Nationale Militie j WAARSCHUWING. OPEXBARE VERGADERING GEMEENTE-RAAD TE GOES. Jaargang MAANDAG 4 FEBRUARIJ. J 10. «oimrc De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J.75franco per post f J,90. De inzet BESTUREN EN ADMINISTRATIES. j BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij (leze ter kennis van allen die het aangaat, dat de Militie-Raad krachtens art. 126 der wet op de Nationale Militie, van den 8 Januarij 1S17, (Staats blad no. 1|. over deze jare, zijne eerste zitting, tot onderzoek der lotelingen voor een jaar vrijgesteld, vol gens art. 37 der wet van 27 April 1820, (Staatsblad no. 11), welke vermeenen mogten regt op vrijstelling te hebben, zal houden te Midilelburg, hoofdplaats dezer provincie op Donderdag den 15 Eebruarij aanstaande, des morgens ten half tien ure, in de Abdij aldaar. Van de verpligting om voor dien raad te verschij nen zijn echter uitgesloten zoodanige lotelingen, welke geeneriiande reden tot vrijstelling hebben, daar dezul ken door den Militie-Raad tinaal voor de dienst gede- tigneerd zuilen worden. Terwijl bij deze alle ouders, voogden, curators of gemagtigden worden herinnerd, dat zij, reclames heb bende, voor hunne absente zonen of pupillen zich zul len moeten sisteren ten dage, ure en plaatse voormeld. Zullende de Commissie voor de werkzaamheden der Nationale Militie tot de afgifte der benoodigde Attes tenvaceren ten raadhuize alhier, Maandag den 11 dezer des middags ten twaalf ure, ter opmaking van welke men vooraf der Stads-Griffie de noodige opgaven gelieve te doen. En opdat niemand hiervan onkundig blij ve, zal deze worden gepubliceerd en geaffigeerd mitsgaders geplaatst in de Gvessahe Courant. Goes, den 2 Pebruarij 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PIL A A R. van den OEN 31 JANUARIJ 1856. Afwezig dhr Soutendam met kennisgeving. Aan de orde is de benoeming der leden van het algemeen armbestuur waartoe ter vorige vergadering waren aanbe volen de heeren N. Vervenne Pz., N. J. F. Verschoor, L. C. de Peval en T. Pieterse. Tot stem opneiners benoemt de Voorzitter de heeren Smal- lkcange en van de Pl'tte. Bij de le stemming erlangen de heeren Vervenne 7, Pie terse 3 stemmen. Bij de 2e stemming de heeren Verschoor 8Pieterse en de Peval ieder 1 stem. Bij de 3e stemming de heeren de Peval 9. Pieterse t stem. Bij de 4e stemming de heer Pieterse 10 of al de stemmen. Daarna wordt de rooster van aftreding vastgesteld en be paald dat de heeren Vervenne den 1 Januarij 1857, Ver schoor 1858, de Peval 1859, Pieterse 1860 en de Voorzitter den 1 Januarij 1861 zullen aftreden. Aan de orde is liet verzoek van den heer W. Swart, om eenige tegemoetkoming te erlangen van de zijde der gemeente, daar hij door het verlies van een aantal kinderen huilen zijn toedoen, iu zijne finantiele positie zeer wordt benadeeld. Burgemeester en wethouders praeadviseren om dit ver zoek aanlehouden en wel op grond dat in het eerste ont werp van wet op het onderwijs, het beginsel gehuldigd werd dat de schoolonderwijzers op openbare scholen ge meente ambtenaren zijn die hunne bezoldiging uit de ge meentekas behooren te ontvangenwelk beginsel in het onlangs ingediend ontwerp is behouden, en hoeveel bezwa ren tegen de voorgestelde regeling van het onderwijs ook lijn geopperd, tegen dat beginsel is men niet opgekomen. Wordt dit ontwerp nu wel, dan moet de positie van den heer Swart vati zelf veranderen even als die van den heer van Hiele; hij zal dan eene vaste bezoldiging genieten en de te ontvangen schoolgelden komen ten voordeele dezer Eemeente; - oók dati als het ontwerp geen wet mogt wor- enzouden burgemeester en wethouders niet ongeneigd fijndat beginsel voor deze gemeente van toepassing te maken. Op die gronden stellen zij de aanhouding van het verzoek voor, en openen daarover de beraadslagingen. Dhr van ue Putte merkt op dal het verzoek tweeledig is en betreft 1° het tegenwoordige. 2® de toekomst. Nu wordt door het praead vies van burgemeester en wethouders wel eenigzins waarborg gegeven voor de toekomstmaar daar mede is dhr Swart voor het tegenwoordige niet geholpen dhr Swart is een verdienstelijk onderwijzer, door een zwaar Sezin gedrukten de voorheelden zijn niet ver te zoeken at somwijlen eenige tegemoetkoming nutAig werken kan. Hij zou er aizoo voor zijn, in afwachting eener nadere re .gelingeene gratificatie le verleenen. WW— ■■■PIUIII HI I i I 111.13—-■ l i nu.. IJ. ling van tulvertentien moet geschieden vóór drie uren des namL Dhr van Kerkwijk antwoordt daarop, dat de vergadering zich herhaalde .malen tegen het beginsel van gratificatiën heeft verklaard; hij acht dit ook een moeijelijke en gevaar lijke weg, daar anderen zoo ligt geneigd zouden zijn dit voorbeeld te baat te nemen; hij acht het mitsdien beterde nieuwe wet aftewachten. Dhr van den" Bosch vraagt eenige inlichting; voor zoover hij zich de schoolreglementen en wetten die nu bestaan herinnertvermeent hij dat de school van den heer Swart behoort tot de bijzondeie scholen der 2e klasse, waarvoor wel eene toelage uit de gemeentekas gegeven wordt, maar overigens geheel voor particuliere rekening wordt onder houden. Hij maakt dit besluit op 1© uit de bestemming der school. 2©. door de betaling voor ieder schoolgaand kind. 3©. omdat de onderwijzer zelf in alle schoolbehoeften moet voorzien. De Voorzitter antwoordt daarop, dat die school nimmer als eene bijzondere school der 2e klasse inaar altijd als open bare gemeente school is aangemerkt. Dhr. van Kerkwijk voegt daarbij dat de toelage reeds van vroeg dagteekent en tijdens dhr. van der Pijl aan het hoofd der school stond, verhoogd is, hij verklaart de schoolwet niet zoojuist te kennen, maar dat die school altijd als open bare school beschouwd werd, is zeker. Dhr. van den Bosch merkt nog op dat men zich ten op zigte der veranderingen die men wil uitvoeren, tot de hoo gere autoriteiten zal moeten wenden; hij heeft nog eene tweede inlichting te vragen. Volgens het medegedeelde bij het praeadvis van burge meester en wethouders is het hun voornemen hetzij het ontwerp wet worde of niet, het beginsel van gemeentescholen in het leven ie roepen zijns oordeels is dit niet van zoo veel omvang of het zou met eenigeu spoed b. v. in verloop van 2 maanden kunnen behandeld worden en in dat voor- ui tzigt zou hij er voor zijn de zaak aan te houden. De Voorzitter ziet daarin nog al bezwaar; zoodanige re geling zou zeker niet zonder opoffering van de zijde der ge meente kunnen geschieden en daar de begrooting voor het loopende jaar bereids goedgekeurd en in werking is, acht hij zoodanige toezegging nog ai móeijelijk hij wil echter met de heeren wethouders de zaak iu overweging nemen en vraagt of de leden zich kunnen vereenigen met een uitstel tot de volgende vergadering. Diiru. de Knokke van der Meulen en tan Voorst Vader verklaren zich voor eeuc onbepaalde aanhouding der zaak, alle de andere leden voor ajournement tot de volgeude ver gadering waartoe mitsdien besloten wordt. In behandeling wordt gebragl de rekening der leenbank over 1855, die gesteld is iu handen der vaste commissie voor bet finantiewezen. Uit haar rapport blijkt, dat in 1855 minder panden be leend en vernieuwd zijn dan in 1854, doch daarentegen meer verkocht; dat ofschoon de panden dooreen genomen niet te hoog beleend zijner op sommigen een gezamenlijk ver lies is geleden van ruim 236, terwijl de winst op andere bedraagt ruim f 256, van welke laatste evenwel 132, door regthebbenden zou kunnen worden terug gevorderd, dat de administratiekosten ongeveer 9 cent per pand hebben bedragen terwijl van het door de gemeente opgeschoten kapitaal slechts f 156, of 1/5 percent intrest is overgeschoten; ten slotte ad viseert de commissie tot goedkeuring en vaststelling^ Waartoe met algemeene stemmen besloten wordt. Het verzoek van heeren regenten der godshuizen om res titutie der betaalde gemeentebelasting van het in de gestich ten gebruikte tarwebrood, t. w. in het gasthuis 176,19 weeshuis- 6,61 Zamen 182,80 wordt zonder discussie ingewilligd. Het ontwerp besluit tot helling van een schoolgeld van 50 cent 'smaands, voor ieder kind op de burger bewaarschool, alsmede verordening op de invordering worden, zonder dis cussie gearresteerd. Burgemeester en wethouders stellen voor, de gemeente- begrooting te verhoogen met de opbrengst van de school gelden voor de burger bewaarschool ad 275, in ontvang en de kosten van onderwijs ad 219,34 in uitgaaf. Waartoe almede besloten wordt. Wordt gelezen missive van heeren gedeputeerde staten van 28 December II., dat zij aan het raadsbesluit tot bet betalen van pensioen aan den eervol ontslagen commissaris van po- licie over 1855 uit den post van jaarwedde van dien ambtenaar hunne goedkeuring niet kunnen schenken, daar dit in strijd met de regelen eener goede comptabiliteit zijn zou; dat dit mitsdien zal moeten gevonden worden uit de onvoorziene uitgaven of daarvoor eenen nieuwen post op de begrooting uitgetrokken. Op voorstel van burgemeester en weihouders wordt tot betaling uit de onvoorziene uitgaven besloten. Nog stellen burgemeester en wethouders voor uit dien post te beschikken over f 100, voor uitkeering aan het weeshuis, van de pacht van den beer over bet 2e half jaar 1855. Zij voegeu als toelichting daarbij, dat sedert eene reeks van jaren bet weeshuis in bet bezit en genot is geweest van die pacht die tot in 1855 275, 'sjaars opbragttoen heeft deze raad besloten de burgerij te ontlasten van de 50 cent die voor iedere ton weike geruimd werd, moest betaald worden en is mitsdien die verpligting aan den pachter om niet op gelegd die pacht loopende van 1 Juiij 1855 tot 1 Januaiij 1856. lied raag t alzoo 100,— en Burgemeester en wethouders stellen voor, vooral met het oog op liet gebeurde bij de behandeliug der begrooting van 1856, de daarvoor ontvangen 100, uit te keeten. Dhr. S. Vader is niet bekend met hetgeen tot dit punt aanleiding geeft en verzoekt om inlichting. De Voorzitter leest voor de notulen van .Julij 1762 waaruit Gewone advert en tien worden d 30 ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigten. van J6 regels d f J.20 behalve het zegelregt. blijkt, dat door bet overlijden van Jean la Pierre, de helft van de beerput weder vacant geworden zijnde, de raad be sloten heeft, die aan het weeshuis af te staan gelijk dezelve werd gegeveu bij dezen, en voegt daarbij, dat dit bet eenige is wat er van te vinden is en de pacht altijd door het weesbuis genoten is. Dhr. van den Bosch zegt, dat men dus töt de beslissing van bet verschil zou kotnen, of een geschenk door den toen malige» raad gedaan voor altijd verbindend is of dat men op nieuw wil geven wat aan de gemeente behoort. Dhr mr. van Voorst Vader zegt, dat uit die notulen blijkt, dat de helft aan het weesbuis toekomt en het zeer waar schijnlijk is, dat ook de andere helft aan het weeshuis toe komt- Door den raad is ten vorigen jare besloten de con ditiën van verpachting te veranderen, waardoor de pacht reeds merkelijk minder opbrengt dan vroegerdaarom zou het niet meer dan billijk zijn het weesbuis in het genot te laten van betgeen bij hetzelve onheugelijke jaren bezeten is. De Voorzitter stelt voor lot de uitbetaling der 100, te besluiten, onvervankelijk en zonder consequentie voor het vervolghetgeen dan ook bij de loopende begrooting door den raad is voorbehouden. Waartoe met algemeene stemmen besloten wordt. Vervolg en slot hierna.) GOES, 4 Bebruarij. Naar men ons mededeelt, zal morgen avond, bijge legenheid der maandelijksche vergadering van het har monie-gezelschap Concordia alhier, eenige feestelijkheid plaats hebbenter gedachtenis der over vijf-en-twintig jaren plaats gehad hebbende edele zelf-opoffering van J. C. J. van Speijts. Benoemd bij het wapen der artillerie in Oost-Indien, tot tweede luitenant, de sergeant G. S. Nederveen Pieterse. Wij meenen dat het dn begunstigers én belang stellenden in Zeeland wel aangenaam zal zijn iets van het invaliedenhuis te Leijden te vernemen, waarvan wij door tusschenkomst van onzen correspondent eenige op gaven ontvingen, die wel strekken kunnen om voor oude krijgslieden eene meerdere belangstelling op te wekken. Gedurende 1834 zijn in het invaliedenhuis aldaar 85 verminkteoude en gebrekkige militairen verpleegd hun getal bedroeg op 31 December 76 man waarvan 23 in koloniale zeedienst infirm zijn geworden en waarvoor dan ook de kosten werden vergoed. Over het afgeloopen jaar waren de kosten van het geheel f -22,791,99 en hebben ter bestrijding daarvaD gestrekt De rijkstoelage f 5000, die der stad Leijdenƒ600, de afgestane rijks-pensioenen f 9384,03 '/j. idem gra tificatiën f 2363,13, korting op eenige gratificatiën t 41,12V2, renten van 9000 inschrijving 4°/'0 W. Sch. 260, en bijdragen uit het fonds f 5043,70. Jaarlijks schijnen de bijdragen uit het fonds af te nemen, zonder dat men daarvan regt de rede kan gissen; in evenredigheid dier vermindering neemt dan ook het getal verpleegden af, Na aftrek van de zoogenaamde kostgangers of koloniale zeeliedenblijktdat er van de tot deze instelling behoorende verminkten op 31 De cember 185063 manschappen aanwezig warenwelk getal van lieverlede» is verminderd op 51. Bovenstaande mededeeling is wel der overdenking waardniemand toch zal het nuttige var, zoodanige in- rigting betwistenterwijl men nogtans van 1850 af niets vermeld vindt van het opnemen van één enkelen ouden krijgsman die er, zij ons leger dan ook tegen woordig klein, toch wel, en wie weet hoe velen, zullen ge/onden worden, bijna vergrijsd in de dienst, schamel van eene beete broods voorzien meestal prijs gegeven aan koude en gebrek. Voorzien plaatselijke armbesturen in lioogen nood, de soldaatdie met eer zijn land en koning diendeis niet de man om wet het handop honden zijn brood te zoeken. Mogten onze giften alzoo wat ruimer zijn tot ondersteuning onzer onde krijgers; zij zouden dit, wanneer wij meermalen die ouden in hu» eigenaardig costuuin naar het bedehuis zagen henen trekken wanneer wij de geschiedenis kenden van me nigeen uit die strompelende en blinde reiwier moed en trouw gewis eenen diepen indruk zouden achterlaten Het Lyceum-Theatre te Londen was eens getuige van de bewonderenswaardige gevatheid van een landge noot. In zeker 6tukje werd op het tooneel de vraag gesteld What else can any Dutchman do But drink his grog and smoke his pipe. (Wat kan een hollander anders dan zijne pijp rooken en zijne slokjes drinken

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1