COURANT. No. 14. 4H;1' Jaargang, MAANDAG 18 'FEBRUARI J. BEKENDMAKING. ADVERTENTIE. BEKENDMAKING. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j avonds, uitgezonderd op feestdagen. i De prijs per kwartaal is f J.75. franco per post f .1.90. j De inzending van. udverteutien moet. Gewone adrertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- eu doodberigtenvan j6 regels a f d^O behalve het. zegel'regt. geschieden, vóór drie uren des namiddags. Aan de uitnoodiging, door velen en herhaalde malen ge daan, om in onze maagdagsche editie, tegen den daarop hier vólgendeh marktdag, de marktprijzen op te nemen, des maan dags aan de Rotterdamsche beurs besteed; denken wij door aangeknoopte relatien, aanvankelijk te'kunnen voldoen, zon der eenige prijsverhooging dezer courant. Tot proef laten wij hier achter de heden ter beurs van Rotterdam en Schiedam besteedde prijzen volgen. BESTUREN EN ADMINISTRATIES. BURGEMEESTER kn WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aan gaat Dat het KOHIER van den HOOEDELTJKEN OMSLAG voor deze gemeente, volgens besluit van den gémeéhte-raad van den 16 Maart 1855, gewijzigd hij raadsbesluit van den 1 November daaraanvolgende; goedgekeurd bij koninklijke besluiten van den 18 April ert 14 December deszelfden jaars, Nos. 66 en 75; over het loopende jaar, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 264 der. gemeente-wetdoor hen voorloopig vast gesteld, van Maandag den J8 dezer tot en met Dings- dag den 4 Maart aanslaandevan des voormiddags iiegen tot des namiddags twee ure, van iederen werk dag, ter secretarie ter visie zal liggen, ten einde ieder belastingschuldige in de gelegenheid te stellen om zijne reclames gedurende die dagenbij het gemeeute-bestunr in te dienen. En opdat een ieder hiervan kennis drage, zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten Knadhuize van Goes, den 16 Eebruarij 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. Het PLAATSELIJK BESTUUR van GOES, ver wittigt de ingeschrevenen voor de nationale militie van dezen jaredat de alphabetische naamlijst van alle de personen die aan de ligting van dit jaar moeten deel nemen, ter visie van elk en een iegelijk zal liggen op het raadhuis van MAANDAG DEN 18 EEBRUARIJ tot MAANDAG DEN 8 MAART 1856, des morgens van negen tot des namiddags twee ure, ten einde een •ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op die lijst eénige personen of omstandigheden mogten voorkomen, die op dezelve nog zouden behooren te worden aange- teekend of daarvan moeten worden weggelaten, daarvan aan den heer militie commissaris kennis te geven, met last zich op den 8 MAART 1856, des morgens ten tien ure te bevinden te Goesin de groote geregtzaal op het raadhuisten einde aldaar voor de dienst der NATIONALE MILITIE te LOTEN en redenen van vrijstelling hebbendedie alsdan op te gevenals mede om de bewijzen tot staving derzelve en bij de wet gevorderd, uiterlijk binnen vijf dagen na de loting, over te leggen aan het bestuur der gemeente. Goes, den 16 Eebruarij 1856. Het plaatselijk bestuur voornoemd M! P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. Achtervolgens artikel 3 van het koninklijk besluit van den 6 Januari) 1831 no. 68, Staatsblad No. 2) heeft Zijne Excellentie de heer Minister van Financiën, bij resolutie van den 15 Eebruarij 1856, bepaald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Staats-Loterjj, de loten en gedeelten van dien, voor de 4de week der trekking van de laatste klasse der 228ste Loterij, zul len mogen uitgeven te weten BIJ verkoop Geheele loten 100,— Halve - 50, "Vijfde - 20, Tiende - 10, Twintigste,// - 5, Wordende de belanghebbend en bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van dat besluituitdrukke lijk is vastgesteld dat de collecteurssplitters en de bitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelenen dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Goes, den 16 Eebruarij 1856. De Commissaris des Konings in ,de provincie Zeeland Bij delegatie voor denzelven De Burgemeester van Goes, M. P. BLAAUHEEN. BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 18 E'ebruarij. Het bouwen van eene alcohol-fabriek binnen deze ge meente, ten behoeve der firma Saaijmans Vader Sf Co. is jl. vrijdag aangenomen door de timmerlieden F. IV. Goossen en IV. de Jonge alhier voor f 11,770. Ten bewijze dat eerlijke pligtsbetrachting en trouwe dienst, erkenning vindt, en ook op vergevorderden leeftijd een middel van bestaan geeft, deelen wij mede, dat Jo hannes Adam. Dirkse, thans 64 jaar, die op zijn 14de jaar het hoedenmakers-vak koosonder de leiding van den grootvader zijns tegenwoordigen meesters, den heer F. M. Machielseden 15 dezer bet halve eeuwfeest zijner in diensttreding vierde. Nimmer gaf eenige onaangenaamheid tusschen meesters en knecht eenige rede tot klagen en was de laatste daar door steeds in het genot van zijn volle loon zonder eenig verletzoodat hij ook thans nog in zijn en der zijnen onderhoud kan voorzien. De werken aan den zeedijk van den Wilhelmina- polóer worden onder gunstige omstandigheden voort gezet, de afneming van den ouden dijk gaat voort doch niet verontrustend een paar ploegen ieder van 30 mandie gisteren het werken staakten uithoofde van den Zondag, vernemen wij dat bedankt zijn, - toch waren nog een 140tal werkzaam.- lijke verlaging van prijs van de hand ging. Eenige partijtjes aardappelen werden reeds tegen den veel ver minderden prijs van f 1,90 tot 2,60 het mud aan geboden. Reeds in de omstreken van Delden vertoonen zich meikevers en vlinders, 'twelk men als eene zeldzaamheid kan aanmerken. De lnatsten zijii ook hier door eeuigen waargenomen Den 10 dezer nam ds. A. D. Thuyn dc beroepen predikant te Schore en Vlakeals zoodanig zijn afscheid van zijne vroegere gemeente Kappelle, naar aanleiding van Deuter. XXX 19- Het herderlijk op- zigt over laatstgenoemde gemeente werd namens het class, bestuur opgedragen aan den consulent ds. K. van Uriel, pred. te Biezelinge. De tweede kampr der staten-generaal heeft ver leden Zaturdag met 37 tegen 16 stemmen aangenomen het voorstel van den heer van lloëvelldat de kamer eene commissie benoeme van vjjt' leden ten einde te onderzoekenof en in welken zin een voorstel zal ge daan worden omtrent de middelen van bestrijding of uitroèijing van het misbruik van sterken drank. Naar vernomen wordt, heeft de landbouwer P. A. van Ree Dz. te Charlois, gisteren morgen de eerste nieuwe aardappelen aan Z M. den Koning ten geschen ke aangeboden. Men verneemt dat van wege het departement van marine een uitvoerig overzigt omtrent onze stoomsche pen en stoomwerktuigen is zamengesteld dat bestemd is voor den keizer van Japan. Nu wij toch van Japan spreken kunnen wij niet nalaten hier eene anecdote bij te voegen, die zeker niet strekt om een' hoogèn dunk van de beschaving der Ja- pansche natie in te boezemen. Het portret van Z. M. Willem IIIden keizer aangeboden, is ten voeten uit, zoo als men zich zal herinnerenmaar daar de Japan- sehe schilderschool voor het oogenblik die hooge vlugt nog niet heeft genomen, die de keizer aan zijne marine wil geyen is er geen vertrek hoog genoeg gebouwd om zulk eene schilderij te kunnen bevatten. Voorloopig is de schilderij daarom op den grond gedeponeerd van een der keizerlijke vertrekken, waar Japansche gunstelingen tot de beschouwing worden toegelaten. A. C. Uit Waalwijk schrijft men van den 13 Eebruarij Slechts zeldzaam heeft men hier zoovele menschen bij elkander gezien als heden. Alle straten koffijhuizen en herbergen wemelden van vreemdelingendiedoor het schoone weder uitgelokt, onze eerste voorjaarsmarkt kwamen bezoeken. De aanvoer van vee. was echter slechts tamelijk. Alleen kalf beesten behielden vaste prijzen, terwijl het jonge vee niet dan tegen aanmerke BUITENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN, RUSLAND. TURKIJE. Uit de Krim wordt van den 31 Jan. gemeld dat men het laatste dok te Sebastopol had doen sprin gen. Het fort Nieolaas was ondermijnd. Vijf engel- sche regimenten keeren naar Engeland terug, 3000. man troepen 'en 2 batterijen zijn van Kertsch naar Eupato- ria gezonden. De laatste berigten uit Konstantinopel deelen mede, dat er eenige moeijelijkheden zijn gerezen omtrent de regeling der regten en vrijheden aan de Christenen te verleenen. De grijze vorst Menzikoffnog altijd even sar- kastiscb, zeide dezer dagen van zich zeiver) dat hij de alpha en de omega van den tegenwoordigen oorlog is, daar met zijne eerste zending naar Konstantinopel. en daarop gevoigde benoeming tot opperbevelhebber des legers in de Krim de oorlog een aanvang nam, en met zijne benoeming tot kommandant van Kronstadt de oorlog een einde schijnt te zullen nemen. DUITSCHLAND. Frankfort. De uitzigten op vrede hebben ook in Saksen aan handel en nijverheid reeds nieuw ieven ge geven. Met name doet met opmerken dat uit Polen en Rusland, bereids aanzienlijke bestellingen voor weelde artikelen zoo als b. v. fijn porceleinzijn ontvangen. Een ander gelukkig verschijnsel der uitzigten op vrede is de daling der prijzen van alle levensbehoeften met uitzondering van het vleesch, dat nog altijd even duur blijft en waarschijnlijk ook nog niet zoo spoedig goed- kooper zal worden. Aan de speelbank te Hamburg heeft dezer dagen pen pool eene som van ongeveer 160,000 fes. gewonnen. De gelukkige speler was zoo verstandig dadelijk met zijnen buit Hamburg te verlaten. - In een dezer dagen door den bisschop van Ber- gaino uitgevaardigden herderlijken brief, wordt de vrij heid der drukpers een werk van satan genoemd. Te Berlijn maakt de volgende anecdote het on derwerp van veler gesprekKorten tijd geleden be zocht de koningin van Pruissen hét mode-magazijn'van Gerson en zag daar een zeer fraaijen shawl, die hare op merkzaamheid in hooge mate boeide. Toen II. M. echter den prijs van 1800 daalders vernam, wankelde zij in haar besluit om den shawl te koopen en verliet het mode magazijn met te zeggen dat'zij daarover eerst mét den koning spreken wilde. Naauwelijks had de hand der eerste vrouw des lands zich van het prachtstuk der eerste mode afgetrokken, of die eener vrouw uit den burger stand, maar wier man binnen korten tijd door spe culatie» zeer rijk geworden isstrekte zich daarnaar uit. Zonder aarzelen zeide deze h De shawl behoort mij Den volgenden dag kwam iemand namens den koning en begeerde den shawl, welke de koningin zoo zeer behaagd had. Onverwijld zond de heer Gerson naar mevrouw en bood 'haar, ten einde den o'iiver klaarbaren misslag van een zijner bedienden weder goed te maken een paar honderd daalders op den shawl te verliezen. Maar de vrouw van den parvenu liet terug weten dat zij behouden zou wat zij eenmaal gekocht had. Naar men verhaalt heeft de koningin sedert zij voor die aanmatiging heeft moeten wijken het maga zijn van den heer Gerson niet weder bezochten zou de koning toen hij den afloop der zaak vernam, schertsende maar toch op vrij scherpen toon gezegd hebben Het is mij aangenaam te hooren dat mijne ondei- danen meer geld bezitten dan ik. ENGELAND. Londen. Twee engelsche touristen zijn onlangs van een zon derlingen pelgrimstogt teruggekeerd. Zij bezochten het Heilige Land, Jeruzalem, den Jordaan enz. en keerden

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1