CMBSCH A A MAANDAG 25 FEBRUARIJ. hV >ii. 16. W' Jnsii-gaiig. £)e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f d.7ófranco per post f J.90. De inzending yati advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentieu worden d 20 ets. de regel geplaatst Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan d6 regels a f d,2Q behalve het zegelregt. BlffffEtfLAffDSCHE PflEUWSTIJDOGEff. GOES, 25 Februarij. Jl. donderdag avond had alhier eene vergadering plaats van de aandeelhouders in de te dezer stede gevestigde Maatschappij voor Stoom- en Zeilvaart. Sedert Maart van het vorige jaar was er eene overwinst van 1356,47 en de toestand alzoo gunstig. Bij besluit van 17 dezer heeft Z. M. goedgekeurd het beroep door den kerkeraad der hervormde gemeente te Kloetinge, uitgebragt op A. J. J. Warnsinckpre dikant te 's Heer Abts- en Sinoutskerke. Men meldt uit Schore17 Februarij: Onze van Kapelle beroepen leeraar A. D. Thuyn de Lignywerd heden onder ons bevestigd door den con sulent P. Meerburg Snarenberg predikant te Kruinin- gen met eene leerrede over Colloss. IY, vs. 17. Des namiddags aanvaardde de bevestigde zijn dienstwerk met eene indrukwekkende leerrede over 2 Cor. Vvs. 20c. De opkomst was bij beide evangelie-predikingen, talrijk. Ds. P. v. d. Hoofdakker Houtzagers predikant te Nieuw- en St. Joostland, beeft het op hem uitge- bragte beroep naar Neuzen aangenomen. Bij de opening der stembriefjes voor een lid van den gemeente-raad te Heinkenszand, ter voorziening in de vacatureontstaan door het gevraagd ontslag van den heer J. JU. Vermande af Cleverskerkebleek dat van de 71 stembevoegden waren ingekomen 59 briefjes, en verkregen de heeren B. Vermande 40J. P. I. Buteux 14 en J. H, Vermue 1 stem, zoodat met groote meerderheid de heer B. Vermande is verkozen. 4 waren van onwaarde. Naar men verneemt zal er binnen kort op 'srijks werf te Vlissingen de kiel worden gelegd van een stoom- schroeffregat van 400 paardenkracht, dat den naam "van Zeeland zal voeren. Men geloofd dat deze scheeps- bouwplegtigheid op" den aanstaanden verjaardag van Z. K. H. prins Frederik det Nederlanden zal plaats hebben. In het afgeloopen jaar waren in de gemeente Vlagtwedde 8 jagers van behoorlijke acten voorzien dievolgens eigene opgavegedurende den geopenden jagttijd gezamenlijk hebben bemagtigd 335 hazen, 290 patrijzen 28 korhoeders9 houtsnippen en 1 gans tenvjjl in de gemeente Onstwedde 3 jagers waren, welke in hetzelfde tijdperk gezamenlijk hebben bemeesterd 122 hazen, 497 patrijzen, 2 korhoenders, 22 houtsnippen, 14 eendvogels en 1 gans. Dezer dagen is vrouw de Wildegeboren Baars te Amsterdam van drie zonen bevallen. De kraamvrouw, en hare drie kinderen zijn redelijk welvarende Uit Leijden schrijft men ons den 21sten Dat het kwaad steeds zijn meester loont, blijkt we derom uit het volgende: In het najaar van 1855 zou een hier in den omtrek werkende poldergast zich huis waarts begeven met eene aanmerkelijke som geld, zijnde zijne zuur verdiende en overgespaarde penningen. Zoo 't scheen was dat een' anderen poldergast bekend, waar van het gevolg wasdat eerstgenoemde vermoord in eene sloot gevonden werd Hoe ook de policie eii an dere besturen alle onderzoek in het werk stelden wat tot het ontdekken van den dader leiden kon het bleef vruchteloos, tot nu weinige dagen geleden de zaak aan het licht kwam. Een man kreeg twist met zijne vrouw, waarvan verwijtingen het gevolg waren en schijnt zelfs dat de man het niet enkel bij bedreigingen zou laten, waarop de vrouw moet gezegd hebbenSmeer lap, mij zult ge niet vermoffelen zoo als je kameraad. Toevallig passeerde juist de veldwachter, die dit gezegde hoorde, en vermoedde hier wel eene misdaad zou te zoeken zijn waarom hij den burgemeester zijner ge meente het gebeurde mededeelde en al spoedig eene arrestatie plaats had. Bij een nader verhoor door den officier van justitie heeft de dader bekend en zal nu weldra de straf zijner euveldaad ontvangen. In ééne week zijn alhier 4 zelfmoorden gepleegd door verdrinken. Gisteren morgen werd weder eene vrouw uit den fatsoenlijken stand opgevischt. Men deelt ons als eene zeldzaamheid mededat heden reeds eene zoogenaamde peerebij van eene bijzon dere grootte gezien en gevangen is. Men leest in een dagblad van Antwerpen Wij lpven zoo het schijnt, in de eenw van won derlijke dingen of liever laat het ons maar vlak af zeggen in den tijd van menschen-fopperij. Men spreekt dezen morgen heel de stad door van eene pro- fecij, al haast zoo erg als die van Jonas tegen Nineve. Gisteren avondzoo vertelt men heel serieusheeft buiten de Burgerhoutsche poort, eene kip een ei gelegd, waarop geschreven stpnd Bid om Gods wil, want hel is, tijd Dat mirakuleus ei bevindt zich in een klein herbergje. Als wij zeggen dat er duizende menschen staan om het fameuse ei te zien dan zullen wij ons niet bedrie gen. Als wij er bijvoegen dat het herbergje nooit zoo veel te doen had als nu dat laat zich begrijpen want iedereen wil zijne alteratie door eenen stijven bor rel afdrinken. Wij begrijpen niet hoe de menschen zoo onnoozel zijn, dit altemaal te gelooven. Als God de zondaars wil waarschuwendan zal die het wel op eene waar diger manier doen dan door middel van eene kip en een ei1 Het is heel natuurlijk dat die woorden op dat ei gebragt zijn door eene bijtende stof en dat heel de zaak een kunstje is, zoo als er honderden gekend zijn door iederen apotheker den beste. BUITENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. TURKIJE. De leden van de aanstaande conferentien zijn thans, met uitzondering van Ali-pacha, allen te Parijs tegen woordig en daar bereids aan den keizer voorgesteld. Genoemde turksche afgevaardigde werd eergisteren ver wacht. in allen gevalie nog in den loop der vorige week, daar de Moniteur thans officiëel aankondigt, dat opening der conferentien op heden zal plaats hebben. Hoe meer die tijd nadert, des temeer wordt hier en daar de mogelijkheid voorondersteld, dat nieuwe moeijelijkhe- den kunnen ontstaan, des te meer kunnen velen hunne ongerustheid niet ontveinzen omtrent den afloop der confe rentien Men fluistert elkander toe, dat er nog kwestien van het grootste gewigt zijn te beslechten en dat de uit slag twijfelachtig zal blijven, zoolang deze niet beslist zijn. Tot geruststelling voegen wij hier echter dadelijk bij dat dit wantrouwen zich, naar het eenstemmig oordeel van allen, die niet, zoo als de engelsche dagbladschrij vers, tegen den vrede vooringenomen zijn, op geen re delijken grond steunt; dat, in tegendeel èn keizer Na poleon den vrede wil (en wat deze wilzet hij ook door) èn keizer Alexander met de opregte begeerte naar verzoening bezield isblijkbaar ook wederom in de keuze zijner gevolmagtigden. i Eene voorloopige kwestie van vorm is reeds uit den weg geruimd. Naar luid der dagbladen namelijk, I waren de gevolmagtigden het oneens over hunne plaat- sing aan de groene tafel. Die van Rusland en Enge- land zouden elkander het regt hebben betwist van de j hoogerhand. In gevolge de getroffene schikking nu, j zit graaf Walewski, de fransche minister van buiten- i landsche zaken, als voorzitternatuurlijk aan het ho- j veneind. De overige gevolmagtigden zullen ter zijner j regter- en linkerzijde plaats nemen in alphabetische or de der staten zelve, dus Oostenrijk (Autriche) in de eerste en Turkije in de laatste plaats. Als de wezen lijke kwestiën ook zoo gemakkelijk worden weggecijferd, mag men zich een gelukkigen afloop voorspellen. Het eerste legerberigt van den generaal Lüders, die thans het russische leger in de Krim kommandeert van den 26sten Jannarijmeldtdat de geallieerden j voortgaan met de haven van Kamiesch te bevestigen, en dat er, behalve eenige weinig beteekenende schermut selingen aan de voorposten, gedurende die maand niets belangrijks is voorgevallen. De russische kooplieden hebben de granen in de laatste dagen weder eene verhooging doen ondergaan, welke in deze oogenblikken geheel onverwacht is In- tusschen is het niet te betwijfelen, of bij den aanstaan den vrede zal men de hooge prijzen niet kunnen vast houden. Uit de Krim wordt per telegraaf van den lOden gemeld, dat Pelissier naar Frankrijk terugkeerd. De noordelijke forten bleven voortgaan met onop houdelijk te vuren. De kanonneerbooten zijn van Kinburn naar Kamiesch teruggekeerd, ten einde daar te repareren. De geest onder het engelsche leger in de Krimis zeer oorlogszuchtig. DUITSCHLAND. De gaauwdieve» uit hoogere standen schijnen tegen woordig in Duitschland op eene in het oogvallende wijze te vermeerderen. Pas zijn de prins van Armenië en de Griek Simonides ontmaskerd of reeds is men weder een schelm op het spoor in het groothertogdom Hessen, die de vroegeren nog in den omvang zijner bedriege rijen schijnt te overtreffen. In Giezen is namelijk we gens vervalsching van wissels en verscheidene andere- opligterijen een persoon in hechtenis genomen, die den bescheiden titel voert van graaf de Croy Chanel van HongarijeMaltheser ridderkommandeur en ridder van onderscheidene orden. In werkelijkheid is hij een jood uit Frankfort, genaamd Joseph Geiothwohl Door allerlei sluwe praktijken moet hij vele handelshuizen- in de Pruissische Rijnprovinciën, Belgie en Frankrijk hebben opgeligt. Allerlei staaltjes van zijne bedreven heid in dit vak worden in de Duitsche dagbladen me degedeeld. Te Berlijn werd dezer dagen een der gevaarlijk ste sujetten op eene bijzondere wijze gevangen genomen. Een onderwijzer in de Jagerstraat, een uitstapje ma kende had zijne woning toevertrouwd aan een huis knecht en deze maakte op zijne beurt ook een klein uitstapje. De, deur sloot hij echter goed toe, althans zoo hij meende. Toen hij terugkwam ('t gebeurde in den namiddag van 4 dezer) vond hij de deur geopend e:i drie dieven bij den lessenaar zijns meesters. Was de huisknecht ontsteld, de dieven waren onthust, zóó zelfs, dat.een hunner uitriepNu zal de heer ook wel spoedig komen en allen de trappen afstormden. De knecht echtertot bezinning komendesprong in eens van boven naar beneden en had het geluk om ruiter te worden op de schouders van een der schavui ten. Hij pakte levens dezen met zoo veel kracht in de keel dat hij hem letterlijk verworgde. De politie nam den patient uit handen van den knecht over en de anderen ontsnapten. De gearresteerde is een beruchte boosdoener, Schunke geheetendie, gevraagd door den politie-commissaris wat hij in de woning des onderwijzers deed, antwoordde: Ik wilde privaat-onderwijs nemen, ENGELAND. Londen. De Times behelst een brief van zijn1 correspondent te Parijs, waarin stellig verzekert wordt, dat Rusland in den eisch der geallieerden betreffende Nicolajeff be willigt. Hierdoor is de voornaamste hinderpaal tegen den vrede uit den weg geruimd. In het werk van den kapitein Spalding, betrek kelijk Japan, vindt men de bijzonderheid vermeld dat twee studenten uit Jedo des nachts op de amerïkaan- sche schepen kwamen willende met de vreemdelingen wegvaren om toch ook iets van de vijf werelddeelen te zien. Doch de weetgierige jongelieden werden door de Yankees aan de japansche overheden overgeleverd die hen als landverraders behandelden. Men zag de studenten later met ketens geboeid zij hebben zeker de weetgierigheid met het leven geboet. In het engelsch graafschap Westmoreland, bevie len onlangs op denzelfden dagop hetzelfde uur en in dezelfde woning moeder en dochter, ieder van een wel geschapen zoonde vroedvrouw, en ieder begrijpt dat het goede meusch het zeer volhandig hadlegde beide kleine wereld-burgers zonder erg in dezelfde wieg, en keek zeer vreemd optoen elk der moeders om haar zoontje vroeg. 't Was een consciëncieus mensch die vroedvrouw en zij zei //ik heb hier wel twee jongensmaar wie de moeder van dezen of dien is weet ik niet. Men zoekt nu een Salomoom hierin van goeden raad te dienen. Vindt men dien niet, dan zit welligt de kleinzoon op den schoot der moeder en laaft zich de broeder aan de borst der zuster.. De faillissementen te Glasgow zijn in de twee laatste maanden buitengewoon menigvuldig geweest, namelijk 12 of 13 en deze hebben hoofdzakelijk

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1