Bigiiii 4 kmimmumm. BEKENDMAKING. bekendmaking. OPENBARE VERGADERING gemeents-mAad te goes. No. 90. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per /.wartaal is f J,75, franco par post t J,90. De inzt De BURGEMEESTER van GOES maakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente bekend- Dat het kohier no 4 der PERSONELE BELAS TING, over het dienstjaar 18t>5, op den 6 December jl. door den heer commissaris des kouings in deze pro vincie execi toir verklaardop heden ter invordering aan den ontvanger van 'srijks belastingen gezonden is, zullende dus een iegelijk na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, verpligt zijn dien overeenkomstig de bepalingen der wet te voldoen, op straffe van ander zins daartoe te zullen worden gedwongen; terwijl diege nen, welke hun aanslag-biljet niet zuilen ontvangen of verloren hebben, zich van een dubbeld van hetzelve ten kantore des ontvangers zullen kunnen voorzien, en zij, die zouden vermi-eneri dat de aanslag niet overeenkom stig is met hunne opgave of met de plaats gehad heb bende tauxalie, opneming en tellingzich deswegen schriftelijk met inachtneming der voorschriften ten dien aanzien wegens de directe belastingen in hst algemeen bestaande, door tusschenkomst van den controleur dei- divisie kunnen beklagen. En opdat niemand hieromtrent onwetenheid voor wende, zal deze worden afgekondigd op de gebruikelijke wijze. Gedaan Ie Goes den 15 December 1855. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van GOES, maken bij deze bekend Dat de heer M COPJELIS DOMMES VAN S5I5V BUSSC13Ebeeedigd klerk ter griffie der Arron- dissements-Regtbank alhier, bij Z. M. besluit van den 30 November 1855, no. 58, is benoemd en aangesteld tot COMMISSARIS van POLICLE te GOES, ter vervanging van den heer FRANS RAKKEReervol ontslagen en dat de benoemde heden beeedigd en in functie getreden is. Wordende een ieder aangemaand genoemden heer van oen Bossche in zijne betrekking van Commissa ris van Policie te erkennen. En opdat zulks algemeen bekend zijzal deze wor den afgekondigd aangeplakt en geplaatst in de Goes- sche Courant. Gedaan te Goes, den 17 December 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De Secretaris H. C PILAAR van den DHR 13 DECKMBKR 1855. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en ge arresteerd. Hel le punt van behandeling is de benoeming van eenen gemeente apolhecar, waarvoor zich twee sollicitanten hebben opgedaan t. w. de heeren J. Adam en Al. V. van Lissa, beide van Middelburg. De Voorzitter benoemt de heeren Smallegange en Souten- dam tot stem opnemers. Bij de stemming worden elf, dus alle de stemmen uitge- bragt op den bee«' J. Adam. die mitsdien benoemd is. In behandeling wordt gehragt een ontwerp-reglemeut voor het algemeen armbestuur. Tegen de algemeeue'strekking heeft niemand bedenking. Op"art. 8 waarbij bepaald wordt, dat de Voorzitter, dit noodig oordeeletide briefjes aan niet bedeelden afgeeft tot bekoming van geneeskundige hulp, zegt dhr. van de Putte. dat hein bij ondervinding gebleken is dat bet verleenen van geneeskundige hulp meestal de le stap is lot bedeeling, en terwijl voor bedeeling in art. 21 een naauwkeurig onderzoek en beoordeeling van bet armbestuur gevorderd word acht bij bet gevaarlijk bet verleenen vau geneeskundige bulpaan den Voorzitter alleen overtelaten; bij wenscht dit dus be perkt te zien tot spoedeiscbende gevallen. Dhr. van Kerkwijk antwoordt daarop, dat in het artikel staat zulks noodig oordeelende daar men niet altijd kan specificeren wat spoed vereiscbende is en ingevallen die geen spoed vereiscbeu de Voorzitter wel altijd bel gevoelen vau het armbestuur zal inwinnen Dhr. v. d. Bosch vermeent dat de duidelijkheid zou ver- ciRchen, dat het woord spoedvereiscbend daarbij gevoegd werd. Dhr. van Kerkwijk vraagt wanneer is er spoed in de -12Kk' Jaargang, MA.t*l>AG 17 DECEMBER. ing van adverten tien moet. geschieden vóór drie uren des nam it briefjes die afgegeven worden staat dat de geneesheer gelieve te onderzoeken en uit dat onderzoek alleen kan blijken of er spoed is. Din*, van de Putte acht bet noodig dat de woorden spoed- vereiscbende ter verduidelijking daarbij worden gevoegd. Dhr. de Kkokke van der Meülen vraagt, of zulks noodig oordeelende en spoedvereischende niet synoniem zijn Het amendement van dhr van de Putte in omvraag gebragt wordt verworpou mei 7 tegen 4 stemmen, die van de heeren van de Putte, Soutendam, van den Bosch en Hocbarl en bet art. zelf daarop met dezelfde stemmen tegen aangenomen. Op art. 19, bepalende dat armmeesters persoonlijk aansprakelijk zijn voor het ter kwader trouw aanwijzen van betalingen ojj posten waarmede de uitgaven niet overeenstemmen, of waardoor de begrootings post wordt overschreden, stelt de beer van den Bosch voor, de woorden ter kwader trouw te doen wegvallen omdat men niet verwachten mag, dat bij de vele moeite die armmeesters zich getroosten door bun eenige handeling ter kwader trouw zal worden gepleegd. De Voorzitter repliceert daarop dat bet doel is geweest armmeesters alleen in geval van kwade trouw aansprakelijk te stellen op niet voor eene onwillekeurige overtreding van dit artikel, die geheel ter goeder trouw kan plaats hebben. Dhr. van den Bosch dringt zijn gevoelen nader aan en zegt dat kwade trouw ondenkbaar is, daar dan de meerderheid van bet coilegie zou moeten zatnendoen. Dhr. van de Putte verklaart bet met den beer van den Bosch geheel eens le zijn. waarop algemeen tol de weglating van de woorden ter kwader trouw besloten wordt. Bij art. 21 vraagt de beer van den Bosch of eene ampliatie niet nuttig zou kunnen zijn; dit art. toch bepaalt wie door liet armbestuur zullen bedeeld worden en daaronder ook die genen die voor rekening van elders ondersteund worden, tengevolge van een besluit des burgemeesters of wethouders met de armenzaken belast. Hij wenscht daarbij gevoegd te hebben dat bet armbestuur de bedeeling- uitreikt zoo als bij bet besluit zal bepaald worden, zonder daarvan te mogen ai.'wijkeu zoodat wanneer b. v. c2e wethouder bepaalt dal iemand met 50 cent zal worden ondersteund en hel armbestuur achtte het noodig ook brood te bededen, zoo iels niet mag geschieden danop-eeu nieuw besluit. De Voorzitter antwoordt daarop dat de wethouder Levens voorzitter van bel armbestuur is en er dus een directe band beslaat, die de distinctie door den beer van den Bosch ver langd, overbodig maakt. Dhr. van den Bosch wijst op art. 1 der verordening, vol gens welk ook een lid van den raad voorzitter van liet arm bestuur ziju kan; voor dat geval zou de door liera gewensclite bepaling noodig zijn. De Voorzitter acht bet niet noodzakelijk, maar vermeent dat de toevoeging aan dit art. van de verlangde période, minder goed Zuu zijn, daar bet art. alleen speekt aan wie niet van bet quantum dat bedeeld zal wor len. Dhr. van den losch verklaart dus zijn amendement aan te houden. Op art. 24 stelt de beer van den Bosch twee amendementen voor n. J. om van de bedeeling uit te sluiten 1». de personen die aan de verpligtingen om hunne kinderen te laten vac cineren niet hebben voldaan. 2o. mannen die hunne vrouwen of kinderen aan hun lot overlaten. De Voorzitter zegt dat aan bet lepunt bij bet ontwerpen wel gedacht is, doch zulks met voordacht is weggelaten, omdat bet.uiterst moeijelijk is daarvoor eene vaste bepaling te maken, daar dit veel van de persoonlijke gesteldheid dei- kinderen afhangt bovendien is daarvoor een genoegzame waarnor# in de verpligling lot schoolgaan waarop geene kinderen worden toegelaten dan die gevaccineerd zijn, met de bijvoeging van liet 2e punt kan bij zich goed vereenigen. Dhr. Saaimans Vader verklaart zich tegen bet opnemen van liet le punt, daar men toch niet alle calbegorien kan opnoemen van de bedeelden die inen wil uitsluiten; bij meent dat men dit moet overlaten aan de prudentie van bet arm bestuur. Dhr. van ddn Bosch gelooft niet dat de ingebragte bezwaren overwegend zijn, ofschoon bij erkent dat bet moeijelijk is, omdat de bedeelden niet ten allen tijde in de gelegenheid zijn hunne kinderen te doen vaccineren. Jaarlijks wordt door den geneesheer en heelmeester voor de vaccine gevaceerd er is dus voldoende gelegenheid in de verpligling tot schoolgaan is wel een preservatief maar geene coulrainte, men zal anders een personeel hebben be neden de drie jaren dat niet gevaccineerd en voor besmet ting bijzonder vatbaar is. Dhr. van Kerkwijk zou wenschen, dat de leeftijd waarop de kinderen gevaccineerd 1 ebooren te zijn, bepaald worde. Dhr. van den Bosch antwoordt daarop dat de leeftijd moei jelijk te bepalen is, maar hij zou meenen dat voldoende voor zien is wanneer gesteld worde «op een' geschikte leeftijd.» Dhr. S. Vader vraagt boe dan gehandeld zal worden met een gezin waarvan de vader sterft en de kinderen niet ge vaccineerd zijn? maakt men de bedeeling geheel afhankelijk van de vaccine, dan zou dit tot ongelegenheid aanleiding kun nen geven. Dhr. van den Bosch zegt in antwoord daarop dat dit uit zondering is en door hem een regel is gesteld; iu zoodanig geval spreekt bet van zelf dat bet armbestuur zich niet le streng aan de bepaling zou moeten binden, maar zich voorloo- pig met eene belofte van de moeder zou kunnen tevredestellen.. Niemand meer het woord verlangende, worden beide amen dementen niet algemeeue stemmen aangenomen. Bij art. 25 bepalende, dat in December de vvinlerrol, in April de zomerrol zal worden opgemaakt, stelt dhr. van de Putte voor le bepalen, dat van liet in werking brengen der rollen door het algemeen armbestuur aan de andere armbesturen \ï-< Gewone advertentien worden d 20 ets. de regel geplaatst worte-, huwelijks- en doodberigtenvan d—6 regels d f J.2(t behalve het zegelregt zal worden kennis gegeven, waardoor eene betere gelijkma tigheid zou bevorderd worden. De Voorzitter erkent dat bet doel goed is. maar daar de kerkelijke armbesturen vrij zijn, zou bet misschien beter zijn daarover in correspondentie te treden. Dhr. van Kerkwijk acht eenstemmigheid zeer wen scb el ijk, een beginsel dat op den voorgrond is gesteld door de com missie voor bel armwezen doch dat bij de kerkelijke be sturen geen bijval vond. Hij gelooft daLhet beter is dit aan de prudentie van het armbestuur en mondelinge zamenspre- king overtelaten Waartoe wordt besloten. Na behandeling der nog overige artikelen zegt dhr. van den Bosch, nog altijd bezwaard te zijn met zijne aangehou den bijvoeging van art. 21, waarop de oorzitter in beden king geeft die bijvoeging achter art. 22 te laten volgen. Dhr. van Kerkwijk beeft er nog al bezwaar in; is de burgemeester of wethouder lid van bel armbestuur dan wordt er geraadpleegd en is de bepaling overbodig; is hij geen lid, dan zou hij in zijne besluiten eenen anderen maatstaf voor bedeeling kunnen aannemen en aanmerkelijk verschillen van de gewone bedeeling die bij liet armbestuur is aangenomen; daarom zou bij het beter achten de hoegrootheid van den onderstand aan liet armbestuur overtelaten. Dhr. van den Bosch is van meening dal bet beter is indien de wethouder gehouden is in zijn besluit te specificeren den te verleenen onderstand en aan bet armbestuur de verplig ling opgelegd om aan die besluiten de hand te bonden. Het amendement daarna in omvraag gebragt wordt aan genomen mot 9 tegen 2 stemmen die van de heeren van Kerkwijk en Kaklbeeke. Dhr. van den Bosch voorziende dat door de invoerinn- der armenwet, de bedeeling elders, voor rekening der admini stratie van bet armbestuur hoe langer boe men zal toenemen en ook bij de meest mogelijke goede trouw, die begrootings- post ligtelijk zou kuninn overschreden worden, waarvoor deleden van bet armbestuur persoonlijk aansprakelijk zouden zijn, wenscht ter voorkoming daarvan bepaald te zien, dat van de elders bedeelden een register worde aangelegd waarop de bedeelden, hunne huisgenoote» de verstrekte'bedeeling en andere bijzonderheden zijn aangeduid. De rentmeester van bet armbestuur daartoe uilgenoodigd, geeft als zijn gevoelen te kennen, dat zoodanig register niet dan onvolledig zijn zal en geen doel zal treilen daar men de gedurig voorvallende inutatien niet weten zal. Dhr. van den Bosch zegt daarop, dat de kennis die men niet beeft, kan gevraagd worden en bet nut van zoodanig register voor de bier bedeelden gebleken is. Dhr. van de Putte geloolt, op grond zijner ondervinding als voormalig lid van een armbestuur bet nut van zoodanig register boven twijfel te moeten stellen, en zeer gemakkelijk voor ieder lid van bet armbestuur, waarvan men zieli niet moet laten terug houden door de moeite daaraan verbonden. Dhr. van Kerkwijk antwoordt daarop dat liet aanleggen van zoodanig register niet nagelaten is, om de moeite, maar wel omdat bel nimmer volledig zal zijn. Daarna wordt met algemeeue stemmen liet voorstel van den beer van den Bosch en bet geheele reglement met al- geineene stemmen aangenomen. Dhr. mr. de Knokke van der Meüien verwijdert zich om ambtsbezigheden. Daarna wordt zonder discussie gearresteerd de instructie voor den seeretaris-penningmeester van bet algemeen arm bestuur. Vervolg hierna.) GOES, 17 December. Even voor het ter perse gaan van dit nummer, ont vangen wij de holl. nieuwstijdingen, wij kunnen daaruit slechts overnemen, dat den £0sten dezer het kantoor van den rijks-telegraaf alhier, voor het algemeen verkeer, met eene beperkte dagdienst geopend wordt. Terugkomende op ons berigt in het nummer van 10 dezer, betrekkelijk de inschrijvingen voor de nieuwjaars giften waarbij wij op het toen bekende cijfer en de duurte wijzende, opgaven, dat die bedeelirig niet zoo uitgestrekt als vroeger zou kunnen plaats hebben doet het ons genoegen, ook in 't belang onzer armen, thans te kunnen mededeelendat de meermalen geble- kene weldadigheid ook wederom in dit bezwaar heeft voorzien later ingekomene giften waaronder eene van f 50,bij den voorzitter, gevoegd bij de hoogst- billijke voorwaarden waarop de leverancie der te bedee- len eetwaren en brandstoffen zal plaats hebben, stellen de commissie in staat, die bedeeling als vroeger met eene ruime hand te doen. Wij zien hier wederom het daarstellen eener nieuwe stoom-fabriek te gernoet. De heer J. HC. Kalcebeeke heeft het voornemen eene stoom-pelmolen en meel-fabriek op te rigten Nadat het stoomschip varende van hier op Rot terdam door de ingevallen vorst een paar dagen des- zelfs dienst had gestaakt, heeft het die heden hervat, om naar de vastgestelde uren daarmede te vervolgen. Uit het vroeger medegedeelde drietal van predi kanten, is door den kerkeraad der hervormde gemeent

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1