No. 08. Jaargang, P 1&55 Dt uit'are dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags j Gewone adtertentien worden d 2') ets. de regel geplaatst avonds, uitgezonderd op feestdagen. DONDERDAG ld DECEMBER. I Geboorte-, huwelijk,-en doodherigten, ran 0-6 re ge la d f J,2(i De prijs per kwartaal if .1.75. franco per post f 3,90. J behalve het zegelregt. Dn inzending van. advertentien moet geschieden vóór drie uren des namiddags. GOES, 13 December. lieden avond vergadering van den gemeente-raad de te behandelen punten zijn: 1. Benoeming gemeente- apothecar. 2. Vaststelling reglement voor het algemeen armbestuur. 3. Instructie secretaris-penningmeester. 4,. Veroidening manhuis. 5. Instructie van den concierge. 6. Verordening weezen- en armenschool. 7. Verzoek/. Dekker Lz., om grond op erfpacht. 8. Voorstel inrig- ting burger-hewaarschool. 9. Aanvrage te doen tot vin ding van het pensioen van den commissaris van politie laatste 3 maanden 1855. 10. Idem toelage cipier voor de bewaring van policie-gevangenen. 11. Wijziging in structie voor den geneesheer, heelmeester en vroedvrouw, de dato 1 Bebruarij 1855, ten gevolge van het verlangen van het roomsch katholijk en diaconie-armbestuur (art. 1, 2 en 15 ook toepasselijk aan die beide armbesturen.) Medecieeling ingekomen stukken. Nog gedurig doen zich gevallen van kinderziekte in de buitengemeenten van dit eiland voorde graad waarin zij zich voordoet is dikwijls verontrustend. Hut heeft de aandacht van Z. Ex. de minister van oorlog getrokken dat de manschappen tot de reserve der nationale militie behoorende, zich bij provinciale kommandanten of chefs der korpsen hebben vervoegd met verzoek om onder de wapenen te treden en aan gezien in de militaire bepalingen niet voorkomt, dat zoodanige manschappen vóór den bepaalden tijd onder de wapenen kunnen komen zonder eene verbindtenis voor zes jaren aan te gaan zij ook steeds zijn afge wezen geworden. Op groud van bet groot aantal ont brekende vrijwilligers, gevoegd bij de aanhoudende duurte, die het voor velen onmogelijk maakt aan deti kost te komen, beeft Z. Exc. onder dagteekening van 6 dezer no. 17 B, voormelde autoriteiten aangeschreven, dat de miliciens der reserve, die zich mogten aanmelden, in werkelijke dienst zullen worden opgenomen zonder dat zij cene verbindtenis behoeven aan te gaan en slechts moeten voorzien zijn van een bewijs van het bestuur hunner woonplaats, dal zij niet in hun onderhond kun nen voorzien. Al verder is daarbij bepaalddat zoo danige manschappen wanneer de overige leden hunner ligting onder de wapenen zijn zij met deze ten aan zien van groot verlof en andere gunsten, weder geheel zullen worden gelijk gesteld. De Middelburgsche Courant van II dezer, wij zende op de vertraging die in de laatste dagen in de aankomst der posten plaats heeft; voor velen teleur stellend, voor den handel bezwarend, hoopt dat de ka mer van koophandel aldaar zich de zaak zal aantrekken, om bij het ministerie van finantién aan te dringen op eene betere corespondentie. Ook wij mogen vertrou wen dat hier het noodige daartoe aangewend en het belang der ingezetenen behartigd zal worden immers nn missen wij sinds eergisteren wederom Zuid- llollandsche berigten. waaraan voor velen groot behing veibonden is, terwijl ook bij het ter perse gaan van dit nummer deho llandsche post nog niet was aangekomen. De heer li. F. Noëloud-burgemeester en, sedert nagenoeg het vierde eener eeuw, lid van den raad der gemeente Ilontenisse, heeft uit laatstgenoemde betrek king zijn ontslag genomen. Op voorstel van een lid heeft de gemeenteraad van Hengstdijk in zijne vergadering van den 7 dezer, den secretaris dier gemeente, den heer K. v. Hoorn, als zoodanig ontslagen. De correctionele kamer der arrondissements-regt- bnnk te Amsterdam, uitspraak doende in de zaak van jhr. rar. Salvador, heeft dezen veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenis-straf eri eene geldboete van f 100. In de afgeloopene week is door een reiziger, die nachtverblijf gehouden had in het Hotel Fuhri te'sGra- venhag\ ten nadeele van een mede daar logerenden heer, een diefstal van ongeveer 600 aan bankpapieren ge pleegd. De dief, door een inspecteur van polieie en een bediende van gemeld hotelnaar Amsterdam nagereisd zijnde, is de polieie met die der hoofdstad er spoedig in geslaagd hem in banden tc krijgen met een gedeelte van den buit. Ruim 250 had hij reeds verteerd. De vroegtijdige en spoedig ingevallen vorst heeft de rivieren den itijn en de Waal reeds van drijfijs voorzien; ten gevolge daarvan zijn de scheepsbiuggen over den Rijn voor Arnhem en over den IJssel nabil Westervoort alsmede de gierbrug van Nijmegen reeds den 9 dezer weggenomen en voorzien thans ponten in de overvaart. - Te Kampen heeft het ijsvermaak al reeds offers geëischt. Twee jeugdige knapen waagden zich te roe keloos op liet brooze ijs en zakten er spoedig door; de grootvader des eenen en de vader des anderen schoten op het gerucht ter redding toe; ook zij vielen er door en alle vier vonden hungraf in het water. Men kan zich de verslagenheid voorstellen die onder eene menigte van toeschouwers heerschte. Dezer dagen heeft te Alblasserdam een verschrik kelijk ongeluk plaats gehad. Het barkschip Zes Ge zusters, kapitein Ruhaak, door de sleepboot de Reserve, van Rotterdam naar de werf van den heer O. Smit ge sleept isnadat genoemde bodem door de stoomboot was losgelaten, de aan boord behoorende rotterdamsche roeijer Dirk van Dam.met zijn bootje, bij het in de haven halen van gemeld schip, tusschen het schip en den kant in de klem geraakt, met dat ongelukkig ge volg dat het 'nootje geheel en den roeijer de beide heeuen werden verpletterd. Geeue operateurs aldaar zijnde, is de ongelukkige, zijnde, naar men verneemt, vader van 6 kinderen, per de sleepboot Reserve, onder de zorg en geleide van den chirurgijn de Haan, Daar Rotterdam vervoerd, waar hij echter den reeds daarop volgenden nacht in het ziekenhuis is overleden. Te 's Hertogenbosch heeft men in den voormiddag van den 8 dezer, in de parochiekerk van St. Jacob een aller brutaal sten diefstal gepleegd. Zeker persoon had zich na de hoogmisweten schuil te houden en in de kerk te laten sluiten. Na zich van de heilige vaten en de gouden en zilveren kostbaarheden van het Lieve Vrouwenbeeld te hebben meester gemaak verborg hij zich in een der biechtstoelen tot dat de kosterin ge komen was, om de deuren der kerk te openen voor de middagdienst. Meenende, dat zij zich verwijderd had, wilde hij ontvlugten. Deze echter nog in de kerk i zijnde, trok het gekraak der deur van den biechtstoel hare aandacht en ziet zij een persoon zich in allerijl verwijderen. Hierdoor argwaan opvattende, zet zij den dief na en begint luidkeels te roepen; zoo vervolgt zij den roover tot deze door een schildwacht wordt staande gehouden en gearresteerd. Bij een eerste verhoor moet gebleken zijndat de dief uit llanover herkomstig is, en is het vermoeden gerezendat hij aan den voor eenigen tijd te Maaseijk gepleegdeu kerkroof niet ge heel vreemd is; bij geeft voor een medepligtige te heb ben, dit. schijnt echter geheel onwaar te zijn; ook geeft hij voor nog nooit in Nederland geweest te zijn. De gemakkelijkheid waarme.de hij zich verstaanbaar maakt en ook bet hollandsch verstaatspreekt zulks ecliter geheel tegen. Men vermoedt dat hij een valschen naam heeft opgegeven hoewel al het gestolene bij hem ge vonden isberekent men de schade aan breken en ver minken op f 600. gehouden en zouden in deze vergadering nieuwe maat regelen beraamd zón om St. Petersburg en Moskau voor een vijandelijken aanval te beveiligen. Sedert de sneeuw met eene dunne ijskorst is overdektwordt een aanzienlijke voorraad levensmid delen en andere benoodigdheden voor liet legerper slede over Perekop en Arabatin de Krim gevoerd. Soms zijn de konvooijen 9 «ertsen lang. Het leger wordt voor elf maanden van het noodige voorzien en er wordt eene meer dan voldoende hoeveelheid ammu nitie in het schiereiland opeengehoopt. Alles toont aan, dat Rusland er zelfs van verre niet aandenkt-, om de voorbarige voorspellingen van ontruiming der Krim, na de vernieling van Sebastopol's zuiderdeel op zoo stelligen toon door de engelsche en fransche dagbladen uitgesproken te verwezentlijken. RUSLAND. TURKIJE. Omtrent de vredes-geruchteu is tot heden niets nieuws bekend geworden. De londensehe Press beweertdat de uit Parijs ontvangen voorstellenwat hun hoofd inhoud betreft, door de engelsche regering goedgekei rd zijn en dat daaro'er nu onmiddelijk tusschen de hoven van Weénen en St. Petersburg onderhandeld wordt. De tijdingen uit Konstnntinopel spreken nog steeds over een ernstig gevecht dat eerstdaags tusschen de geallieerden en de russen aan de Tschernaïa kon ver wacht worden. Volgens particuliere berigten uit St. Petersburg, is dezer dagen onder het presidium van den grootvorst Nicolaasaldaar eene vergadering van deskundigen DUITSCHLAND. Frankfort. Aan eene correspondentie uit Berlijn ontleent men het volgende: n Dat de aanspraak, met welke de ko ning de wetgevende kamers heeft geopend, aan de dag bladpers in Frankrijk en Engeland aanleiding zou geven tot hartstogtelijke en vijandige uitvallen tegen Z. M. en tegen de pruissische regering, werd hier algemeen verwacht, en heeft alzoo niemand bevreemd, die gedu rende twee jaren de meening voorstaat, dat de wensch naar het herstel van den vrede in de oogen van de voornaamste britsche dagbladschrijvers bijna eene mis daad is. Niettegenstaande deze rigting der groote en gelsche organenmeent men hier te wetendat een groot gedeelte der britsche natie vurig naar den vrede begint te verlangenen dat vooral bij de arbeidende klassen de redenen van den lieer Cobrlen en diens staat- knndige medestanders meer en meer bijval beginnen te vinden. Men maakt hier de opmerkingdat het oorspron kelijke doelwaarmede de oorlog door graaf Aberdeen en den minister Gladstone is begonnen, thans feitelijk is bereikten dat het uit dien hoofde allezins te ver wachten isdat Rusland gezind zal worden bevonden om den vrede te sluiten naar aanleiding van de bekende vier grondslagen, zoo als die door de Westelijke mo gendheden worden begrepen en toegelicht. Mogten die mogendheden thans verder gaan en de zaken uit haar verband rukken dan zou vermoedelijk noch Pruissen noch Oostenrijk geneigd zijn om haar op die baaii te volgen. In de diplomatieke kringen alhier beschouwt men het voorts als zeer onzeker, dat de fransche en engel sche natiën genegenheid zullen gevoelen om thans, nu de russische marine in de Zwarte Zee niet meer bestaat, hare regeringen veel verder op den ingeslagen krijga- zuehtigen weg te volgen. Er worden hier gevonden, die meenen dat de tijd kan komen dat dagbladen als de Globe en de Timesdie thans om strijd den koning en de pruisische natie honen en beleedigen, de eersten zullen zijn om te erkennen dat Pruissen wel heeft gehandeld met het sparen van zijne krachten en nationale hulpmiddelen en dat het werkelijk in het be lang van het land en van de eer der natie is geweest, dat Pruissen geene verdragen heeft geslotenwaarvan het de strekking niet kon berekenen." In eene op den 29sten November jl. gehouden zitting der bondsvergadering is een adres der ridders van de Maltezer orde, houdende verzoek tot bekoming van jaargeld uit de staatskassen van verscheidene duitsche staten, in handen gesteld eener commissie, om de zaak te onderzoeken en rapport uit te brengen. Bij het onderzoek der geloofsbrieven in de pruis sische kamers is eene levendige discussie ontstaan over den ongeoovloofden invloed dien de regering volgens de leden der linker zijde in sommige dislrikten op de verkiezingen had uitgeoefend, door den talrijken stand der ambtenaren onder bedreiging van ontslag te dwin gen om voor de kandidaten der regering te stemmen. De minister van binnenlandsche zaken heeft het feit erkend en verklaard dat door hem eene algemeene aan schrijving in den bedoelden geest was uitgevaardigd ENGELAND. Londen. Het aan den militairen stand gewijde dagblad United Service Gazelle zegtdat het getal officieren die, hetzij wegens wonden en ziekte of met verlof van het leger in de Krim afwezig zijn, nagenoeg 2500 be draagt.

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1