GOIiSSCUE No. 103. Jaargang, 1855. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags i avonds, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f J,75. franco per post f .1.90. De inzending ■%A j$W' tpimmmim \m*X Ts> 3A \§*Wk ie^- Gewone adrertentien worden a 10 ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigtenvan J 6 regels d i d.tê behalve het zegelregt. run advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. DONDERDAG 27 DECEMBER. r BEKEfJDMAEiAG. oproeping voor de 1VATIOJSAILE MILITIE. Vervolg en slut van onvorig nommer.) «Art. 53. De oudersvoogden en regenten zullen verpligt zijn hunne kinderen of pupillen in persoon of door iemand, daartoe door hen schriftelijk gemag- tigdte doen inschrijven; daarin nalatig blijvende, zullen zij verbeuren eene boete van niet m»er dan hon derd guldendoch niet minder dan vijf-en-twinlig gulden en ingeval van volstrekt onvermogen met eene gevangenis van een tot twee maanden worden gestraft, onverminderd de bepalingen ten aanzien der kinderen of pupillen, bij art. 165 hierna gestatueerd. Art. 56. De wettige woonplaats of domicilie voor de inschrijving hierboven vermeldwordt gehouden voor hen die ongehuwd zijn, de woonplaats der ouderen, en bij overlijden van beiden, die van den eerstbenoem- den voogd, voor de gehuwden, de plaats alwaar zij hun bestaan hebben, in twijfelachtige gevallen omtrent ge huwden zal voor de wettige woonplaats gehouden wor den die plaatsalwaar zij op den eersten Januari) van elk jaar, tot de uitoefening van eenig beroep, patent heb ben bekomenof wel voor het middel van het perso neel en mobilair, of dat hetwelk in de plaats daarvan zoude mogen worden geïntroduceerd, beschreven zijn en voor zoo verre zij daarin niet beschreven zijn noch patent hebben bekomen de plaats waar zij zich bevinden met deze verdere bepalingen; dat zij, die in een vreemd land uit ouders ter oorzake van 's lands dienst afwe- zeud of and reins op reis zijnde buiten het rijk ge boren zijnzullen worden ingeschreven binnen die plaatsalwaar zij hunne wettige woonplaats hebben dat jonge lieden, door hun vader, moeder, voogd of curator achtergelaten en geen bestaan hebbende, op de lijsten van dis gemeente zullen worden gebragt, alwaar hunne ouders, eerst in rang benoemden voogd ot curator, het laatst hunne woonplaats hebben gehad en wanneer dezs woonplaats niet bekend mogt zijn, of dat dezelve buiten het rijk is gelegenop die van de plrats al- waar zij zich bevinden, v Dat zij die geene oudersvoogden of eigen bestaan hebbenzullen worden ingeschreven in de plaats alwaar zij zich bevinden «Dat degeallimenteerden en kinderen in Godshuizen en liefdadige gestichten, zullen worden ingeschreven in de plaats alwaar de Godshuizen zijn gelegen of de alimentatie geschiedt. 1 En dat ten opzigte van de gevangenenwelke in de jaren der loting vallen, de regenten der gevangenissen verpligt zullen zijn, vóór den 10 Januarij van ieder jaar, aan het bestuur van de gemeente, alwaar die ge vangenen hunne vaste woonplaats hebben, eene naanw- keurige opgave te doen van alles, wat hetzelve voor de opschrijving noodig heeft te weten met bijvoeging der misdaad waarvan zij beschuldigd of om welke zij veroordeeld zijn gewordenen den tijd voor welken zij Zijn gcconüneevd. n Art. 59 Het register zal bevatten alle jongelingen, die hun 19de jaar zijn ingetreden en de eerste klasse van het loopende jaar uitmaken. Tot de gemeente in welke iemandbij het intreden van deszelfs ]9de jaar,, voor de eerste klasse zal zijn ingeschreven, zal hij, met betrekking tot de nationale militie blijven behooren wervvaarts hij zijn domicilie, gedurende den tijd dat hij in de jaren der nationale militie valt. moge overbrengen. Art. 63. De alzoo oniiekte personen, door den mi litie-raad na gedaan onderzoek in hunne eerste zitting, tot de dienst voor altijd, uithoofde van ligchaams- gebreken of andere omstandigheden, ongeschikt bevonden woidende, of wel wanneer zij redenen kunnen allegueren, die hen van de dienst finaal vrijstellen, zullen in eene boete worden verwezennaar gelang der personen en omstandighedenvan niet minder dan vijf gulden doch niet te bovengaande de som van honderd gulden, en ingeval van volstrekt onvermogen, worden gestraft met eene gevangenis van vier dagen tot zes weken. Art 64. Tot de dienst niet zoodanig ongeschikt zijnde, dat zij finaal behooren te worden vrijgesteld of geene voldoende redenen van vrijstelling kunnende allegueren, zullen zij tot de boete, hierboven vermeld, worden verwezen en aan het hoofd van de hierna te beschrijven lotingslijst van de eerste klasse, welke hunnen ouderdom ook zijn mag, worden geplaatst. Art. 65. Door tijdelijke ongemakken of gebreken waarvan de genezing mogelijk is, tol de dadelijke dienst buiten staat geoordeeld wordende, zullen zij tot de boeten of pcenaliteitenbij art. 63 bepaalt!worden verwezen en voor één jaar worden vrijgesteld, doch het volgende jaar, of in het jaar wanneer zij tot de dienst, geschikt geoordeeld worden, aan het hoofd der lotingslijst worden geplaatst. «Art. 166. De nasporingen tiaar dedienstpligtigen der nationale militie, welke zich aan de inschrijving, aan de loting of aan de dienst mogten onttrekken zullen op gelijke wijze bestuurd worden, als ten opzigte der deserteurs van het krijgsvolk van den staat gebrui kelijk is. De gearresteerden zullen aan den provincialen kommandant worden overgegeven. Dezulken, welke voor zich zeiven bij de nationale militie reeds dienenen thans in een der termen van vrijstelling, hij de wet omschreven, gekomen zijn, en ten gevolge van dien hun ontslag mogten verlangen of derzelver ouders, voogden, curators of gemagtigden worden bij deze uitgenoodigdaan hecren gecommit teerden tot het werk der nationale militie alhier, vóór den 5 Januarij aanstaande in te zenden de schrifte lijke aanvragen om ontslag uit de dienst, met de be hoorlijke bewijzen, bij art. 21 der wet gevorderd; met herinnering, dat, zoo deze aanvragen niet uiterlijk voor den J5 dierzelne maand zijn ingekomen of daarvan de bewijsstukken niet in behoorlijke orde mogten be vonden wordendezelve niet meer zullen worden ge admitteerd. En worden bij dezen uitgenoodigdalle degenen welke genegen mogten zijn zich voor deze stad als vrijwilligers in de dienst der nationale militie te enga geren om zieh daartoe aan te melden ten raadhuize alhier, waar aan dezelven de conditiën en voorwaarden mitsgaders de premie aan bun uit Ie reiken, zullen wor den kenbaar gemaakt, van heden al tot primo ïebruarij aanstaandeterwijl dezelve wel speciaal worden herin nerd, dat diegenen, die als vrijwilligers verlangen in nfenst te treden de laatste 15 maanden in deze gemeente moeten hebben gewoond, en wijders moeten voldoen aan de verpligtingen, bii de wet ten hunnen opzigte voor geschreven. Wordende degenen welke ten opzigte der inschrij ving bij dezen zijn vermaand gelastom ten naauw- keurigsten aan deze oproeping te voldoen terwijl de nalatig blijveriden hun zelven zullen te wijten hebben, de gevolgen die daaruit zouden resulteren. Tot de uitvoering der werkzaamheden in dezen, zijn met ons burgemeester uit den gemeente-raad voorge dragen de heeren Mr. W. G. de Knokke van dek Meui.ex, en Mr. P. J. van Voorst Vader. En opdat niemand hiervan eeltige onwetendheid zoude kunnen voorwendenzal deze worden gepubliceerden aangeplakt, waar zulks gewoon is te geschieden. Aldus gedaan ten raadhuize van Goes, den 22 De cember J853. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BESETOBAHING. Du BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden: Dat het suppletoir kohier, over het tweede kwartaal van het dienstjaar 1855 1856. wegens het PATE.vT- II EGT, voor deze gemeente, door den heer cotnm'ssa- ris des konings in deze provincie, den 19 dezer execu toir verklaard, heden aan den ontvanger van 'srijks be lastingen, ter invordering volgens de wet toegezonden is. Wordende ieder belastingschuldige mitsdien vermaand en gelast, om, na bekomene kennisgeving van gemel- den ontvanger, zijn verschuldigde overeenkomstig de bepalingen der wet te voldoen op straffe van daartoe audei'zins te zullen worden gedwongen. Terwijl diegenen, welke liuri aanslag-biljet niet zullen ontvangen of verloren hebben, zich van ten dubbeld van hetzelve, ten kantore van den ontvanger zullen kunnen voorzien en zij die zouden vermeetten dat hun aanslag te hoog of niet overeenkomstig is met hunne opgave, zich deswegens, met inachtneming van de voorschriften te dien aanzien wegens de directe belastingen in het algemeen bestaande, door tusschen- komst van den controleur der divisie, kunnen bekla ge"; En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voor wende zal deze worden afgekondigd en in de Goessche Courant geplaatst. Gedaan te. Goes, den 27 December 1855. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEËN. GOES, 27 December. Belangstellenden kunnen wij mededeelen dat onder het afdrukken dezer, bij het bestuur der stoomboot Stad Goes u eene telegrafische dépêche is ontvangen, dat "de boot vertrekt zoodra zij kan, denkelijk morgen of overmorgen Bij het ter perse gaan van dit nummer was de Hollandsche post nog niet aangekomen. Het volgende berigt zendt men ons uit Waarde: In den nacht van 25 op 26 dezer, circa elf uren, ontdekte men brand op de hofstede bewoond door den geneesheer A. de Brockert, De schuur eerst ten voor leden jare nieuw opgebouwd is geheel afgebrand metal het hooi, stroo, vlas, graan enz. dat zich daarin bevond. Slechts 3 runderen zijn gered, terwijl het overige bees- tiaal als5 koeijen2 paarden 1 varken en I kalf mede in de vlammen omkwam. Het gebouw met de zich daarin bevindende meubelen en het wagenhuis zijn gered. De spuiten van Waarde en Krabbendijke zijn in wer king geweest, die van Kruiningeii ontving het be rigt van het ongeval te laat om diëtist te doen. De goederen die zieh in de schuur bevonden waren allen verwaarborgd, zoo mede de schnnr zeifin de Zeeuwsehe en Thielsche maatschappijeu. Alsnog is de schade on bekend even als de oorzaak waardoor de brand ontstond; aan kwaadwilligheid wordt niet gedacht. Uit Borssele schrijft men ons van gisteren: Heden namiddag tusschen 2 en 3 uren is digt bij den zeedijk voor de directie-keet vastgeraakt, een drie mast amerikaansch schip, geladen met katoen, komende van Vlissingen. Door het niet kunnen laten wenden van het schip, is het door den sterken wind en sterken stroom naar den dijk gedreven. Wel is spoedig eene stoomboot van Neuzen afgekomen om het op stroom te brengen, doch nadat door deze vergeefs pogingen waren aangewend om het schip vlot te krijgen is dezelve we derom vertrokken komt er geen hoog watergetij dan zal zeer waarschijnlijk het schip moeten geligt worden. Wij vernemendat door ds. Thuyn de Ligny deszelfs beroep naar Schore en Ylake is aangenomen. Wij vernemen nader op het medegedeelde in ons vorig no., aangaande de bij Bath omhoog gevaren spaan- tehe bnk, dat dezelve met behulp der bemanning van de kanonneerboot no. 34 en een paar loodsen, met veel moeite in de haven te Bath is binnengebragt. Maandag avond terwijl een jongeling te Kloetinge, 11. Trimpe genaamd een pistool in de hand nam om den overgeliaalden liaan in rust te brengen had deze het ongeluk dat de haan voorbij zijn duim schoot en alzoo liet schot hagel in de palm van de linker hand drong. Onmiddeiijk is hem door de lieer llaman, ge nees- en heelkundige hulp toegelwagt en de middelste vinger geamputeerd. Gearisisteerd door dtn heer ('allen- jels med. en cltnr. doet te Goesheeft genoemde heer Human zich wederom bij den lijder gevoegd, ten einde de linker hand te amputeren doch de ouders willen eerst het mogelijke tot. behoud beproeven en slechts in de uiterste noodzakelijkheid daartoe overgaan. De pa- I riemteen zeer geacht jongeling, is zeer bemoedigd. I Vroeger een Eergierig scholier, betoont hij nog steeds veel lust tot wetenschappelijk onderzoek zijn vak be treffende. en vind dus veel deelneming in het hem ge- 1 troffen hebbende ongeval. Door de directie der ncderlandsche maatschappij tot indijking- der op- en aanwassen in de Ooster-Sehelde, is bekend gemaakt, dat men voornemens is aan te lie-

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1