Du Barky's Rkvale.wa Araiieca dé ymï&wwam böl'loway Gisteren voormiddag werden de bewoners van den omtrek van het Woolwich-tuighuis in angst gebragt door eene allervreesselijkste ontploffing op de werf van dat rijks-arsenaal. Het bleek weldradat eene der werkplaatsen, waar men bezig was brandpijlen te behan delen, in de lucht was gesprongen, waarbij acht arbei ders gekwetst en twee gedood werden. [n de maand Februarij 11. heeft men te Agra (Britsch-Indie) een manna-regen waargenomen. Het is de vrucht van eene soort van tamariskenboorn, dien de A- rabieren Asul noemen, niet ongelijk aan den Damaris- cus gallicawaaruit de Beduïnen in den omtrek van den berg Sinaï hun voedsel bereiden. De manna-regen hield verscheidene dagen aan en scheen inderdaad, even als het manna der .Israëlieten in de woestijn, van den hemel te komen. Tollens Nova-Zembla ligt gereed voor de engel- sche persvertaald door IV. Lutlenbergen in rijm gebragt door J. R. Mac-Arther. FRANKRIJK. Parijs. He politie alhier oefent een streng toezigt op de werklieden uital zulke personen van die klasse welke niet van de noodige papieren voorzien zijn, wor den weggezonden, de fransehen naar de departementen, waar zij te huis behooren en de vreemdelingen over de grenzen. De eerste zegeteekenen zijn in het gebouw der Louvre alhier aangekomen zij bestaan hoofdzakelijk uit twee groot.e sphinxen van wit marmer welke voor- loopig zijn geplaatst in de eerste zaal van het Assyri- sche museum. Behalve de bemagtiging van Sebastopol heeft de keizer ook als prijsvraag voor een dichtstuk uitgeschre ven de wereldtentoonstelling en nog een derde onder werp dat niet genoemd wordt. Elke prijs is op 20,000 francs bepaald. Reeds heeft de fransche akademie van deze beschikking des keizers officieel kennis gekregen Het derde onderwerp voor de keizerlijke prijs vragen (volgens later berigt) is: de napoleontische denk beelden. Men twijfelt echter of veel dichters aan den wedstrijd zullen deelnemen, hoezeer ook 20,000 francs aan eiken der drie prijsvragen zal worden toegekend. Het napoleontisch stelsel is niet zeer gunstig voor de dichterlijke ingevingen. Onder Napoleon I. in weer wil van al zijn genie en al zijnen roem, behoorden de drie eenige ware dichtersdie tijdens zijne regering leefdenPalisLem.ercier en Cheniertot de opisitie. Thans onder Napoleon IIIziet men hetzelfde ver schijnsel. Mad. Louise Colet of de heer Belmontet zal wel met een der drie prijzen begiftigd worden. Voor het hof te Orleans staat eene hoogst belang rijke zaak in behandeling te komen. Een familiraad heeft een vader ontzet van de wettige voogdij zijner twee kinderen en hemzelf het beschermend toezigt over hen ontnomen op grond dat hij de hervormde gods dienst heeft omhelsd en er zijne kinderen, oud acht en zes jarenen voortgesproten uit een eerste huwelijk met eerie katholijke vrouw, in wil opvoeden. De vader geweigerd hebbende zich aan dit besluit van gezegden familieraad te onderwerpen, moet de regtbank van Or leans tusschen beiden uitspraak doen. BELGTE. Brussel. In de vorige week heeft de policie van Brugge een proces-verbaal opgemaakt, ten laste van eenen graanhan delaar van Aialdegem, die, om de prijzen te doen stijgen eene partij rogge vóór de opening der markt gekocht had. Onlangs heeft eenig vrouwvolk te St. Nikolnas, in den zoogenaamden Papenakker, eenen bakkersgnst, die met eenen korf brood op zijnen rug aldaar voorbij kwam, achtervolgd, onder het geroep: Awoerdl sla dood, de grnisbukker! Hoezeer de jongen het rumoer meende te ontvlugten hebben toch die wijven, hem weldra in halende nog al vrij erg mishandeld. MENGELINGEN. Voorleden voorjaar meldde zich eene jonge boeren dochter, Anneke Berendsvan Nootdorp bij Delft bij mij aan. De arme lijderes was geheel krom en mis maakthad een buit van voren en van achteren, en was zoo klein en vergroeid dat ze als bij den grond voortkroop en niet grooter was, dan een gewoon kind van drie vierendeel jnars. Daarbij leed ze aan hevige jichtpijnen en aan een zwerend been, waarvoor ze al hon- derde guldens verdocterd en verprofessord had, zonder de geringste beterschap te ondervinden. Toen zij bij mij kwam, kon zij geen lid van haar ligchaam verloeren zonder liet uit te gieren van pijn, en alleen mond-, keel- en strot werk waren nog in behoorlijken staat, zoodat het innemen der pillen zonder buitengewone ir.oeijelyk- lieid geschieden kon. Terstond na het gebruik vel ze in eenen diepen, gezonden slaap, die van zaturdag den 1 April tot op Palmzondag den 16 onafgebroken voort duurde. Bij haar ontwaken op dien dag, was hare eerste vraag naar zuurkool met spekwaarvan zij dan ook dadelijk eene hoeveelheid nuttigde, die alle aanwezigen met re.leu versteld deed staan. De algemeeue verbazing nam eebter nog meer toe, hij haar opstaan uit het bed, dat zij zonder behulp van vreemden deed. Van den bogehel voor en achter was geen spoor meer te zien en van een krom, stijf en verdraaid ding was Anneke Berends tot een knapflink vrouwspersoon van volle vijf voet, rijnlandsohe maat, opgeschoten. Daar hare kleederen inlusschen niet meegegroeid waren, zoodat haar jak uit de naden bing, hare rokken pas tot aan de knieën reikten, nam ik de proef, om al die stoüaadje met de zalf te bestrijken, welke daarop dan ook dezelfde wonderdadige uitwerking had, als de pillen op de ligohaamsdeelen. Reeds na de eerste in wrijving kreeg het jak de behoorlijke wijdte en de rok ken de behoorlijke lengte, zoodat zij fatsoenlijk tot op de schoenen neerhingen. Vrolijk en welgemoed en alsof haar nooit iets gescheeld hadverliet de gewezen pa tient nu mijn huisdanste een heelen nacht in een speelhuis, en is zoo knap van uitzien en postuur naar hare woonplaats teruggekeerd, dat ze de eerste week al aan eiken vinger een vrijer had en de jongens van Nootdorp om haar vochtentot ze haren tegenwoor- digen man trouwde, dien ze nu onlangs gelukkig vader vau welgeschapen drielingen heeft gemaakt. Tot meer dere zekerheid om alle gevaar van wederinstorting voor te komen, blijft meergemelde Anneke Berendsthan3 vrouw Blunderzalf en pillen op gezette tijden nog geregeld voortgebrniken en verzekert, daar u'tstekende vruchten van te zien. Huisvriend Met het oog op een mogelijk tweeledig nut, t. w. ten dienste van hen die eenig opstel ter taalkundige verbetering verlangen alsook vooral om belangstelling in de regelen onzer vaderlandoche taal bij heereu hoek en steendrukkers op te wekken, wordt het onderstaande mede gedeeld als een proefje van een voortbrengsel iu druk, het publiek te Vlissingen aangeboden: J. G. V in MANUFACTUREN, op de Zjlmarkt Wijk HN.o te FUSSING RN. Heeft de eer Zijne Stads genoten te berigten dat op Zaturdag den 24. November zijne Winkel in Manufacturen, zal gehopen zijn. Verzoeken een ieders gunst en recomendatie beloofdt, eene prompte en sieville bediening. Voorwaar, in zulke voorbrengsels prijkt de drukkunst wel als eene vlag op eene modderschuit 1 (W. A. Z.) BEWERKING der CAOUTSCHOUC. De eigenschappen van de elastieke gom werden in Europa het eerst door Condumine bekend die er in 1765 een berigt over mededeelde, doch zonder gevolg. Tegen het einde der vorig eeuw werden kleine stukken ingevoerd en tot het uitwisschen van potlood-geschrift gebruikt. De fran-clien hebben den indischen naam Caoutsehouc behouden. Er is geene stof, die zóó lang ongebruikt gebleven is en nu in korten tijd zóó nuttig aangewend en de grond van zóó belangrijke takken van industrie geworden is. In de amerikaansche afdeeling der tentoonstelling te Parijs bevinden zich twee pavil joenen en eene tent, gevuld met de merkwaardigste voor werpen uit deze stof. De tentoonsteller is Charles Goo dyear van New-Haven in Connecticut, die voor 20 jaren nog niets, thans een vermogen van eenige milli- oenen bezit. In het jaar 1866 vond hij de bewerking van de Caoutsehouc uit door zwavel en eene hooge hitte, eene uitvinding, die onder den naam van gevulcani- seerde Caoutsehouc in Amerika, Frankrijk, Engeland. Belgie en de meeste duilsche landen gepatenteerd is. Hierdoor kleeft ze niet in de hitte en wordt in de koude niet stijf. Deze éóne ontdekking bragt hem tot eene reeks andere, ten gevolge waarvan dez.e stof tot de hardheid en de eigenschappen van ivoor, schildpad en vischbeen gebragt wordt. Onder de voorwerpen dezer tentoonstelling be vindt zich een gedrukt boek, waarvan en de bladen en de band van deze stof zijn en dat eene beschrijving bevat van haar gebruik. Talloos bijna zijn de voorwerpen die men er van zien kan. Van de eerstgenoemde be werking vindt men leder, dat minder duur, deugdelijker en ineer waterdigt Is dan het gewoneook schoenen buigzaam ligt en luchtig. Voor de a. mee dienen tenten, pontons, pioviandzakken, kapotte»; gelijk ook kleederen van allerlei soort voor mannen en vrouwen, zeilen enz. Voorkomen. Tapijten verhinderen de vochtigheid in de vertrekken, worden er zelve niet door aangetast en kunnen toch met de schitteiendste kleuren versierd worden. Voor de zeedienst dienen scheeps- en reddingsbooten. Nog uitgebreider wciligt is het nut van geharde Caout sehouc. Deze oxydrert even zoo min als de weeke, weerstaat iedere koude en eene hitte tot 600° Fahr. kan ook door galvanismus of op gewonen weg verguld worden, neemt ook iedere kleur en het schitterendst polituur aan. De meubelen zijn aan het schoonste zwarte ebbenhout gelijk, met fijne goiidranden, zijn lig'er dan meubelen vau hout, niet duurder dan die van dennen hout. De kleinigheden van versierselenspeelwaren toilet- en liuisgereedscbappen zijn niet op te nemen. Buiten de eenige fabriek van den heer Goodyearwaarin een kapitaal van 2 millioen dollars gelegd is zijn in Amerika 22 fabrieken naar zijne patenten werkzaam zij hebben 1200 paardenkracht en eene jaarlijksche be hoefte van 5 mill, ponden Caoutsehouczij verkoopen jaarlijks voor 25 mill, gulden fabrikaat. GHAAlTMAnST. TE GOES, DEN 11 DECEMBER 1855. Nadat liet vee thans gestald is en de werkzaamheden daar aan verbonden aljjeloopen zijn, - wordt meer {jedorscht en neemt de aanvoer, vooral van Tarwe toe. - Het weinig geschot, dat de oogst klein maakt, stemt de landlieden niet tot verkoop. De vraag was heden op de beurs tot vorige prijzen, doch hij weinig kooplust daarvoor, verminderde die en werd voor consumptie verkocht. Voor nieuwe tarwe besteedde men 16,— a 16,25; voor de zaai 16.75. Voor winter gerst 7.80 a 7,90. Nieuwe rogge 13 a 13,25. Zomer gerst 7,75. Blaauwc erwten 10,75 a 11,paardehoonen 8,75 a 9,25, bruine dito 10,75 a 11,—. BROODPRIJZEN naar de vroegere zetting. Witte brood Tarwen brood Tarwen kropbrood. 40 et, 27 23 Masteluin brood Rogge brood 20 et. 17 1 i roi u 3t 1 li li Den 6 October 1855, is te Grandhaven in Noord-Amerika overleden mijn zoon ANTHONIE NICOLAASin den ouderdom van 26 jaren. Goes, M. van KLE1JNPUTTE: 18 Deeemb. 1855. wed. S. E. Stokmans. Ik ondergeteekende verklaar hiermede, dat ik gedu rende drie jaren aan lievige kramp in de maag en in gewanden geleden heb, waarbij ik ook de hevigste maag pijnen en het zoogenaamde zuur had. De geneeskun dige hielden het voor eene lever-aandoening, en konden mij zoo het scheen geene hulp verschaffen niettegen staande ik er gaarne, alles aan had willen opofferen. Ik nam eindelijk op lezen eener advertentie de toevlugt tot de REYALENTA ARABICA. en moet erkennen dat ik reeds bij de eerste bus van f 2 welke ik bij Klinger 8f Co. in Rotterdam kocht, baat vond en na nog eene bus gebruikt te hebben geheel hersteld was. K O O L. Maasland, 13 November 1855. is een voortreffelijk voedingsmiddel, dat {en allen tijde zeer gunstig op de spijsverteriiigs-organen werkt, meest alle ziekten geneest en bij beginnende onpasselijkheden, stoornis in de functie», gebrek aan-eetlust, ongeregel- den bloedsomloop, bedorven adem en andere dergelijke voorteekenen met het beste gevolg gebruikt wordt. De prijs der UEVALENTA is 87^c. 2. f 3.50. 8 16. Dubbel geconcentreerde f4 f7 f16 f 24. Hoe grooter de bus boe voordeeliger de verhouding tu - clien prijs en gewigt. DU BARRY'S Boekjes worden graïis afgegeven. Zij is te verkrijgen in onderstaande depots. Amsterdam, Verkoophuis. Axel. J. W. Verbeek Vrolijk. Beigen op Zoom. D. Pouvvels en P. F. Appelboom. Goes, Wed. C. VREEKE. Middelburg, dépot van liet Verkoophuis. Oost- burg, Mej. P. J. Geelhoed. Scboondijke, A. Bronswijk. Tliolen, T J. Maas. Vlissingen. A. M. Kaibfleisch. Zierikzee, C. van Scliaick Ocbtman Bal. En in de bekende dépots in de andere steden. ZIJN HET MEEST AANBEVELENSWAARDIG MIDDEL VOOR STERKEN AANDRANG VAN HET BLOED NAAR HET HOOFD Mejufvrouw LGte Middelburg, was lijdende aan sterken aandrang van het bloed naar het hoofd, tengevolge waarvan dat zij somtijds duizelingen kreeg, en als dood in hare kamer nederzeeg. Zij raad pleegde drie verschillende gerieesheeren deswegenen volgde stiptelijk derzelver voorschriften, doch vond geen baat, zoo dat men eindelijk haren dood te gemoet zag. Eindelijk besloot zij nog de PILLEN van HOLLO- WAÏ te gebruiken Deze verbeterden spoedig baar geheel gestel, namen de kwade vochten weg en bewerk ten eindelijk hare volmaakte genezing. Hare vrienden en kennissen stonden verbaasd over een zoo in het oog vallende herstel; door den krachtigen en weidadigen invloed der PILLEN van HOLLOWAY. Door liet vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt: Doosjes pillen a f 0.80f 1,85, I'3.00f 0,75f 13.85, f 20.50. Potjes zalf ii f 0,80, f 1,85 f 3.00 I 7,05 f 13,50. f 20.95. zijn o]> franco aanvragen a contant te bekomen bij J. W. Verbeek Vrolijk, te Axel. J. P. Vei linden, ft' Ber- gen-op Zoom. Den beer J. Straatman hoofd-ilepöthoudor te s'Boscli. alsmede te Londen Strant 244,-HOLLOWAY'S éta blissementen. te goes btj f. kleeiiwens en zoon.

Goessche Courant | 1855 | | pagina 2