MAANDAG 17 MAART. Ni«. 22. Os uitgavs dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags am mis. uitgezonderd op feestdagen, fie prijs per Innirtanl is f .1.75. franco per post f J.90. Do inzci BIKHEHJbAJIDSCHE JilEOWSTIJDIKGEJL GOES, 17 Maart, Heden avond raadsvergadering, de te behandelen pun ten zijn: l. Voorstel van Burgemeester en Wethouders omtrent de openbare uederduitsche school 2. Wijzigingen in het reglement van orde voor de kamer van koop handel. 3 Rekening tan de kamer van koophandel over 1855. 4. Niet aanneming door den heer P. Johan- nissen van zijne benoeming tot lid der geneeskundige commissie, 5. Voorstel tot overschrijvingen op de ge meen te-begrootingen van 1855 en 1856. 6. Boete op eene publieke aanneming. 7. Nadere bepaling opper vlakte gemeentegrond in erfpacht uit te geven. 8. Ver zoek om remissie van hoofdeiijken omslag voor 1855. 9. Vaststelling kohier van de belasting op de honden. 10. Idem kohier van den hoofdeiijken omslag 1856 Mede- deeling vau ingekomen stukken. Naar wij vernemen, zullen aanstaande Woensdag 26 Maart, op het jaar.ijksch concert der zangvereenigmg alhier worden uilgevoerd 1°. Trio voor pianoforte, viool en violoncel, van C. <1 Reissi.ger2°. De 103de psalm, muzijk van F. J(. Fescif, 3°. Hommage a Weber, n duo voor piano forte van AJoscheles4°. Quintet voor 2 violen. 2 alten en violoncel, van W. A Mozart 50. Hymne voor sopraan solo en koor van F. Mendel'sshon Bartholdy, 6°. Adagiovariatien en rondo voor pianoforteviool «1 violoncel van L. van Beethoven. Met genoegen vernemen wij dat een onzer gewest genoten, de heer Adriauti Kakebeeke Jacobszooh, grond eigenaar en notaris te Krabbenriijke, dezer dagen ver eerd werd met een z;er vleijend schrijven van den fran- schen minister van landbouw koophandel en openbare werken te Parijs, bij de toezending van eene zeer rijke verzameling der voornaamste wetenschappelijke werken over den landbouw en veeteelt, met. dankbetuiging voor de bewezene diensten als lid der jury op dè tentoon stelling gehouden in het 11. jaar te Parijsen zulks ook na dal gemelde heer vroeger, uit handen van dien minister tot aandenken reeds had ontvangen eene fraaije gouden medaille, aan de eene zijde met de zeer gelij kende beeldtenis des keizers, Napoleon III, en aan de keerzijde de aanduiding als lid der jury's aii con cours general agricole, op het tihamp dë Mars te Parijs. Bij koninklijk1 besluit van 12 dezer is aan den heer J. Swemervroeger ontvanger der directe belas tingen en accijnsen alhiér, Wegens ouderdom en dienst tijd een pensioen verleend van f 2632,00. Bij koninklijk besluit is de heer P. J. B achieve, inspecteur der registratie en domeinen 1ste klasse in Zeeland benoemd tot directeur der registratie en domei hen in de provinciën Noord-Holland en Utrecht. Uit Leijden meldt men onk dat de ongesteldheid waaraan Z: K; II. de Prins van Oranje sinds eenigen tijd lijdende was bijna is geweken. Met zekerheid meent men te kunifen mededeelen, dat zoowel iii deze als in het begin der volgende maand, aanmerke'ijkc promotien bij het leger zullen plaats hebben, en wet tteri gevolge van pensioneringen van hoofd en mibdere officieren, waaronder hoofdzakelijk die van den provincialen en plaats-lijken staf zullen hegiepen zijn. Een der hofbedienden, aan vrien, bij testament Vin Z: M. Koning Willem Ihet levenslang behoud was gelegateerd van het loon, 't welk hij bij HD. leven genoot, had tegen de erven van Z. M. Koning Wil- ftm II eene vordering ingesteld hiertoe strekkende om, behalve het loon der equivalente betrekking, hem vol gens voormeld testament toegelegd door Koning Wil lem II, nog bovendien 11a diens overlijden te ontvan gen het loon. genoten bij Koning Willem I. He erven beweerden dat die eisch iijnregt in strijd wasèn met de woorden èn met de bedoelingen van het testament. Tegeii het arrestwaarbij die vordering ontzegd is was eet) eisch in revisie ingesteld, welke bij arrest van den 14den Maart door den hongen raad alsmede ont zegd is. Deze uitspraak is gewezen tegen de conclusie van den beer procureur-generaal van Maarten, welke ge- can advertentieu moet. geschieden, vóór drie uren des nam tracht had te betoogen dat het arrestwaartegen de revisie gerigt was verkeerd was gewezen en dat de be diende aanspraak had op voorschreven verdubbeld genot. Uit Port Bath wordt als' eene bijzonderheid mede gedeeld, dat Cornelia Pikkaartzijnde de huisvrouw van Jan Pronkers Jr.sloep roeijer aldaar, is bevallen van drie welgeschapenene kinderenwaaronder twee levenloos geboren. Het opmerkelijkste hiervan is, dat deze kinderen niet, zoo als gewoonlijk alsdan plaats heeft buitenge woon klein waren, maar integendeel allen eene gewone grootte bereikt hadden. Het nog levende kind bevindt zich in eenen gezonden toestand terwijl ook de moe der, naar de omstandigheden, zich vrij wel bevindt. Het verjaarsfeest der ulrechtsche hoogeschool gewoonlijk invallende "26 Maart, zal ter zake van de paaschvacantie, ditmaal op den 4 Apiil gevierd worden. Als eene opmerkelijke bijzonderheid voegt men daarbij, dat de vijf professoren in 1831 uit lieigie overgeko men en alle nog in volle werkzaamheid op dien dag hun vijf en twintig jarig verblijf aan die akademie zullen herdenken, te weten: de heeren Hotline en l'ig- sc/ier uit Leuven' van Hees en AckerMtjk uit Luik. en llergsma uit Gent, allen teil gevolge der omwente ling naar Utiecht verplaatst Men leest het volgende in de Haarlemsche Cou rant Drie jaren geleden is te Parijsmet veel bijval een tooneelstuk opgevoerd .getiteld f I-magier de Uarlcm waarin de stad Haarlem als de plaats is voorgesteld, in welke de boekdrukkunst is uitgevonden. In de af- geloopen week is te Londen in het Princess-theatre een tooneelstuk vertoondgenaamd De eerste Boek drukker 't welk berust op de geschiedkundige overle vering, dat laurens Junszoon Coster te Haarlem de boekdrukkunst heeft uitgevonden', en dat (Ivtteiiberg, na Cosier te hebben bestolen, de kunstnaar Mentz heeft overgebragten waarin Coster als de uitvinder wordt erkend en vereerd. Zoo gemeld wordt, heeft het stuk bij uitstek voldaan. liet is welligt niet overbodig hierbij te doen op merken, dat in het verslag van Junius wel wordt ge waagd van eene ontvreemding van letteren en gereed schappen door zekeren lohannmaar dat met deze aanduiding niet kan zijn bedoeld fluitenberg, genaamd de Jongede d likker van den bijbel van 1450, die I tot 1446 in Straatsburg heefd gewoond, en zich aldaar geenszins met de boekdrukkunst heeft bezig gehouden, gelijk door den lieer A. de fries met veel scherpzin nigheid tegen het ligtvnardig beweren van Schöpflin, overtuigend is bewezenen ook in Straatsburg door de deskundigen als waarheid wordt aangemerkt. Of echter llenno loliannGenzfleisch de oudeook ge naamd (lutlenberg, die reeds in 1443 te Mentz het huis zum jungen, gezegd hel drukkers huis, heeft ge huurd op goede gronden van die verdenking kan worden vrijgesprokenis voor 't minst allezins aan twijfel onderhevig. Uit Hoorn schrijft men van den 14 dezer: drie dagen geleden stierf de vroedvrouw te Grosthnizen Haar man zei de men, was over dit verlies zoo bedroefd, dat hij zich van dien tijd af niet buiten vertoond had. Dezen morgen echter bevond men dat hij zich door ophanging van het leven beroofd had Als bijzonderheden kunnen wij mededeelen dat hij Noordwolde een landbouwer zijn dertiende kind heeft ten doop gehouden zijnde twaalf kinderen nog in leven. De moeder van deze kinderen is nog slechts 36 jaren oud en reeds grootmoeder. Alsmede dat voor een paar dagen te Gorredijk eene koe vier levende kalveren, een van het mannelijk en drie van het vrouwelijk geslacht heeft ter wereld ge hragtterwijlvolgens de laatsle berigten allen nog in Teven waren. Uit Alkmaar schrijft men van den 14 dezer: Dezen morgen omstreeks 10uren geraakte het nieuwe rieten dak eener woning onder de gemeente Boe kei in brand welke door den hevigen wind zoo spoe dig zich verbreiddedat in ruim vijf minuten de ge- Gewone adverteulien worden d 20 cis. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan J—6 regels d f J.ÏO behalve het zegelregt. 'laags. heele woning was afgebrand. De man buiten zijnde» heeft zich om zijne vrouw te redd n, nog inliet bran dende gebouw, gewaagd en is met haar daarin omge komen. "Van de vijf en twintig koeijen is slechts eene geréd' geworden. De jongste hnndelsberigten uit New-York melden dat de graanprijzen verder daalden en dat er geen vre debreuk met Engeland gevreesd werd. BU1TEÏGLAN D SCHE NE UWSTIJDINGEÏÏ. RUSLAND. TURKIJE. Te Odessa heersohen de typus en andere soorten van aanstekende koortsen in zoo hevigen graaddat den 24 Pebruarij alleen van de artsen acht krank lagen, drie van we'ke in den volgenden nacht stierven. Ook te Nikolaïeff en in de Krim vooral in de aan zee lig gende plaatsen heerscht de typus hevig. Ook in het leger der geallieerden neemt het aantal zieken nog steeds toe; de met scheurbuik beginnende en met typus eindigende ziekte eisclitvolgens de laatste brieven uit Konstantinopél wekelijks het ont zettende getal van bijna J'tOO offers. Tn het fransche legerhetwelk zich thans de vaderlijke zorg van den generaal Canrobcrt in den vreeselijken winter van 1854 55 herinnertheerscht eené groote ontevredenheid ten aanzien van den generaal Pelissieren deze zoude dadelijk na de aankomst van den generaal osqnel de Krim verlaten, om met een verlof naar Parijs te gaan, Een bij de londensche Times ontvangen schrij ven uit Sehastopol van i Maart me'dtdat den 28 Februari] weder een gedeelte van de vestingwerken dier stad, en wel het zoogenaamde witte werk, door de ge allieerden met behulp van buskruidmijnen gesloopt is, DUITSCHLAND. Dezer dagen is hier een groot concert van dilet tanten tot een weldadig einde gegeven. De hoogste standen hebben daaraan deel genomenhet gansche hof was tegenwoordig, gravinnen en baronnessen traden als zangeressen op, officieren in volle uniform speelden de viool, violoncel en contrabasen de uitvoering was zoodanigdat zij de lieden van het vak geen oneer zou aangedaan hebben. Om over den spoed der telegrafie in Polen te kunnen oordeelen, deelt men het volgende staaltje mede. Eene depêche werd in een Poolsch stadje, dat acht mijlen van Kiakau ligt, ter verzending naar laatstge- genoemde plaatsaan het telegraafkantoor gebragt, Deze werd eerst naar Warschau gezonden met de vraag of zij getelegrafeerd kon worden. Bij de censuur bleef zij liggen tot hare beurt kwam dat eenigen tijd duurt, wanneer men bedenkt dat alle depêches uit Poien eerst door de censuur moeten goedgekeurd worden. Het ver lof werd gegeven en drie dagen later ontving men de depêche te Krakau. Te Gratz zijn den 6den dezer 8 negerinnen uit Afrika aangekomen welke aldaar in het klooster van St Ursula voor haren o.ergang tot het Christendom zullen voorbereid worden. Het duel, 'twelk den 10 dezer in de nabijheid van Berlijn heeft plaats gehad tusscheo den directeur van policie von Hinckeldry en het lid van het Heeren huis non IIochow en waarbij de eerste gedood is, heeft eene buitengewone sensatie verwekt. De gestorvene was niet zoo zeer bemind, als wel overal geacht, maar dit plotselinge afsterven van een man, wiens magt z.icll door zijne talrijke ondergeschikten overal in den staat kenbaar maakteheeft een' diepen indruk te weeg ge bragt. De aauleidende oorzaak tot dit duel is nog niet bekend. Von Uincke.ld.ey was de uitdager. Zijne tegen- partij had alzoo het eerste schot en was terstond doo- delijk. Daar volgens het, strafregthij die aan een duel deel neemt en zijne tegenpartij doodt, wordt ge straft met eene gevangenis van 2 tot 12 jaren, zal het Heerenhuis het besluit tot de geregtelijke vervolging moeten uitvaardigen De heer von Rochuwdie onge veer 32 jaren oud is, is reeds in verzekerde bewaring genomen. Op bevel Van den aartsbisschop van Milaan wor den thans in de kerken openlijke gebeden gedaan tot het tot stand komen van den vrede.

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1