«OESSCHI! COUR AST. No. 28. 43Jaargang, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j .v Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst avondsuitgezonderd op feestdagen. j DOftl^ERRAG lil APRIÏ^» I Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van J6 regels d f J,20 De prijs per kwartaal is f .1,7.5franco per post F ö,90. J j behalve het zegelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BIiyyENLAWPSCHE NIEUWSTIJDINGEN» GOES, 10 April. In tegenwoordigheid van verschillende genoodigden, werd gisteren de eerste steen gelegd, voor de hier nieuw te bouwen Alcohol fabriek //de Mercurius,voor rekening van de heeren Saaijmans Vader Co. De wel Ed. heer J. Kakebeelce, Sr., vader en grootvader van twee der heeren vennooten, had die taak op zich genomen, terwijl ter oplui stering reeds vroeg in den morgen de aan dezelve geplaatste werklieden het terrein door tallooze vlaggen hadden ver sierd. Moge deze onderneming met een goed succes worden bekroond en aan de vele daartoe uitgekraste wenschen beantwoorden. Uit eene van officiële zijde medegedeelde statistiek blijkt dat in 1855 uit de provincie Zeeland 90 hoofden van huisgezinnen en op zich zelf staande personen als landverhuizers vertrokken zijn dat met hen die pro vincie hebben verlaten 103 vrouwen, 276 kinderenen 5 dienstbodendus te zamen 574 personen. Onder bovengemeld getal hoofden van huisgezinnen, belmoren 157 van de hervormde, 27 van de christelijke afge scheidene en 6 van de r. k. godsdienst Wat hun beroep of bedrijf betreft, deze worden aldus opgegeven 93 arbeiders, 13 arbeidsters, 1 baardscheerder, 1 boek handelaar, 4 brood- en banketbakkers, 2 dienstknechts, 8 dienstmeisjes, 1 houtzager, 4 kleermakers, 1 koop man 1 kuiper12 landbouwers en knechts2 mars kramers, 1 metselaar, 3 molenaarsknechts2 ploegers, 1 scheepsgeneesheer, 6 schippers en knechts, 6 schoen makers, 4 smeden, 7 timmerlieden, 3 verwers, 4 vleesch- houwers, 2 wagenmakers2 winkeliers en 6 personen, geen beroep uitoefenende. "Verleden dingsdag is de stoomboot Stad Vlis- singenNo. 1komende van Tholen, door het onstui mige weder legen den zoogenaamden berg opgeloopen en heeft daarhij haar roer verloren waardoor zij de reis niet kon voortzetten. De passagiers zijn door de stoombooten van Goes en Zierikzee verder gevoerd. Ook te Amemuiden zijn even als in de gemeente Ouddorp 11 zoogenaamde noordkapers door eenige visschuiten opgejaagddie hen ingesloten hielden tot dat zij met de ebbe op het drooge zijn blijven liggen. Een derzelve lang 17 voet en breed 1 '/2 ned. el had men te Middelburg ten toon gesteld. De voorraad traan en vet die deze opleveren moet belangrijk zijn. De te Ouddorp verkochte 61 noordkapers hebben de som van J 3115 opgebragt. Dezer dagen had er in het dorp Leidschendam eene dubbele poging tot misdaad plaatsdie slechts door van den dader geheel onafhankelijke omstandig heden verijdeld werd. Zekere C. van de leydsche markt terugkeerende bemerkte gelukkig in tijds dat de linzen uit de as der wielen waren genomen lier- stelde het gebrek en ontsnapte alzoo dit gevaar. Te huis komende, zag zijne vrouw die als naar gewoonte karnemelk voor hem had gereed gemaakt en die hing te kokenbij schemering de keuken binnentredende, niet weinig verbaasdblaauwe vlammen boven den pot, en vond bij onderzoek een zeer groot aantal bolletjes phosphorusblijkbaar van lucifers afgesneden. Een paar personen waarop verdenking vielen waaronder een gewezen knecht van C. zijn in hechtenis genomen. De kantonregter te Grave heeft zekeren fV ver oordeeld ter zake van het overtreden der jagtwetals hebbende zijne dochter beneden de 18 jaar mede ter jagt genomen.(De jagtwet laat den vader, die van eene jagtacte voorzien is, toe zijnen zoon, beneden de 18 jaren mede ter jagt te nemen, zonder dat deze laat ste van eene acte behoeft voorzien te zijn). Van dit vonnis is men in appèl gekomen en nu zal de arr. regtb. te 's Hertogenbosch moeten beslissen, of alleen de zonen dan wel ook de dochters zonder acte ter jagt mogen gaan Te Amerongen had den 4 dezer eene zeldzame plegtigheid plaats. Eene vrouw namelijk vierdemet hare kinderen en klein kinderenharen honderdsten verjaardag, en werd aan den rijken maaltijdhaar door eenige ingezetenen verstrekt, bijgestaan door eene zuster en broeder die beide meer dan negentig jaren tellen. De honderdjarige is nog vlug ter been, breit en stopt nog zonder bril en geniet eene gezondheiddie den naijver zou gaande maken van menigeen die nog in den mannelijken leeftijd verkeert. Uit Eindhoven wordt gemeld dat onlangs te Budeldoor den burgemeester dier gemeente en den burgemeester der gemeente Maarheezeeen geschil over gemeente-heiden, dat ongeveer 600 jaren geduurd had, in der minne uit den weg geruimd en met goed keuring der betrokken gemeente-raden onderling ver effend is. Adres voor de liefhebbers van procederen. Dezer dagen vielen twee stukken van meteoor steen uit de lucht in den tuin van den heer B.te Wageningenniet ver van de plaats waar hij zich bevond neder. De steen was blijkbaar hol geweest bestond uit concentische lagen en had veel overeen komst in de samenstelling met ijzer oxydule. Eenige dagen geleden heeft zich in de prov. Noord- Holland het geval voorgedaan, dat een loteling die uithoofde van ligchaamsgebreken door den militie-raad voor een jaar was vrij gestelden finale vrijstelling reclameerdein hooger beroepbij hervisitatie gebleken is voor de dienst geschikt te zijn, en alzoo door het collegie van gedeputeerde statenonder afwijking van de uitspraak van den militie-raad, is gedesigneerd. Volgens een telegraphisch berigt van den nederl. consul te St. Peterburg, is bij keizerlijk besluit van den 4 April 1856de vrije uitvoer van granen uit alle havens van het russischsche rijk weder op den vorigen voet toegestaan geworden. Het in Noord-Amerika sedert eenige jaren in de hollandsche taal uitkomende weekblad de Sheboygan Nieuwsbodewier redactie zich voortdurend blijft be ijveren om de talrijke in de Vereenigde Staten wonende nederlanders bekend te maken met alles wat in hun vroeger vaderland voor gewigtigs voorvalt en ook ver der dat blad in waarheid eene voor de hollanders geschrevene amerikaansche courant doet zijnvangt in zijn nommer van den 11 den Maart eene cor respondentie aan van een reizenden angent omtrent het leven en den toestand der Nederlanders in de ver schillende staten der Unie. Deze eerste corresponden tie wordt geschreven uit Milwaukie, een der 19 coun ties of graafschappen waarin de staat Wisconsin is verdeeld. De stad Milwaukie is pas in 1835 ontstaan en teld nu reeds tegen de 30,000 inwoners. Genoemde agent schrijft van daar o. a. het volgende De hollanders vormen hier eene bloeijende ge meente van ongeveer 800 zielen en het gaat hun in alle opzigten voorspoedig. Hun stil en ingetogen gedraggepaard met vlijt en volhardingheeft den naam Hollanderhier tot eenen eeretitel gemaakt en zij hebben dit met eenen goeden uitslag bekroond gezien. De armoedige huttenwaarin zij zich voor een half dozijn jaren vestigdenhebben voor flinke planken huizen plaats gemaakten nog altijd gaan zij vooruit. Eeu timmermansknecht verdient hier van 16 tot 18 schellingen daags. (Men weetdat de schel ling hier gelijk staat met den ouden hollandschen schelling, of 30 cents van de tegenwoordige ned. munt 8 schellingen is een dollar)andere ambachtslieden verdienen naar evenredigheid een verwer of huisschilder kan tot zelfs 20 schellingen daags verdienen. Zoo ook een schrijnwerker. Alle handenarbeid wordt hier rijkelijk betaalddoch wee hemdie hier komt zonder handenarbeid geleerd te hebben Honger is zijn deel en het armenhuis zijn vooruitzigt. Gisteren bezocht ik de ochtendkerk. Het was een aangenaam gezigt, die talrijke netgekleede schaar, die in alles welstand verriedaan te zien. Ik zag niet één armen of zelfs armelijk gekleedenen allen lag eene rustige tevredenheid op het gelaat. De godsdienst oefeningen worden hier sterk bezocht. Des Zondags wordt er driemaal kerk gehouden en meestal eens in de week des avonds. //De kerk is een nieuw opgetrokken getimmerte,dat nevens de pastorij door de gemeente is gesticht. Aan een gesehikten onderwijzer heeft men grootendeels be hoefte. Als een blijk van den welstand der gemeente zij aangemerkt, dat al die zaken uit hare eigene mid delen bekostigd zijn, waaruit ook de predikant ids. S. Bollesword onderhouden. De eenige onderstanddien zij krijgen is, zoo ik meen, 200 dollars van de hol landsche gereformeerde kerk te Albany." Wij hopen dat deze rondreizende agent zoo voort gaat uit alle plaatsendie hij bezoektdergelijke mededeelingen te doen aangaande het verblijf onzer vroegere landgenooten en zullen dan ook onze lezers daarmede op de hoogte houden. De meeste nederlanders in Noord-Amerika hebben zich nedergezet in den staat Michigan oostwaarts van Wisconsin gelegen en daarvan gescheiden door het groote meer van Michigan. De namen van vele steden in dezen staatals HollandZeelandGroningen Vriesland en Drenthe, toonen genoegzaam dat het voornamelijk onze landgenooten zijn die zich daar op houden. Iemanddie in de maand Eebruarij van dit jaar eene reis door dien staat deedlaat zich daarover dus uit Gedeeltelijk voor mijne zakenmaar voornamelijk om eens te zien waar en hoe mijne talrijke vrienden zich aldaar bevonden, ondernam ik een' togt derwaarts en stond niet weinig verbaasd over de groote vorde ringen door hen in acht jaren tijd gemaakt. Holland en Zeeland zijn reeds belangrijke plaatsen, zoowel wat grootte als nijverheid betreft. Ik zag eenen koren molen te Groningen (te Holland is er een in aanbouw), vijf of zes zaagmolens, twee scheepstimmerwerven, ver scheidene schoeners en platboomde vaartuigenfraaije en groote kerken, scholen en winkels, logementen, als mede allerhande ambachtsmans-werkplaatsenen buiten dien steeg mijne verwondering ten topbij het aan schouwen van duizende akkers schoonomheid bouw en weiland. Velen getuigden mij daar gekomen te zijn met weinig of niets, die nu voor niet minder dan voor zes a tien duizend dollars zouden opstaan. Het een en ander doet mij met blijdschap en in stellige overtuiging beweren, dat de amerikanen nu met onder scherts verborgen wangunst over de rijke hollanders van Michigan zullen gaan sprekengelijk weleer over het rijke hollandsche volk van Mohawk. BUITENLAÏCDSCHE IflEUWSÏIJDWfGEir. DUITSCHLAND. In de nabijheid van Schwezbij Posenheeft eenige dagen geleden een boerenknaapbij het graven in een kleinen hollen weg een met koperen hoepels beslagen vaatje gevondenhetwelk voor ruim 1 mil- lioen thaler aan goudstukken bevatte. Vermits nu 25 jaren geleden verscheiden Eranschen zich eenige weken daar ophielden en nasporingen deden vermoedt men dat deze schat eene krijgskas is, welke de Eranschen in 1813 door de Kozakken vervolgd, aldaar hadden verborgen. ENGELAND. Londen. Algemeen is de vreugde om de sluiting des vredes. Thans blijkt het hoezeer de geest der bevolking van Engelanddoor de dagbladen ten onregte als strijd lustig werd voorgesteld. Alleen het dagblad the Sunn gaf, door met zwarte randen te verschijnen zijn spijt, te kennen over //den voor Engeland eeiloozen vrede het is te dier oor zaken onmiddelijk in beslag genomen. Onder andere annecdotes, op den franschen kei zer betrekkelijk, zijn hier de volgende in omloop: Een koopman in de City had zich gehaastzoodra hij de geboorte van den franschen prins vernam den keizer een brief van gelukwensching toe te zenden waarna Z. M. terstond eene jaarlijksche rente van 1250 francs op het lijf van den beleefden engelschman vestigde. Een zeer voornaam handelaar te Londen, die met Bode wijk Napoleon gedurende diens verblijf in Engeland kennis had gemaakt, bevond zich onlangs op de Tui- leriénte midden eener talrijke en schitterende ver- eenigingen nam naar aanleiding van den loop des gespreks de vrijheid Z. M. zijne verwondering over het stelsel van bespieding te betuigendat nog altijd door geheel Eraukrijk heerscht. //Het is zeker hinder lijk," antwoorde de keizer, //maar wij kunnen er niet buiten. Zoo bevinden zich op het oogenblik waarin ik tot u spreek150 bezoldigden der policie in deze zaalom mij te bewaken." Ten jare 1848 ging

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1