:\o. 15. •I2-Ir Jaargang. IMWDfüRIUU 21 FEBRCARIJ. ■Ad Do t*il«ave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J.75franco per post f J.90. De inzending run advrrt.enti.cn moet geschieden vóór drie aren des Gewone advertentien worden a W ets. de regel gepit Geboorte-huwelijks- en doodberigten. ran JO regels. behalve het zege Ir egt. namiddags. GOES, 21 Februari). Op de gebruikelijke wijze werd eergisteren, de 39ste geboortedag van 'L. M. den Koning gevierd. In ons voorlaatst nummer maakten 'wij het kunst minnend publiek op de jl. dingsdag plaats gehad heb bende soiree muzicale et littéraire opmerkzaam en deelden het programma mede. Wij verheugen ons, dat eene talrijke opkomst van belangstellenden getuigde, hoe men meer en meer de gelegenheden op prijs steltwaarbij men het aangename met het nuttige gepaard vindt; - wij verheugen ons te meer dewijl de medewerkenden voor hunnen daartoe ten offer gebragten tijd en moeite daar door eenige voldoening vinden en mogen ons vleijen dat deze aanmoediging tevens aanleiding zal geven tot hervatting. In den laten avond van dingsdag is zekere Oin beschonken toestand eene herberg verlatende, regtstreeks in het water onzer kaai geloopende lichte maan deed den drenkeling spoedig ontdekken, terwijl onraiddelijke hulp hem van .e»»' anders wissen dood redde. Wij vernemen, dat er onder onze stadgenooten, ter lezing en desverkiezendc ter mede-onderteeker.ing een adres aan de tweede kamer circuleert, strekkende om het ontwerp van wet op het lager onderwijs te doen verwerpenals zijnde daarin, volgens de meening der adressanten, het christelijk beginselals grondslag van het onderwijs, niet genoegzaam uitgedrukt en gewaarborgd. Ter rectificatie van een vroeger berigt deelen wij mede, dat niet den 1 Maart, maar wel den 1 April e k. een tweede brievenbesteller zal worden aangesteld op een salaris van f 175, terwijl wij tevens vernemen dat tot die betrekking bij voorkeur gepasporteerde onder officieren of vrijwilligers zullen in aanmerking komen. Van af 16 dezer is mede een hulpkantoor te Wol- phaartsaijk opgerigt en M. Minnaar d tot brievengaarder benoemd. In de zitting van den hoogén raad der Neder landen (burgerlijke kamer) is de eisch van dhr. C. A. van Renlergem tegen de Nederlandsche Maatschap pij tot indijking der op en aanwassen in de Ooster- Schclde verworpen. Verleden maandag heeft men te Bath met een 1 OOtal manschappen de werkzaamheden tot indijking der Ooster- Schelde voortgezeten ziet eerstdaags van deze eene vermeerdering te gemoet. Heden morgen ontstond er brand in den schoor steen op de hofstede van den landbouwer Mieras te 'sHeer Hendrikskinderen. Gelukkig dat de daken met pannen belegd waren, dewijl door den feilen wind zich de vuurspranken reeds verspreidden en bij eene spoe dige blussing al zoo groot gevaar is voorkomen Voor de noodlijdenden tengevolge van aardbevin gen, brand en andere onheilen, waardoor eenige eilanden in de» Molukschen Archipel, in de maanden Junij en en Julij 1855 zijn geteisterd, was bij het departement van koloniën, tot 16 Februari) jl. ontvangen eene som van f 5,221,85. De zoon van een braaf en zeer verdienstelijk on der-officier te Bredakwam na voor 9 maanden het ouderlijk huis te hebben verlaten, den 16 van het in- structie-bataillon in het garnizoen aldaar aan met be vordering tot. korporaal. De vreugde van den vader was zoo groot, dat hij door eene beroerte getroffen, tot den volgenden morgen bewusteloos bleef en is overleden. Men schrijft uit Steen wijkDe door Leegwater aangeteekende bijzonderheid, dat hij namelijk een kind gekend heeftwiens over oud-grootvader nog in leven was(beste vaars beupe of beppe) heeft zich in deze gemeente ook opgedaan. De in haar 97ste jaar getreden C. v. V. mogt zich in het verleden jaar over de ge boorte van een thans nog welvarend kind verblijden uit een door hare achter-klei»-dochter aangegaan huwelijk ontsproten. De oude vrouw bevindt zich nog in het bezit van al hare zintuigen en vermogens. Als eene bijzonderheid meldt men dat van de 57 jongelingendie in de gemeente Steenwijkerwold dit jaar aan de nationale militie moeten deel nemen, 26 de i vereischte lengte niet hebben. Gok in Steen wijk is het getal der zoodanigen buitengewoon groot. De zoogenaamde wonderdoctor Jozeph van der Sandete Brasschaet, bij Antwerpen, maakt zoo groo- ten opgang, dat het aantal ligtgeloovige lijdersdie zich bij hem aanmelden, tot 400 dagelijks geklommen is. Allen, zonder uitzondering, komen teleurgesteld en diep beschaamd terug. Even als ten voorleden jare in liet westelijk gedeelte van Zeeuwscn-Vlaandereu circuleert thans ter leekening door de ingezetenen der kantons Hulsten Axel, voor de vestiging eener arrondissëments regtbank aan gene zijde der Schelde, het navolgende adres Aan de T.weede Kamer der Stalen-Generaal. Geveu met eerbied te kennen de ondergeteekende inge- j zetenen van het vaste land der provincie Zeeland. Dat herhaalde malen is gewezen op de ondoelmatigheid I van de sedert 1811 bestaande geregteüjke indeeling der pro- vincie Zeeland, laatstelijk bij adressen in 1850 door honderden notabele ingezetenen ingediend, doch immer zonder vrucht; Dat hij vele ingezetenen in het voormalig Staats-Vlaan- deren dan ook eene zekere moedeloosheid is ontstaan in zooverre de meest gegronde en meer billijke k lag ten voort durend onverhoord blijven tot nadeel van ruim 55,500 in gezetenen en tot voordeel van een zeer klein getal ingeze tenen van een ander deel der provincie, dat overwigtigen invloed schijnt te behouden, om de belangen van 55,500 'ngezetenen te drukken Dat eenigen echter, nog immer vertrouwende op de regt- vaardigheid der wetgevende magt, op nieuw nog eene poging wenschen aan te wendenom eens eindelijk het onregt weggenomen te zien dat np reeds sedert ruim 40 jaren voortduurt, en voedsel geeft aan de meening, dat dit derde deel der provincie Zeeland nog immer de gevolgen moet dragen van den vröëgeren toestand van generaliteitsland of wingewest; Dat zij overtuigd zijn door die poging te handelen als vaderlandlievende burgers, welke niets liever wenschen dan den nationale» zin van alle nederlanders versterkt te zien, door de wegneipipg van onregtyaardigheid waarbij de be langen van een groot deel der ingezetenen aan die van een klein deel worden opgeofferd. Dat zij alzoo pnder verwijzing tot de vele vroegere adres sen heknoptelijk zullen herinneren de gewiglige beweeg gronden vpqr eene verbeterde geregtelijke indeeling van Zeeland bij bet thans (zitting van 18551856) aanhangige wetsontwerp op de regterlijke organisatie ten eenemale voorbijgezien, in strijd mei een vroeger ontwerp, waarbij ook voor opgemelde 55,500 ingezetenen eene afzonderlijke regtbank werd voorgesteld Dat die gewiglige heweeggronden zijn 1°. in het belang der justiciable!! om daar ter plaatse eene arrondissements regtbank geplaatst te zien, die in alle jaargetijden voor hen bereik baai- is, en die men met de minste kosten kan berei ken 2o. in het belang der openbare veiligheid, welke door de verwijdering en soms ongenaakbaarheid van de tegen woordige zetels der regtbanken te Middelburg en Goes niet weinig lijdt; So. in de mindere kostbaarheid voor 's rijks schatkist van het vervoer van gevangenen, geleiden en ge tuigen en 4o. in het belang der regtvaardigheid welke medebrengt om aan alle ingezetenen zonder onderscheid eene behoorlijke regtsbedeeling en veiligheid te verzekeren. Reeds is herhaaldelijk aangetoond, dat de natuurlijke toestand van Zeeland zelye medebrengt pene splitsing der provincie in drie arrondissementen, te weten: céu bezuujen de Wester Scheldeéén tusschen de Wester- e» Oogter Schelde en één henoorden de Ooster Schelde. Sedert 40 jaren heeft men h.et zuidelijke deel het vaste land van Zeeland aan twee eilanden gekoppeld en alzoo aan de bewoners van het vaste land al bet ongerijf veroor zaakt, dat de bewoners van een eiland zich moeten getroos ten, uit den aard der zaak, wanneer deze zich over breede stroomen, waar eb en vloed gaat, moeten begeven. Is daarin niet een groot onregt voor de 55,500 ingezetenen van het voormalig Staats-VIaanderen gelegen En mag dit onregt blijven voortduren ten voordeele van bel kleine stadje Goes, ofzelfs van Zuid-Beveland, dat welligt bij eene behoorlijke indeeling onder liet arrondissement Middelburg zou gebragt worden, hoezeer de onderteekenaars zich daarmede niet inlaten, en gaarne aan Goes eene regt bank gunnen, mits niet met opoffering va» de belangen van een derrie deel van Zeeland Het is thans vaak onmogelijk voor 55,500 ingezetenen van het vaste land, om conservatoir arrest te doen leggen of andere regtsbandelingen te plegen, waarbij spoed wordt- vereischten waartoe eene rnagtiging bij kortgeding voor den president der regtbank wordt vereischt. Het is onmogelijk volstrekt te beletten, dat vele diefstallen cn andere misdrijven verzwegen blijven omdat de be he iligde» vooral wanneer het oude lieden zijn te zeer he. vreesd zijn voor een overtogt over de Wester Schelde op eeneu bepaalden dag. Het zuidelijke deel van Zeeland bevat boven dien vier grenskantons, open voor den vreemdeling, die er niet zelden bel niet geringe getal misdrijven vermeerdert. De mp.eijelijkheid van liet vervoer en de groot e kostbaarheid zijn voorts van dien aard, dat de getuigen in strafzaken al tijd uit eigen beurs moeten bestrijden een groot deel der kosten, die uit de taxes, aan getuigen toegelegd, niet kunnen worden gevonden. Is bet alzoo eene uitgemaakte waarheid, dat het vaste land van Zeeland eene regtkank toekomt in liet belang van het regtdan schijnt het even onwedersprekelijk dal de staat zicli niet mag onttrekken aan dp vestiging van zooda nige regtbank, al worden daartoe voor eens eenige uitgaven vereischt tot het stellen van twee gehouwen, die, wat eene gevangenis betreft toch evenzeer te Goes ontbreekt, terwijl die uilgaven binnen weinige jaren zijn vergoed door de min dere geregtskosten, welke de staat zal hebben te betalen. De ondergeteekenden houden zich buiten beschouwing van de plaats waar het voegzaamst eene regtbank zou behooren te worden gevestigdzulks liefst aan liet vrije oordeel der Hooge Regeling overlatende, voor wie het niet bezwaarlijk kan wezen het middelpunt of de meest nabij gelegene ge meente van het voormalig Staats-Vlaanderen aan te wijzen. De ondergeteekenden vleijen zich, dat eens eindelijk regt moge wedervaren aan de ingezetenen van het voormelde derde gedeelde van het vaste land der provincie Zeeland en zij verzoeken alzoo eerbiedigdat het de wetgevende magt moge behagen een voorstel in overweging te nemen om de geregtelijke arrondissementen van Zeeland alsnog in dier voege te wijzigen dat het vaste land der provincie een afzonderlijk arrondissement vormeen dat alzoo eene regtbank worde gevestigd in eene gemeente van zoodanig arrondissement. Huist en Axel Hetwelk doende Februarij 1856. (Volgen de onderteekeningen.) BUITENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. j RUSLAND. TURKIJE. I Van de vertegenwoordigers der zes mogendheden, die aan de op handen zijnde conferentie zullen deelnemen, zijn de meesten reeds te Parijs aanwezig Baron von Brunow arriveerde er den 12, de graven Buol en de Canour gisteren, lord Clarendon en Cowley heden. Bo vendien hebben daar hun verblijf graaf Walewskibaron von Buhner, markies de Villamarina en Meliemed J)jemil-hey. Er ontbreken dus nog siechts graaf Orloff, baron de Bourqueney en AU-pachadie reeds uit Pe tersburg Weenen en Konstantinopel zijn afgereisd en vóór of op den 22 dezer te Parijs worden verwacht. Nog slechts weinige dagen dusen de spanning waarin Europa thans verkeertzal ophouden. Europa zal weten, of het bloed zijner zonen nogmaals zal stroo men op vijandelijken bodem; of nogmaals die tooneelen van jammer en ellende zich zullen herhalen waarvan het oorlogsveld getuige is geweestof scbaarschte en duurte zullen voortduren, dan of het zich verblijden zal in verdubbelde welvaartbij het tevugkeeren van den vrede. Geen wonder, dat ieder met belangstelling de kansen van het voor en tegen nagaat. Volgens de laatste uit de Krim ontvangene tij dingen loopende tot den 9den, had men het i'ort Ni- kolaas den 4 in de lucht laten springen, waartoe 50,000 pond buskruid gebruikt was. Zoowel de russische troepen als de geallieerde waren getuigen dezer ontploffing. De ijzeren poorten der dokken van Sebastopol worden naar Èrankrijk eu Engeland gebragt. Men houdt zich nu onledigom de gezonken linieschepen te vernielen. DUITSCHLAND. Men meldt uit Hamburg, dat aldaar dezer dagen een nederlandsch schip uit Livorno is aangekomen, be laden met verscheidene kunstwerken en Carrarisch mar mer, vervaardigd door de eerste meesters van Italië en bestemd voor het hoog-altaar der kerk St, Isaiik te Petersburg, ter waarde van ongeveer 300,000 Z. R. De bouw dezer prachtige kerk is reeds in 1814 onder Alexander J begonnen en sedert heeft men er onafge-

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1