COMMIT. No. 5. 43"" Jaargang, V,; De uitgave (lezer Courant geschiedt M aam figs en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J.75franco per post f .1,90. J)ONIJ>ËRI>AG 17 JAM AHI.J. Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel gej Geboorte-, huwelijks- en doudberigtcnvail J6 regels a behalve het segelregt. De inzending van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags,. BINNENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 17 Januarij. Wij hooren dat de heer J. Fransen van de Putte, in de vergadering der kamer van koophandel en fabrie ken alhier van 9 dezertot haren president benoemd geworden thans die betrekking heeft aanvaard. In diezelfde vergadering is tot vice-president herkozen, de heer C. Pilaardie zich mede die keuze heeft laten welgevallen. Wij vernemen, dat bij bevelschrift dezer regtbank dd. 7 dezer, regstingang bij bevel van gevangenhouding verleend is, tegen Petrus Eerpus, wonende in de Lange Nosstraat alhier en knecht bij den schilder de Wijs zulks wegens onderscheidene diefstallen van goederen uit verschillende woningen alhier, tijdens hij als schilders knecht voor zijn' meester aldaar werkzaam was,dezelfde waarvan wij in ons n°. 1 de inhechtenisneming mede deelden, alsmede dat in den namiddag van jl. zon dag alhier in hechtenis zijn gesteld Jan Moerland, Johannes Kouwenbcrg en Joseph Walravenscharen slijper, stoe'ienmatter en arbeider alhier, als verdacht van diefstallen van tarwe en paardeboonen uit de schu ren van verschillende landbouwers in dit eiland. Naar men schrijft zullenten gevolge der af schaffing van den accijns op het gemaalruim 250 commiezen der belasting worden ontslagensommigen met genot van pensioen, terwijl anderen geenerlei aan spraak op pensioen kunnen doen gelden. Volgens schrijven uit 's Hage beeft het H. M. de Ko ningin behaagd, voor de algemeene loterij, ten voordeele der noodlijdenden in den Molukschen Archipel, (waarvan wij in een onzer vorige nummers gewaagden) 2 prach tige vazen en een kostbaar canapé-kussen te schenken. De ijverige en meuschlievende pogingen van den heer Mieling te 's Hageom die loterij tot stand te bren gen vinden de gewenschte ondersteuning. Wij moe digen onze stad- en landgenooten tot ruime deelneming Op den 14 dezer des morgens ten 7 '4 ure is te Rotterdam het volgende treurige ongeluk voor gevallen. Een meisje van 1jaar lag in de wieg geplaatst bij eene gloeijende kagclielterwijl ook bij die kagchel een rak met wasohgoed te droogen was gezet. Het goed droog geworden zijndevatte vnur en dpelde dat verder aan de wieg mede, waardoor het kind jammerlijk om het leven kwam. Dit had plaats toen de moeder eeuigen tijd afwezig was. Men hoort van verscheidene ongelukken die door zich te vroeg op het ijs te begeven, hebben plaats ge had. Zoo zijn te Stolwijk 2 kinderen broertje en zusje levenloos uit de diepte opgehaald en wordt uit Groote Lind het volgende treffende voorval gemeldTerwijl eenige kindeven zich op het brooze ijs waagden, zakten een paar van hen er door. De landbouwer Stekouwer alhier schoot toe en bemerkte al spoedig dat ook een zijner kinderen in het water lag. Hij haalde er een uit, maar zag dat dit zijn kind niet was. Middeler wijl komt zijne vrouw aanloopengevolgd van een harer kinderen. Hij roept dat zij zich verwijderen zoude, maar helaashet moederhart trekt te sterk; zij nadert en ligt al spoedig bij haar kind in het water. Ook het kind, dat haar achterna wasgeloopen, valt er bij. Nu geraakt ook de boer in het water, om redding te beproeven, maar zijne krachten schoten te kort. Zijne zwangere vrouw en twee kinderen verdronkenterwijl hij zelf bewusteloos werd gered. Nog heden is hij zijns verlies niet bewusten is zijn toestand niet huiten gevaar. Er blijven nog 3 kinderen over. Ook te Tilburg is een 17jarig meisje, dientengevolge om het leven gekomen. Men verhaalt het volgendeals eene waarschuwing om toch duidelijk te schrijven: Een heer die met vrouw en kinderen te Amsterdam de diergaarde bezocht en natuurlijk ook de apen bekeken hadgaf toe aan het verzoek zijner echtgenoot om zoo'n aapje te hebben, en schreef aan een vriend op Java, hem 2 a 3 apen te «nden hij dacht daarbijhet zou kunnen gebeuren dat er 2 van stierven. Dezer dagen ontving hij een brief, waarin zijn correspondent hem schrijftMijn heer Voldoende aan uwe geëerde ordersheb ik mij dadelijk beijverd, al wat aan de markt was op tekoo- penen ben zoo gelukkig geslaagddat ik reeds 93 apen in de Jan Frederik en 86 apen in de Flevo ge laden heb. Ze zijn allen frisch en gezond. De ont brekende 21 stuks hoop ik nog in tijds bijeen te krij gen om ze met de Julia te ladendie in het laatst van deze maand vertrekt. De prijs meld ik u nader, die is niet hoog, maar de passage zal u niet mede j vallen enz. enz. Wat was nu het geval Het bleek dat mijnheer ge- j schreven had 2 h 3en de correspondent las 203 Zoodat hij nu welhaast 3 schepen met apen ontvangt. Een walgelijk tevens zot voorval bragt dezer dagen I te Leijden eene menigte volk op de been. In eene der achterwijken waren twee vrouwen aan het twisten; i blijkbaar waren beiden beschonkenwant korte oogen- i blikken te voren liepen zij gearmd en zingende langs de straat. Spoedig liep hunne twist zoo hoog, dat er I daden verweten werdentengevolge waarvan de eene j in weerwil der strenge koude, zich ontkleedde tot tegen- bewijs van beschuldiging Intusschen vermaakte zich het publiek er mede tot dat eenige gemaskerden de j twistenden in hun midden namen en dezelve tot vrede i bragten. Het ergste was, dat de vader dier half ontkleedde, ten aanzien van een groot publiek, haar met de rotting huiswaarts joeg, terwijl de straatjongens een gecostumeerde optogt met hare afgelegde kleederen maakten. Men leest in de belgische EmancipationDe koning der Nederlanden heeft dezer dagen ernstige po gingen aangewend om zijnen keizerlijken bloedverwant Alexander II tot de aanneming der oostenrijksche voor stellen te bewegen. Deze handelwijze is te Berlijn met vreugde vernomen, en heeft te Petersburg grooten indruk gemaakt. In de vorige week had te Zwolle eene verkooping plaatsdie zeldzaam mag genoemd worden in de va- derlandsche geschiedenis. Er werden verkocht 400 bunders hooge veenendeels nog niet verveenddeels verveend, toebehoord hebbende aan de familie Eechhont aldaar. Deze werd daarvan in dsr tijd eigenaar door de verdeeling van eigendommen van wijlen den heer (Herrit Willem van Marle. Het was laatstgenoemde die in 1791 reeds een plau maakte om de tegenwoor dige Dedemsvaart te doen graven, en de duizende bunders woeste gronden, maar vooral den schat van rijke hooge veenen aan het niet te onttrekken en in eene nijver heidsbron te herscheppendoch niet alzoode dood van dezen waardigen man deed deze plannen tijdelijk staken. Doch de schoonzoon mr. IVMem Jan baron van Dedem, was het die in 1809 de concessie er toe vroeg en verkreeg, en het kanaal, naar hem waardig de Dedemsvaart genoemd, liet exploiteren, meer dan 2 tonnen gouds van eigen vermogen daaraan opofferende. En of schoon de voornaamste familiën van 1791 tot 1809 zich ten sterkste tegen voornoemde exploitatie verzetteden is thans de uitkomst boven alle verwachting. De bo venvermelde veenen hebben in openbare veiling opge- bragt 181,000 zij waren in 1809 onbenutte gron den waarvan de waarde toen nihil was. In 1830 zijn dergelijke gronden verkocht voor 40, de bunder, en hadden dus toen eene waarde van 16,000; tien jaren later, in 1840, werden 475 bunders der compagnie verkocht voor 70,453,37 '/a of 148 de bunder, en nu in 185.6 de 400 bunders voor 181,000 of/'452,75 de bunder. Rekent men daarbij de verbazende inkomsten, die de familie Feckhout sedert het begin der exploitatie heeft genoten door verveening, door het in huur geven der ondergronden, dan kan een en ander, in 1809 nog zonder waarde, nu met zekerheid gerekend worden op 5 ton gouds. Opmerkelijk is het tevensdat alle veenen zijn ge kocht door opgezetenen der Dedemsvaartdie uit de welvaart aldaar thans heerschende, het vermogen hebben om dergelijke aankoopen te kunnen doen. Het rijk ontvangt jaarlijks aan directe en indirecte belastingen tengevolge dezer vaart ruim 2 tonnen gouds, de provincie ruim 5 percent winst van den aankoop en de oude grondbezitter van een nietig kapitaal eene onbegrijpelijke rente; dat alles is men verschuldigd aan de nijverheid van wijlen de heeren G. W. van Marle en mr. W. J. baron van Dedem. BUITENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. TURKIJE. Nadat liet gerucht voor eenigen tijd geloopen heeft, dat het grootste gedeelte van het fransche leger in de Krim huiswaarts zou keerenen dit sedert tegen ge sproken iswint het eerste thans op nieuw weer veld met bijvoegingdat slechts vier divisiën in de Krim zouden gelaten worden onder bevel van den generaal Mac-Maehon, om de tegenwoordige onneembare positiën der fransehen te blijven bezetten. De terugkeer dier thans in den oorlog geoefende soldaten zou, wordt er bijgevoegd, te meer noodig zijn, daar men voor de aan staande Oostzee-expeditie een geoefend legerkorps als kern noodig heeft. Als waarschijnlijk wordt berigt dat de uitslag van den thans te Parijs vergaderden grooten krijgsraad zal zijnde voortzetting van den veldtogt in de Krim en eene uitsluitend maritieme expeditie in de oostzee, zonder landings-korps. De russen ten noorden van Sebastopol verdub belen hun vuur tegen de werklieden die toebereidselen maken om de nog overig gebleven werken en gebouwen te doen in de lucht springen. Op de berigten, met betrekking tot het antwoord door Rusland gegeven op de oostenrijksoh-westersche voorstellen is tot op dezen oogenblik geen nadere tij ding gevolgd. Den 18 zal dus welligt de oostenrijk sche legatie Petersburg verlaten of echter het weener kabinet een stap verder zal gaan, is zeer te betwijfelen. Hoewel eene heden ontvangen telegrafische dépêche uit Weenen inhoudtdat ook vorst Gortschakoff, de rus- sche gezant bij het hof van Oostenrijk, toebereidselen maakt om den 18 te vertrekken, moet er nog vooreerst niet aan een vredebreuk tusschen Oostenrijk en Rusland worden geloofd. De oorlog der westersche mogendheden en den Czaar zal echter voortduren. De Petersburgsche Hof-courant heeft dezer dagen, o. a. het volgende medegedeeld: Men wil, dat de bond- genooten aanstalten maken om de noordzijde van Se bastopol aantetasten, maar waarschijnlijk nog niet regt weten hoedanig zij dit zullen beproeven. De keizer heeft het legerde stellingen en de voorposten in de Krim bezocht en de puinhoopen van Sebastopol be schouwd, als een goed meester het lijk van eenen trou wen dienaardie in zijne dienst is bezweken. Dit bloedige lijk zal weder verlevendigd worden niet bij het geschal der bazuinenmaar veel vroeger en zeer spoedig, en zal krachtiger worden dan ooit. Sla de jaarboeken op en de bladen van Pultawa en 1812, en zie hoe de russen voor haardstedengezin en heilig dommen strijden, en den roof, zoowel als het schenden der kerkenaan den vijand wreken. De schuimende golven moeten Sebastopol weder opwekken enz. De Conslitutionnel bevat weder een brief van zijnen zoogenaamden weener korrespondentwaarin o. a. het vroeger door den schrijver zeiven gemelde berigt, dat Beijeren en Saksen meer tot de westersche mogendheden zouden overhellen wordt tegengesproken. ENGELAND. Londen. Door den Times wordt het volgende medegedeeld De zoon van den buitengewonen gezant van den schach van Perzie bij het russische hof, een jong mensch van 18 jaren, werd onlangs dood gevonden, zijnde gestikt door den damp van geglommen kolen, welke een be diende in zijne kamer had laten staan. De gezant woedend over dit verzuim, veroordeelde den onvoorzig- tigen bediende, om doodgeslagen te worden. De rus sische politie kwam echter tusschen beiden en belette de uitvoering van dit barbaarsche vonnis. De gezant wist daar echter raad op; hij liet eene kist maken met eenige openingen om adem te kunnen halen, sloot den ongelukkige daarin, oin hem zoo naar Perzie te laten transporteren, waar hij bovengenoemde straf zal onder gaan. De expeditie, welke door de Hudson's baai-com pagnie is afgezonden om de overblijfselen van Franklin's togtgenooten op te zoeken ter plaatse, waar zij. volgens het bekende rapport van dr. Rae, zouden bezweken zijn.

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1