No. 4. publicatie;. kennisgeving-' bekendmaking. 4*$slc Jaargang. MAANDAG 14 JANUARIJ. BEKENDMAKING. P0 uitgave (lezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J.75, franco per post. f J,90. De illst BURGEMEESTKR en WETHOUDERS van GOES, roepen een iegelijk op, welke van die gemeente over het afgeloopen jaar 1855, iets te vorderen heeft, wegens gedane WERKZAAMHEDEN, LEVERANTIEN en dergelijkeom zijne declaratie daarvan vóór het einde der volgende maand bij hen in te dienen; zullende die gene welke verzuimen mogt hieraan te voldoenzich zeiven de onaangenaamheden te wijten hebbendaaruit voortvloeijende. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 12 Januarij 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BRAAI) BEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. De BURGEMEESTER van GOES, gelet op de 2d» alinea van art. 7 der wet van den 4 Julij 1850, Staatsblad No. 31), tot regeling van het Kiesregt en de benoeming van Afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der staten-generaal, uoodigt de ingezetenen dezer genjeente uit, om, indien zij elders in de Directe Be lastingen zijn aangeslagen daarvan vóór den 35 Fe bruary eerstkomendeter secretarie der gemeente te doen blijken. Gedaan te Goes, den 12 Januari) 1856. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. bekendmaking' BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze bekend Dat dé BURGER-BEWAARSCHOOL in deze ge meente, zijnde in het lokaal der tegenwoordige Bewaar school op de beestenmarkt, geopend zal worden Vrijdag den J February 3856, des voormiddags ten negen ure; dat het schoolgeld is bepaald op 50 cent 's maands voor ieder kir.d en noodigen de ingezetenen uitdie voor hunne kinderen van die school wenschen gebruik te makendaarvan aangifte te doen aan de hoofd-on- derwijzeres der Bewaarschool. En opdat dit algemeen bekend zij, zal deze worden afgekondigdaangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 12 Januarij 1856 Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P BLAAUBEEN. De Secretaris H O. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bij deze den ingezetenen en verdere belangheb benden bekenddatvolgens circulaire van Z. E. den StaatsraadCommissaris des Koniugs in de provincie Zeeland, van den 22 October 1850, A. N°. 6583', 3de afdeeling, (Provinciaal Blad No. 344), door hen jaarlijks vóór of op den 31 Januarij aan de heeren controleur der directe belastingen en van het kadaster te Middelburg en den bewaarder der hijpotheken en van het kadaster te Goes, opgaven behooren te worden ingezondenbetrekkelijk Indijking van tegen de zee, of tegen de vrij in zee uitstroomende rivierenliggende buitengronden ontginning van woeste grondendroogmaking van met boezemwater bezette eigendommen stichting herbouwbijbouw of vertimmering splitsing van perceelcngelieele of gedeeltelijke slooping van gebouwen. En noodigen mitsdien een ieder dien het aangaat uit, om hen, door eene tijdige inzending ter secretarie dezer gemeente, uiterlijk op den 26 der loopende maand, van de daartoe benoodigde opgaven, voor zoo veel deze gemeente betreft, in staat te stellen hieraan zoo volledig mogelijk te voldoen; zullende diegene welke hierin na latig is, zich zeiven de nadeelen te wijten hebben, die daaruit zullen ontstaan. En opdat niemand onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigdaangeplakt en geplaatst in de 0oessche Courant. Gedaan te Goes, den 12 Januarij 1856. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. ling ran ad verten tien moet. geschieden vóór drie uren des De BURGEMEESTER van G> >ES, brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: Dat het kohier der GRONDBELASTING, op de Gebouwde en Ongebouwde Eigendommen voor deze Gemeenteover den loopenden jarebekleed met alle de formaliteiten bij de wet gevorderdop heden ter invordering is gesteld in handen van den Ontvanger dier Belastingen, binnen deze gemeente. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 14 Januarij 1856. De Burgemeester voornoend, M. P. BLAAUBEEN. BINNENBANDSCHK NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 14 Januarij. In 1855 zijn alhier gehuwd 32 paren; geboren 108 van het mannelijk- en 74 van het vrouwelijk geslacht, zamen 182daaronder waren twee tweelinggeboorten en 4 van het mannelijk- en 3 van het vrouwelijk ge slacht, onecht; levenloos aangegeven 6 van het manne lijk- en 2 van het vrouwelijk geslacht, zamen 8; over leden 100 van het mannelijk- en 95 van het vrouwelijk geslacht, zamen 195, waaronder 3 mannelijke- en 1 vrouwelijke personen die elders te huis behoorden; bo vendien zijn nog in de registers ingeschreven 5 man nelijke- en 3 vrouwelijke personen die elders overleden zijn en hier te huis behoorden. Opmerkelijk is het dat in alle maanden (behalve Augustus) de geboorten van het mannelijk geslacht die van het vrouwelijke hebben overtroffen. Het staatsblad no. 188 bevat de wet. van 28 De cember 1855, tot bekrachtiging der heffing ten behoeve van de provincie Zeelandaanvangende met 1 dezer, van 6 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting over 1856, en van 5 opcenten op de hoofdsom der be lasting op het personeel over het dienstjaar 1856-7. Men meldt ons uit Leijden, dat heden over acht dagen de aldaar bestaande typographische vereeniging Laurens J'anszoon Koster, haar tweede feest in den stads schouwburg vierdeen geveu van deze feestviering te meer gaarne berigt, opdat meer en meer de nationaleit dezer vereenigingen uitkome, zoowel als de waardij die de geleerde wereld aan hun bestaan toekent. Des avonds ten S ure waren alle genoodigden in de zaal aanwezigonder deze bevonden zieh de heer bur gemeester Grave van Limburg Stirnmde drie heeren wethouders, de heeren professoren der leijdsche Hooge- school en de heeren patronen der gezellen. In pleg- tigen optogt en onder begeleiding van orchest werden deze gasten door het bestuur der vereeniging [ingehaald en de feestzaal binnengeleid, waarop de voorzitter zijne feestrede begon en ieder der feestelingen in zijnen stand het welkom toesprak. Tn krachtige en beeldrijke taal vervolgde hij na het gedaan verslag door den secre taris, met de hooge waardij der boekdrukkunst aan te wijzen, hulde brengende aan de nagedachtenis yap Lau rens Janszoon Koster. Indrukwekkend was de opdragt van het eere-lidmaat- schap aan drie gezellen, waarvan de een 58, de tweede 50 en de derde ruim 49 jaren ieder voor zich op de zelfde drukkerij trouw hunnen dienst hadden vervuld de hartelijke woorden waarmede de voorzitter de waarde hiervan deed uitkomen deed menigeen innig aan en niet het minste de drie in het vak vergrijsden die aller- achting wegdroegen. Niet minder trof het plegtige der onthulling van de banier der vereenigingnadat de voorzitter ook daarop in 't kort had attent gemaaktwerd door een onzigtbaar koor van jeugdige meisjes een daartoe nieuw vervaardigd vaandel-lied aangeheven, het doek viel neder en men zag op den achtergrond het standbeeld van den uitvinder der boekdrukkunst op een prachtig met rooff fluweel bekleed en met gouden sterren bezaaid voetstuk, heerlijk uitkomende tegen een wit satijnen mede met gouden sterren bezaaid behangomgeven van de heer lijkste planten ep gewassen. Meer pp den voorgrond stond zeer gracieus het koor der jeugdige zangeressen, en andermaal klonk het reeds aangeheven lied liefelijk door de ruime zaalwaarna onder het spelen eener feestmarsch de banier den leden aangeboden werd. Na het sluiten der vergadering werd door den heer de Breuk ook uit naam zijner confraters het bestuur Gewone adverteulien worden 20 ets. de regel geplaatst loortehuwelijks- en doodherigtenvan J6 regels d f behalve het. scgelregt. der vereeniging dank gezegd voor de zorg welke men voor hunne gezellen had veil gehadmen verheugde zich in de oprigting dezer vereeniging en beloofde het mogelijke ter ondersteuning, hartelijk en dankbaar sprak ook hij zijnen in SSjarigen dienst grijs geworden bediende toe, die de openlijke hulde hem gebragt waar achtig verdiende. Na dezen beschermer trad nog de Hoogleeraar Kist op en betoogde mede de waardij der drukkunst even als de vriendschap die tusschen geleerden en drukkersgezellen bestaan moethij ondervond ook thans hoe de werklieden in dit edele vak verre boven anderen verheven zijn, waarom hij dan ook den wensch uitdrukte, dat zij de letters, werktuigelijk door hen ter nedergezet, mogteu diensthaar makeii tot eigen welzijn en nut, verklarende van heden af met zijne ambtgenooten het honoraire lidmaatschap te zullen aanvaarden en alle ondersteuning belovendewaarna ook de heer burge meester het jeugdig gezelschap de meestwelwillende be scherming bood, zoodat ieder met nieuwen lust en ijver werd bezield. Een door eenige heeren patronen geopend bal, hield de feestvierenden tot des morgens gsnoegelijk in de beste orde bijeen. Als iets opmerkelijs meldt men uit Yeeredat aldaar verleden Maandagbij het afbreken van een huis, in een der balken een nieuw gemaakt vogelnestje is gevonden, waarin twee eitjes welke hij het uitnemen bleken warm te zijn. Naar gemeld wordt, is onlangs door den molenaar K. IJ. Flieistraonder Almnum die zich ook reeds door andere uitvindingen heeft doen kennen, een toestel Vervaardigddoor het bezit waarvan men geheel tegen dieverij zal zijn beveiligd. Dit toestel moet zoodanig ingerigt zijn, dat de misdadiger, op het oogenblik dat hij zijn doel meent te hebben bereiktals door eenen tooverslag wordt vastgeklemd, en wel derwijze, dat zelfs een tiental medepligtigen wanneer zij met de zamen- stelling van het werktuig niet bekend zijnhem niet weder kunnen bevrijden. Op het oogenblik der gevan genneming wordt er tevens een groot gedruisch verwekt, dat dienen moet om de slapende huisgenooten te wekken. De uitvinder geeft, naar men verneemt, slechts iponde- linge inlichtingen omtrent deze zaak. De regtbank te Tiel wees den 10 dezer een niet onbelangrijk vonnis. Infacto was aangenomen dat zekere molenaar, bij gelegenheid dat. de commiezen hem biljetten uit de hand trokken, zonder zich persoonlijk tegen hem te verzettenzijn hond tegen hen had aangehitst met de woorden pak aanhou vast -Waarop de hond dan ook een der commiezen gebeten had. De regtbank heeft met toepassing van art. 319 en volg Wetboek van Strafregtverstaan dat de molenaar de kwetsuur van den commies (onvrijwillig, doch) door onvoorzig- tigheid, veroorzaakt had, en hem tot 14 dagen gevan genisstraf veroordeeld. BUITENLANDSCHE NIEUWSTIJDINGEN. NOORD-AMERIKA. Volgens berigren uit New-York van den 20sten De cember, was de prijs der broodstoffen dalende. Een dagblad van Washington zegt dat een on bekende uit bewondering voor de dapperheid der ver dedigers van Sebastopol, 4000 dollars ten geschenke heeft gegeven om verdeeld te worden onder de weduwen en weezen van de russische soldaten die als dapperen sneuvelden tegen buiteiilandsehe aanranding. Het buskruid, dat in het begin van den oorlog, te New-York voor 10 cents het poud werd verkoeht kost nu 20. De amerikaan llarnnmdie in twaalf jaren tijds zich een kapitaal van een millioen dollars bijeenverza melde, geraakte tot die uitkomst door, volgens zijn zeggen, een ruim gebruik van boekdrukkersinkt te rnaken. Onder meerder geeft hij de volgende lessen u Adverteer uwe zaken. Plaatst uw licht niet onder eene korenmaat. Wat uvy beroep of bedrijf ook wezen moge, indien daarvoor de ondersteuning van het publiek vereischt wordtzoo spaar geene advertentiën in den eenen of den anderen vorm mits geschikt om de aan dacht van het publiek te trekken. Sommige lieden die zaken hebben, zullen u welligt vertellen dat zij het adverteren beproefd hebben, maar dat het de kosten niet loont. Dit is alleen dan h

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1