fiOESSCBl! COURAN'I 413*" Jaarartiig. SCHUTTERIJ. No. 33. D* uitgave dezer Cera,a geschiedt Maandags,,,, Donderdags «O r advertent,en worden a 20 ets. de regel gvf«M „ronds. „Oerzonde,-dop feestdagen. MAANDAG OS APRIL. Moorte-, Imwelijts- en doodber gten mp d-6 regels a f J,iO De j „'ijs per wartaal is f j.js! franc, per post I' .1,90. j behahe het zegelregt. De inzending van advertenties moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. Op aanstaanden Donderdag f IIEM ELI' A ARTS DAG aal de CJoessche Courant niet uitgegeven worden. BESTUREN EN ADMINISTRATIE^ PUBLICATIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, Gezien de wet van den 11 April 1827 Staatsblad no. 17,) brtrekkelijk de OPRIGTING van SCHUT TERIJEN en speciaal de artikels 1278 en 9, luidende als volgt: Art. 1. Ieder ingezeten an het rijkdie op den 1 Januanj van elk jaar, zijn 25ste jaar zal zijn ingetreden en zijn 34ste niet voleindigd zal hebben, zal ingevolge de bepalingen dezer wetdaartoe opge roepen zijnde, verpligt wezen de schutterlijke dienst uit te oefenen. Art. 2. Als ingezetenen worden met betrekking tot de toepassing dezer wet, beschouwd a. Alle nederlanders binnen het rijk hun gewoon verblijf houdende. b. Alle vreemdelingen binnen het rijk woonachtig, welke hun voornemen, om zich aldaar te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegdhetzij door eene uitdrukkelijke verklaringhetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun ver mogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. De tijdelijke uitoefening van hun bedrijf of hand werk in eenige ondergeschikte betrekking gelijk die van leerling, knecht enz.kan op zichzelven niet be schouwd worden als een bewijs van het voornemen om zich in dit rijk te vestigen Art. 7. Zij die in meer dan eene gemeente hun ge woon verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, zullen tot de inschrijving verpligt zijnbinnen die gemeente alwaar eene dienstdoende schutterij aanwezig is. Bij aldien in die verschillende gemeenten alleen dienst doende of alleen rustende schutterijen bestaan zullen zij zich doen inschrijven in die gemeente, alwaar zij voor de personele belasting zijn aangeslagen en de amb tenaren in die gemeente, alwaar zij ambtshalve verpligt zijn hun verblijf te houden. Art. 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend be wijs geven zullen door het plaatselijk bestunr worden ingeschreven naar deszelfs oordeelonverminderd de bevoegdheid van den ingeschrevenenom van zijnen juisten ouderdom nader te doen blijken. Art. 9. Die bevonden zullen worden zich niet voor den 1 Junij te hebben doen inschrijven, zullen door het plaatselijk bestuur ambtshalve ingeschreven worden en door den na te melden schuttersraad worden ver wezen tot eene geldboete, terwijl zij daarenboven, zonder loting bij de schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrij ving, geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. Vervolg hierna BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 28 April. Heden avond ten 7 ure vergadering van den gemeente raad de punten van behandeling deelden wij in ons vorig nommer mede. Den 13 Mei aanstaande zal in ons district gestemd worden voor vier leden der provinciale staten van Zee land, de aftredende heeren zijn: I. G. J. van den Bosch d. Kokcbeeke Jz., Mr. M. P. Blaaubeen en Dr. R B. van den Bosch. Bij besluit van 17 dezer no. 84heeft Z. M. goedgekeurd het beroep door den kerkeraad der her vormde gemeente te Wemeldinge uitgebragt op C. T). Louis hahlerpredikant te Op- en Neder-Andel. Bij Z. M. besluit van 24 dezer no. 62 is aan B. van der Mandere op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van plaats vervanger 'kantonregter te Heinkenszand. Bij besluit van denzelfden dag, zijn uithoofde van ziels- of ligchaamsgebreken, pensioenen verleend aan 73 commiezen bij 's rijks belastingen, waaronder de commiezen 3e klasseF. D. L. Hinschte Sas van Gent met 217 en F Haeste Goes met 178. Te Delft bestaat het plan om eene vereeniging tot stand te brengen met het doel om eene kweek school voor onderwijzers op te rigten. Naar luid der deswege door de voorloopige commissie uitgegeven circulaire, zullen degenen, die honderd gulden of meer bijdragenals stichters aangemerkt en later geroe pen worden om de noodige verordeningen te helpen vaststellen. In die kweekschool zal de opleiding vooral gods dienstig en nationaal zijn en het onderligt zóó ruim worden gegeven, dat de kweekelingen later instaat zul len wezen niet alleen de gewone schoolvakken maar ook andere kundigheden te onderwijzen, wier algemeène verspreiding en toepassing men zoo noodig oordeelt voor de nationale welvaartterwijl daarin tevens on derwijzers worden gevormd voor lndië, die op de beste wijze aldaar het nederlandsehe schragen en langs den weg van beschaving en verligting de inlandsche be volking voor het evangelie winuen kunnen. Van eene gewoonlijk wel onderrigte zijde wordt de verzekering gegeven dat er omtrent den duur van de tegenwoordige zitting der tweede kamer nog geen vast plan bij die kamer bestaan kan omdat nog niet de verslagen, laat staan de beantwoordingen omtrent de belangrijkste ontwerpen, b. v. dat van het lager i onderwijs, de regterlijke organisatie, het west-indisch j regerings-reglementenz. in het licht zijn. Het voor- loopig verslag omtrent het wets-ontwerp op het lager onderwijs zal waarschijnlijk in deze week in druk ver- I schijnen. Het wordt een zeer uitgebreid stuk. Bii het hooge belang van het daarin behandelde onderwerp, vereischt de bearbeiding er van noodzakelijk nog al eenigen tijd. j De vereeniging van den K. Vincentius van Paulo te 's Hertogenbosch heeft beslotente dier stede eene algemeene spijskokerij op te rigtenten einde den i werkman in staat te stellen om voor een matigen prijs j zich een goed middagmaal te verschaffen. De. gegoede ingezetenen zijn hij circulaireuitgenoodigd om gelden voor die onderneming bijeen te brengen. In die circulaire wordt o. a. gezegd, dat de spijskokerij zal dienen voor een ieder, zonder onderscheid van gezindte; j dat geen enkele portie gratis zal worden afgegeven dat de vereeniging zich voorsteltvoor hoogstens 10 cents eene voldoende poitie gekookte spijs te zullen leveren, bestaande uit vleesch, aardappelen en groente die aan de kokerij kan afgehaaldof aldaar in daartoe ingerigte zalen genuttigd worden. Voor het aankoopen van een gebouw het inrigten der kokerij en het op doen eener geschikte provisie levensmiddelendenkt men 8 a 10,000 guldens noodig te hebben. Volgens het plan..zullen de renteloos voorgeschoten gelden jaarlijks bij uitloting afgelost worden. Hopen wij dat deze heilzame instelling van duitschen bodem ook spoedig in andere steden van ons land mogen worden opgerigt en even als bij onze naburen welig tieren. De rundermarkt was den 24 April te Petershoek aanzienlijk. Aan de lijn stonden ruim 1500 stuks. Er waren zeer vele koopliedenterwijl de handel vrij levendig was Sedert eenigen tijd bemerkte mendat op de rivier de Merwedevóór Werkendamdes nachts heimelijk de fuiken werden geligt. De aldaar gestati oneerde marechaussee hierop opmerkzaam geworden zag in den verloopen nacht 3 mannen met een schuitje met dat bedrijf werkzaam. Hij beval hen daarop aan wal te komen en dreigdezoo zij dit niet deden op hen te zullen losbranden. Aan zijn bevel niet voldaan wordendeschoot hij op de dieven en kweste er twee naar men zegt, moet de een doodelijk getroffen zijn. Te Leuze, (Belgie) schijnt de justitie eene dub bele misdaad van vergifting op het spoor te zijn. Men heeft de lijken opgegraven en wacht de uitkomsten van het scheikundig onderzoek af. BÜ1TENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. De keizer is van zijne reis naar Moskou in de hoofdstad van zijn rijk teruggekeerd. In Moskou werd Z. M. met eene buitengemeene geestdrift ontvangen. In een plegtig gehooraan de hoogste overheidsper sonen verleend heeft Z M. deze op eene allezins merkwaardige wijze toegesproken. Dezelfde edele ge voelens dezelfde vorstelijke taal waardoor zich het onlangs uitgevaardigde vredesmanifest zoo zeer heeft onderscheidenwerden ook thans weder gehoordwat te opmerkelijker is, omdat Moskou de zetel is van dien oud-russischen adeldie tot aan het laatste toe van geen toegeven heeft willen weten. De keizer heeft hun in deze rede verkondigddat hij het vredestrak taat bekrachtigd haddat de tegenstand nog had kunnen zijn volgehouden, en de onkwestbaarheid des rijks daarbij zou zijn geblekenmaar dat het voor naamste doel van den oorlog is bereikt; dat de krijg niet zonder invloed is geweest op den landbouw en de nijverheiden dat hij de welvaart des vredes heeft gekozen boven de ijdele glorie der veldslagen. Hij heeft verklaardzich overtuigd te houdendat elk goedgezinde rus aan zijne bedoelingen regt zal laten wedervaren en ten slotte gezegd Ik zal de havens openen voor den wereldhandel de grenzen voor het vrije verkeer van vreemde voort brengselen. Ik verlangdat op onze markten een onbelemmerde handel zal kunnen worden gedreven in waren om 't even van welken oorsprong en in de ruwe of bewerkte voortbrengselen van onzen grond. Uiieden zullen eerlang verordeningen worden kenbaar gemaakt; ten einde uitbreiding te geven aan de bin- neulandsche nijverheidaan welke zoo ik hoopelk edelman deel zal nemen." Deze verklaring van den jeugdigen vorst geeft op. eene ondubbelzinnige wijze zijnen wensch te kennen om het russisehe rijk op te heffen uit den staat van afzonderingwaarin het voor den oorlog nog maar al te zeer verzonken was. Het Journ. de St. Petersb. behelst een rapport van den generaal Lüderswaarbij deze meldtdat de franschen jegens de russisehe troepen eene innige vriendschap en achting betoonen. Na het sluiten van den vrede, beklommen eene menigte franschen van allerlei rangten getalle van zes duizend man op den 4 april de hoogten van Mackensie, en wandelden naar welgevallen langs de Tsohernaïa. Zij werden door de russisehe officieren en soldaten met vriendschap ont vangen en zoo goed mogelijk onthaaldde franschen dansten met de russen wandelden arm in arm met henen verscheidene hunner bragten den nacht in het russisehe kamp door. Over het algemeen is hunne sympathie jegens de russen zeer sterk. DUITSCHLAND. Voor eenige dagen reisde een knaap van omstreeks 10 jaren in gezelschap van een heer, vermoedelijk zijn vaderop den spoorweg naar Baden De knaap ge droeg zich als gentleman en om zich geheel het aan zien daarvan te geven, stak hij een sigaar aan en rookte dapper door, toen juist de conducteur de briefjes kwam inzamelen. De knaap overhandigde aan den conducteur zijn kinder-briefje, maar deze verlangde van den jongen heer het dubbel van de betaalde vracht, daar hij, aan merkte dat hij die sigaren rookt een volwassen menseh is en niet voor half geld mag reizen. De lagchende reizigers gaven den conducteur volmaakt gelijk. ERANKRIJK. Parijs. Nieltegestaaude Omer-pacha reeds zestig jaren telt, is hij thans, sedert hij de christelijke godsdienst met de mahomedaausche verwisseldevoor de twaalfde maal gehuwd met een meisje van nog geen vijftien jaren de dochter van generaal Nézik. Een brief uit Parijs schildert op niet ongeestige wijze den tegenwoordigen toestand aldaar Nieuws is hier tegenwoordig zeldzaam. Geen oorlog meer in het Oostengeen algemeene tentoonstellinggeene diplomatische onderhandelingenSpanje genoegzaam tot rust wedergekeerd Napels en de kerkelijke staat aan de gevaren der revolutie ontsnapt en is nu eenmaal het parijsohe vcera*'* V '-«•

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1