tiOESSCHE No. 32. GEMEENTE-RAAD TE GOES, beschrijving der patentpligtigen 4Ss,e Jaargang. DONDERDAG 24 APRIL. PUBLICATIE. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f" J.75franco per post f J,90. De inzt Heden over acht dagen, (HEMELVAARTSDAG) zal de GOESSCHE COURANT niet worden uitgegeven. Deze kennisgeving geschiedde vroeger eerst in het dien dag voor afgaand nummer, op meermalen gedaan en herhaald ver zoek, geschiedt dit thansvoornamelijk voor de inzending van advertehtieneen nummer vroeger. BESTUREN EN ADMINISTRATIE]*. OPENBARK VERGADERING van den TEN RAADrfUIZB AI,DAAR OP MAAND Ad DEN 28 APRIL J856 DES AVONDS TEN 7 UBE. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Voorstel omtrent de openbare nederduitsche school. 2. Aanbeveling lid der geneeskundige commissie. 3. Ontwerp herstelling jonge jufvrouwen school. 4. Goedkeuring uitgifte grond op erfpacht. 5. Idem betaling uit onvoorziene uitgaven. 6. Idem kohier belasting honden. 7. Verdaging beschikking op voorgedragen belasting. 8. Wijziging kohier van den hoofdelijken omslag. 9. Overlegging jaarverslag. 10. Overschrijving van den post voor onvoorziene uitgaven. 11. Benoeming stembureau voor de verkiezing van de tweede kamer der staten-generaal en voor de provinciale staten. 12. Mededeeling van ingekomene stukken BESCHRIJVING DER PATENTPLIGTIGEN. PUBLICATIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES Gezien hebbende de. circulaire van den heere Commissaris des Konings in deze provinciede dato 22 dezer maand A. No. 1478', le Afd. (Provinciaal Blad No. 33), betrekkelijk de voor het dienstjaar 18561857. Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden lo. Ten aanzien der patentpligtigen in de 15 eerstb tabel len der wet van den 31 Mei 1819, (Staatsblad No. 34) om schreven. Dat, met uitzondering van de patentpligtige slijters tap pers kroeghouders en koffijbuishoudersdie niet in de gewone beschrijving zullen worden begrepen, maar aan welker huizenzoodra mogelijk na den ingang van het dienstjaar, en zonder de gewone beschrijving af te wachten, «en declaratoir zal bezorgd wordenhetwelk na verloop van drie dagen zal worden afgehaald en welke verpligt zijn dadelijk de helft van hunnen aanslag te voldoen, waarna hun patent, op vertoon dér kwitantie, alsmede van het bewijs dat hun deswegens verschuldigde over het voorgaande iaar ten vollen aangezuiverd is, ter secretarie onmiddelijk verkrijgbaar zal zijn de verklaringenter verkrijging van patent voor deze patentpligtigen, binnen de provincie worden uitgegeven van den o Mei 1856, tot en met den 14 der maand. Dat die verklaringen behoorlijk ingevuld, zullen moeten zijn ingezameld of bij den ontvanger der directe belastingen ingediendbinnen deze gemeente op den 24 Mei 1856. Dat de registers van gemelde Patentpligtigen gesloten zullen worden, binnen deze gemeente, op den 9 Junij daaraanvolgende. 2o. Ten aanzien der eigenaars, vaste huurders, of andere vaste gebruikers van^ binnenvaartuigen zal moeten worden gehandeld overeenkomstig de resolutie van Z. E. den minister van firiantien van 20 April 1852, No. 192, (Provinciaal blad No. 57 van dat jaar). En wordt voor dezen de gelegenheid tot het doen der aangifte opengesteld van 1 Mei 1856, bij het gemeente-bestuur der plaats alwaar de belasting ver schuldigd is, onder overlegging van een aangift-biljet daartoe bij die die besturen verkrijgbaar. 3o. Ten aanzien van de Kramers. Dat zij zullen gehouden zijn om hij het doen hunner aan vrage om patentop le geven de onderscheidene goederen welke zij voornemens zijn te koop aan te bieden. Zoo mede de wijze op welke zij hun beroep uitoefenen, naar aanleiding der onderscheidingen bij 1 der 7e tabel gevoegd bij de wet van den 16 Juuij 1832 (Staatsblad No. 30), alsmede de ge- zatnenlijke inkoopswaarde der door hen te koop aangeboden wordende goederen zullende dien onverminderd door de patentpligtigen die hunne goederen in herbergen of berg plaatsen, huizen en andere gebouwen van derden uitstallen, opgave moeten geschieden van den tijd der during van hun verblijf in de gemeente, en door hun die derzelver waren in openbare veilingen, buiten hunne winkels, bij koopen van doorgaans beneden de 25,iederdoen verkoopen van dien der te houdene verkoopingterwijl zoo zij de wijze van verkoop veranderen, de waarde hunner waren ver meerderen of den duur des verblijfs of der te houdene verkooping verlengen, daarvan op den voet van art. 19 der wet van den 21 Mei 1819 en op de boeten bij art. 37 bepaald aangifte zullen doen in de gemeente alwaar zij zich bevin den en zoodanig aanvullingsregt voldoen als van hen bij werkelijk toegenomen belastbaarheid zoude kunnen worden gevorderd. ing van advertent ie n moet geschieden vóór drie uren des nami 4o. En eindelijk dat de bedoelde kramers benevens de Debitanten van loterij briefjes, krachtens Zijner Majesteils besluit van den 17 October 1820 (Staatsblad No. 22) op de boete bij 1 en 2, van art. 32 der wet van den 21 Mei 1819 bepaald, verpligt zijn steeds hun patent met zich te voeren. En opdat niemand deswege onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden gepubliceerd, gealïïgeerd mitsgaders geïnsereerd in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goesden 19 April. Burgemeester en Wethouders voornoemd M P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van GOES. Gezien de circulaire van den heer commiesaris des konings in deze provincie, van den 12 April 1856, A, no. 14731, l«te afd. (Provinciaal blad no. 33) betrekkelijk de BESCHRIJVING der PERSONELE BELASTING voor het dienstjaar 1856—1857. Brengen bij deze ter kennis van alle ingezetenen, dat inet het primitief beschrijvings werk voor de belasting op het personeel vastgesteld bij de wetten van den 29 Maart 1833, (Staatsblad no. 4,) 29 December 1835, Staatsblad no. 43,) en 24 April 1843, Staatsblad no 15,) in deze gemeente een aanvang zal worden gemaakt op dingsdag den 6 Mei aan staande en dat de alzoo aan de ingezetenen uit te reikene beschrijvings-biljettenmet den achtsten dag daarnavan wege den ontvanger, opvclgelijk zullen worden opgehaald. Wordende de belanghebbenden tevens verwittigd, dat, om als tegen-schatters van de zijde der belastingschuldigen te dienen, ingeval van herziening achtervolgens bet bepaalde bij art. 29. 2 der wet van 29 Maart 1833Staatsblad no. 5,) van het aangegeven bedrag der huurwaarde of aan tal deuren en vensters of haardsteden door burgemeester en wethouders zijn benoemd de vier volgende personen, als: Johannes GoossenJohannes DekkerLz„ Hubertus le Clerq en Willem Jan van der Weert. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekondigd, aangeplakt, mitsgaders in de Goessche Courant geplaatst. Gedaan ten raadhuize van Goes den 18 April 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BINNElfUANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 24 April. Het wets-ontwerp tot vereeniging van gemeenten in Zeeland, behelst die van de Vrouwe polder en Gapinge, 's lieer Arendskerke en 's Heer Hendrikskinderen Amemuiden en Kleverskerke. Na acht dagen bevorens van de hervormde ge meente 'sHeerabts- en Sinoutskerke afscheid genomen te hebben werd verl. zondag Ds. A. A. J. Warnsinck, in zijne nieuwe gemeente te Kloetinge bevestigd door Ds. E. Mollbij afstand van den 2den consulent, naar aanleiding van 2 Oorr.xii, vers 14 in't midden, en hield Z. Wel Eerw. des namiddags zijne intrede tot text gekozen hebbende 1 Cor.ii2. Het ruime kerkgebouw kon de groote schare belangstellenden niet bevatten. Eergisteren heeft de Hooge Raad verworpen het beroep in cassatie van den heer O. Verhagen alhier en denzelven veroordeeld wegens ondermaat van zout tot eene geldboete van 6000,of bij onvermogen tot eene gevangenisstraf van eene maand. De tijdelijk aan het kantoor van den rijks-tele- graaf te Middelburg ingevoerde beperkte dagdienst is opgeheven zoodat dit kantoor weder van 7 ure des morgens tot 9 ure des avonds voor het publiek is geopend. Men verneemt dat de provinciale staten van Zee- Jan d tegen 6 Mei opgeroepen zullen worden voor eene buitengewone vergaderingter behandeling van het ontwerp-reglement op de administratie der polders in Zeeland. De leden van de eerste kamer der staten-gene raal zijn ter vergadering opgeroepen tegen dingsdag den 23 dezer. Te Ruinerwold (Drenthe) had op den 15 j'i. eene bijzonderheid plaats die zekerlijk enkel zal voorkomen. Een landbouwer aldaar maaide op dien dag reeds gras voor zijn vee van een stuk landdat hij anders dan zijn ander land schijnt behandeld te hebben, ten einde Gewone advertentien worden a W ets. de regel geplaatst Geboorte-huwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f behalve het zegelregt. daarvan vroegtijdig voeder voor zijne beesten te kunnen erlangen hetwelk hem dan ook zeer goed gelukt is als hebbende dit gras eene lengte van ongeveer 5 a 7 duim. Zoo kan de hand der vlijt en zorg veel ten voordeel aanwenden en de natuur als 't ware tot die naresse maken. Yele toeschouwers trok dan ook deze bijzonderheid. De beroepen predikant bij de herv. gemeente te Zaamslag, ds. J. G. Verhoeffte Elspeet, heeft bij missive van den 12 dezer bedankt. Tot nadere toelichtig en verbetering van het in ons no. 30 medegedeeldenopens eene vernieuwde poging te Hulst aangewend, om dispensatie te bekomen van art. 55 van het reglement op de vacturen, ten einde ds. Kellerman, pred. te 's Heerenhoek, aldaar te kun nen beroepen, wordt van eene allezins bevoegde zijde verzocht te berigten: //dat op de gedane aanvraag van den kerkeraad der hervormde gemeente te Hulstom de gemelde dispensatie te erlangennog geen officieel berigt tot antwoord is ingekomenen dat het daartoe strekkende adres aan de hooge regering is ondersteund door al de mannelijke en vrouwelijke lidmaten der gemeente, buiten de leden des kerkeraadsbij een af zonderlijk adresten bewijze van het algemeene ver langen der gemeente, om ds. Kellerman tot haren her der en leeraar te bekomen; weshalve er geene sprake kan zijn van het mislukken eener eerste aanvraagnoch. van het aanwenden eener vernieuwde poging." Naar men verneemt bestaat bij de hoofdadminis tratie van 's konings particuliere domeinen het voor nemen, om het kasteel Kloosterzande, te Hontenisse, tot dus ver de verblijfplaats van den rentmeester der domeinen in het 5de distriet onzer provincie, af te breken. Zoo men gist moet dit kasteel reeds van de 10de eeuw dagteekeneu Men leest het volgende in een antwerpsch blad: //Het oogenblik van de daling der eetwaren is gekomen, en de slimste middeltjes zullen er niet meer in slagen, om eene verhooging in de prijzen dier artikelen te doen ontstaan aan kuiperijen schijnt het echter niet ontbroken te hebben, zoo lang de vrede nog twijfel achtig was. De vrede is langzaam gekomen: zij heeft, om zoo te zeggen, van verre reeds den voorzigtigen speculant gewaarschuwd en ook velen hebben er, ge- lukkiglijk rekening van gehouden in hunne operatiën. Van daar dan ook, dat de daling niet metal te groote en geweldige schokken zal plaats hebben, maar zij zal er niet minder aanhoudend om zijn. BUITENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. Een keizerlijke dagorder uit Petersburg beveelt,dat al de manschappen der militie naar hunne haardsteden zuilen worden teruggezonden. Uit Koningsbergen meldt men dat de uitvoer uit Rusland en Polen is toegestaan. DUITSCHL A ND. Te Palermo baart op dit oogenblik een wonderkind groot opzien. Girolamo di Majo, zoo heet de 10-ja- rige knaap, verstaat, behalve zijne moedertaal ook vol komen de latijnsche, fransche, engelsche, spaansche en grieksche talen en is bovendien zeer bedreven in de geschiedenis, aardrijkskundenatuurlijke historie, enz. Zijn opvoeder is pater Natoli, die zich den ouder- loozenarmen knaap aangetrokken heeft. De knaap werd door den koning naar Napels ontboden, die zich langen tijd met den jeugddigen geleerde onderhield en op voorstel van den minister-staatssecretaris door Si- ciliaansche zaken hem een jaargeld van 400ducaten tot zijn 21ste jaar toestond, ten einde zijne studiën te knnnen voortzetten. In Zuid-Duitschland legt men zich met verdub belden ijver op den tabaksteelt toe. Er is zelfs sprake van de oprigting eener maatschappij met het bijzon dere doel om uitgestrekte landerijen aan te knoopen en daarop tabak van betere kwaliteiten op een groote schaal te teelen. In Wallachije wordt thans de zHitotcwIt ww door

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1