ima. BEKENDMAKING, BEKENDMAKING. BEKENDMAKING- \o. 27. 43s"' Jiiiii'giiisg, hiuiiiiiiwiik i mini 11» iiHiiijiiiiHiiMiii f)e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. I De prijs per kwartaal is I' .1.75franco per post f J.90. I MA AIM) AG 7 APRIL. Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplahist \ji\0 Geboortehuwelijksen. doodberigten. ran J6 regels d f behalve het zegclregt De inzending van advertentien moet- geschieden, vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaatdat het kohier van de plaatselijke belasting op de HONDEN over het loopende dienstjaarge arresteerd door den gemeente-raad den 17 Maart 11. en door heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurd den 4 dezer maandaan den gemeente ontvanger ter invordering toegezonrian ismitsdien ieder belastingschuldige vermanende, om het deswegens verschuldigde, ten kantore van voornoemden ontvanger te voldoen. En zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 5 April 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, verwittigen bij deze een iegelijk die zulks zoude inogeu aangaan Dat de lijst der bij besluit van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, van den 14.-20 Maart 1856, no. 88 Provinciaal blad no. 28,) bevoegd erkende beoefenaren van de onderscheidene takken der GENEES KUNST in deze Provincie over het jaar 1856 mits gaders de lijsten van de heelkundige werktuigen, welke de plattelands-heelmeesters en der geneesmiddelen en werktuigen welke de apothekers, geneesheeren, heel- en vroedmeesters ten platten lande geëtablisseerdof in plaatsen alwaar geene plaatselijke commissie van genees kundig toevoorzigt gevestigd is woonachtig moeten voorhanden hebben van de voorwerpen welke de droo- gistenniet beneden de bij elk derzelve bepaalde hoe veelheden mogen verkoopen en van de vergiften welke in de winkels moeten afgesloten wordenzoo als de zelve bij besluit van welgemelde heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie van den 6 en 13 Mei 1853, no. 10, (Provinciaal blad no 75,) zijn vastgesteld, van heden af ter griffie voor de belanghebbenden ter vissie liggendagelijksuitgenomen Zon- en Feest dagen van des voormiddags negen tot des namiddags twee lire. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 5 April 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M, P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien hebbende het schriftelijk verzoek gedaan door WILLEM MOEL1KER kuiper wonende alhierom in de schuur van den heer P. Verhagenwijk C. no. 260, staande aan den wal in de kleine kerkstraat, ka dastraal sectie D. no. 95, in deze gemeente, het beroep van KUIPER te mogen uitoefenen, echter ZONDEK HET BRANDEN VAN VAATWERK. Gelet op het koninklijk besluit van den 31 Januarij 1824., Staatsblad no. 19,) mitsgaders op het besluit, van heeren gedeputeerde staten dezer provincie, van den 7 October 1842 no. 17, (Provinciaal Blad no. 98.) Overwegende', dat tot het opmaken van procesver baal de commodo et incommodogevorderd bij art. 4 van welgemeld koninklijk besluit, de eigenaars en bewo ners der naastgelegene panden in hunne belangen moeten worden gehoord en dat het tevens nuttig kan zijn, om een ieder in de gelegenheid te stellen zijne bezwa ren aan het gemeente-bestuur kenbaar te maken Brengen bij deze ter kennis van een ieder die daar bij belang kan hebben dat de adressant benevens de eigenaren bewoners en gebruikers der nabij gelegene eigendommen, zijn opgeroepen om op Zaturdag den 12 dezer maand, des middags ten een ure, voor burgemees ter en wethouders in hunne gewone vergaderkamer ten raadhuize te verschijnen, ten einde ter zake voorschre ven in hun belang te worden gehoord en dat te gelijker tijd aan een ieder die zulks mogt verlangen, de gelegen heid zal gegeven worden om zijne bezwaren daartegen op te geven, ten einde in het proces-verbaal vermeld te Worden. En zal hieraan door insertie in de Goessche Courant publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes den 5 April 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEN. De Secretaris, II. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 7 April. Als ten vorigen jare vond het kinder-concert ver leden vrijdag veel bijval, en zag men, dat met graagte van de ruime invitatie's was gebruik gemaakt. Voor zeker dragen zoodanige uitvoeringen niet weinig bij om de edele toonkunst reeds bij ons jong geslacht aan te wakkeren'tgeen ook blijken gaf dat de lessen des ijverigen leermeesters de heer Ahrensmann goed wa- J ren besteedwaarvoor hem zeker de ouders allen lof toebrengen. Is het voor den onderwijzer moeijelijk om enkele zijner leerlingen uit te sluiten, teil einde van hunne vor deringen te doen blijken, de taak der laatsten is mede niet gering, otn volgens een programma van 24 nummers de aandacht van 611 uren onophoudelijk gespannen te houden; voor beiden was het wenschelijk dit lie ver op kleiner schaal werd herhaald ,j dan konden ook de toehoorders dubbel profiteren. Verleden Zaturdag werden alhier geveild ruim i 53 bunders rijpe schorren, gelegen onder Wolphaars- dijk, en in koop toegewezen aan de heeren van Diggelen ingeneur 1ste klasse te Kampen c. s. voor f 58,800. Luiden de berigten van elders omtrent den stand der veldgewassen gunstig, ook hier hoort men die van alle kanten van ons eiland bevestigen. Alleen de eerste kiemen van het koolzaad hebben door de laatste nacht vorsten iets geleden. Men ziet reeds de uitwerking van eenen vruchtbaren regen, verschillende fruitboomen staan in. vollen bloei. Naar wij vernemen is bij de Sluis aan den Zuid- kraaijertpolder een' val van p. m. 90 ellen ontstaan. Aanstaanden woensdag voormiddag, zal de 1ste steen van de alhier nieuw te bouwen Alkohol-fabriek gelegd worden ter bijwoning waarvan verschillende invitatien zijn gedaan. Als bijzonderheden deelen wij mede dat hier reeds jonge, nagenoeg vlugge woudduiven, gevonden worden dat er te Steeuvvijkerwold een lam geboren is zonder kop, hals en staart. Bij eene naauwkeurige beschouwing waren j geene voor- of achterdeelen of geslachtsdeelen te ont- dekken. De misvormde klomp van vier kromme pooten j voorzien tamelijk groot' van maaksel en overvloedig I met wol bezettoonde gedurende eenige minuten na de gehoorte nog eenige sporen van levenalsmede I dat men een vet varken van 550 Ned. ponden te koop biedt, door deszelfs bewonderenswaardige vlugheid bijzon der geschikt voor tentoonstellingen of kermisvertoouingen. Blijkens de per overlandmail ontvangene berigten, Was door den gouverneur-generaal onder anderen ter beschikking gesteld van den resident van Palembang de ambtenaar der 2de klasse voor de dienst in Neder- i landsch Indie J. L. Fransen vvn de Putte. Volgens een der belgisohe dagbladen is bij den jongsten prijskamp van het nederlandsch taalverbond j onderanderen een eerste prijs ten deel gevallen aan den j heer. A. Ruisch te Vlissingen voor een door hem i ingezonden blijspelten opschrift voerendeHet bankbiljet van f 1000." Als een staaltje hoe ook in vroeger tijden duurte en goedkoopheid elkander afwisselden diene het vol- geilde, dat de nederlandsche historieschijver van.Meteren j verhaalt. In 1548 kon men voor 160 koopen, een last tar we, een last rogge, een last gerst, een last haver, een vierendeel boter, drie honderd pond spek, honderd kazen, een wambuis, een paar schoenen, een hoed een tasch een vet schaap en twee vaten bier. In 1587 daarentegen werd er te Antwerpen voor één last rogge alleen 800, betaald. Volgens den American Almanac voor 1856 be draagt, naar de jongste telling, de bevolking der veree- nigde staten 21.767.673 inwoners, waarvan 19.423.915, blanken 423 384 kleurlingen en 3.200.643 slaven. De minister van oorlog heeft de kommanderende officieren van het leger gemagtigd, om de israeliètische militairen voor zooveel deze bij de korpsen aanwezig zijneen verlof te verleenen van 16 tot 30 dezer teu einde het in dat tijdvak invallende Paaschfeest ten hunnent te kunnen vieren. De maatschappij ter bevordering der toonkunst heeft zich, bij adres van 31 Maart jl. tot Z. M. den koning gewend, om H. D. in naam der kunst en bovenal in het belang des volks, bepaaldelijk van de lagere klasse, ernstig en met allen aandrang te verzoeken om het zang onderwijs, als verpligte leerstoffen voor de lagere schoolin de concept-wet op het onderwijs te doen opnemen Uit Delft schrijft mendat een viertal studenten aan de akademie aldaardie in een bootje op de Schie varende warenzijn overzeildmet dat ongelukkig gevolg, dat twee der jongelieden zijn verdronken. Op het strand te Goeree,zoo als men dat noemt, zijn een zestigtal tonijnen of zoogenaamde noord kapers eene soort van walvisch verebtenkelen waren ter lengte van ruim zes ned.ellende strandvonderij heeft ze, naar men verneemt, onder hare bewaring genomende waarde aan traan en vet moet aanzienlijk zijn. Door de heeren Viruly en v. Raverswaay werd dezer dagen een molenwagen vol geladen met witte brood naar het regthuis te Kralingen gezondenom onder de armen te worden uitgedeeld. Het brood was gebakken van het eerste graan dat op hunnen onder die gemeente opgerigten molen gemalen was. f Onder de laudbouw-werktuigen van de parijsche tentoonstelling verdient vooral de karntoestel van den majoor Sternjsvard, te Stokholm, de aandacht van den nederlandschen landbouw. Te Parijs heeft men met die karn in 4'/a minuut, van 4 kannen melk 214 wigtjes boter verkregen. Met deze karn kan men de melk dadelijk karnen, zonder die te laten staan en na de afscheiding van de boter blijft de melk zoet. Twee omstandigheden schijnen vooral hiertoe bij te dragen eerstens dat de melk. die men karnen zaleene warmte graad hebbe tusschen 19° en 20° op den thermometer van B.en ten andere, dat er lucht door de karn ge voerd worde. Wanneer de uitkomst aan de verwachting beantwoordtdan zal de landmaneen uur nadat er gemolken isboter en kaas uit de melk kunnen ver kregen hebben al de zorg om de melk in potten te laten staan het afroomen enz., zal dan niet meer noodig zijn wel mogen wij veronderstellen, dat er bij grootere hoeveelheden eenige meerdere tijd tot het karnen zal vereischt worden maar die zal betrekkelijk altoos zeer weinig zijn. BÜITENDANDSCHENIEUWSTIJDINGEN. ENGELAND. Londen. Den 30 jl. heeft de executie van W. Bonsfieldwe gens het vermoorden zijner vrouw en drie kinderen plaats gehad, het akelige van dit schouwspel werd nog verhoogd door eene geweldige worsteling van den veroordeelde met den beul, hebbende hij zich tot viermaal toe van uit het valluik weder op het schavot weten te werken; eindelijk hebben eenige beulsknechts zoolang aan de beeneii van den misdadiger getrokken, tot dat de wur ging was volbragt. Er worden thans nadere bijzonderheden medege deeld betreffende de te Jeddo in Japan gewoed hebbende aardbeving. Zoo verneemt men daaruit, dat onder de 100,000 huizen, welke vernield zijn, zich 57 tempels bevonden geheele straten en wijken verdwenen in een oogeriblik in den grondwelke zich opende. Zeker kapitein Morehouse heeft de havens van Hakod-idi en

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1