«««HI! No. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per wartaal is f J.75franco per post I J.90. De iiizt BESTUREN EN ADMINISTRA.TIEN. BEKENDMAKX&G. De BURGEMEESTER van GOES Gezien art. 12, '2de alinea van de verordening betrek kelijk de straten, stegen, gangen, markten, pleinen, wallen, wegen en waterleidingen in deze gemeente, vastgesteld door den gemeente-raad den 10 September^ 1855, maakt bij deze bekend, dat het ophangen en uitkloppen van tapijten binnen deze gemeentealleen geoorloofd is op de nagemelde plaatsen in het zoogenaamde SCHOTJE VAN ARMOEDE, op den wal aan het einde van den brouwersgang op de beestenmarkt. op het plein bekend onder den naam van DE HOOGE BOOMEN. En dat diegene welke tapijten uithangt of uitklopt op andere dan de bij deze aangewezene of verder aan te wijzene plaatsen, zal vervallen in de boeten en straffen bij art. 42 der voren aangehaalde verordening bepaald. Opdat deze algemeen bekend zij, zal daarvan afkon diging en aanplakking, mitsgaders opnemingin de Goessc/ie Courant geschieden Goes, den 19 Januarij 1856. De burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. Goes, den 18 Januarij 1856. De Directie van het Weeshuis, voortgaande met het doen van een jaarlijksch verslag van den toestand van der weezen spaarpot of zoogenaamden gemeenen schotel, heeft het genoegen mede te deelen Dat het bedoelde fondsop den laatsten December 1854 bedragen hebbende637,72 in liet jaar 1855 is vermeerderd, met de we- kelijksche bijdrage der weezen h een cent iederf 40,59 Particuliere giften- 17,50 Renten- 25,71 Geheele ontvang - 83,80 Eoodat de baten zuiver bedragen 721,52 dat daarvan echter is uitgekeerd aan zeven kinderen, bij het verlaten van het gesticht - 56,20 Waardoor op ultimo December 1855, na een tienjarig bestaande gemeene schotel inhoudtf 665,32 Welk bedrag aanwezig isin Certificaten Nationale Schuld voor f 800,ren tende 2'/s pCt., aangekocht voor 465,455 en voor J 200,rentende 3 pCt.aange kocht voor- 135,75 in specie - 64,115 Als boven 665,32 BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 21 Januarij. In de R. O. kerk alhier is heden morgen de plegtige uitvaartdienst gehouden, voor Anl/ionij de Witte, ruim 60 jaren lid en deken van de choristen. Het koor of orgel was te dezer gelegenheid door zijne vorige medebroeders in rouw gehuld, als een laatst bewijs van eerbetoon aan hunnen oudsten en tot zijnen dood toe werkzamen medestander. Den 11 dezer kwam de kerkeraad te Wemeldinge andermaal bij een tot het doen van een beroep, wegens het bedanken van ds. C. L. Ba/iler. Het vroeger twaalf- en zestal bleef onveranderd en op het drietal werden geplaatst: DD. A. P. X dn Cloux te Olde- broekJ. II. A. C. Hanewinckel te Ravestein en C. 1). L. Balder te Op- en Neder-Andel. Waaruit de eerste met eenparige stemmen beroepen werd. Bij besluit van 18 dezer, no. 75, heeft 'L. M. goedgevondentot gezworen bij den Anna-polder te benoemen H. P. Glerum. Voor de noodlijdenden tengevolge van aardbe vingen brand en andere onheilenwaardoor eenige eilanden in den Molukschen Archipelin de maanden Jaargang, MAANDAG SI JANUARIJ. ling van adrertentien moet geschieden vóór drie uren des nam Junij en Jul ij 1S55, zijn geteisterd, is bij het depar tement van koloniën ontvangen sedert de giften ver meld in de NederlandscliA Staats-Courant van 8 dezer, no. 7 te zaïnen groot2,900,05 van den heer Heulcensfeldt te Debt. - 50, u u u J. W. Vader te Cortgene - 3,96 door tusschenkomst van. HH. commissaris sen des konings in de provinciën Zeeland- 404,87 Noord-Holland - 92,00= Noord-Brabancl 19,45 Eriesland- 272,73 Totaal 3,743,065 Den 5 Eebruarij aanstaande, zijnde dan 25 jaren geleden dat de moedige Jan Caret Josephus van Speyk zich voor de eer en tot heil van het vaderland opofferde, zullen de zee-officieren en oud-zee-officieren, die destijds op de ilotille dienden onder de bevelen van den toen- maligen kapitein luit. ter zee J. C. Koopman, zich vriend schappelijk vereenigen tot de waardige viering van dit 25jarige feest, Opmerkelijk is hetdat in den loop der bevol king te Haarlem het getal geboorten in 1855 juist met dat in 1853 gelijk stond, zijnde 1006, en tevens dat hetzelfde getal zoons (532) en hetzelfde getal doch ters (474) geboren werden. Nog eenige jaren vroeger had hetzelfde getal geboorten van dochters plaats. Even als hier heerschte daar vooral onder de kinderen de hoest. Als eene bijzonderheid wordt uit Zwartwaal ge meld, dat Lena van Beek aldaar, den laatsten dag van het vorige jaar in 84jarigen ouderdom haar gouden hu welijksfeest dankbaar heeft mogen gedenken met haren man A. van den Straaten. Zij was vroeger reeds 16' jaren gehuwd, uit welk huwelijk werden verwekt 10 kinderen en daarbij nog 4 uit haren tegenwoordigen echt; zij heeft alzoo 66 jaren het zoet en zuur des huwelijks gesmaakt. Hoewel in behoeftige omstandig heden en medelijden waardig zijnde, werken beide nog wat zij kunnen voor hun dagelijksch brood. Een berigt uit Kuinre van 15 dezer deelt mede dat in den vroegen morgen van dien dag een schipper van Steenwiik met de verrekijker, in zee op een der in de verte drijvende schotsen, een persoon ondekte, on ophoudelijk op een niet grooten omtrek heen en weder loopende. Dadelijk herinnerde men zich dat den vo- rigen dag zekere Willem Groen van Blokzijl dag door de afspanning van het ijswaarop hij zich bevond om spiering te visschenop eene schots naar zee was afgedreven en dat met den ijslooper vele doch vergeef- sche moeite was aangewend om hem op te sporen en aan zijne bedroefde betrekkingen terug te geven. Meeneude zelfs geroep uit zee te vernemenbragt ge noemde schipper met nog vijf wakkere varensgezellen eene boot uit de havenover den dijk en langs het strand in zee, en hadden het geluk na eenige inspan ning genoemden Groen behouden aan wal te brengen. Een' vreesselijken nacht, zoo van koude als angst had hij doorgestaan en was nagenoeg bewusteloos toen zijne redders bij hem kwamen. Volgens zijn zeggen is hij met den oostelijken wind van den vasten wal tot op de hoogte van het eiland Urk gedreven, terwijl, door het veranderen van den windde ijsschots waarop hij zich bevond, koers zette naar Kuinre Men begrijpt, hoe na eene liefderijke verpleging Groen wel te moede was en zijne vrouw, kinderen en verdere bloedverwanten hem met dank in liet hart voor den Alverzorger zullen hebben verwelkomd. In de gemeente Sevenim in Limburg is dezer dagen een gruwelijke moord gepleegd aan eene dagloonster, welke met hare zuster woonde, en wel terwijl deze laatste eenige dagen afwezig was. Het wekte achterdocht dat de woning der beide zusters eenige dagen gesloten bleef, waarop men besloot daar binnen te gaan, wanneer men de ongelukkige in haar bloed badende vond De ver moedelijke dader, zijnde de persoondie met de over ledene verkeerde, is in hechtenis genomen. Gewone, adrertentien worden d VI ets. de regel, geplaatst Geboorte-, hnirelij.ks- en doodberigtenvan .16 regels d f behalve het zegclregt.. Idags. Volgens 1' Echo, zal Z. M. de koning, de pleg tige uitreiking der medaillen van de parijsche wereld tentoonstelling met H. D. tegenwoordigheid vereeren. De dag der uitreiking is nog niet bepaald. Men gelooft, dat zij in den loop dezer maand zal plaats hebben. Een kwaadaardig persoon heeft den te Chattam in garnizoen liggenden hond de Krim-medaille ontstolen, waarmede hij wegens zijne krijgs-bedrijven bij lnkerman was gedecoreerd geworden. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat de landbouwer I) H. Huisman, te Lesterhuis, een varken heeft geslagt, oud 134 jaar, dat gewogen heeft schoon aan den haak 667 '2 ned. ponden. BUITENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. TURKIJE. Voor korte dagen waren de oogen van geheel Eu ropa op Weenen gerigt, om van daar te vernemen, wat Rusland op de hem gestelde voorwaarden geantwoord zou hebben Met angstige spanning werd elk berigt opgevangen en verspreid, wat de telegraaf dienaangaande verkondigde; met gretigheid trachtte men eenig meer licht op te vangen uit de duisterniswaarin dat antwoord vooralstoen nog gehuld was. Alle berigten welke de dagbladen reeds hadden opgenomen, stemden daarin over een dat Rusland geen bepaald en eenvoudig neen op de gedane voorstellen had uitgesproken, ja zelfs dat het de voorstellen in beginsel aannam en alleen in details daarvan afwijkte. Thans luidt het algemeen: Rusi.and heeft de voor stellen onvoorwaardelijk aangenomen, et) dit be rigt komt ons voor eene hooge mate van waarschijnlijk heid te bezitten. Het bragt aan de effectenbeurs zulk eene paniek te weeg, dat de consolsdie kort te voren nog op 86'/8 stonden, dadelijk tot 90 Vt zijn gerezen. Welligt dat de dreigende houding door Oostenrijk aan genomen om met den 18den alle diplomatiek verkeer af te breken Rusland tot deze inwilliging heeft ge drongen. Ook wordt die heugelijke tijding (welke aan Europa nog wel niet den vrede teruggeeft, maar dezen toch een zeer grooten stap naderbij voert) ook nog van eene andere zijde bevestigd. Wij mogen daarom de waarheid er van niet langer in twijfel trekken. De laatste berigten van het tooneel des oorlogs zijn in weinige woorden zamen te vatten. De wapenrust wordt daar alleen door de gewone strooptogten gestoord, die van beide zijden hun best doen de voorposten te verontrusten. Bij zulke kleine schermutselingen ver liezen zoowel de russen als de geallieerden gewoonlijk eenige manschappen; het zijn verrassingen en overrom pelingen, waarbij eenige geweren gelost en een paar sol daten gewond of gevangen genomen worden. Alle brieven uit de Krim schrijven voorts over de vinnige koude, die dit jaar daar heerscht. Volgens nadere berigten heeft generaal Muravieff de geavanceerde werken van Kas vernietigd, en duizend man (rijkelijk van levensmiddelen voorzien) achter ge laten tot garnizoen, en is hij met zijn leger naar Gumri opgerukt. In de berigten uit Konstantinopel van den 7 in Frankrijk ontvangen, wordt gemeld, dat Omer-bassa, die, volgens duitsche opgaven, naar Konstanstinopel zoude zijn ontboden, zijn hoofdkwartier in Erzerum zou ves tigen. Het doen springen der dokken in Sebastopol was voor een onbepaalden tijd gestaakt. FRANKRIJK. Parijs. Het verlangen naar den vrede is zoo sterk en alge meen, fiat de beurs, welke doorgaans niet voor een ure geopend wordt, den 17 ten half een werd opengesteld, en dat een commissaris van politie in ambtsgewaad, de telegrafische depêche heeft voorgelezenwelke een zoo diepen en aangenamen indruk heeft gemaakt. Er varene beurslieden verzekeren, dat zij nimmer daar ter plaatse eene zoodanige vreugdebetooning hebben bij gewoond, als die, van welke zij heden getuigen zijn geweest. Voor eenige jaren ontving zekere ondernemer van middelen van vervoer in de Rue Rambuteau, eene kist uit Amerika, waarvan de eigenaar zich niet opdeed.

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1