Mo. 80. Jaargang, DONDERDAG 17 APRIL. j «oessche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd, op feestdagen. De prijs per kwartaal is .1.75. franco per post f J.90. De inzt BINJfENLANDSCHE JYIEUWSTIJDDÏGEN. GOES, 17 April. Het ter bezigtiging stelle» va» de» nieuwen stand aard voor de duiven- en handboog-societeit //Jacoba van Beijerennoopt ons aan het verzoek van eenigen te voldoen en belangstellenden mede te deelen wat ons betrekkelijk deszelfs onthulling op jl. Maandag ter kennis kwam. Het gemeente-bestuur even als het bestuur en de werkende leden der koninklijke handboog-schutterij Altijd in Boeren ter bijwoning uitgenoodigd ver schenen de heer burgemeester met heeren wethouders en secretaris even als de hoofdman en eenige leden van laatstgenoemde schutterij ter bepaalder ure in het daar toe bestemd locaal op het Slot Oostende. Na verwelkoming der gasten, nam de hoofdman het woord en drukte zich nagenoeg volgender wijze uit Mede-directeuren koning en leden Gewis verheugt gij u allen met mij op dezenvoor ons zoo heugelijken stond, in ons midden te zien het bestuur dezer gemeente. Hartelijk zeggen wij u dank burgemeester en wet houders voor de eer die wij door u worden aangedaan, zijt verzekerd mijne heeren, dat wij op die tegenwoor digheid Imogen prijs stellen, want wij zien daarin eene belangstelling, ook in ons gilde, door u aan den dag gelegd. Dat gij geachte hoofdman en leden van de konink lijke handboog'schutterij Altijd in Roeren aan onze uiti.oodiging hebt willen voldoen, strekt ons mede tot eene bijzondere eer. Wij verheugen ons daarin als vertrouwende dat daardoor het bewijs geleverd wordt onzer schutters-broederschap; mogen wij die steeds van andere handbong-schutters-gildenin en buiten ons eiland ondervinden, ook die in u gevonden te hebben, is voor ons een strelend genoegen. Het geldt hier de ontblooting van een nieuw vervaar digden standaard voor onze soeieteit. Gij allen weet het mijne heeren dat voor eeuwen reeds in ons vaderland handboog-schutterijen hebben bestaan, dat onze voorvaderen daarmede een goed doel hebben gehad, valt wel niet te betwijfelen, immers oude schrifturen gewagen nog van de goede zaken, daarin door hun tot stand gebragt, ja! het was eene eer voor hem als schutter-broeder te mogen worden begroet want bij de meeste, zoo niet bij allen, was eensgezind heid en burgerpligt hare leus. Dat eene reeks van jaren die schutterijen hebben gesluimerdja zelfs onderscheidene voor dood werden gehouden, is u niet onbekend. Andere gilden en sociëteiten werden in dien tijd opgerigten wij willen het niet ontkennen welligt van meer nuttiger aard dan deze, doch sedert eenige jaren kon men de handboogschutters-gilden niet geheel vergeten en dank zij hen die in de jaren 1840 het denkbeeld hebben opgevat de sluimerende handboog- schutterijen wakker te maken en de reeds dood ge- waanden in het leven terug te roepen, dit heeft vooral in ons gewest plaats gehaden wij mogen ons ver heugen, thans in ons eiland niet minder dan 17 schut terijen van dien aard te kunnen tellen. L. M. onze geëerbiedigde koning heeft voorzeker het goede dier vereëniging begrepenwant niet zonder reden heeft Iioogstdezelve het opper-beschermschap van eenige handbóogscliutterijen in het bijzonderja van alle die 'schuttëtijVn ili H'ö'dgstdëSbëlfs rijk, in het algemeen, op zich gepomen geen ander doelmijne heeren dan om eene onderlinge broederschap in zijn rijk te vestigen en uitroeijing van het provincialisme kan Z. M. daarmede op het oog hebben. Wij zceuwsohe handboogschutters hebben dit vaak in andere gewesten van ons vaderland ondervonden. Werden wij vroeger behandeld als vreemdelingen thans zij het genoeg als men den naam van schutter draagtdan wordt men begroet als broeder. In het jaar 1849 vereenigden zich eenige hier thans tegenwoordig zijnde leden tot het daarstellen eener duiven-sociëteit, voor zoo veel ons bekend, geheel vreemd in ons vaderland én omdat men begreep geene vruchten van derzelver liefhebberijtegenover anderen te kunneii inoogstèn is ine» op de gedachten gekomen de handboogliefhebberij er bij te voegen, enalzooonze vereeniging den naam te geven van duiven- en hand- boogsocieteitwaardoor wij dan ook het genoegen ling van advertentien moet geschieden vóór drie uren des nat/li smaken met andere handboogschutterijen in het hand teren der boog gelijk te staangetuige daarvan de behaalde medaillesdoor eenige onzer leden op de borst gedragen wordende. Ons begin is zeer eenvoudig geweest, zulks bewijzen de twee vaandels hier nog hangendedie eenvoudig heid kleven wij nog steeds aan, als ondervindende dat daardoor ons onderling genoegen blijft voortduren, ja zelfs verhoogd wordtwij versmaden dus die vaandels niet, zij herinneren ons menig genoeglijken dag. Iedere handboogschutterij heeft derzelver bijzondere naam, wapen, vaandel of standaard. Wij wij hebben den naam aangenomen van Jacoba van Jieijerenomdat dit gebouw waarin wij onzen zetel hebben gevestigddoor die Gravinne vóór het jaar 1428 en later toen zij zich met F/ank van Bor- selen in den echt had begevenen zich Vrouwe van Zuid-Beveland noemdeis bewoond geweesten ook omdat zij onder hare uitspanningenhet schieten met den handboog naar den vogel of gaai rekende. Ook hebben wij gebruik gemaakt van haar wapen en willen alzoo trachten die vrouw die eenmaal den scepter over ons eiland heeft gezwaaid te vereeuwigen door dezen onzeu standaard. Nadat de standaard, (voorstellende op blaauw fluwee- leu grondkeurig belegd met zilveren garneerdselin gouden cirkel de gravin Jacoba met eene pijl in de handen op den achtergrond het slot Oostendemet de woorden Jacoba van Beijeren J428opgerigt te Goes J849en aan de weerzijde op wit zijden grond met blaauw garneerdselbeide met afhangen de zilveren kwastende wapens van Goes en het vroeger stamhuis van Beijerenkeurig bewerkt beide gedragen door eene duif en daaronder geplaatste pijl en boog,) door de aanwezige heeren was bezigtigd, nam de edel aehtb. heer burgemeester het woorden bragt in eene sierlijke rede hulde aan de duiven- en handboog-societeit Jacoba van Beijeren-, zijn ed. achtb. wenschte haar geluk met dien standaard, en hoopte dat ware broedermin onder de leden mogt blijven bestaan ook dat zij die broederschap bij de andere schutterijen zoo binnen deze gemeente als in dit eiland mogt onder vinden, dat de hoofdman teregt had gezegd dat Z. M. de koning met een goed doel het ópper-beschermheerschap van al de handboog-schutterijen in zijn rijk op zich genomen heeft, want dat zulks een bewijs van Hoogst Deszelfs streven was naar de zucht om eensgezindheid en broedermin onder de inwoners van deszelfs rijk te verspreiden en eindelijk dat het bestuur dezer gemeente niets vuriger van deszelfs ingezetenen verlangtdat liet collegie alles zal doen om daartoe mede te werken, met de hoop, dat als zij leden van het bestuur niet meer zijn zullen huune opvolgers de vruchten mogen plukken van de eensgezindheid die tusschen het be stuur en dat der burgerij heeft bestaan. Daarna rigte de hoofdman het woord tot de heeren G. Braam den ouden Blok en zoon, vervaardigers des standaards en bedankte hen voor derzelver genie daaraan toegebragt. Eindelijk tot zijne mede-directeuren, commissarissen en verdere leden hij bedankt de eerste voor de moeite die zij met hem tot het daarstellen van den standaard zich hebben getroost, en de leden in het algemeen voor de tijdelijke opoffering, ter bestrijding der kosten van denzelven die zij zich laten welgevallen. Na een dronk te hebben gewijd aan Z. M. den koning, heeft het collegie van burgemeester en wet houders de zaal verlatenen hebben zich de beide schutterijen Jacoba van Beijeren en Altijd in Roeren aan. eenen eenvoudigen diseh vereenigdwaaraan gulle vrolijkheid en schuttersmin tot laat in den nacht heerschte. Het verdient allezins opmerkinghoe in den loop dezes jaars weder ettelijke bunders schorregrond in Zeeland, door indijking, tot vruchtbaar land zullen worden herschapen. Immers behoeven wij daartoe slechts te wijzen op de reeds aanbestede indijking van de schorren in het Axelsche gat, op de met dat doel den 5 dezer verkochte schorren aan Wolfaartsdijkgelijk ook op de met octrooi tel' indijking aanstaande veilin gen van sehorregi'onden aan Noord-en Zuid-Beveland op 17 en 30 dezer. Den 3 dezer heeft te Hulst plaats gehad de openbare aanbesteding der bedijking van de schorren, Gewone advertentien worden d 20 etsde regel geplaatst Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f J,20 behalve het zegelregt. rs. liggende tusschen het Axelsche en Sassche gat, voor de polders Oud-Vogelsclror en van Remoortereonder de gemeente Neuzen, waartoe een aantal mededingers wa- ten opgekomen, zijnde aannemer gebleven L. Bareman te Hoek, voor f 70,000. Wij vernemen, dat, hoezeer de eerste poging tot het erlangen van de vereischte magtiging voor het be roepen van ds. G. de Wildeman van Lakersvelcl Keiler- man, pred. te 's Heerenhoek. als predikant bij de Herv. gemeente te Hulst, mislukt is, de kerkeraad dezer ge meente, ondersteund door al de manslidmaten, bij ver nieuwing zich met aandrang tot de hooge regering heeft gewend, om het beoogde doel te bereiken. Bij een der effecten-handelaars te Rotterdam werd eergisteren eene coupon aangeboden van de admi nistratie Tjeenk groot f 12,57die bij naauwkeurig onderzoek bleek te zijn f 1,32 y2, de vervalsching was zeer netjes volbragt. Eergisteren werden er te Rotterdam de jaarlijksch gebruikelijke geschenken der eerste grasboter door de boeren aan hunne kalanten bezorgd. De aanvoer ter markt was zeer gering, slechts enkele vaatjes werden it 60 58 verkocht. Den 11 jl. is Adrianus Blom, door het provin ciaal geregtshof in Zuid-Hollandwegens moord en diefstalden 3 Pebruarij jl. te Hazerswoude gepleegd, veroordeeld tot de doodstraf, door de galg, uit te voe ren binnen de stad Leijden. Men verneemt dat de advokaat Mr. C. van Bell namens den veroordeelde cassatie van dit arrest heeft aangeteekend. Zekere J. Rozeboomeen alom geacht grijsaard te Raamsdonkleed sedert eenige dagen aan hevige tandpijn. Om hiervan bevrijd te worden, liet hij zich den tand trekken; zoodra dit echter geschied was, begon hij zoo hevig uit neus en mond te bloedendat alle daartegen aangewende middelen vruchteloos bleven, 's avonds was de ongelukkige reeds een lijk. Als eene bijzonderheid wordt van Texel ge meld dat aldaar op de zeeknst duizenden vogels ge vangen en gevonden worden, zijnde eene soort van hausen of waterduikers. Men verondersteltdat deze vogels eene ziekte in hunne vederen hebbenzoodat het water tot de huid doordringt, 'tgeen bijna onmid- delijk den dood tengevolge heeftwaarom deze dieren het water vermijden en naar de kust drijven of zwem men, en aldaar ontvangen worden door een aantal jon gens die deze verder afmaken en villen. De huid schijnt nog eenige waarde te hebben maar voor het gebruik zijn deze vogels te tranig. De tweede kamer der staten-generaal heeft den 15 April hare beraadslagingen over het wets-ontwerp houdende bepalingen omtrent de huishouding en tucht op de koopvaardijschepen voortgezet en ten einde ge bragt. Dit ontwerp is, nadat daarin verschillende wij zigingen gebragt waren, met 50 tegen ééne stem, die van den heer van Gotlsteinaangenomen. Op gisteren zijn de beraadslagingen aangevangen over het wets-ontwerp rakende de banken van leening. De aanbieding van het ontwerp van wet op de nationale militie wordt bij de tweede kamer eerstdaags te gemoet gezien. Op de aanstaande joodsche Paaschdagen 20, 21 26 en 27 dezev, zal door de Israëlieten geen handel worden gedreven Te Rijssen verspreidde zich den 11 dezer het gerucht, dat in de nabijheid dier plaats een kuil of pot, waarin eenige menschen bezig waren om leem te graven, was ingestort. Spoedig werd dit gerucht maar al te zeer bewaarheid en bleek het dat twee personen onder het ingestorte zand bedolven waren. Onmiddelijk in het wevkgestelde pogingingen, tot redding dezer perso nen waren vruchteloos. Toen men hen van onder het zand te voorschijn bragt, hadden beiden reeds den geest gegeven. De ongelukkigen waren in den bloei hunner jaren, gehuwd en met de verzorging van een talrijk kroost hel ast.

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1