.No. ID. P» uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per l wartaal is f J.75, franco per post f J.90. De in zen BESTUREN EN ADMINISTRATION. BESÏilBM AlilM G De BURGEMEESTER van GOES maakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente bekend Dat de kohieren no. 5 en 6 der PERSONELE BELASTING, over het dienstjaar 1855, op den 29 Februarij jl. door den heer commissaris des konings indeze provincie executoir verklaard, op heden ter invordering aan den ontvanger van 's rijks belastingen gezonden zijn. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende, zal deze worden afgekondigd op de gebruike lijke wijze. Gedaan te Goes den 6 Maart 1856. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER kn WETHOUDERS van GOES, breugen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente: Dat de PATENTEN over het dienst:aar 1855, (loo- pende van 1 Mei 1855 tot ultimo April 1856,) aan gevraagd gedurende het derde kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot derzelver afgifte, ter se cretarie zal gevaceerd worden, van heden af tot den 22 dezer, uitgenomen des zondags, dagelijks van des voor middags negen tot des n\middags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die af haling in persoon te verrigten en zich den bepaalden tijd ten nutte te maken, ten einde van alle kosten be vrijd te blijvenvermitsvolgens art. 2 van zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820, de onaf gehaalde patenten of de afschriften van dezelve; door eenen deurwaarder der directe belastingen onverwijld aan de patentpligtigen moeten worden uitgereikt,, tegen betaling van tien cent; waaitoe dan ook den 24 dezer en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 6 Maart 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 'M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 6 Maart. Door de directie van het middel der straat- en zandwegen in Zuid-Bevelandis heden het maken der aardenbaan en begrinden van een gedeelte van den weg tusschen den zoogenaamden kruiningschen zanddijk en het Fort Bathter lengte van 5405 strekkende ellen, aanbesteed voor ƒ8200,aan II. de Bruijn te Neuzen. Volgens kennisgeving van den commissaris des konings in de provincie Zeelandzal de jagt op gan zen eenden en houtsnippen op den 31 Maart en die op watersnippen op den 30 April van dit jaar ge sloten en het weispel van kwartelen alleen van den 1 Mei tot en met den 15 Julij dezes jaars geoorloofd zijn; terwijl de visscherij van den 15 April tot en met den 31 Mei gesloten, doch het visscheh' met de zegèn of het sleepnet, van den 1 April tot en met den 31 Mei van dit jaar niet geoorloofd zal wezen; gedurende den ge.-loten vischtijd zal echter de palingvisscherij, mits met. aalkorven van wisschen of teenen gevlochten of met het krnisnetmogen plaats hebben. Ook hier op het eiland heeft men zware vette beesten verleden dingsdag is door den vleesch- bonwer Sloover in de waag alhier eenen os gewogen die de buitengewone wigt van 17 00 halve ned. ponden bereikte, en naar wij vernemen ter slagting met Pa- schen bestemd is. -Door het nederlandsch bijbelgenootschap wordt tegenwoordig den geheelen bijbel, in roijaal 8°, in zeer netten linnen band met blinde stempels, vergulden rug titel gemarmerd op sneevoor f 1,50 geleverdin prachtband geheel lederverguld op sneesuperfijn papier f 4,—; mindere soorten naar evenredigheid, tot 0,20 toe 43ste Jaargang, DONDERDAG 6 MAART. din* ran adrrrtrntip.it mort gcscóicflen vóór drir turn itrs mimi Binnen kort worden wederom eenige promotie» bij het vak der posterijen en dat der registratie ver wacht. Te Rotterdam is uit Havre een 1000 tal versche bloemkooleii aangevoerd; men heeft de kwaliteit van deze vrucht bewonderd en ze daarna verder verzon den naar Duitschland, uitgenomen een lOOtaldie te Amsterdam en 's Hage zijn gedebiteerd. -Volgens de Delflxche Courant is den 1 dezer door van Dongen, landbouwer aldaar, de eerste gras- boter aan Z. M. den Koning aangeboden - Sedert eenige dagen is Z. K. II. de prins van Oranje aan eene hevige ongesteldheid lijdende. Z. M. de koning brengt den geliefden kroonprins nu en dan een bezoek, onder het strengste in coguito en meestal in eene gewone vigilante. H. M. dè koningin bezoekt den prins bijna dagelijks. Eenige dagen geleden ging een arbeider tevens buitengewoon opzigter der jagt en visscherij, naar zijn land om te spitten, maar keerde op etenstijd niet terug, 'tgeen zijne vrouw deed besluiten om te gaan zien, ten einde de reden van zijn wegblijven te kennen. Ver wonderd vond zij haren man niet ter plaatse waar zij hem dacht te vinden, wel zijne spa en handmoffen Het spreekt van zelf dat de vrouw zoo in het dorp als in den omtrek met de grootste ongerustheid de ijverigste nasporingen in het werk stelde, doch ver geefs. Eerst 24 uren later kwam haren man geluk kig teregt. Maar hoe? De man had een konijn uit zijn hol willen krijgen en zich tot dat einde in het gat van den berg gewaagd. Toen hij daarin een eind wegs gevorderd was, stortte de berg in en lag de man onder het zand bedolven. Het konijn dat hij nazat groef door en maaktè een nieuw gaf, waardoor de man lucht kreeg. Intusschen heeft hij 24' uren in dezen gevaarvollen toestand doérgebfagt, tot een landbouwer, met hem in de duinen wonende, hem ha lang zoeken vond en redde. In het Noord-IIollandsck Weekblad van Dingsdag 19 Februarij komt een berigt voor uit Edam van den volgenden inhoud: Eene huismoeder uit den fatsoenlijken burgerstand, die sedert lang in ziekelijke» toestand verkeerde en tot droefenis van allen, die haar kenden, hopeloos het graf te gemoet ging, is eensklaps beter geworden en men ziet haar weer gezond en sterk met eene blozende kleur door de straten loopen. Een ander feit, dat evenveel verbazing verwekt, is het voorspoedigste herstel vaneen kind, dat reeds de doodskleur gezet had. Beide zijn, de geheele stad weet hetdoor de revalenta genezen. BUITENUANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. TURKIJE. Men zegt dat op zes mijlen afstand van Kroonstadt, drie rijen palen in de golf van Finland zullen ge plaatst worden, om den toegang te versperren. In de jongste berigten uit Petersburg wordt ge meld, dat de russische admiraliteit, bij wijze van maat regel van voorzorg, heeft gelast, dat al de bakens, landmerken en zeetonnen zullen worden weggenomen en de kustlichten zullen worden uitgedoofd. De berigten uit de Krim melden, dat den 21 het fort Paul gesprongen en het Quarantainefort beide aan de zuidzijde van Sebastopolondermijnd is. De En- gelsche troepen zouden naar Trebisunde trekken. De Oest. Ztg. meldt op gezag van een schrijven uit Odessa, dd. 19 Februarij, dat in het russische rijk op nieuw eer.e ligting van 23 man op de 1000 zal uitgeschreven worden. DUITSCHLAND. Uit Koblentz wordt gemelddat te Kreuznach en omstreken de honger-typhus heerscht en van wege de regering maatregelen genomen worden, tot beteugeling dier vreeselijke ziekte. In eene fabriek nabij Potsdam wordt thans uit stroo, riet, biezen en hout een goed soort van schrijf papier vervaardigd, dat de helft goedkooper is dan het papier van lompen. Glörimetidrer-lpntipii wordtin ti 20 ctx. de regel geplaatst irhoortP'. luurr/ipis- en tlootlberigteti. ran J6 regels a f Jiio lirha/ve het segehggt. dage. ENGELAND. Londen. Een professor in de natuurkunde hield dezer dagen voorlezingen 'in Londen. Onder de toehoorders telde hij meel' dan honderd dames. Toen de professor schei kundige proeven deed, werd eensklaps eene der dames geheel blaauw in het gezigt. Zij had zich namelijk geblanket en de uitwerking der chemie bragtonder een algemeen gelach aan het lichtdat het liefelijke, morgenrood der jeugd op hare wangen, nu niets anders dan eene blaauwe vervv was. FRANKRIJK. Parijs. Men verhaalt dat keizer Alexander een eigenhandi- gen brief aan keizer Napoleon gerigt heeftdie onder anderen deze woorden behelst: "Zonder de staatkunde mijns vaders te verzaken, wensch ik door mijne, gema tigdheid te tonnen dat ik er belang in stel Enropa den vrede te schenken, en gij kunt er op rekenen, sire, dat ik, om dat doel te bereiken, alle opofferingen doen zal welke de eer van Rusland toelaat," waarop Napoleon zou geantwoord hebben, dat hij dezelfde gevoelens koes terde hoe ook hij Europa toonen wilde de krijgs zuchtige staatkunde zijns ooms niet te volgen terwijl zijn programma zich in niets gewijzigd heeft, naardien het keizerrijk altijd de vrede is. Brieven uit Stokholm van 10 Februarij melden, dat de verdedigingswerken te Kroonstad in geenen deele zijn gestaaktdaar de russische regering thans door een leger arbeiders, 30,000 man sterk, eeri reuzen werk laat volvoeren, bestaande in eene geheele versper ring der golf van Finland door middel van eene drie dubbele rij heipalen Op zes mijlen afstand van Kroon stadt wordt dit den romeinen waardig werk volvoerd; de golf heeft daar eene breedte van i 2 mijlen bij eene diepte van 32 voeten. Zoo het ijs nog eenigen tijd daar vast blijft, zoodat dit werk voltooid kan worden, zal niet alleen Kroonstadt, maar ook de russische vloot gevrijwaard zijn voor de aanvallen der geallieerden. BELGTE. Brussel. üe voornaamste hier te lande uitkomende dagbladen, beweren bijna allen, dat de vrede als gesloten mag worden beschouwd en dat men dezen gelukkigen uit slag der onderhandelingen nagenoeg alleen moet toe schrijven aan den algemeenen wensch naar den vrede, welke allerwegen met meerderen of minderen klem en nadruk is bekend geworden. Te Evergem heeft zich een boer opgehangen, doch werd nog in tijds levend afgesneden, die 40 zak ken aardappelen bedorven uit den kuil haalde, en nog 200 hectoliters rogge op zolder hadwaarvoor hij wenschte 30 francs per hectoliter te ontvangen. In het een en ander zich alzoo bitter teleurgesteld ziende, nam hij dit gruwelijk besluit. Berigt voor de boeren-, die te veel willen winnen B. Overgaande tot het opgeven van de voorgemelde lijs ten zij berigt, dat de dóödlijsten ter griffie mankee- renvan October 1772 af, tot April 1774, en dat daarom, (als geene andere maandelijksche opgaven heb bende kunnen magtig worden), de jaren 1772 1773 en 1774 niet onder dé volgende lijsten gebrast zijn alsmede dat wij het getal der gedoopteti en gehuwden, geplaatst hebber, volgens den naamwijzer dezer stad benevensdat onder de mannen en vrouwen ook ge steld zijn al de overleden ongehuwde personen, welke niet onder den naam van kinderen zijn gebragt. Lijsten der overledenen te GOES. 1768. 1769 man 11. vrouw. kind. zam. maou. vrouw. dad. zam Januarij ï'i 9 7 27 2 5 4 11 Februarij 3 6 10 1 2 9 12 Maart 6 5 2 13 8 3 4 15 Ajiril 5 3 2 10 1 5 8 14 Mei 3 1 5 9 2 I 7 10 J ünij 1 3 6 10 2 2 1 5 Julij 2 2 1 5 0 0 8 8 Augustus 0 3 7 10 3 1 4 8 September 1 3 13 17 2 4 5 11 October 3 8 7 13 S 2 6 11 November 4 4 2 10 0 3 6 9 December 2 4 9 15 1 2 10 13 Totaal 39 .1? 69 149 Hf "sö 72 m

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1