(JOIXMIII COURANT >0. 3. Jaargang. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avondsuitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is t J.75, franco per post i J.90. J De inzending DONDERDAG 10 JANUARIJ. li Gewone advertentie//, worden d 2D ets. de regttZgppkdfaft Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan J6 regels d J.29. behalve het zegelregt. van advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BINNENLAND SCHE NIEUWSTIJDINGEN. GOES, 10 Januarij. Terugkomende op ons berigt in no. 1 betrekkelijk j het vergaan van een schip met landverhuizersdeelen wij thans ter geruststelling medewat C. Reijnhoudlj intusschen te dezer stede aangekomen mondeling ver- j klaart. Naar Antwerpen vertrokken om zich als matroos op een schip met landverhuizers te engageren, is hij, aldaar gearriveerd zijnde van voornemen veranderden nam dienst op het amerikaansch schip Cacarikapt. August, geladen met vrachtgoederen en bestemd naar New-York. Den 29 Augustus werden zij op de visschersbanken bij New-York overzeild en verdronken de kapitein, deszelfs zoon, de opper stuurman en twee matrozen, terwijl 15 matrozen in twee booten zijn gered. Het vroeger berigt namens hem aan zijne vrouw alhier overgebragtdie van zijn veranderd plan geen kennis droeg, was door misverstand verward. De stoomboot Stad Goes verleden dingsdag van hier naar Botterdam vertrokken, is heden, zonder beletsel van het ijs, op het gestelde uur van Botterdam gevaren en alhier geretourneerd. In de op gisteren gehoudene vergadering der kamer van koophandel en fabrieken alhieris bij meerderheid van stemmen de lieer JFransen van de Putte tot "Voor zitter der kamer gekozen. De heer van de Putte heeft echter die benoeming niet dadelijk aangenomen, maar der vergadering verzocht zich daaromtrent weinige dagen te mogen beraden, waarin door de kamer genoegen is genomen. Voigens de van regeringswege voorgestelde nieuwe verdeeling der kiesdistrictenbestaat het hoofd-kies- district Goes uit de navolgende gemeenten Bevol- Getal Bevol- Getal king, kiezers.; king, kiezers. Goes 5525 211 Kloetinge 960 23 Baarland 609 20 Krabbendijke 1047 22 Borsselen 905 24 Kruiningen ,1368 35 Bath 420 11 Kortgene 957 20 Colijnsplaat 171S 43 Nisse 591 14 Cats 375 10 Ossenisse 817 21 Driewegen 481 11 Oudelande 575 11 Ellewoutsdijk 748 22 Ovezande 779 13 's Gravenpolder 699 17 Oud-Vossemeer 1633 41 Hontenisse 4679 81 Poortvliet 1386 33 'sHr Arendskerke 1858 34 Billand 556 17 'slleer Hendriks- ;Schore 492 16 kinderen 255 5,Scherpenisse 1324 25 'sHeer Abtskerke 259 9 Tholen 2533 80 Hoedekenskerke 852 19 Wolphaartsdijk 1478 36 Heinkenszand 1561 34 Wemeldinge 924 20 's Heerenhoek 837 11 Waarde 653 20 Kattendijke 828 13 Wissekerke 2618 49 Kappelle 1452 32Yerseke 880 28 Totaal 45627 1126 Te Middelburg is een vierjarig meisje in eene sloot verdronken, vermoedelijk aan gebrek aan ouderlijk toezigt. De Staats-Courant houdt eene aankondiging van het ministerie van binnen! zaken, waarbij //de afzenders van telegrafische berigten in hun belang herinnerd worden aan de bepalingen van de artt. 14 en 16 van het re glement voor de dienst van den rijks-telcgraaf van den 5 Januarij 1854 (Staatsblad no. 1) waarbij is voorge schreven dat eerst het adres der berigten daarna de inhoud en aan het slot de onderteekening moet worden geplaatstterwijl geene uitschrappingen doorhalingen of verbeteringen in de berigten mogen voorkomen. De verzending van berigten, die aan deze vereischten niet voldoen, wordt aan de kantoren van den rijks-telegraaf geweigerd. Het ontwerp van wet tot regeling van het lager onderwijs bij de Tweede Kamer ingekomen, verschilt, wat de hoofdbeginselen betreft, niet van het ontwerp, 'twelk reeds is voorgesteld geweest, doch niet afgedaan geworden. Onder andere bepalingen bevat het deze Tn elke gemeente wordt lager onderwijs gegeven in een voor de bevolking aan de behoefte voldoend aantal scholentoegankelijk voor kinderen van verschillende godsdienstige gezindheden. Het onderwijs wordt dienst baar gemaakt aan de bevordering van zedelijkheid en godsdienst. De onderwijzers onthouden zich van iets te onderwijzen, te doen, of toe te laten, kwetsend voor de godsdienstige begrippen der gezindheid of gezind heden, waartoe de schoolgaande kinderen behooren. De Dordree/ilsche Courant van den 7 deelt mede, dat het ijs voor die stad is opgeruimd, dat de Kil ook geheel open is, doch het Mallegat nog vast zit. Van beneden was de scheepvaart langs de Krab hersteld, ten blijlce waarvan de spoorboot van den Moerdijk aldaar was aangekomen. Niettegenstaande in de Noord nog ijs was, had de stoomboot Johan de Wit hare reis her vat. Van Papendrecht af tot aan Sliedrecht zat het ijs nog aan den grond ofschoon het hoogerop geheel en al is opgeruimd. Uit Hardinxveld wordt van den 7 gemeld. Na de opruiming van het ijs in cie rivier voor deze ge meente, hebben onze visschers al dadelijk hun bedrijf hervat en waren dezer dagen zoo gelukkig een paar zalmen te vangen, welke zij voor den ongehoorden prijs van 100. tegen 42 stuivers de 5 ons, hebben ver kocht en dadelijk per diligence naar het buitenland (Parijs) gezonden. In het hoofd-kiesdistrict Breda is tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal verkozen de heer mr. K. A. Meeussenmet 1302 van de 1858 uitge- bragte stemmen. Te Texel had jl. zondag een droevig gevnl plaats. Zekere jonge dochter had verkeering met haren neef, welke om de bloedverwantschap, door haren vader ver boden was en dus in stilte werd voortgezet. Vooreenige dagen meende de jongeling zijne uitverkorene te be zoeken, doch wei d door den vader verjaagd en met een stok gedreigd waardoor het arme meisje door sterke liefde voor den jongman zinneloos is geworden. Zij begaf zich onder voorwendsel van ongesteldheid te bed, en zou zich met een band verworgd hebben, indien dit voornemen door eene jongere zuster niet ware ontdekt geworden. Het arme meisje is met moeite in bet leven behouden doch thans geheel zinneloos. De opziener der jagt II. Jansen te Groesbeek begaf zich naar eene plaats in de rigting van Wijchen, waar hij hoorde schieten. Aldaar gekomen ziet hij op eens 2 personen de geweren op hem rigten waarvan een lostezoodat het geheele schot hagel den opziener trof. Door eene stalen tabaksdoos werd zijn leven be houden, terwijl de arm en hand door ettelijke hagels doorboord zijn. j In de Javabode leest men het volgende Een vaartuig van Soerabaija vertrokken, bemand met 12 Javanen 3 Chinezen en 1 kind werd door twee rooverspraauwen, met .30 koppen bemand, overrompeld. Den opvarenden werd gelast zich in het ruim te lege ren en daar werden deze weerloozen door de roovers welke boven stondenmet lanssteken als waren het j wilde dieren, doorboord en vervolgens met hunne kap- j messen afgemaakt. De djoerangan welke zijn eigen leven aanbood, maar ampon vroeg voor zijn kind, het- j welk hij met zijn ligchaam zocht te beschermen, werd met hetzelve aan eene lans als het ware geregen. Na- i dat de roovers met hunne slagting vermeenden gedaan te hebbenmaakten zij zich van de madapollamsde i paijongs en het geld meesteren hakten onder water j een gat in de praauw om die te doen zinken waarop i zij zich verwijderden. Door het in de praauw stijgende water kwamen weder twee Javanen bij, welke, hoewel talrijke wonden ontvangen hebbende, niet geheel afge- j maakt waren. Zij hechten zich aan hamboezen en hiel- j den zich, nadat de praauw onder hen weggezonken was, zoo boven water, uit welke toestand zij kort daarna door een daar voorbijvarend visscherspraauwtje, dat hen opnam verlost werden. De beide Javanen alhier in het stads verband gebragtzijn de eenigen die over gebleven zijn om deze ongelukkige tijding te brengen. Door de kruisboot is de omgekeerde praauw bij den wal nabij Soerabaija teruggevonden met. vier lijken, die echter ontkleed waren de verdere bemanning is nog niet teruggevonden. Later schrijft men van den 24 dat een achttal van de roovers te Kwanjer op Madura's zuidkust zijn gearresteerd en te Soerabaija aangebragt met vele stukken van overtuiging. Onder die moorde-, naars bevond zich ook een raden, een zoogenaamd in- landsch volkshoofd van adel. Den 31 zaten 33 perso nen in hechtenis, als verdacht deel genomen te hebben aan de gepleegde rooverij. Yeelerlei soorten van goe deren naar men verneemt van dien roof afkomstig zijn bij die personen achterhaald, en het strengste on derzoek wordt omtrent deze zaak voortgezet i -J -.-c— r. li» BülTEHLAHDSCHE JÜEITWSTIJDINGEN. NOOBD-AMEBIKA. Volgens de amerikaansche bladen zijn er van 1 Ja nuarij tot 1 November in Californie 489 personen ver moord, 6 door regters tot de doodstraf veroordeeld en 46 krachtens de lijnexwet ter dood gebragt. Men ziet uit deze opgave dat het volk korter wetten dan de regter maakt met hen, die de rust der maatschappij in gevaar brengen. BUSLAND. TUBKIJE. Op het oorlogstooneel in de Krim valt niets be langrijks voorer beerscht volslagen werkeloosheid. Generaal Pélissier zal bij den grooten krijgsraad te Parijs, door den chef van den generalen staf, gene raal Martimprey, vertegenwoordigd worden. Volgens een telegrafisch berigt zou de stand der onderhandelingen te Petersburg niet ten eeuenmale on gunstig zijn, en wel eenige hoop geven op eene schik king, altans niet doen vreezen eene volstrekte weigering van Busland om de door graaf Ester hazy overgebragte oostenrijksch-westersche voorstellen aan te nemen. Uit Azië wordt nog gemeld, dat men alle reden heeft te geloovendat de generaal Murawieff tegen Erzerum zal oprukken. De turksche regering heeft be sloten om beter voor die vesting te waken dan voor Kars. Het garnizoen is reeds op 16,000 man gebragt en zaldoor middel van het egyptische contingent weldra tot op 27,000 man opgevoerd zijn. In ieder geval acht men een gevecht in het open veld tusschen de russische en turksche troepen voor onvermijdelijk. Luidens berigt u t Petersburghebben de gene raals Rebutoff en Mnravieff proolamatien uitgevaardigd aan de bewoners van Imeretië, Gurië en Mingrelië waarbij zij de geheele bevolking oproepen, om de wa pens op te vatten en deel te nemen aan den verdel gingsoorlog tegen de vijanden van het Kruis. Uit de Krim verneemt men niets dan van storm, regen en modder: Na de sneeuw en het ijs zijn er stortregens gevallen die de valleijen met water over dekken en de wegen onbruikbaar maken. De russen maakten van de gelegenheid gebruik en voerden langs de sneeuwballen ontzaggelijke bezendingen van allerhande benoodigdheden naar de Krim. ENGELAND. Londen. De fabriek-arbeiders te Manohestsr weigeren alsnog hunnen arbeid te hervatten. Sommige beterdenkenden zijn door de onwilligen mishandeld. Een aantal van meer dan 300 kooplieden, reeders en bankiers van Huil, hebben eene petitie tot de ko ningin gerigtwaarbij zij verzoeken dat de algeheele teruggave der oorlogskosten door Busland als eene der vredes-voorwaarden in overweging worde genomen. Een jonge klerk, in dienst van den heer Sutton procureur te Londen heeft zich eene schramp op de borst toegebragt, die echter van geene de minste be langrijkheid was. Toen hij zag, dat er een weinig bloed uit de overigens onbeduidende wonde te voor- schein kwam, herinnerde hij zich dat zijn broeder voor twee manden was doodgebloed ten gevolge van het ver lies eens tands. Dadelijk overviel hem eene zoodanige zenuwachtige vrees, dat hij buiten kennis geraakte, Mr. Sutton, na hem tot bewustheid terug gebragt te hebben geleide hein naar zijne familie terug, onder wier oogen hij let terlijk van vrees, na twee uren van ontzettende armst overleed. Blijkens eene officiëele opgave, zijn in de maand November 11. niet minder dan 759 personen uit de brit- sehe land- en zeemagt gedeserteerd te weten ,880 ui.t

Goessche Courant | 1856 | | pagina 1