j I>0N1>ER1MG 28 FEBRUARIJ. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is 1' J.7.5Jranco per post I J.90. De inzet GOES, 28 Februarij. In eene gisteren alhier gehoudene vergadering van ambachtsheeren van 's Heer Arendskerke c. a., heelt men besloten tot den verkoop der schorren en aanwassen, ruim 200 bunders, gelegen onder 's Heer Arendskerke, tusschpn de Kraaijert-polders en het Sloe, tot wel ker bedijking reeds vroeger concessie werd verleend. Door den minister van marine is ter kennisse van belanghebbenden gebragt, dat op 840 ellen bewes ten de plaats, waar het vorige licht bij het goessche sas gestaaD heeft, een huiplicht is opgerigt ter hoogte van 14. ellen boven laagwater-peilverlichtende den horizon van het z. o door het oosten en noorden tot aan w. n. w. per miswijzend compas. Op de Schelde is thans aangekomen een pruis- Bisch schip met lijnzaad, regtstreeks van Riga (Rusland). Verscheidene schepen met tarwe, ter zeiver tijd uit Riga gezeild naar Antwerpen en Holland, worden da gelijks verwacht. Door eenige inwoners van Zeeuwsch-Vhanderen is den 22 dezer eene petitite aan de tweede kamer ingediend, strekkende, om bij het in behandeling nemen van het ontwerp op eene nieuwe regterlijke organisatie, het daar henen te wenden dat het 4e en 5e district van Zeeland worde ingerigt tot een afzonderlijk judi- ciëel arrondissement. Te Hqntenisse is een vijftienjarig meisje, dat in vyeinig tijels drie diefstallen gepleegd hadin den kel der van éénen landbouwer in den Kruispolder, eergis teren, toen zij zulks ten vierden male wilde beproeven, op heeterdaad betrapt en in hechtenis genomen. De 4t>lsterdarnsche Courant ontleent aan een parti culier schrijven uit 'sllage, dat het wets-ontwerp op de nat onale mililie, sedert verscheidene dagen dooi den raad van state aan de regering is teruggezonden en mpn dus spoedig de aanbieding van dat zoo belang rijk wets-ontwerp aan de Staten-generaal mag verwach ten het zou bij den raad van state onverdeelden bij val gevonden en tot slechts eenige geringe aanmerkin gen van ondergeschikt belang aanleiding gegeven hebben. 4 Gravenhage27 Februari/. Heden werd voor den Hoogen Raad der Nederlanden behandeld de zaak van den minister van financiën tegen den heer mr. P. L. de Lom de Berglid van de tweede kamer der ataten-generaal en notaris te Venlo. Uit de voordragt der feiten door den rijks-advocaatmr. G. 'Delprat bleek dat de vervolging gegrond is op de artt- 31 1 en 34 1 en 2, der wet van 29 Maart 1883 (staats blad no. 4) en wel omdat de gedaagde had opgegeven, dat de huurwaarde van zijn huis bedroeg J 100,dat er waren 18 deuren en vensters en 3 haardsteden, ter wijl bij schatting bleekdat de huurwaarde bedroeg 170,dat er 22 deuren en vensters en 7 haard steden waren. De eischer concludeerde tot schuldig- Verklaring van den gedaagde aan te geringe aangifte bijzijn beschrijvings billet van1°. de jaarlijksche huur waarde zijner woning, door die op te geven als 100; 2°. de deuren en vensters, ten bedrage van 18; en 8°. de haardsteden, ten getale van 3; en zijne ver oordeeling ter zake der eerste overtreding in eene geld boete van 28,98voor de tweede overtreding eene boete van 5,52 en voor de derde overtreding eene boete van 144,06 en in de kosten van bekeuring en der processen-verbaal, alles invorderbaar bij lijfsdwang. De gedaagde beweerde, bij monde van zijn advocaat en gemagtigde, mr. IK Winlgens' 1°. dat de Hooge Raad onbevoegd is van deze quaeslie kennis te nemen; want art. 8 der add. bepalingen van de. grondwet zegt, dat alle die wetten blijven geldenwelke niet door anderen zijn vervangen en dat de grondwet zelve het artikelwaarop de bevoegdheid van den Raad zoude berusten, heeft vervangen; 2°. dat het feit, zoo als het ligt, in het algemeen naar de wet van 1833, niet straf baar isen 3°. dat het ten laste gelegde feit ook uit een speciaal oogpuntten aanzien van het hertogdom Limburg, moest worden beschouwd. Na re- en dupliek werd de conclusie van het Open haar Ministerie (waargenomen door den heer adv.-ge». DekelA) bepaald op 5 Maart a. s., 's namiddags ten 2 ure. iin» va» advertentie» moet geschieden vóór drie uren des mimi Bij de tweede kamer der staten-generaalis in de zitting van Woensdag 27 (Februari) ingekomen: 1°. een ontwerp van wet tot verbooging van hoofdstuk VIII der staats-begrooting voor 1856, tot daarstelling van een nieuw droog dok te Willemsoord 2°. de re kening van de commissie, belast met de liquidatie van de zaken der voormalige wees- en momboirkamers, over 1854; 3°. eene missive van den minister van financiën ten geleide der rekening van het fonds ter amortisatie en aflossing van schuld, bedoeld bij de wetten van 20 December 1852 en 23 December 1834; 4°. een voor stel van den heer van lenneptot benoeming eener commissie naar aanleiding van art. 73 van het regle ment van ordetot het instellen van een onderzoek nopens de staats-loterii; 5°. een aantal adressenvoor namelijk betreffende de wetten nopens het onderwijs en de kieswet Men meldt uit EdamGisteren avond werd al hier in verzekerde bewaring genomen Aaltje Sc/wen- mt/kervan Monnikendam, zijnde in dienst bij den heer V. D.L. alhier. Het vermissen van eenige sieraden gaf aanleiding dat hare jufvrouw hare kist wenschte te doorzoeken, welke boven in het huis eene plaats had, hetgeen tot de volgende treurige ontdekking leid de. Bij het openen derzelve verspreidde zich een aller onaangenaamste lucht en bij verder doorzoeken vond men een pas geboren kindin doeken "gewikkeldin eenen staat van ontbinding Zij heeft dadelijk de be kentenis afgelegddat zij dR kind voor ongeveer zes weken had ter wereld gebragtof het geleefd had gaf zij voor niet te weten. Heden middag is zij door den regter van Hoorn ondervraagd en heeft er lijkschouwing plaats gehad. Men schrijft uit Hoogearspel24 Febr. Alhier heeft zich een wondervreemd geval voorgedaandat om zijn zonderlingen aard en de decisie van het kan- tongeregt, nog al opspraak maakt en niet minder der vermelding waardig is als een staaltje van de ramp zalige gevolgen van het crediet, niet zoo zeer voor den handel, als wel voor nut-redenaars Zekere heer uit dezen omtrek had zich bij zekeren kastelein a f 3 in 't krijt gewerkt en wist ook wel haast gelegenheid te vinden, om zich van die schuld te kwijten. Het gebeurde namelijk dat de kastelein, als lid van 't nutop zich nam om eene redevoering te doen; hij kwam ook te regter tijd met een bekwaam stuk voor den dagdat als eigen werk van iemand met een druk beroep, te regt hoogelijk geroemd werd, Kqvt daarop ontving de redenaar een vriendelijk bezoek van zijn schuldenaardie na eene heusche ontvangst, in alle bescheidenheid eene vordering te voorschijn bragt van 10, voor... eene geleverde redevoering. Verdere bijzonderheden van deze ontmoeting kan ik u niet melden; alleen dat de kastelein te vergeefs ge- tracht heeftmet toe-beurzen te sluiten en door het naburig kantongereg-t geconaemneerd is tot beta ling van den eiseh met de kosten. Wat er van's mans hoog-gestegen letterkundigen loem te regt gekomen is, kan ik u niet zeggen. LI. Dingsdag avond werden door de reizigersdie met de laatste trekschuit van Luik naar Maastricht vertrokken waren halverwege, nog op belgisch grond gebied de sporen eener vreesselijke misdaad ontdekt. Tegen de helling vau den kanaaldijk tv as, met een doek aan een paal bevestigdeen op eene gruwzame wijze vermoord menschelijk ligchaam, zonder hoofd noch han den en geheel naakt, het hoofd werd nabij het ligchaam verminkt en daardoor onkenbaar terug gevonden. Men vermoedde dat de moord nog slechts kortelings ge pleegd was. Volgens een later berigt moet hier tengevolge van zinneloosheid aan zelfmoord gedacht worden en het verminken toegeschreven aan de schroef eener stoom boot terwijl eenige arbeidershet lijk gevonden heb bende dit aan dien paal hadden bevestigd tot de be voegde autoriteit daarvan kennis droeg. BUITENLANDSCHE SiEliWSTfJDGEN. RUSLAND. TURKIJE. Brieven uit Sebastopol van 12 Februarij, melden dat het fort Alexanderaan den zuidkant der haven den Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel, geplaatst Geboórte-. huwelijks- en. doodherigten. van. J6 regels a ij.20 behalve het. zegelregt. 11 door dei uitbarsting van buskruidmijnen geheel ver nield is Door den Monileur de la Flolte, het bekende orgaan van bet fransche ministerie van marine, wordt een brief uit Konstantinopel, van 7 Februarij, medegedeeld, waarin het volgende voorkomtn De geallieerde troe pen in de Krim hebben het goed en brengen den win ter, die gelukkig zeer zacht maar ook zeer nat is. wel gemoed door. Doch de russische troepen in de Krim zijn in zeer slechten toestand. Volgens al hetgeen men sedert een paar weken verneemthebben zij geen toe voer over Perelcop en Tschongar ontvangen; de steppen zijn niet langer begaanbaar, behalve voor kameelen, die weinig aanbrengen. De russische magazijnen zijn bij kans ledigen de uitreiking van rations aan de troe pen kan niet langer regelmatig geschieden. De soldaten lijden hongerde paarden worden met drooge bladen en boomtakjes gevoed. De wegen zijn zoo slecht dat de paarden en de ossen in het slijk blijven steken en in menigte omkomen. De russische soldaten, die door gaans zoo, lijdzaam en gelaten zijn, beginnen misnoegd te worden en sommigen deserteren omdat zij de el lende niet langer verduren kunnen. u Qnlaugs zijn naar men zegtgrieksphe vrijwilli gers door den generaal Luders geketend en onder ge leide van gendarmes weggezonden, dewijl zij om brood en om de sedert drie maanden verschuldigde soldij ge vraagd hadden. In de laatste drie maanden hebben de russische troepen geen stuiver ontvangen. De gratifi catie die hun door keizer Alexander na de wapen schouwingen in de Krim toegezegd werd is nog niet uitbetaald. De vervoermiddelen van noordelijk Rusland zijn voor een groot deel verbruikt en vernield; Rusland heeft voor langen tijd de welvaart verloren en het is veel erger krank dan wij weten. De vrede zal dan ook door de russen met even veel genoegen begroet worden als in Frankrijk. Trou wens, zij hebben goed gevochten, en hebben rust verdiend. Andere berigten uit de Krim zeggendat de russen bij voortduring den schijn aannemen, als of zij niets van den ophanden zijnde wapenstilstand weten. Berigten van de nóorderforten zeggen zelfsdat men ook thans niet ophoudt met die werken te versterken, en te Konstantinopel gelooft geen mensch, dat Rusland er in zal bewilligen om zelf zijne zee-etablissementen te vernielen. Men maakt de opmerkingdat het ver lies van Sebastopol voor de sterkten ten noorden van geeu gewigt iswant thans blijkt hetdat het vuur uit de forten ten noorden de geallieerden liet verblijf te Sebastopol zeer ongemakkelijk maakt. Daarom vreest men te Konstantinopel, dat deze noordelijke forten een stee» des aanstoots zullen zijn en men verneemtdat sedert de laatste dagen van de vorige maand de russen in het geheel niet zoodanig te werk gaan, alsof zij iets van een nabij zijnde vrede wisten, terwijl ook de geal lieerden van hunne zijde onlangs veldwerken en wel aan de Tschernaïa en bij Kamara hebben opgeworpen. DUITSCHLAND. In de berigten uit Konstantinopelte Triest ont vangen wordt met lof gewaagd van de regten die met goedvindeu van de Porteaan hare christelijke onderdanen zijn toegekend maar wordt nog al twijfel gevoed, of daaraan de verlangde, uitvoering 'zal worden verzekerd. Men beroept zich in dat opzigt op het door den Sultan uitgevaardigd verbod van slavenhandel en van de opheffing van het hoofdgeld der Eaja's en op de omstandigheiddat op het een zoo min als op het ander wordt gelet. In het kanton Glasus (Zwitserland) noemt men zonder voorbeeldde verlevendiging der nijverheid vooral wat de katoen-drukkerijen betreft, overal vraagt men werklieden en vergroot men de fabrieken. Uit Petersburg meldt men dat het 's keizers bepaalde wil isdat onmiddelijk na het herstel van den vrede in alle takken van bestuur de grootste be zuiniging" worde ingevoerden dat de regering hare geheele zorg wijde aan de stoffelijke belangen van Rus land en aan den aanleg van groote spoorwegen. ENGELAND. Londen. Wie dezer dagen Portsmouth bezoekt zon geen zins denken dat de algemeene vrede nabij is. Die ha ven toch levert volkomen den aanblik eener van de zeezijde belegerde stad op, wier bezetting zich op eene 0

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1