hebben als leerling-telegrafisten in aanmerking te komen, aan geschreven om zich tot het ondergaan van het verge lijkend onderzoek aan het ministerie van binnenlandsche zaken te doen vinden op dingsdag den 3 Junij aan staande, des voormiddags ten tien ure. BUITENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. TURKIJE. BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 19 Mei. Bij besluit van 15 dezer, heeft Z. M. goedgevonden te benoemen tot kapitein bij de rustende schutterij bataillon no. 3 C. P. Lenshoek van Zwake), thans Jsten luitenant, tot 1ste luitenant P. W. Prumers thans 2de luitenant, tot 2de luitenants L. J. Polfiiet, thans schutter, P. Lente en J. Vereeke. Te 's Gravenpolder is van af den 16 dezer, een hulpkantoor opgerigt, zijnde benoemd tot brievengaarder aldaar de heer '1\ IV. Prumersvroeger bestelhuishouder. De dagbladen van Konstantinopel van 5 Mei behelzen het vredestraktaat. De inhoud van het verdrag schijnt een allergunstigsten indruk op de turksche bevolking te hebben gemaakt. Te Marache heeft een ontzettend voorval plaatsgehad. Een itiliaan, Gnarmani genaamdengelsch agent van het transportwezen in genoemde stad, is met zijn geheele familie in zijn eigen huis verbrand. Het schijnt dat hij wegens eene particuliere zaak voor den kadi ont boden was. Ontevreden over het uitgesproken vonnis begon Gnarmani den magistraatspersoon op eene wijze te beleedigen, welke de turken niet dulden. De kadi verliet daarop de geregtszaal, verklarende, dat hij niet in de tegenwoordigheid kon blijven van iemanddie hem op dusdanige wijze beleedigd had. Dit voorval was weldra in de geheele stad bekend en maakte groote sensatie. Het volk, door eenige d weepers aangestookt, I schoolde te zamen en begon Gnarmanie op te zoeken, die, ter naauwernood in zijne woning teruggekeerd, j door de menigte belegerd werd. Door zijne bedienden S ondersteund, bood hij eerst een hevigen tegenstand en ontving de aanvallers met geweerschoten. Zes personen j werden getroffen waarvan drie doodelijk. De woede des volks steeg ten top. Het stak het huis in brand en verwijderde zich eerst, toen er nog slechts een puinhoop van was overgebleven, waaronder Gnarmanizijne vrouw, twee kinderen en twee stalknechts begraven waren. Dit is alleswat men tot dusver aangaande deze ver- j schrikkelijke gebeurtenis weet. De fransche gezant te Konstantinopel heeft eene depêche ontvangen, waarin hem dit voorval wordt gemeld. Hij legde het aan de porte over en noodigde haar uit, krachtige maatregelen te nemen, ten einde de schuldigen hunne straf niet te doen ontgaan. De porte heeft in allerijl eene serke afdeeling troepen naar Maraohe gezonden. Men mag echter niet vergetendat Guarmanie de aanleiding en oorzaak, schijnt te zijn geweest, daar hij het waagde den regter in het openbaar te beledigen en den aanval op de volks menigte begon. In het beschaafde Europa zou men hem terstond in hechtenis genomen en tot eene gevangenisstraf van verscheidene jaren veroordeeld hebben. Zonder de volkswoede zou Gnarmani generlei straf hebben bekomen. DUITSCHL A ND. Te Sorau in Opper Silezie heeft de Israëliet Abraham Margolius niet alleen zijn lOOsten verjaardag, maar den 5 dezer ook zijne gouden bruiloft met zijne tweede vrouw gevierdmet de eerste was hij 26 jaren gehuwd. Hij leest het kleinste schrift zonder bril, hoort scherp en staat nog fiks op de beenen. Eene bemiddelde dame in Hannover had in haar testament bevolenhaar stoffelijk overschot niet te begravenmaar te verbranden en de asch in een urn volgens het gewone gebruik op het kerkhof te begraven. De overheden weigerden echter de toestemming tot de uitvoering dezer wilsbeschikking. Overigens moeten in Hannover zich reeds honderden personen verbonden hebben om de begrafenis op die wijze te doen plaats hebben. ENGELAND. Londen. De Morning Chronicle oppert in allen ernst het denk beeld om, ter verligting van het verkeer in de meest bezochte straten van Londen, onderaardsche wegen aan te leggen welke buitendien goedkooper zouden te maken zijn dan die boven den grond. Lady Franklin heeft aan Dr. Kane in Amerika geschreven om hem uit te noodigen met een door haar nit te rusten vaartuig, eene laatste poging in het werk te stellen tot liet opsporen van eenigen der togt- genooten haars echtgenootswelke zij vermoedt zich onder de Esquimaux te bevinden. De sultan heeft op aanzoek der engelscbe rege ring voor de engelsche gemeente te Konstantinopel een groot stuk gronde afgestaanom daarop eene kerk eene pastorij en eene school te bouwen. Volgens bijzondere brieven uit het engelsche leger in de Krim van 3 Meiheerscht onder de officieren van hetzelve eene sterke ontevredenheid over de maat-' regelen tot bezuiniging, die het gouvernement ten aan zien van het leger genomen heeft dadelijk na het sluiten des vredes. De russische officieren besteden zeer lage prijzen voor de engelsche paarden zij bieden zelden meer dan 5 of 6 p. st. Een vlugschrift, te LondenBrussel en Leipzig uitgegeven, la conquéle de la Chine, bevat niets min der dan een plan tot verovering van het chinesche rijk! China is, gelijk eertijds het romeinsche rijk onder de laatste keizers, in eenen staat van diep verval. Het land is de buit van eene lafhartigemaar even zoo wreede als hebzachtige, en even zoo kruipende als hoog moedige beambten-hierarohiedoorwoeld van geheime genootschappen en van rebellen-scharen en rooverbenden. De nieuwste en beste berigten, die van dezen treurigen toestand gewagen zijn in deze brochure opgenomen. En nu het plan? Eene maatschappij met een kapitaal van 300 millioen fr. moet er opgerigt worden, om eene armee van 20 a 25,000 man, geworven nit de troepen die door den vrede beschikbaar gemaakt worden, in de golf van Petscheli te doen landen, naar Peking te laten trekken, den keizer met een pensioen tevreden te stel len gelijk aan die, welke de engelsche compagnie aan de nakomelingen van den Grooten Mogol en de Rajahs der ingelijfde districten betaaltom in het rijk orde en rust te stichten, europesche cultuur te verspreiden, voor het Christendom den weg te banen, en de verba zende landstreek van 300 millioen zielen, tot roem der beschavingtot zegen van europesehen handel en in dustrie, en niet minder tot voordeel der chinesche ka pitalisten en arbeiders te besturen. Hetgeen eene en gelsche compagnie in Indië durfde en konde, zoude eene europesche het ook niet in China vermogen? De eerste betaalt van een kapitaal van 150 millioen fr. een dividend van 10 percent, daar Britsch-Indiëna aftrek der uitgavenslechts 500 a 600 millioen fr. opbrengt, terwijl de inkomsten van China, naar Gutz- laff, 14.34. millioen bedragen en dus voor die 300 millioen een dividend van 50 ja 100 percent gemak kelijk zijn zoude. Eene toelagchende speculatie I Eu deze speculatie is zoo regt tijdig. Europa heeft eenen oorlog geëindigdwaarin het zich aan groote onder nemingen gewendde. Men wil de landengte van Suez doorstekenom het verre Oosten met het Westen te verbinden, het gaat met vele andere stoute plannen om welke onderneming zoude meer schitterende gevol gen hebben Maar het volkenregt Indien Enropa het initatief niet neemtzal de chinesche beschaving op eene barbaarsehe wijze te gronde gerigt worden. Het volkenregt is slechts voor diegenen welke zelve het achten, maar niet voor eene bloeddorstige regering, die eiken vooruitgang als misdaad straft, die slechts bestaat door de permanente schennis van het volkenregt enz. FRANKRIJK. Parijs. Men verneemt dat het zonderlinge denkbeeld bestaat om eene maatschappij te vormenmet een kapitaal van 10 millioen franken alleen met het 'doel om in de omstreken van Parijs een waterspel op te rigtengeheel bestemd en gewijd aan het vertoonen van spiegelgevechten te water, en voorts aan allerhande zont- en zoetwater scènes en dramas. Nog steeds houdt de algemeene aandacht zich bezig met het verdrag van den 15 April. Sommigen gaan zelfs zoo ver van te beweren dat het algemeene vredes- desdrag van den 30 Maart ten deele krachteloos wordt gemaakt door deze afzonderlijke overeenkomstwelke veertien dagen later in een zoo geheimzinnig duister gesloten is tusschen Frankrijk, Engeland en Oostenrijk. Dit gaat wel wat vermaar zeker is hetdat deze afzondelijke overeenkomst een opmerkelijk feit is, en dat het niet te verwonderen is, dat Rusland en Pruissen eenig- zins verholgen zijn over het volslagen geheim, dat men ten hunnen opzigte bewaard heeft. Of het waar iszoo als men verzekertdat beide deze mogendheden hier omtrent ophelderingen willen vragen te Londen en te Parijs, valt voor alsnog niet met zekerheid te zeggen, maar aan den anderen kant meldt men dat de beide westersche mogendheden dit verlangen zouden voor komen en uit eigen beweging te Petersburg opbelde-

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1