No. II. 43sle Jaaugang. DONDERDAG 7 FEBRUARIJ. GEMEEN TE-RAAD TE GOES. uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. De jnijs per kwartaal is f' 3.75, franco per post f j.0(). De inzending run advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertent ten worden d 10 ets. de regel geplaatst. Geboorte-. huwelijks- en doodbi'rigtenvan 36 regels d f J.lö behalve het zegel-rest. In ons vorig nummer, staat in de publicatie, tot oproeping der dienstpligtige lotelingen voor de Ie zitting van den militie raad dat die zal gehouden worden op Donderdag den 15 dezer, lees: DEN 14 DEZER. VAN DEN DF,N 31 JANUAKIJ 185$. Vervolg en slot.) Worden in behandeling gebragt de door de kamer van koophandel vastgestelde en ter goedkeuring ingezondene wijzigingen, in bet reglement van orde, voor die kamer. Deze worden goedgekeurd behoudens de volgende aan prierkingen Art. 15 nu bepalende, dat de vergaderingen zulle,n ge houden worden op i$deren eersten woensdag der maand des morgens ten 11 ure, wenscht de kamer te vei anderen in: de eerste weck van iedere maand, waarvoor j ieder jaar in de 1® vergadering dag en uur worden vastgesteld. Daaromtrent merkt de Voorzitter op: dat in der tijd doqr de kamer is verzocht van een der localen op het raadhuis, voor hare vergaderingen te mogen gebruik maken, hetgeen toen is toegestaan kunnen worden daar de dag en het uur vast bepaald waren doch bij de beperktheid van localiteit kan zoodanige vergunning niet onvoorwaardelijk worden overgelaten aan de bepaling van de kamer van koophandel. Dhr van de pctte vraagt of het niet beter is de overeen komst omtrent dit punt aan dep Voorzitter overtelaten De Voorzitter stelt voor de bepaling goedtekeuren. doch daarbij te kennen te geveudat de kamer geacht wordt verder geen gebruik van de raadzaal te zullen maken. Hetgeen wordt goedgevonden. Op art. 18 nu bepalende, dat om wettig te kunnen be raadslagen en besluiten, de grootste helft der leden Ier ver gadering moet tegenwoordig zijnheeft de kamer bepaald dat dit getal op 4 wordt gebragt, als rede daarvoor aan gevende. dat bij den ongunstigen staat van het weder en de wegen in sommige jaargetijden de buitenleden kunnen verhinderd zijn te compareren. De Voorzitter merkt op, dat zoodanige wijziging geheel in strijd zou zijn met de regelen in alle andere vergade ringen gevolgd doch dit daargelaten het door de kamer aangegeven motief geen bezwaar kan zijnomdat van de 9 leden waaruit de kamer bestaat, 8 hier ter plaatse woon achtig zijn. Daarenboven acht hij het verkeerd dit getal op een even getal te bepalen, omdat men bij een zoo gering getal leden telkens in gevaar verkeert dat de stemmen staken en in zoodanig geval toch geene beslissing kan volgen. Op grond van die aanmerkingen wordt deze wijziging met algemeene stemmen afgekeurd. Óp art. 30 nu bepalende, dat voorstellen schriftelijk moeten vrorclen gedaan, stelt de kamer voor te bepalen, dat die voorstellen aan den voorzitter moeten ingezonden worden uren voor het houden der vergadering. De Voorzitter merkt op dat zoodanige bepaling ongerijmd is, omdat volgens art: 15 de vergaderingen slechts 24 uren voor het houden moeten uitgeschreven worden en dus een lid, iets willende voorstellen, onmogelijk kan weten wanneer de voorzitter het voornemen heeft vergadering te houden. Dhr van den Bosch vermeent dat de kamer daarmede be doeld hééft dé vaste vergaderingen waarvan in art. 15 ge sproken wordt. Dhr S. Vader vermeent dit ook, en wordt de bepaling goed- gekeurd mits de kamer er bij voege het ïyoord gewone. Wordt gelezen missive van de plaatselijke geneeskundige pommissie, daarbij tot lid, in plaats van den heer Hochart voordragende de heeren J. W. van Kerkwijk en P. Johannissen. De Voorzitter stelt voor tot benoeming pver tp gaan en verzoekt de heeren Smallegange en van de Putte als stein- opueiners te fungeren. Alvorens verzoekt dhr van Kerkwijk het woord en zegt: dat hij zich zeer vereerd gevoelt aan liet hoofd der aanbe veling geplaatst te zijn, waartoe hij ouder de hand vroege)* reeds meermalen was aangezocht, doch dat hij, uit hoofde der vele andere betrekkingen door hem hekleed wordende en oindat hij lid is der prov. geneeskundige commissie, ver- zoeken moet huiten aanmerking te blijven hij de te doetje benoeming. Tot stemming overgegaan zijnde, wordt de heer Johannissen benoemd met 9 stemmen, zijnde 1 biljet in blanco. Aan de orde is de beoordeeling der ingekomen verzoeken lot restitutie of remissie van hoofdelijke belasting over 1855. lo. van den heer mr. van Voorst Vader, te kennen gevende! dat hij van den 5 Mei tot den 5 November te Kloelinge ver blijf heeft gehouden en mitsdien veUzoekt om remissie over 6 maand,ep ad f 150, Naar aanleiding van de beslissing yan Z. M. in zake den beer inr. F. N. van der Biltstellen burgemeester en wethop ders voor de gevraagde remissie te verl.eenen, evenwel in plaats van over 6 maanden zoo als verzocht is over 5, omdat vol gens art. 245 der gemeentewet gedeelten van maanden voor geheele worden gerekend, en de heer van Voorst Vader zoowel in Mei als November in deze gemeente verblijf heeft gehad. Dhr van den Bosch als niet «nauwkeurig hekend met de wetten op dat puntvraagtof ten opzigie der woning of Verblijf van de leden der regis-collegien, gelijke bepalingen bestaan als ten opzigie der voorzitters? Hetgeen de Voorzitter toestemmend beantwoordt. Dhr' van den Boson bedankt voor die inlichting, doch wil zijne gevestigde overtuiging in dezen niet doen wijken voor een koninklijk besluit; nog altijd is hij van oordeel dat die zaak niet is behandeld zoo als behoorde en dat alleen de fegteriijke uiagt tusschen de gemeente en den belastingschul dige kon uitspraak doen hij is die meening nog toegedaan en'zal dus tegen het voorstel stemmen. In omvraag gebragt wordt het voorstel aangenomen met 7 tegen 3 stemmen, die van de heeren van de Putte, van den Boscl) en Smallegange. 2°. Gelijk verzoek van den heer mr. Saaijmans Vader voor de helft van zijnen aanslag, ad 125, als zijnde van 30 Mei tot 14 December te Kappelle verbleven. Hetgeen toegestaan wordt bij gelijke stemming. 3«. van J. G. Bakkerom remissie voor 5 maanden ad 2,05, als zijnde den 16 Juli) vertrokken. Hetgeen niet algemeene stemmen ingewilligd wordt. 4*>. van D. Boer over 2 maanden ad 1,42, als zijnde in October yertrokken. Eveneens toegestaan, en 5o. van den lieer J. F. van de Putte over 6 maanden ad 75 als hebbende van 31 Mei tot 5 December te 's Heer Arendskerke verblijf gehouden, hetgeen alsmede met alge njeene stemmen wordt toegestaan. Burgemeester en wethouders berigten, dat zij eeu bezoek in de godshuizen hebben gebiagt; dat kennelijk het geldelijk beheer volkomen in orde is dat zij met genoegen hebben opgemerkt dat heeren regenten en regentessen zich met zorg en liefde kwijten van hunne belangrijke taak en daarover ailezins redenen van tevredenheid zijn; dat het gasthuis doel matig is verbeterd 'en de hoop bestaat, dat indien de levens middelen tot den gewonen prijs dalen er gelegenheid zal zijn, die iurigtingen verder zoodanig te verbeteren, dat zij aan het doel volkomen beantwoorden. Nog deelt de Voorzitter mede Dat burgemeester en wethouders zoodra ter hunner ken- nisse was gebragt, dat aan den heer J. Swemei», sedert jaren ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen in deze gemeente, als zoodanig op zijn verzoek door Z. M. den Koning een eervol ontslag was verleend, zich hebben gehaast dien heer een bezoek te brengen, niet zijn verkregen ontslag geluk te wetisclien én dank te zeggen, ook namens dezen raad en de ingezetenen dezer gemeente voor de vele blijken van hulpvaardigheid en welwilléphëid, te gader van ZEd. ondervonden: de heer Swemer toch heeft gedurende eene reeks van ja;en liet sprekend voorbeeld geleverd dat men in die betrekking de belangen des rijks met de meeste naauwgezetheid behartigen èn Iegelijk de belas tingel ragende burgerij door minzaamheid inschikkelijk heid en hulpbetoon aan zich verpiigteu kan. Dat eervol getuigenis brengt zijn opvolger met zich van de ingezetenen zijner vorige standplaats, hopen wij dat hij ook in deze gemeente zoo ten aanzien van het Rijk, als van het bestuur dezer plaats en hare burgerij de voetstappen moge blijven drukken van zijnen hooggeachten voorganger. Nog deelt de Voorzitter mede, dat de gemeente-apotheek den 1 Januarij geopend en in werking getreden is. Ajsmede dat zijn ingekomen van heeren Gedeputeerde Staten, brieven, inhoudende: lo. goedkeuring der gemeente rekening 2o. goedkeqring der subsidie aan het armbestuur; 3o. eerst besluit lot verdaging daarna tot goedkeuring ge meen te-begrooting 4". goedkeuring uitgifte grond op erfpacht aan J. Dekker; 5«. goedkeuring onvoorziene uitgaaf; 6e. goedkeuring reglement algemeen armbestuur; van heeren regenten der godshuizen, de staten van hegroo- ting voor het gast en weeshuis, ter informatie, die zullen worden rondgezonden, van den heer l{. C. Pilaar, de rekening der voormalige gildenfondsen, die dadelijk in behandeling wordt genomen en waaromtrent de commissie van financien adviseert tot vaststelling. Uit de voorgelezene rekening blijkt, dat de ontvangsten beslaan in Goed slot69.22 Renten- 596, Afleg kapitaal- 100, Zamen 765,22 (je uitgaven in: de overbrenging van het zuiver overschot der renten voor het algemeen armbestuur557,- onköst;en van administratie regels eDZ. - 38,85 Zamen 595,85 Goed slot 169,37 waarvoor de rendant gemagtigd wordt 200 2| pCt. in schrijvingen aan te koopen en de rekening goedgekeurd. Nog deelt de Voorzitter mede de staat van veranderingen in de gemeente eigendommen, voornamelijk bestaande in het 'roeijen en planten van boomen hel proces verbaal van kasopneinitjg bij den gemeente ontvanger, sluitende met een iti Kas van 7544,58s en dat van de kamer van koophandel z«,-o even is ingekomen. Het berigt dat lot Vooizitter der kamer van koophandel benoemd en geïnstalleerd is dhr. J. Franseu van de Putte; en de rekening over 1855, welke laatste gesteld wordtin handen der iinantiële commissie. Eenige staatsbladen worden overgelegd en daarna de ver gadering gesloten. BIWENLANDSCHE yiEUWSTIJDIffGETjl. GOES, 7 l''ebruarij. Uit Wissenkerke (Noord-Beveland.) berigt ipen ons van den 4den, dat het H. M. onze geëerbiedigde ko ningin behaagd heeft aan. mevrouw Vader Swemer. twee prachtige vazen te doen toekomenwelk geschenk be stemd is voor eene door gemelde mevrouw Vader te houdene verloting van voorwerpen, ten behoeve der armen in die gemeente. Te Heinkenszand is men van plan, in voordeel der armen, eerstdaags eene tombola daar te stellen. Naar men verneemt zullen de miliciens der ligting. van 1855, welke bij de verschillende korpsen van het leger zijn ingedeeld, en die zich thans met groot verlof bevinden, tegen 1 April aanstaande worden opgeroepen om bij de korpsen, waartoe zij behooren, in werkelijke dienst te worden gesteld, ten einde in den wapenhandel geoefend te worden Blijkens een bij den gemeente-raad te Middelburg ingekomen adres van den heer D. Bronkers, zal waar schijnlijk het plan tot het graven van een kanaal van Middelburg naar de West er-Schel de nog verwezenlijkt worden. Jl, Vrijdag werd te Zierikzee, door de aldaar be staande zangvereeniging, afdeeling der maatschappij tot bevordering der toonkunst, een groot vocaal en instru mentaal concert ten voordeele der armen gegeven. De uitvoering gaf het bewijs eener goede studie; vooral prees men het declamatorium n de boodschap naar de ijzersmeUerij,u gedicht van Schiller, vertaald door Tol lensmuziek van Weberwaarbij het koor van een 4>0tal kinderen een heerlijk effect maakte. De onzuivere opbrengst bedroeg 334,55. De voor eenigen tijd zooveel besprokene valsche prins rian, Armenie, is thans van Berlijn naar Brussel overgevoerd en aan de belgische regering uitgeleverd ten einde te Brussel de vroeger tegen hem uitgespro- kene gevangenisstraf te ondergaan. In den loop der maand Januarij stierven te Heus- den onder meer anderen 6 personen die gezamenlijk 509 jaren telden, waaronder een den van 98 V» jaar bereikte. hoogen ouderdom In de residentie is eene commissie van de directie van den hollandsch-belgischen spoorweg aangekomen aan wier hoofd zich bevindt de heer de Brouwer van Hoogendorplid van de volksvertegenwoordiging te Brusselten einde de belangen dier onderneming bij het nederlandsche gouvernement te bevorderen. Te Holten overnachtte bij den kastelein Hel derman. in den nacht van 29 op 30 Jan., een voerman in het zelfde vertrek, waarin een boereknaap te slapen lag. Laatstgenoemde stond ter middernacht opver zocht den kastelein hem de deur te openen om naai het geheim gemak te gaan doch in den morgen was hij nog afwezig en eerst toen de voerman ontwaakte, miste hij zijne portefeuille, die aanzienlijke geldswaarde bevatte. In eene herberg te Markelo is de dief door de policie gevondenrustig slapende en nog in het, bezit van de portereuille. Te Medemblik had maandag den 29 Jan. de eerste voorstelling plaats van de aldaar nieuw geconstitueerde rederijkerskamer VondeV in de zaal van het slot van Radboud. De opvoering van «Griffo de Salier" van Hofdijk gaf aan het aanzienlijke auditorium veel genoegen en doet de hoop voeden dat bij gestadige oefening de gewenschte resultaten ook hier niet zullen achterwege blijven. Van Hazerswoude wordt ons medegedeeld Zondag morgen gingen de landman van de Velde en diens huisvrouw naar de naburige r. k. kerk, hunne 20jarige dochter te huis latende. Onder dien kerktijd verschenen op de hoeve de Kleiweg u genaamd, twee half beschonken personen en vorderden van het verschrikte meisje geld en goederen van waarde, tegen welke vor dering zij zich, zoo veel.haar mogelijk was verzette waarop men haar eerst met messteken onschadelijk ge maakt en daarna in den pompbak (welput) geworpen heeft, waarin zij dan ook verdronken is. De moorde naars, twee schulpvaarders zijn vervolgens in huis ge gaan en hebben de kasten opengebroken en alles van waarde medegenomen. Niet direct bekend zijnde wie de daders waren, zijn er verschillende personen gearresteerddoch bij het

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1