(.IIISMHI COURANT. No. 21. IS" Jaargang. De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags j Gewone adrertentien worden d ets. de regel geplaatst avomh. uitgezonderd op feestdagen. i DONDERD AG IO MA ART. Geboortehuwelijksen doodherigten. ran 6 regels d. t ,f,20 De prijs per kwartaal is f J,7ó, franco per post f J,90. i behalve het zegelregt. De inzending van adrertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. OPENBARE VERGADERING VAV DEN GEMSSKTE-BAAD TB GOBS, TF.M RAADHU1ZB AI.DAAU ÓP MAANDAG OEN J7 MAAKT J856 DES AVONDS TEN 7 l)HB. PUJITEN VAN BEHANDELING. I. Voorstel van Burgemeester en Wethouders omtrent de openbare nederduitsche school. St. Wijzigingen in het reglement van orde voor de kamer van koophandel. 3. Bekening van de kamer van koophandel over 1855 4. Niet aanneming door den heer P. Johannissen van zijne benoeming tot lid der geneeskundige commissie. 5. Voorstel tot overschrijvingen op de gemeente-be groeiingen van J.H55 en 1856. 6. Boete op eene publieke aanneming. 7. Nadere bepaling oppervlakte gemeentegrond in erf pacht uit te geven. 8. Verzoek om remissie van hoofdelijken omslag voor 1855. 9. Vaststelling kohier van de belasting op de honden. 10. Idem kohier van den hoofdelijken omslag 1856. Mededeeling van ingekomen stukken. BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 13 Maart. Bij besluit van 11 dezer, is benoemd tot presi dent der arrondissemenfs-regtbank te Deventer, rar. J. O. de Wilt Hamer, thans kantonregter te Oostburg Omtrent den val aan het goessche sas vernemen wijdat de afbrokkel ng westwaards nog aanhoudt en aan den voet des dijks verschillende ellen water staat, gelukkig schijnt nog geeue bezorgdheid voor inun datie, hoewel de felle ooste wind ongunstig is. Vele handen zijn aan 't werkmorgen zal het derde stuk gezonken worden. t Jl. Maandag geraakten hij eene korte afwezig- heid der moeder, de kleertjes in brand van het zesjarig dochtertje van r/e Jangele lleinkenszand. Uit angst j liep het kind, hare moeder roepende, naar buiten, waar- j door de vlammen aanwakkerden. De daarnaast wonende heer V. liep op het angstgeschrei spoedig toe en smoorde j tussehen zijnen jas en handen de vlammen waardoor j hij eenige brandwonden bekwam. Het kindwelks j kleertjes grootendeels zijn gebrand en geschroeid is j sléchts aan het armtje gezengd. Belangstellenden wijzen wij op den staat van na- 1 atenscliapperiafkomstig van onder officieren en ver dere manschappenbehoord hebbende tot de landmagt in Oost-Indie, waarvan de saldo's bij het departement van koloniën in Nederland behoort te worden ingevor derd waarop uit Zeeland voorkomen Adriaans Aarlsenvan Vlissingen, als soldaat overleden den 31 Augustus 1852 te Moeara Klingie, met 4,41 J, Jan Pronkers, van Fort, Bath, overleden als korporaal den 23 Mei 1855 op Weltevreden met 1,62:. Jacolns du Pree, van Betranchementoverleden den 27 October 1854 als kavalerist, met 3,50.Chris- tiaan Johannes Hit/iler, v.-.n Vlissingenals soldaat overleden te Kedong Keboden 17 September 1854, met 2,02 j. Adrïuan Marinas Schimph, van Mid delburgoverleden te Samaraug als sergeant, den 17 November 1854, met/' 4,51. Jan AigiJius Somer, van Goes, overleden den 1 December 1854 als soldaat te Pelantoenga met 4,57 J. 1'ie ter Fruncies van de Voorde, van de Koewacht, overleden 24 Februarij 1854 te Amboina als soldaat, met 4,21. Met zekerheid kunnen wij de mededeeling doen, dat men zich thans bezig houdt met de vercischte op- metingen voor den geproj eet eerden spoorweg van Loke- ren, in de rigting naar .Neuzen, althans voor zooverre het belgisch grondgebied betreft.tot aan de grenzen van Zeeuwsch-Vlaanderen. In de bijeenkomst van den baarlemschen gemeente raad van den 5 dezeris o. a. gelezen een hrief van burgemeester en wethouders, houdende, dat in eene conferentie met de hoofd-commissie voor het oprigten van een metalen standbeeld voor lonrens Janszoon Coster, hun is te kennen gegeven dat al de beletselen tegen de daarstelling van dit standbeeld thans uit den weg zijn geruimd en dat zij hoopt, dit standbeeld in liet begin van den aanstaanden zomer aan de stad Haarlem te kunnen overgeven; dat men zich voorstelt daar een nationaal feest van te maken, hetwelk door de tegen woordigheid van Z M. den Koning, de leden der hooge regering en een aantal belangstellenden zal worden ver hoogd. Volgens eene door de Staats-Aiiwaltscbaft van bet koninklijke Obergericht te Osnabrück gedane mededee ling, is in den nacht van den 23 op den 24 Februarij jl. brand ontstaan in een door zekere weduwe liremer- kamp alléén bewoond huisje te IlahleiiAmbtgericlit Quakenbrucli. Na het blusscben des vnurs vond men het lijk dier weduwe in het woonvertrek op den grond liggen, met bloedige wonden aan het hoofd en een strop om den hals. Een geneeskundig onderzoek heeft doen ziendat men der verslagene eerst onderscheidene wonden heeft toe- gebragt en haar vervolgens met den strop geworgd, Uit eene niet verbrande kist werden vermist de na volgende kleedingstukken1 grijsblaauwe wollen on derrok; 1 groen gestreept katoenen kleed; 1 bont ka toenen kleed, waarvan geene nadere kenteekenen kunnen worden opgegeven 1 zwart merinosscn kleed 1 zwarte katoenen omslag doek van middelmatige grootte: 1 kleine wollen zwart en rood geruite doek; 1 paar zwarte wol len kousen; 1 katoenen boezelaar met blaanwen grond, waarop eene menigte smalle digt aan een en slangwijze in de bieedte loopende witte en geele streepen van achteren met een paar geele baken en oogen wordende vastgehaakt; 1 katoenen boezelaar met blaauwen grond en witte en ligtblaauwe bloemenaan een van ivelks onderste tippen een stuk is aangezet; 10 bruin ge streepte boezelaarswaarvan geene nadere kenteekenen zijn op te geven. Van deze misdrijven van diefstal, brandstichting en moord wordt verdacht gehouden zekere Beate Chris- liane Niklaassrn de Groot, kolt te voren uit de straf gevangenis te. Lingen ontvlugt, en wier gevangenklee- ding, gemerkt 110. 166, half verbrand, doch ten deele nog voorzien van dat nummerin de woning der we duwe Jiremerkamp is gevonden. Vermoedelijk heeft zij na liet volbrengen van d ;n moord een deel der gesto- lene goederen aangetrokken en daaropten einde de sporen haler wandaden uit te wisschen het huis in brand gestoken. Te dezer zake is door het Obergericht te Osnabrück een bevel van gevangenneming tegen genoemde Niclaas de Groot uitgevaardigd en dewijl men vermoedtdat Zij naar Nederland de wijk heeft genomen, verzoekt de hiervoren gemelde Staats-Anwalschaft hare opsporing en aanhoudingalsmede inbeslagneming der gestolene voorwerpen. Het signalement is als volgt: Beate Christime Ni- claassen de Grootgeboren te Theringsfehm, ambt Tira- ïnel, onder Auricli, oud 24 jaren, postuur rijzig, lang vijf voet vier en een vierde duim baar blond oogen blaauw, wenkbraauwen blond, neus stomp, mond gewoon, tanden gezond, kin rondv kleur gezond. Melkbare tee- kcnen: lidteeken op de linkerhand en den regter-voornrm. Bij ontdekking de gesignaleerde aan te houden, en daarvan mededeeling te doen aan de officieren van jus tice te Almelo, Assen of Winschoten, aan welke het verzoek tot aanhouding is gerigt, Te Harderwijk had dezer dagen een droevig voor val plaats. Op hetzelfde oogen blik dat de burgemeester, de moeder van een ISjarig oppassend jongeling de blijde boodschap liet brengen, dat haar zoon een boog niim mer voor de nationale militie getrokken had kwam een schipper met. bet treurige berigt dat bij verdronken, tn bij hem de drenkeling aan boord was. Tn de omstreken van Moergestel is men bereids druk bezig vele akkers met aardappelen te bepoten aangezien men liet vroege poten als zeer voordeelig voor dit, gewas beschouwt. De temperatuur in deze dagen is zeer gunstig voor de tarwe, rogge en oliezaad. Als iets bijzonders meldt men, dat bij den land bouwer II. Lunshof, te Anrijp, provincie Drenthe, eene I2jarige koe 10 vaarse kalveren iu den tijd van tien jaren heeft ter wereld gebragt. Uit Hellevoetsluis wordt van den 7 dezer gemeld: "Voor eenige dagen gaf ik u berigt dat bij de gods dienstoefening bij de hervormde gemeente kennis was gegevendat in de kerkekamer een request aan de tweede kamer der staten generaal ter teekening zou liggen, houdende bezwaren tegen de voorgedragen wet op het lager onderwijs. ]k verneem daarointient nader, dat een aantal ledematen dezer gemeente, die bij die godsdienstoefening tegenwoordig waren, zeer ontevreden over de hij die gelegenheid door den predikant betrek kelijk dat adres gehouden toespraak zijn en dat de justitie teimen schijnt te vinden daarin eene daad te zien, waarop bij het welhoek van strafregt straf is gestelddat daarvan bereids proces-verbaal zon zijn opgemaakt en etn aantal getuigen zijn gehoord. Met belangstelling ziet men den verderen loop dezer zaak te gemoet. Op vele plaatsen hier te lande heeft men opge merkt, dat bijna de helft der lotclingen onder de maat waren waaruit de gevolgtrekking word afgeleid dat het slechte voedselwaarmede sedert een tiental jaren zich de mindere stand heeft moeten generen, allerna- deeligst op de ontwikkeling van den ligchaamsbouw dier klasse gewerkt heeft. De erven nan der Kam poffertjesbakkers te 's Hnge hebben zich per adres lot den gemeente-raad aldaar gewendmet verzoek dat de kermis behouden moge blijven, waarvoor zij beloven 600 bordjes poffertjes om niet te zullen leveren aan de weeskinderen. Voor eenige weken werd door een particulier uit Waardenburg voor een te Dnel in den Bmnmeler- waard staauden os de kapitale som van vijf honderd vijf en zeventig gulden gebodenwelk bod door den verkoopcr we d afgewezen. Dezer dagen :s diezelfde os op eene eigenaardige wijze aan een slager te Z. Bommel verkochtwaarvan men den aüoop met min of meer belangstelling te gemoet ziet. Kooper namelijk ontvangt de eerste 14bondeid halve Nederlandsche pd.schoon aan den haak voor niet, terwijl voor elk half Nederlandscli pd. daarboven tien gulden bedongen is. Woensdag den 19den dezer zal liet beest geslagt worden, en is het ons mogelijkdan deelen wij later den uitslag mede. Den 6den dezer heeft voor de arrond.-regtbank 'sHage gediend de zaak van den advokaat mr. C A. IV. F. van liaarleaangeklaagd wegens verschillend: als strafbaar aangemerkte gedragingen op onderscheidene teregtzittingen van hei kantongeregt te Voorburg. Het openbaar ministerie heeft geconcludeerd tot eene cel lulaire gevangenis van een jaar, eene geldboete van f 11)00 en ontzetting gedurende 10 jaren van burger- schnpsregten. De uitspraak is bepaald op d.-n 16den Maart a. s. Als eene bijzonderheid meldt men dat te TTellnm provincie Groningen, eene gemeente van ruim 8(10 in woners, gedurende een tijdvak van vi jf maanden niemand gestorven is, terwijl op d.t oogen lil ik ook geen enkel persoon aan eene ernstige ziekte lijdt Uit Hulst schrijft men ons vand.n T2: gisteren is al hier de derde of laatste reeks van openbare voorlezingen over den wetenschappelijke!! landbouw, met de behande ling van het landbouw boekhouden besloten Nadat de heer dr. Modderman kortehjk het doel had herinnerd dat met deze voorlezingen hoofdzakelijk was beoogd, namelijk om de belangstelling in de wetenschap bij de landbouwers te wekken, en daardoor den vooruitgang in den land bouw, zonder welke, even als in allenndeie tokken Van nijverheid geen landbouwer op de hoogte van zijnen tijd kan blijven en alzoo met voordeel zijn bedrijf kan blijven uitoefenen, te bevorderen, heeft de lieer dr. F. Vogelvanger als voorzitter van de commissie van iaml- bouw alhier, hoewel betreurende dat vele landbouwers nog den ouden slender volgen en er in de gehouden voorlezingen nog niet die getrouwe bijwoning heeft plaats gehad en die belangstelling is aan den "dag ge-

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1