f Jk KENNISGEVING. >o. 13. 438,e Jaargang, 'IS J-SSÏSÊMN *3£V'*' 1 ''ï#y^\ l li'SHicJ IjLi:. uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags - f Gewone advertentie», worden a W ets. de regel gep avonds, uitgezonderd, op feestdagen. DONDERDAG \*B. FEBRUARIIJ* I Geboortehuwelijks- en doodberigten6 regels d f J^2ö De prijs per kwartaal is f. J.7Ó, franco per post f J.90. j I behalve het: zegelregt. De inzending van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. DE GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND Gezien art. 73, 2de lid van de wet, regelende het kiesregt en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaalvan den 4 Jul ij 1850 (Staatsblad No. 37). Noodigen de inwoners der provincie uitomzoo zij in de grondbelastingde personele belasting of het patentregt op de kohieren, tot de loopende dienst behoo- rende, elders zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de vereischle bescheiden (aanslag-biljetten of uit treksels uit de kohieren) en eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in Eijks-opcenten afzonderlijk wordt betaald, vóór of uiterlijk op den lsten April aanstaande, aan deze vergadering te doen blijken. Deze kennisgeving zal in de onderscheidene gemeen ten van dit gewest worden afgekondigd en aangeplakt. Middelburg den Ssten Eebruarij 1856. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN TETS, Voorzitter. S. VAN DER SWALMB,- Griffier BEKENDMAKING. Achtervolgens artikel 3 van het koninklijk besluit van den 6 Januari) 1831 no. 68, Staatsblad No. S) heeft Zijne Excellentie de heer Minister van Einancien, bij resolutie van den 8 Eebruarij 1856bepaald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Staats-Loterij, de loten en gedeelten van dien, voor de 3de week der trekking van de laatste klasse der 228ste Loterij, zul len mogen uitgeven te weten RIJ VER HIT RING 47, - 23,50 - 9,40 - 4,70 - 2,35 BIJ VERKOOP Geheele loten Halve Vijfde Tiende Twintigste// 84, - 42,— - 16,80 - 8,40 - 4,20 Geheele loten Halve Vijfde Tiende Twintigste Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van dat besluituitdrukke lijk is vastgesteld dat de collecteurs splitters en de bitanten gebonden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelenen dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Goes, den 11 Eebruarij 1856. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland Bij delegatie voor denzelven De Burgemeester van Goes, M. P. BLAAUBEEN. BISKEÏÏEANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 14 Eebruarij. Het kunstminnend publiekzoo binnen als buiten deze stad, staat a. s. Dingsdag wederom een even aan- genamen als genotrijken avond te wachten. De alhier bestaande zangvereeniging der afdeeling van de maat schappij tot bevordering der toonkunstzal tot het bekende doel, de gewone jaarlijksche soiree geven, aan welke eenige leden der te dezer stede gevestigde rede rijkers-kamer Vondel zich bereid hebben verklaard volgaarne een werkzaam deel te willen nemen. Het programma voor dien avond zamengesteld als volgt 1. Cantate, van W. A. Mozart, 2. de Wraak, door H. Tollens Cz, 3. Eantaisie pour le violon sur des the mes de l'opéra Lucie de Lammermoor, par Singelée, 4. Ree. en Aria, n°. 16, uit de opéra Piëtro von Abano, van L Spohr, 5. Fragment nit Joan Woutersz, drama door H. J. Schimmel, 6. Aui'erstehn, van C. H. Rinck 7. Bij 't Kerkportaeldoor Jan van Beers, 8. Hommage h Weber, Eantaisie brillante pour le Piano- ïorte Èt 4 mains, par 1. Moscheles, 9. Schitferlied der Wasserfee en Schlaflied lieder van L. Spohr 10. Fragment nit //de Neven,// (lste bedrijf), blijspel door P. T. Helvetius van den Bergh, belooft voorzeker genoeg, en wij hopen van harte, dat de aan die uit voeringmedewerkenden, voor hunnen ten offer gebragten tijd en moeitezich ruimschoots beloond mogen zien door eene talrijke opkomst van het publiekdat wij vertrouwen reeds reikhalzend den avond tegemoet ziet, waarop het getuige kan zijn hoe men het nuttige met het aangename weet te paren. V- Uit echte bronnen kunneD wij het navolgende nopens den val aan den Wilheluiina-Polder mededeelen De val, waardoor 400 strekkende ellen zeedijk, drie huizen een magazijneen kustlicht en ruim een mil- lioen kubieke ellen grond boven laag water zijn in zee gestortis tot staan gekomenhet navallen heeft volkomen opgehouden, zoodat geene vrees voor verdere uitbreiding of beschadiging meer bestaat. De tweede noodkadedie eenigzins verzwaard en verhoogd iskeert nog steeds den vloedzoodat met kracht aan de derde kade, die tot zeedijkshoogte wordt opgewerkt, kan gewerkt worden. Ruim 200 man met het vereischtegereedschap zijn daarmede bezig enthans is de kade tot 1.50 el boven het gewoon hoog-water- peilmet een buitenbeloop van 3 op 1een binnen- beloop van 2 op 1 en eene 1 el breede kruin opgewerkt, terwijl het buitenbeloop door een stevig noodbeslag wordt verdedigd. Een gewone stormvloed zoude, onder niet al te on gunstige omstandighedenmet gerustheid zijn af te wachten, nu men het gevaar kent. Bij hevige noord- weste stormvloeden blijft het gevaar voor inundatie nog bestaan, alhoewel de noodige maatregelen tot verdedi ging daartegen genomen zijn. Het opwerken van den nieuwen dijk is aan den aan nemer D. A. Pronkers aanbesteed voor 4200,de verdere voorzieningen worden geprojecteerd, Eene diepte van 16 ellen met laag water is gepeild daarwaar vroeger de oude zeedijk lag. De commissaris des konings bezocht jl. dingsdag de plaats des ramps, de hoofd-ingenieur reeds zondag daar tegenwoordig, verliet die eerst gisteren namiddag. Belanghebbenden wijzen wij tevens op eene publicatie van den heer burgemeester te Zierikzee, alwaar vele goe deren zijn aangespoelddenkelijk van gebouwen enz. bij en aan gemelden dijk gestaan en behoord hebbende, houdende oproeping der regthebbenden tot reclame. Onder dezelve bevinden zich balken, planken, mallen, eene met kaf gevulde hoofdpeluw enz. Ook brengt de minister van marine ter kennis, dat uithoofde van het wegspoelen van den licht-opstand maatregelen genomen worden tot de oprigting van een huiplicht, waarvan nadere kennisgeving geschieden zal. Bij Z. M. besluit van 3 dezeris het beroep door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Pijnac- kerop M. Lotzpredikant te Ellewoutsdijk uitge- bragtgoedgekeurd. Ds. P. van den Hoof akker Houtzagers, te Nieuw en St.-Joostland, beeft het op zijn weleerw. uitgebragte beroep naar de hervormde gemeente te Neuzen aange nomen. De loting voor de nationale militie is in de hoofd plaatsen der verschillende militie-kantons voor dit jaar door den commissaris des konings in Zeeland bepaald, als volgt: te Middelburg 25, Vlissingen 26 en Veere 27 Eebruarij; voorts te Kortgeen op den 1, Zierikzee 3, Brouwershaven 4, Tholen 6, Goes 8, Kapelle 10, Hulst 12, Axel 13, Yzendijke 15 en Sluis 17 Maart, op alle dagen des morgens ten tien ure. Men verneemt dat op de aanbevelingslijst voor de betrekking van griffier door de arrondissements-regtbank te Zierikzee zijn geplaatst als kandidatende heeren 1. mr. P. Alvarez van Biggelengriffier bij liet kan- tongeregt te Heinkenszand; 2. mr. A. F. C. Phaff, sub stituut-griffier bij de arrondissements-regtbank te Go- rinchem, en 3. IV. Borrendammesubstituut-griffier bij de arrondissements-regtbank te Zierikzee. Naar men ons mededeeltcirculeert in het 4e district van Staats-Vlaanderen onder de ingezetenen een adres aan de tweede kamer der staten-generaal, hou dende verzoek om aan dit district eene regtbank te verzekeren, welke men meent dat hetzelve reeds zoovele jaren ten onregte is onthouden. De Middelbargsche Courant van heden bewaarheid bovenstaande mededeeling en behelst van genoemd adres een afschrift, te uitgebreid om nog in dit nummer ter kennisse van belanghebbenden te brengen. In de omstreken van Hulst circuleert een adres ter onderteekening door kiezers van leden voor de tweede kamer der staten-generaal, waarbij aan deze verzocht wordt de gemeenten Hontenisse en Ossenisse bij het nieuwe' kiesdistrict Yzendijke te voegen, de gemeenten uit het voormalig 4de district, die bij het ontwerp te dier zake bij het kiesdistrict Middelburg gevoegd zijn, mede aan Yzendijke toe te voegen, en daarentegen de gemeenten Axel, Hoek, Neuzen en Zaamslag, aan het kiesdistrict Goes te voegen, ais komende deze in aard, godsdienst, zeden en gewoonten beter met elkander over een dan eenig ander gedeelte van Zeeuwsch-Ylaanderen; om de gemeenten van het eiland Noord-Beveland bij Middelburg te voegen en eindelijk om in plaats van Yzendijke, Sas van Gent de hoofdplaats van het nieuwe hoofd-kiesdistrict te doen worden. Naar men verneemt heeft dezer dagen te Axel eene ontdekking van ontvreemding van goederen plaats gehadtengevolge waarvan reeds een 6tal personen in verzekerde bewaring zijn gesteld. Onder die personen bevinden zich twee brouwersknechtstwee molenaars knechts en een bediende uit de zoutkeet. Men zegt dat er bij den chef van dit ontvreemdingskorpsdie mede is gearresteerd, door de bevoegde autoriteit eene huiszoeking is gedaan en dat aldaar voorwerpen ge vonden zijn, die bewijzen, dat er feitelijkheden bestaan, voldoende om aan een regterlijk onderzoek ie kunnen worden onderworpen. Men vreest dat er nog meerdere personen zijn, welke in die zaak kunnen worden betrokken. Wij willen het oordeel van de regterlijke magt niet vooruitloopen en wachten daarom de behandeling dier zaak afmaar waarschuwen toch allen die zich gene gen mogten gevoelen om een zoogenaamd konkelhuis te houden wat de gevolgen zijn kunnen wanneer zij bij hoog- of feestdagen jongelieden, van beiderlei kunne, bij zich in huis nemen om zich te vermaken met spelen, brassen en wat dies meer zij. ten einde op kosten van derdens een vrolijken avond te hebben en waarmede somwijlen nog den ganscben nacht gemoeid is. LI. Zondag is te Veldhoven van drie welgescha pen zonen bevallen de vrouw van 11. llooijersland bouwer en lid van den gemeente-raad aldaar; de vrouw en drie kinderen genoten de volmaaktste gezondheid; opmerkelijk is het dat in de laatste jaren in dezelfde familie vijf verlossingen van tweelingen en twee verlos singen van drielingen hebben plaats gehad. Na alleswat in den laatsten tijd over de ko nijnenteelt is geschrevenmag het niet onopgemerkt blijven dat in de gemeente Noordbroek, provincie Gro ningen, een konijnenmarkt opgerigt is, en wel iederen eersten Zaturdag in de maand; 11. Zatnrdag werd deze markt voor het eerst gehouden, en waren er toen on geveer 70 stuks van die dieren aangebragt, waaronder sommige vrij zwareverscheiden zijn verkocht, en het is te denken dat de zaak meer opgang en navolging zal vinden. Als eene merkwaardigheid meldt men uit Dwin- geloodat zeven broeders en eene zuster den hoogen ouderdom van 84, 82, 77 75, 73, 72, 70 en 68 jaren hebben bereikttotaal 601 Allen zijn welvarende en verrigten met ijver hunne werkzaamheid. Te Brasschaet nabij Roozendaalheeft zich een zoogenaamde wonderdoctor gevestigd. Een aanmerkelijk en dagelijks grooter wordend aantal lieden gaat der waarts om van hem genezing van kwalen te erlangen. Onze profeet geeft geene geneesmiddelen en ontvangt evenmin geldhij bezweert alleen de kwaal, terwijl een aan de deur staande persoon alle gelden, die men ver kiest te geven aanneemt. Te Alkmaar had in de vorige week een zonder ling voorval plaatseen minnend paar wandelde van hier naar een naburig dorpvergezeld van den vader der jonge dochter, een man van 68 jaar. Een kwartier van hier slaat op eens de oude man den arm om het hoofd des jongelings en meent hem met een mes den hals af te snijden welke poging door diens gebukte houding werd verijdeld, zoodat het mes langs den neus stuitte op den onderkaakwaardoor de jongman met verlies van zijne lip het gevaar ontkwam. Men ver moedt dat heimelijke haat tot dezen manslag aanleiding heeft gegeven De dader is in hechtenis genomen. Te Molenaarsgraaf kwam dezer dagen een inge zeten dier gemeente, zijn 26ste kind ter secretarie aan geven. Van deze kinderen, onder welke nimmer twee- of drielingen zijn geweest, waren 13 zonen en 13 doch ters 13 zijn overleden en 13 nog in leven; de vader dezer kinderen telt 58 jaren. Dezer dagen geraakte een boer op de veemarkt te Rotterdam in gesprek met een vreemd persoon en verkocht weldra aan hem zijne ter markt gebragte vette koe; ten einde later bij het wegvoeren de gelden daar voor te ontvangen begaf hij zich in de herbergde vreemdeling de afwezigheid van den boer zich ten nntte makende, verkoopt de koe terstond aan een vleesch- houwer, ontvangt de gelden en verdwijnt; nu ontstond

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1