COURANT. No. 101. 42s,c Jaargang. 1855 AlAA^'DAii 24 DKCEMBKIl. RmUDlAElMCi. r>, flit.gore dezer Coo rant, geschiedt Maandagsen Donderdag s <ironds, uitgezonderd op feestdagen- De prijs per wartaal is I' -1.75franco per post I' J.90. De in: •Hiding ran advcrtentien moet geschieden vóór drie uren des Gewone adrertentien worden <i 2D ets, de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, ran J6 regels d f J}2 behalve het zegeireg(. namiddags. BEKHMOTiAlSITO. BURGEMEESTER KN WETHOUDERS van GOES, gezien hebbende liet in hunne handen gestelde schrif telijk verzoek aan de heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie gedaan door den heer J. H. C. KAKEBEKKK grutter, wonende te Goes, om binnen deze gemeente in zijne grutterij thans door paarden gedreven staande achter zijn woonhuis in de St. Jacobstraat wijk B. N°. 73, tegen den stadswal, sectie D. INT- 1023 en 1024-, eene STOOM-MEEL-PABRIEK GRUTTERIJ en PELLERIJ te stichten. Gelet op het koninklijk besluit van den 31 Januari) 1824, (Staatsblad no 19,) mitsgaders op het besluit van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, van den 7 October 1842, N°. 17, Prov. Bind N°. 9S Overwegende: dat tot het opmaken van proces-verbaal de coinmodo et incommodo, gevorderd bij art. 4. van welgemeld koninklijk besluit, de eigenaars en bewoners der naastgelegene panden in hunne belangen moeten worden gehoord en dat het tevens nuttig kan zijn, om een ieder in de gelegenheid Ie stellen zijne bezwaren aan het gemeente bestuur kenbaar te maken. Brengen bij deze ter kennis van een ieder die daarbij belang kan hebben, dat de adressant benevens de eige naren, bewoners en gebruikers der nabij gelegene eigen dommen, zijn opgeroepen, om op Zalurdag den 19 dezer des middags ten één urevoor burgemeester en wet houders, in liunne gewone vergaderkamer, ten raadhui ze te verschijnen ten einde ter zake voorschreve in hun belang te worden gehoord en dat te gelijker tijd, aan eder die zulks mogt verlangen, de gelegenheid zal .regeven wordenom zijne bezwaren daartegen op te geven, teil einde in het proces-verhaal vermeld te worden. En zal hiervan door insertie in de Goessc/ie Courant publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 22 December 1855 Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris II. C. PILAAR. OPROEPING VOOlt DE nationale militie. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat, ter voldoening aan de wetten van 8 Januarij 1817 en 27 April 1820 op de natio nale militieop dingsdag den 1 Januarij 1856 en vol gende dagen, tot den 20 daaraanvolgende, dagelijks uit genomen des zondags, des morgens van 9 tot des na middags 2 ureter secretarie zal gereed liggen het REGISTER VAN INSCHRIJVING TOT DE LO TING VOOR DEZELVE MILITIE, welk register op denzelfden dag door het hoofd van het bestuur zal worden geteekend. Zij welke zich voor of op dien dag niet hebben laten inschrijvenzullen als nog worden ingeschreven aan het einde van hetzelfde register en tevens verwezen worden tot eene boete van niet minder dan 5 en niet te boven gaande de som van 100, of, ingeval van volstrekt onvermogen tot eene gevangenisstraf van vier dagen tot zes weken; terwijl dezulkendie zich voor den 28 dierzelfde maand niet hebben laten inschrijven dadelijk zullen worder. gear resteerd en naar de hoofdplaats der provincie gebragt om aan den milita.ren kommandant, ter inlijving en tot vermindering van het kontingent, te worden overgele verd, overeenkomstig art. 66 en 68 der wet van 8 Januarij 1817 en art. 8 en 10 der wet van 27 April 1820. Wordende mitsdien alle manspersonen, welke op den 1 Januarij 1856 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, (hoedanige zijn dezulken, geboren in den jare 1837) bij deze opgeroepen en vermaand, om, met overlegging van hunne geboorte of doop-aktezich in bovengemelde dagen ter inschrijving in het gemelde register ter plaase voormeld, aan te bieden, en voor afwezigen, hunne ou ders, voogden, curators of gevolmagtigden. En ten einde niemand zich zoude kunnen exuseren, uithoofde van onbekendheid met de wetten, ten opzigte der inschrijving en 'tgeeu verder daarbij is bepaald, zoo worden bij deze de navolgende artikelen uit eerst- gemelde wet op de nationale militie woordelijk geïn- sareerd. »Art. 21. Almede zullen zich jaarlijks voor den 5 i Januarij, aan het plaatselijk bestuur, in geschrifte j moeten adresseren de bij ile nationale militie voor zich- j zei ven dienende manschappen die in den loop van het lnatstvoorledene jaar, hetzij door overlijden van eenen vader of wel moeder, weduwe zijnde, of door eene plaats gehad hebbende regterlijke separatie of echtscheiding der ouderen, of eindelijk door overlijden van een' broe der of broeders, regt op vrijstelling, overeenkomstig de be palingen bij art. 9.1 gemaakt, hebben verkregen en hun ontslag diensvolgens zullen verlangen. Bij deze ver zoekschriften zullen moeten worden overgelegd de noo- dige bewijzen, ingerigt overeenkomstig de voorschriften bij het aangehaalde art. 91 gestatueerd. Tot het doen der voorschreve jaarlijksche aanvrage om ontslag zijn evenzeer als de manschappen zeiven ook derzelver ouders of voogden, curators en gemagtigden bevoegd. Art, 22 de plaatselijke besturen, na de voorsehrevene adressen en bijgevoegde bewijsstukken te hebben onder- j zocht, zenden dezelve, voorzien van hunne consideratien vóór deu J5 Januarij aan den commissaris des konings in deze provincie. Art. 28. Alle aanvragen om ontslag, ter zake voor schreve, bij de plaatselijke besturen niet vóór den 15 Januarij ingekomen zijnde, of waarvan de bewijsstukken niet in behoorlijke orde zijn bevonden, zullen voordat jaar niet worden toegestaan. u Art. 40. Om tot eene geregelde loting te komen zullen overeenkomstig art. 207 der grondwet, alle in gezetenen, die op den 1 Januarij van elk jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, na daartoe bij publicatie te zijn opgeroepen, vóór den ZO Januarij van ieder jaarbij bet plaatselijk bestuur van hunne woonplaats, zich tot die loting doen inschrijven. Art. 51. Ten opzigte der insehrijving en loting zal wel in 't bijzonder in het oog moeten worden gehouden, dat, welke aanspraak op vrijstelling iemand zoude ver- meenen, wegens gebreken of anderzints, te hebben, des niettegenstaande de inschrijving en loting door denzelveu eveneens als door alle andeicn zal moeten geschieden. Onder de insehrijving zullen ook begrepen zijn de gehuwden en afwezenden; de gehuwden zullen aan den militie-raad moeten overleggen de bewijzen van hun hu welijk. Vervolg liierua de gemeente Wolphaartsdijk bij het kantoor Hcin- kenszand c. a., onder voortdurend beheer van den ont vanger F. Ermerins aldaar en is voorts benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Goes e. a de lieer II- C. ran JJeinsethans ontvanger devzelfde middelen te Wolphaartsdijk en Kattendijke. Bij zijne activiteit steeds de meestmogelijke inschik kelijkheid parende, genoot de heer Swemer in deszelfs veeljarige betrekking de algemeene achting der burgerij en ziet hemzonder de gevraagde rust te misgunnen dan ook met leedwezen deszelfs post verlaten. Bij besluit van den 18 dezer, no. 106, heeft Z. M. goedgevonden te benoemen tot beheerder van deu Broeder- en ZusterpolderJ. op H Hoff. In eene feestelijke vergadering op 11. Woensdag, ge dachten de leden van het departement tot Nul van H Algemeen westelijk gedeelte van Zuid-Beveland te Heinkenszand, het twintigjarig bestaan van dit depar tement, welke vergadering door nog verscheidene op- rigters werd bijgewoond. De tijdige verschijning van den jaargang voor 1856 van het jaarboekje Zeeland, zal ongetwijfeld velen onzer lezers even welkom zijn als de late uitgave van den vorigen voor menigeen eene teleurstelling was. Niet alleen echter om die tijdige verschijning kondigen wij dit boekje aan; wij doen dit veeleer om den belangrij ken inhoud. Het eerstedat bij het openslaan onze aandacht trekt, is het portret van den verdienstelijken zee-officier Pilaar, ju onze stad geboren. Eene levens beschrijving van dc hand van een zijner voormalige leerlingen en opvolger, bevat menige bijzonderheid uit het leven van den waardigen man, en getuigt van warme belangstelling en hoogschatting. Verder vinden wij onder den inhoud bijdragen van ds. Piccardtdr. ab Utrecht Dresselhuisdr. O. li. Schotel, ds. H. Q. Janssen.P. A. Leupedr. R. C. H. RomerJ. II. v(tn Dale enz. Van den verzamelaar treft men er eene geschiedkundige novelle in aan ter vergezelling van een voortreffelijk uitgevoerd plaatje. De geringe prijs, verzekert dit jaarboekje even als vroeger een ruim debiet. GOES, 20 December. Heden avond had hier door de rederijkers-kamer Vondel, eene openbare opvoering plaats van twee dra matische gedichten door IV. J. Hofdijk, namelijk: rriffo de Saliër en de Profeey der Starren. Bleek uit het aanwezige personeel, dat geene toegang-kaarten waren ongebruikt gelaten en de belangstelling even als de verwachting groot wasgelijk vroeger oogsten de opgetreden personen aller lof en werd verdiende hulde aan hunne talenten gebragt. De uitvoering overtrof de verwachting verre, de rollen werden naar het oordeel van deskundigen, over het algemeen mees terlijk voorgedragen, waardoor het hun gelukte nage noeg alle hoorders een juist begrip van de drama's te geven. Wel was het jammer voor het gezelschap dat het door de vorst teleurgesteld werd in het aan komen der costumendoch de voordragt voorzag ook in dat gemis. Meermalen verklaarden wij ons zoowel tegen eene niet verlangde openlijke critiek, als onbevoegde beoordeelaars, wier lof weinig aan de verdientsen der sprekers zou toebrengen, ook nu, gaarne deelen wij nogtans mede, dat ook deze opvoering algemeen en grooten bijval vond en de sprekers liet verlangen hebben opgewektdat dra eene nieuwe zal plaats hebben. Goes 24. Bij het ter perse gaan van dit num mer waren de Hollaiidsehe posten van Zaturdag, Zondag en heden nog niet aangekomen. Bij Koninklijk besluit van den 19 dezer, no. 84, is aan den heer J. Swemerop zijn verzoekeervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastin.gen en accijnsen alhier, behoudens aanspraak op pensioen; Zijnde bij hetzelfde besluit de kantoren der directe belastingen en accijnsen te Wolphaartsdijk en te Kat tendijke ingetrokken en ingedeeld te weten de gemeente Kattendijke bij het kantoor Goes; Per expresse uit Bath wer^Bisteren tegen den avond, even voor het sluiten van ^Btelegraaf-kantoor, de tijding aangebragtdat eene spaansche brikmet eene lading havana sigaren en suikerbestemd naar Antwerpenin de nabijheid van Bath was aan den grond gevaren, volgens zeggen door het springen der machine van de stoomboot die haar sleepte en te "Vlis- singen te huis behoort. De laatste is gelukkig met veel moeite in de haven te Bath gebragt. De passa giers der brik zijn met de equipage gered. De laatste bestond uit tien man, die ter naauwernood met behulp van planken, over de ijsschollen en blootsvoets den wal bereikten. Men twijfelt aan het behoud van schip en lading, rondom door het ijs ingesloten, terwijl de rvaarde der vracht wordt gerekend 3 ton te bedragen. Oogen- blikkelijk is per telegraaf nog eene dépêche naar Ant werpen verzonden. De nalatenschap van de onlangs te Frankfort ge storven baron A. M. von Rolhschücl wordt (wat zijn privaat vermogen betreft) op 40 a 50 millioen florij nen geschat. Bij zijnen ui tersten wil, die van het jaar 1S49 dagteekend, benoemt hij tot zijnen voornaainsten erfgenaam den heer Anselm von Rothschild Solomonszoon voor wien hij een majoraat van vier millioen heeft ge vestigd. De heer Willy, zoon yan K. M. von Roth schild, van Napels, verkrijgt het huis en den tuin te Prankfort, en diens broeder een millioen florijnen. Eene som van 1,200,000 florijnen is tot voortzetting der aal moezen bestemd, die de overledene wekelijks uitdeelde, en lot die der uitdeeling van brandstollen aan de behoeftigen, die eiken winter voor zijne rekening geschiedde. RUSLAND. TURKIJE. Men verzekert te Konstantinopel, dat maarschalk aan Louis Napoleon een geschrift heeft ge zonden waarin hij tracht te bewijzen dat de geheele verovering van de Krim nog driemaal zooveel tijd en offers zal kosten als de bemagtiging van Zuid Sebas- topol. De sleutel van de Krim is Perekopen een aanval op dat punt. te midden van eene woestijn, zon-

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1