No. IK 13""* jaargang, donderdag si jancarij. *i» <;oi:ssihi: uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. l)e prijs per kwartaal is f J.75, franco per post J,90. De in zen din Gewone adrcrtentièn worden a 20 ets. de regel geplaatst Geboortehuwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d f* J.20, behalve het zegelregt. van advertentien moet. geschieden vóór drie uren des namiddags. BIHNENLANDSCHIi HIEUWSTIJDIKGEff. GOES, 31 Januari], ileden avond ten 7 ure, raadsvergadering. Den 31 December 1857, bedroeg de wettige bevol king dezer gemeente 5575, waarvan mannelijke: 1051 ongehuwden beneden- en 587 boven de 18 jaren ge huwden 896 en weduwnaars 113, zamen 2647, vrouwelijke836 ongehuwden beneden- en 907 boven de 15 jaren, gehuwden 869 en weduwen 289, zamen 2928. Sedert de laatste opgaaf was de bevolking toe genomen met 50, 31 mannelijke en 19 vrouwelijke. Van deze 5375 waren 3980 hervormden, 2 waalsche, 1 anglicaanse!» episcopaalsch, 27 evangelisch luthersche, 3 doopsgezinde, 340 afgescheidene, 1183 roomsch- katholieken en 39 Israëlieten De feitelijke bevolking bedroeg 2562 mannelijke en 2961 vrouwelijke, totaal 5523. Uit andere gemeenten vestigden zich in deze 140 mannelijke en 178 vrouwelijke, zamen 318, en verlieten dezelve 115 mannelijke en 136 vrouwelijke, zamen 251. Van deze vertrokken naar Noord Amerika 13 personen, alle behoorende tot de mingegoeden, een met oogmerk om zich bij fa milie te vestigen, een met vrouw en twee kinderen om zijne schuldeisschers te ontgaande anderen om verbetering in hun bestaan te zoeken. Er werden geboren 108 van het mannelijk, 74 van het vrouwelijk geslacht, zamen 182, waaronder 4 mannelijke en 3 vrouwelijke onecht. Twee tweeling geboorten hadden plaatsbeide 1 van elke kunne. Overleden zijn 102 van liet mannelijk en 97 van het vrouwelijk geslachtzamen 199; van de mannelijke waren 61 ongehuwd en 10 weduwnaars, van de vrou welijke 58 ongehuwd en 22 weduwen onder de i overledenen waren 26 beneden de 3 maanden, 13 van 36 maanden, 15 van 6—12 maanden, 24 van 13 j jaren, 13 van 36 jaren, 5 van 6—10 jaren, 2 van 10 14 jaren, 4 van 1420 jaren, 2 van 2025 jaren, 4 van 23— -80 jaren, 11 van 3040 jaren, 15 van 40—50jaren, 8 van 50—56jaren, 20 van 5665 jaren, 13 van 65 69 jaren, 6 van 6973 jaren, 7 van 7377 |aren, 2 van 7781 jaren, 3 van 8185 j jaren en 2 van 85 -89 jaren. Als levenloos werden aangegeven 6 van het mannelijk j en 2 van het vrouwelijk geslacht. Heden werd door de arrondissements-regtbank alhierde zaak behandeld van het O. M. tegen P. Herpers, van wien wij in ons vorig nummer spraken. Bij de schuldig verklaring aan de hem ten laste gelegde feiten werd hij veroordeeld tot eene correctionele gevan- j genisstraf van twee jaren. c. e. i Eergisteren avond is van Colijnsplaat alhier bin nen gebragt zekere de Kruiterdie bij zijne aanhou ding bevonden werd, zijne vrouw met een dissel deer lijk te mishandelen; in zijne nabijheid lag eene bijl en bij de dolle woede waarin de aangehoudene verkeerde, waren dc ergste gevolgen te voorzien. Eergisteren had het concert van dh. Ahrensmann plaats. Toonden de vele aanwezigen hunne belangstel ling, hunne verwachting werd niet te leur gesteld, dank zij de bereidwillige mede werking van eenige dilettan ten die daartoe het hunne bijdroegen. Aan den gepensioneerden luitenant-kolonel der infanterie van het leger in Oost-Indie L. .1Magnin is bij koninklijk besluit vergunning verleend tot het blijven dragen van de activiteits-uniform van het wapen waarbij hij laatstelijk heeft gediend. Ter waarschuwing deelt men mede: Donderdag den 17 dezer voer een hoogaartsmet passagiers beladenvan Hoedekenskerke naar het Hel legat omstreeks een half uur van den hoek van Os- senisse verwijderd zijnde, had een der passagiers name lijk de heer A. Geillgenees-, heel- en verloskundige te Boschcapellehet ongeluk om over boord te vallen, doordien hij ten einde beter vooruit te kunnen zien om Diet, op een daar digt bij voor anker liggend schip te varen op het opgehaalde zwaard was gaan zitten dat met een slechten knoop was vastgemaakt, met dat wngelukkig gevolg, dat het zwaard naar beneden viel. Gelukkig heeft schipper Vakher nadat hij ongeveer vijf I minuten in liet water had vertoefd hem gered Door den kerkeraad der hervormde gemeente te i Hulst, is op den 28 dezeruit het op den 24 opge maakt drietal tot herder en leeraar aldaar beroepen de weleerw. zeer gel. heer G. de WiUlemann van Lakerveld Kellermannpredikant te 's Heerenhoek, voor wien evenwel dispensatie zal vereischt worden van art. 55 van het reglement op de vacaturen, aangezien zijn eerw. eerst sinds 6 November 1853 predikant is, en aizoo nog geen twee jaar bij het ontstaan der vacature aldaar. Uit het gemaakte 3talwaarop ds. J. I1. van Hinslergen, pred. te Hoek, P. van den Hoof akker Hout zagers. te Nieuw- en St. Joostland, en V. koningsberger, te Heden, is door den kerkeraad te Neuzen beroepen de weleerw. heer Petrus van den Hoof akker Houtzagers, pred. te Nieuw en St. Joostland. Een vijftigtal geachte ingezetenen te Middelburg, allen kiezers van leden voor de staten-generaal, hebben zich bij adres tot de tweede kamer gewend, ten einde zoo mogelijk te voorkomen dat het door de regering ingediende ontwerpregelende de verdeeling des rijks in kies-districten tot wet worde verheven. Uit 's Hage wordt gemeld, dat aldaar sedert ee- nigen tijd eene godsdienstige secte van naaktloopers bestaat. Eerst droegen zij den naam van Engelen doch zij hebben dezen thans verwisseld met dien van Adamieten -/. Hun aantal bedraagt ongeveer dertig. Naar wij vernemen, zijn de leden van de tweede kamer der staten generaal thans werkelijk aangeschre ven, om hunne werkzaamheden op Dingsdag 5 Eebr. aanst. des middags 2 ure té hervatten. De ministers van koloniën en van oorlog hebben ter kennis gebragtdat er in dit jaar gelegenhejd zal bestaan tot. plaatsing van een dertigtal jongelieden, als kadet voor het wapen der artillerie in Oost-Indiebij de koninklijke akademie voor de zee- en landmagt, en wel geheel voor rekening van de koloniale geldmiddelen, BC1 tem, Aft' dschenTeüwsti jnmoey. RUSLAND. TURKIJE. Uit de Krim wordt gemeld dat noch van de zijde der russen, noch van die der geallieerden, in de laatst verloopene dagen eenige militaire operatien waren onder nomen. In Sebastopol klaagde men weder zeer over de nijpende koude. Er werden steeds maatregelen ge nomen om de dokken te doen springen. Deze maat regel moest echter op tijd werken, vermits de deskun digen van oordeel waren, dat de gelijktijdige vernieling van die belangrijke werken met gevaar gepaard zon zijn. derdduizenden centenaars zonnebloemzaden en bereidt er voedselzijde en olie uit. De plant zou ook ge schikt zijn om er papier van te maken. - Eene hofdame der koninginlady Murraydie van eene reis door het zuiden der "Vereenigde Staten is teruggekeerd, heeft een werk in het licht gegeven, waarin de slavernij wordt verdedigd. Zij moetnaar men verhaalt, dit boek aan de koningin hebben willen opdragen; deze heeft de opdragt niet alleen van de hand gewezen; maar haar buitendien' kennis gegeven, dat zij uit hare betrekking van hofdame ontslagen was. Toen mad. Goldschmidt Lind onlangs Liverpool bezocht, werd haar een adres van arbeiders aangeboden, het verzoek inhoudende om een concert te geven, waarvan de entreeprijs zoodanig zou worden gesteld, dat zij in dc gelegenheid waren de begasfde zangeres te hooren. Mad. Goldschmidt bewilligde in het verzoek, onder be ding, dat geene andere personen dan ambachtslieden op het concert worden toegelaten en de entreeprijs niet minder dan eene halve kroon f 1,50) bedragen zoude. ENGELAND. Lonuf.n. In Engeland begint men met toenemend nut de groote, gele, grootbollige, zaadkorrelrijke zonnebloemen op de beste wijze te verbouwen en winstgevend te maken. Eerst oogsten de bijen uit hunne ontelbare kleine zaad bloesems (elke zaadkorrel heeft eene bijzondere) een overvloed van honig en was. De zaadkorrels geven als lijnzaad behandeld, groote massa's van dc beste olie voor tafelgebruik enz.ook bijzonder voor schilders die voor blaauwe en groene verwen geen betere olie kunnen vinden. Tot vetmesting van gevogelte is er geen beter middeldan zaad van zonnebloemen. De zeep van zonnebloemenolie is een voortreffelijk schoon heidsmiddel voor de huid, welke ze vveeker, zachter en blanker maakt. Als baardzeep is ze de voortreffe lijkste. Faisanten door dit zaad gevoed, krijgen een zachter, veelkleuriger gevederte Het meel uit de zaad korrels geeft het fijnste baksel en aan het. brood eene grootere voedzaamheid terwi jl het ligter te verteeren is. Eindelijk krijgt men uit de plant de fijnste vezelen, die wegens hunne zijdeachtigheid in China menigvuldig onder de zijde gemengd worden. In groote menigte verbouwt men ze tusschen aardappelen, waar ze na het laatste behakken tusschen de voren 12 voeten van el kander worden geplant. Tn China verbouwt men hon- FRANKRIJK. Pakijs. Men verhaalt hier de volgende ontmoeting van keizer Napoleon. Toen Z. M. op eene zijner bezoeken in het gebouw der wereldtentoonstelling bleef stilstaan bij eene collectie porceleinen en zijn oog viel op twee vazen waarvan eene met het portret van Napoleon I en de andere dat van Napoleon III beschilderd was, vraagde hij den koopman naar den prijs, en toen het bleek dat de prijs van de eene 35 en de tweede slechts 5 francs was en Z. M. zich daarover verwonderd toondeant- woorde de eigenaarJa sirede eene is veel meer in het vuur geharddaar komt het van. De wiegdie door den gemeente-raad aan den toekomstigen vorstelijken telg zal geschonken worden zal aan kastemakerswerk 60,000 jfr. aan versierselen van goud en zilver 140,000 fr.aan gordijnen en kanten 400,000 fr.dus met bed en balster te zamen p. m. '3 tonnen gouds kosten. Een vriend van den maarschalk Pélissier ontving dezer dagen een brief van hem, waarin men o. a. leest: Zoek terstond eene geschikte woning in het quartier de ia Madeleine voor mij en laat die onmiddellijk meu beleren opdat zij hij mijne aankomst geheel in orde zij. Het gaat. ons allen goed, en ik vooral ben zoo weldat ik u verzoeken moetgeen te hoog gelegen woning te kiezen want ik ben zeer dik geworden en kan niet meer klimmen. Waarschijnlijk zal de maar schalk terstond na de aankomst van den generaal de Martimprey de Krim verlaten. Eene door de dagbladen alhier ontvangene tele grafische dépêche uit Berlijn, van gisteren, meldt, dat de kapitein von llauch Ie Petersburg een eigenhandige!! brief van den koning van Pruissen aan den czaar heeft gegeven. In Berlijn hield men het gisteren weder voor minder zeker, dat Oostenrijk en Pruissen zich thans reeds met elkander zouden verstaan omtrent een voorstel be- i treffende de goedkeuring der vredes-voorslagen welk voorstel aan hot oordeel der honds-vergadering moest worden onderworpen Men verhaalt hierdat keizer Alexander heeft j beloofd naar Parijs te komen, zoodra de vrede gesloten I zal zijn. Een officier, die in eene der noordelijke steden j van Frankrijk in bezetting lagverdacht eene dame die de kamer naast de zijne bewoondevan het ont- vreemden zijner steenkolen; om zulks te ondekken mengde I hij buskruid onder zijne kolen, zorg dragende dat hij zelf daarvan niet gebruikte. Weldra werd het geheelè huis in rep en roer gebragt door eene ontploffing en niet minder door het alarm der dame en dekreten waar mede zij den kolenkooper bedreigde, doeh toen de of ficier de zaak ontvouwde sloeg zij een geheel anderen I toon aan. Dezer dagen was hier weder een gerucht in om- loop als zou er oen nieuwe aanslag op het leven des keizers gepleegd zijn. Een officier zou in de Tuileriën zeiven een pistoolschot op hem gelost en hem aan de bovenlip gewond hebben. Zeker is het dat de policie sedert eenige dagen met meer voorzorg dan ooit waakt; 16 soldaten en een bediende bij den telegraaf, die de tijding in de provincie iiad gezonden, zijn gearresteerd geworden. L)e Conrrier de Lyon deelt het volgende voorval

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1