G0ESS<M .No. 8. GEMEENTE-RAAD TE GOES, 43sU' Jaargang, MAANDAG 28 JANUARIJ. Ds uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,75, franco per post f óf)0. De inzt OPENBARE VERGADERING van' den ten raadhuize at.daak OP DONDERDAG DEN 3J JANVARIJ 3856, des avonds ten 7 ube. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Benoeming der leden van het algemeen armbestuur en vaststelling rooster van aftreding. 2. Verzoekschrift van den heer W, Swart. 8. Verantwoording van de bank van leening over 1855. 4. Verzoek om restitutie van de gemeente-opcenten op het gemaal behoeve de godshuizen. 5. Besluit tot heffing van schoolgeld op de burger bewaarschool en verordening op de invordering. 6. Verhooging der gemeente-begrooting over 1856 met dat vermoedelijk te ontvangen schoolgeld en de uitgaven voor het onderwijs. 7. Afwijzing verzoek tot vinding pensioen commissa ris van policie over het laatste kwartaal van 1855, en voorstel om als onvoorziene uitgaaf te brengen. 8. Voorstel tot meerder onvoorziene uitgaaf. 9. Wijzigingen in het reglement van orde voor de kamer van koophandel. 10. Aanbeveling ter benoeming van een lid van de ge neeskundige commissie. 11. Beoordeeling reclames om remissie of restitutie hoof- delijken omslag over 1855. 12. Verslag van het bezoeken en den toestand der gods huizen. Mededeeling van ingekomene stukken. binnenlandschu nieuwstijdingen. GOES28 Januarij. Jongstleden Donderdag heerschte gedurende slechts korte oogenblikken eene hevige windvlaag, gepaard met regen over deze stad en omstreken die nog al schade heeft veroorzaakt en zelfs menschenlevens kostte. Behalve eeuige gaten in daken en breuken aan schoor- 8teenen in deze gemeente, het omver waaijen van boomen in anderen, heeft de molen te Baarland veel geleden; van den ketting gesprongen is dezelve uit de vang geraakt en daardoor aan het malen gegaan; eindelijk met veel moeite daarin gestuit, met verlies eener wiek, bleek dezelve ook inwendig veel geleden te hebben zoodat de schade op 4 a, J 500,wordt begroot. Betreurenswaardiger zijn de berigten uit Bathwaar tengevolge dier windvlaag twee schuitjes zijn gezonken waarbij twee personen verongelukteneene sloep aan de wal vast liggende werd meer dan 25 ellen van zijne plaats afgeworpen en slechts het wachthuis der geampliëerden stuitte haren vaart om over den dijk te worden heen geslagenook het kantoor der in- en uitgaande regten leed mede groote schade. Uit verschillende plaatsen in Nederland wordt van schade aan molens en daken gewaagd welke tengevolge van gelijke bni, tenzelfden tijde is veroorzaakt. Uit Axel berigt men zelfs dat de eenden versuft uit de lucht nédervielen, Bij besluit van 16 dezer, no. 73, heeft Z. M. goedgekeurd het beroep, uitgebragt door den kerkeraad der hervormde gemeente te Schore c. a. op A D. TItuyn de Lignypredikant te Kapelle. Bij Koninklijk besluit van 8 dezerno. 83is aan den gewezen cipier van het huis van arrest alhier, C. Kien, een pensioen ten laste van den staat verleend groot f 214,'sjaars -r Belangstellenden in de toonkunst en liefhebbers van muziek maken wij attent op het morgen avond te geven concert door onzen stadgenoot, dhr. J. F. Ahrensmann. Het goed gekozen programma zal ze ker menigeen uitlokken tot het smaken van dat kunst genot dat, genoemde muziek-directeur ons meermalen schonk. Aanstaanden Donderdag zal voor de correctionele eregtzitting van de arrondissements-regtbank alhier behandeld worden de zaak van het O. M. tegen Petrus Herpersschildersknechtbeklaagd van diefstal in de woningen waarin hij gewoon was te werken. Uit de ^tuigenlijst, blijktdat hij nog al bij velen zich aan din. vim advertvntieu mout. geschieden, vóór drie uren des mimi dit wanbedrijf moet hebben schuldig gemaakt, en niet zonder reden verlangen de bij verschillende bazen in allerhande vakken werkende knechts, die door dit geval en bij het ontstane mistrouwen aan naauwer toezigt onderworpen zijn hij een goede les ontvange. Door den kerkeraad der hervormde gemeente te Hulst is den 24 dezer, ter vervulling der vacature ont staan door het overlijden van Ds. J. C. Nidelstein Walter, opgemaakt het volgende 12tal, alphabetisch gesteld ds. JR. de Jongk van Arkel te Ammerstol ds. G. Balieké te Breskens, ds. J. F. van Binsbergen te Hoek, ds. J. C. JDiehl te Leerdam, ds. H. Q. Jans sen te St. Anna ter Muiden, ds. G. de Wildeman van Lakerveld Keilerman te 's Heerenhoek, ds. N. J. Krom te Biervliet, ds. F. Lauerillard te Zandpoort, ds. L. C. Meijer te Hontenisse, ds. W. F. Memel te Renesse, ds. B. A. Overman te Heinkenszand en ds. P. H. Reijers te Brouwershaven. Vervolgens is men overgegaan tot het formeren van een 6tal, waarop voorkwamen J. F. van Binsbergen H. Q. JanssenG. Wildeman van Lakerveld Kei lerman N. J. KromW. F. Menzel en J. P. H. Reijersen van een 3tal waarop geplaatst werden J. Fvan Binsbergen, G. de Wildeman van Lakerveld Kellerman en J. P. H. Reijers', uit welk 3tal op heden een beroep zal worden gedaan. Op Zaturdag 2 Eebruarij e. k. zal des voormid dags ten elf uren aan het locaal van het provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed het driejarig onderhoud van het nederlandsch gedeelte van het ka naal van Neuzen en het zijkanaal naar de Axelsche Sassing, ingaande met den dag der goedkeuring van de besteding en eindigende 31 December 1858, met inbegrip van alle vereisehte materialen zulks per on- derhoudsjaarbij enkele inschrijving zonder opbod. In den waterweg tussehen Brouwershaven binnen door naar Hellevoetsluis heeft zich in dezen winter op de vlakte een vroeger welbekend, doch toen alleen voor schepen van onbeduidende diepgang bevaarbaar gat (het zoogenaamde Hellegat) verdiept, zoodanig dat reeds met veel succes door al de dezer dagen voor Brouwershaven gekomen groote schepen dat gat is bevaren geworden de minste diepgang, die men in hetzelve bij hoog water peilde, was bij gemiddelden waterstand ruim 17 rijn- landsche voeten en de andere groote voordeelen aan dat gat verbonden, (indien hetzelve blijven mag,) zijn: dat het den waterweg bekort en het eventueel aan den grond raken der schepen veel minder gevaarlijk doet zijn, uithoofde van den ongelijk zachteren grond dan in het oude vaarwater. [N. S.) Naar men verneemt, maakt de Christelijk Afge scheiden gemeente te Noordeloos zich gereedom in het voorjaar met haren herder en leeraar naar Amerika te vertrekken. Men berigt, dat mennaar de meening des me- dedeelers, tot aan den zomer toe, niet meer voor strenge vorst heeft bevreesd te zijn doordien er reeds in den morgen van den 23sten jl. een tweetal spreeuwen uit hunnen schuilhoek waren te voorschijn gekomen, en hun aangenaam fluiten, terwijl ze op eene molenroede zaten, deden hooren. Wij deelen dit mede, omdat het dan ook nu weder blijkt, dat de spreeuwen, al laten ze zich in den winter zoo zelden in onze streken zien, toch niet gezegd kunnen wordendie te hebben verlaten zoo als zoo vaak be weerd wordt. Men schrijft uit Batenburg, dd. 17den Januarij: Heden had in de openbare vergadering van den raad dezer gemeente het volgende zonderling incident plaats: De burgemeester, die deze vergadering belegd had, wilde als naar gewoonte het voorzitterschap bekleeden, doch een der leden betwistte hem het regt daartoe, uithoofde z.ed. achtb. (die in 1855 wijlen den heer van Rommel als burgemeester dezer gemeente opvolgde) na den lsten Januarij 1856 nog niet herbenoemd was en dus nog niet als wettig burgemeester fungeren kon, omdat zijn voorganger, bij het begin dezes jaars, had moeten aftreden. De burgemeester evenwel was van een tegenoverge steld gevoelen, en beweerde, voor den tijd van zes ja- Gewone advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatst loortehuwelijks- en doodherigtenvan. J6 regels d f J,20 behalve het zegelregt. reu benoemd te zijn, doch de raad kon zich hiermede niet vereenigen en besloot met zes stemmen tegen ééne, de beslissing dezer kwestie aan een hooger bestuur te onderwerpen en de vergadering te schorsen. Bij arrest van het provinciaal geregtshof van Zuidholland, is de persoon van P. van Rkoongewe zen conducteur der brievenmalen aan het postkantoor te Rotterdam schuldig verklaard aan het verduisteren van eene acte of bescheiden welke hem als commies der hooge regering, in deze zijne dienstbetrekking waren ter hand gesteld. Hij is te dier zake veroor deeld tot eene tuchthuis straf voor den tijd van 7 jaren. (Men weet dat hij vervolgd werd wegens het verduisteren van een brief, geadresseerd aan de heeren Rijnvaan te Amsterdamwaarin een bankbiljet van f 200 was -ingesloten.) Eenige dagen geleden werd de commissaris van policie te Sneek onderrigtdat bij eenen aldaar wo nenden banketbakker zich een onbekend manspersoon had aangemeld, met een briefje van een in de naburige gemeente woneuden predikantwaarin verzocht werd den brenger eenige koeken en banket mede te geven en den volgenden dag eene goede taart van eene be paalde som te willen vervaardigen die alsdan door de meid van dien predikant zoude worden afgehaalden tegelijker tijd betaaldhet een zoo min als het ander had echter plaatsen bij onderzoek bleek hetdat de leeraar met de geheele zaak onbekenden de banket bakker de dupe van de historie was geworden. Ten gevolge dier ontdekking, bleek het echter ook, dat bijna alle zijne confratersen meer andere bakkers dergelijk voordeeltje behaald hadden dan ter name van dezen dan van genen particulier in de nabijheid wonende, en waarvan de bedoelde persoon steeds schriftelijk bewijs medebragt, terwijl hij bij de ontvangst van de ver langde koeken gewoonlijk zeer verwonderd scheen te zijn, hij dat alles m,edenemen m.oest, en liever een stuk spek had dan al die zoetigheid. Inmiddels nam genoemde ambtenaar zijne maatregelen, waardoor het dan ook gelukte hem aan te houden op het oogenblik dat hij zich weder met een schriftelijk bewijs aanmelde. De koekliefhebber is nu ter plaatse aangebragt: waar hij zijne lusten naar al dat lekkers zal moeten bedwingen en zich zal moeten verantwoorden over de door hem gepleegde opligting en valschheid in geschriften. Het is een bakkersknecht die zonder werk is, welligt wel ten gevolge van voorliefde voor zijne producten. Men schrijft uit Naarden. Niet ter navolging, maar om de wille der curiositeit achten wij het der moeite wel waardig om het door den gemeente-raad alhier in gevoerd bezuinigingsstelsel, ter vermijding van een hoof- delijken omslag, bekend te maken. Het reeds vroeger medegedeeld middeleeuwsch besluit om eene plaats van 60 straten en 2 havens te verlichteu met 8 oliepitjes, is weder in zooverre bezuinigend gewijzigd, dar er voortaan slechts vier branden zullen, vervolgens is door den raad de stedelijke ontvanger der accijnsen gesteld op halftrac- tement, idem de schoolonderwijzer en de stads'oaas gesteld op non-activiteit, de straatwerker idem, met vooruitzigt op logies in het diaconie-huis; de beide stedelijke com miezen gesteld op non-activiteit en een daarvan gede gradeerd tot touwpluizeraldus is de surveilance over de smokkelarij opgedragen aan den veldwachter., die beweert slechts op eene plaats gelijk te kunnen zijn de beide nachtwakers, die met levensgevaar in de duis ternis het nachtelijk uur uitgalmen met begeleiding vaD hun welluidend geratel alleen, zijn niet van hunne res pective posten ontzet, om de eenvoudige reden, dat de burgerij ze bezoldigtwij verheugen ons dus enkel in het voortdurend behoud dezer twee beambten, overbodig voor hen die slapen en onnoodig voor dengene die waakt. Uit Leeuwarden wordt gemeld dat 11. Vrijdag een belangrijke diefstal is gepleegd ten huize van den no taris 8. te Buitenpost. Door middel van inklimming en braak heeft men aldaar ontvreemd ongeveer f 2000 aan bank- en muntpapier en zilveren specien, benever.s de kas- of aanteekeningboeken. Een en ander was be waard in de lade van de schrijftafeldie men tevens heeft medegenomen.

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1