j DONDERDAG 6 DECEMBER, 1OT1IMI MliimiTIIi, BEEENDMABlfVG. MIIIIIIL llISIOTyMlM» ~BÏïML i)f uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds, uitgezonderd op feestdagen. Ut prijs ptr kwartaal is f .1.75. franco per past I .1.90, De inzet BURGEMEESTER™ WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente Dat de PATENTEN over het dienstjaar 1855, (ioo- pende van 1 Mei 1855 tot ultimo April 1S56 aan gevraagd gedurende het tweede kwartaal van dat jaar ingevuld gereed liggen en tot derzei ver afgifte, ter se cretarie zal gevaceerd worden, van heden af tot den 20 December aanstaandeuitgenomen des Zondagsdage lijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die af haling in persoon te verrigten en zich den bepaalden tijd ten nutte te maken, ten einde van alle kosten be vrijd te blijven, vermits, volgens art. 2 van Zijner Majesfeits besluit van den 17 October 1820, de onaf gehaalde patenten of de afschriften van dezelvedoor eenen deurwaarder der directe belastingen onverwijld aan de patentpligtigen moeten worden uitgereikt, tegen betaling van tien cent; waartoe dan ook den 21 De cember eerstkomende en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten raadhuize van Goesden 6 December 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. O PILAAR. GOES6 December. Heden missen wij weder verschillende nieuwsbladen, die anders de hollandsche post gewoonlijk medebrengt, waaronder Noord-Hollandsche, Geldersche en Groning- sche. Bij Zr. Ms. besluit van den 30 Nov. 1855, no. 58, is benoemd tot commissaris van politie alhier, de heer C. D. van den Busschebeëedigd klerk ter griffie der arrondissements-regtbank. In zijne zitting van verleden maandag heeft het pro vinciaal geregtshof in Zeelandin de zaak der admi nistratie tegen den heer O. Verhagenzoutzieder alhier, het vonnis der arrondissements-regtbank alhier beves tigd waarbij laatstgenoemde tot eene geldboete van 6174,60 met de proceskosten is veroordeeld onver minderd de kosten in hooger beroep gevallen. Wij zien hier thans spoedig de opening van de dienst bij den telegraaf te gemoet. Gisteren arriveerde de heer van Kerkwijkingenieur bij de telegraphie te 's Hage ter in orde brenging van het kantoor en die, uaar wij vernemen, welligt nog in deze week met zijne werkzaamheden zal gereed zijn. Men berigt uit 's Hagedat de begrooting van het departement, van marine door de tweede kamer is aangenomen met 38 tegen 24 stemmen. In den avond v;n 2 dezer, is te 's Hage de brievenbesteller K. op wien sedert lang vermoeden be stond dat hij zich schuldig maakte aan verduistering van brieven, op de daad betrapt, dat hij zich op eene sluwe wijze in het bezit had weten te stellen van een brief met geldswaarde. Hij is dien ten gevolge gevan kelijk naar het huis van verzekering overgebragt. Bij hetgeen reeds gemeld is omtrent den inhoud van het voorstel van wet op de nationale militie, voegt de Arnh. Ct. het volgende De leeftijdwaarop de dienst pligtigheid aanvangt vroeger 19 jaren wordt op 20 jaren gesteld. De inschrijving voor de nationale militie geschiedt in het jaar te voren (ter voorkoming vooral van het zich onttrekken aan de dienst door het aangaan van een huwelijk enz.) De strafbepalingen op verzuimde aaiigifte voor de nationale militie gesteldzijn verzacht. ding van ad verten tien moet geschiede n vóór drie uren des naini De vrijstellingen van de dienst zijn aanmerkelijk beperkt. Bij dat nieuwe wets-ontwerp wordt de vrijstelling wegens de dienst van broeders alléén dan toegekend wanneer de dienst door dien broeder in persoon is ver- rigt. Daardoor wordt er onderscheid gemaakt in de gevolgen van de dienst, welke m persoonen die welke bij plaatsvervanging of nummerverwisseling is gepraes- teerd. De vrijstelling wegens de dienst van broeders is niet van toepassing op de broeders van adelborsten, kadet- ten enz. Plaatsvervanging enz. Het tegenwoordig stelsel van plaatsvervanging en nummerverwisseling is behouden. Doch daarin zijn die verbeteringen gebragtwelke in het algemeen belangzoowel van het leger als van de ingezetenen, door de ondervinding als wenschelijk zijn aangetoond. Die wijzigingen bestaan hoofdzakelijk daarin, dat gehuyjden als plaatsvervangers zijn uitgesloten; dat betere waarborgen zijn gesteld voor de moraliteit der als zoodanig optredende personen en dat aan de nummerverwisseling eene gewenschte uitbreiding is ge geven. Militieraden. "Vereenvoudiging der werkzaamheden. Toevoegingbehalve van civiele geneeskundigen van militaire officieren van gezondheidom over de al- of niet geschiktheid van de lotelingen te oordeelen. Inspectie over de verlofgangers door de militie com missarissen. Deze worden van vier in het jaar tot twee per jaar verminderd. Volgens de Kcho Universel, zou Z. M. het voor nemen hebbenom bij gelegenheid der zegedie door sommigen onzer industriëelen op de tentoonstelling te Parijs is bepaald, eenige ridder-orders te schenken. Te Leijden hebben de jongens van eene der deken- fabrieken geweigerd tegen het gewone loon te werken, hun is iets meer toegelegd waardoor alles in vollen gang blijft. De oude heer Smits is in de letterlievende we reld althans onder dezen naam reeds genoeg bekend om over zijne heerlijke schriften te moeten uitwijden. Evenwel zullen velen niet weten wie eigenlijk die oude heer Smits isen wij willen daarom onzen lezers eene bijzonderheid mededeelen, die voor den geliefden schrij ver van zooveel goedszeer eervol is. Steeds werd door de heeren leijdsehe studenten veel belangstelling getoond in de vruchten der pen van den ouden heer Smits, die zoo gemakkelijk een blik in het werkelijke leven laat slaan en zich zoo vrij beweegt bij alles wat hem omgeeft-doch zij konden niet te weten komen, wie eigenlijk die vrolijke oude man was, al hunne nasporingen bleven vruchteloos. Op eene der dispuut-collegien dezer dagen, kwam.weder de oude heer Smits ter tafel, er werd met algemeene stemmen beslotendien heer publiek uit te noodigen tot deel neming aan een familiaar dinér, waartoe de uitnoodi- ging in de Ilaarlemsche Courant werd geplaatst. Al spoedig daarop informeerde de oude heer Smits zich wie eigenlijk de vriendelijke uitnoodigers waren en heeft nu de invitatie aangenomen. Na de kers-vacantie zal dus de oude heer Smits met jongelui aanzitten en wij hebben het genoegen onzen lezers te kunnen mede deelen. dat de gevierde oude heer Smits is: de heer M. P. Lindote Breda. Nabij Crooswijk is een j>aar dagen geleden het volgend ongeluk gebeurd. De zoon van den bouwman Braad, een jongman van 31 jaren, met een schuitje spoe ling zullende gaan halen wilde onder de zich daar bevin dende valbrug doorvaren en begaf zich naar den wal, om zooals daar, door gebrek aan een vasten bruggeman steeds geschieden moet, de brug zelf op te halen. Toen hij hiermede bezig was brak eensklaps de wip van de brug en viel de zware balk hem dwars over het lig- chaam. De jongman bleef bewusteloos op de plaats liggen, tot dat men de heelkundige hulp van den chi rurgijn Bijkerk had ingeroepen. Des namiddags ten ongeveer 3 ure, is hij aan de gevolgen overleden, zijne hoogbejaarde onderswier steun hij wastroosteloos achterlatende. Gewone adrertentien worden d 2O ets. de regel geplaatst Geboorte-huwelijks- en doodberigtenvan d6 regels d f .1,20 behalve het zfigelrcgt. Te Simpheropol in de Krim is een telegraaf kantoor voor het algemeen verkeer geopend. Het ligt aan de grenspunten bij Granitza en Mijslouritz in den 7den.en van dat bij Eidkuhren gerekend in den Ssten kring Voor een enkel berigt daarheen wordt mitsdien langs dén goenkoopsten weg, over de grenspunten bij Granitza en Mijslouritz, te Amsterdam, Breda, Dord recht, Groningen, 'sGravenhage, Middelburg, Rotterdam en Vlissingen 16,80 en aan de overige nederlandsche kantoren f 15.60 betaald. RUSLAND. TURKIJE. In Constantinopel was men laatstelijk zeer bekom merdter zake van het lot der vesting Kars. Op den 31 Oct. werd die plaats nog tegen de russen verdedigd, doch destijds was de toestand der bezetting hopeloos. Reeds was in de turksche hoofdstad het gerucht in omloop gebragtdat Kars in de magt van Rusland gevallen was. Selim-hassa had Erzerum verlaten om zoo spoedig mogelijk Kars te ontzetten of de daarin gelegerde troepen van benoodigdheden te voorzien doch had zijn voornemen niet kunnen ten uitvoerbren- gen en tusschen Kars en Erzerum moeten halt houden, nadat hij de overtuiging erlangd had, dat de russische magt veel sterker dan de zijne was. Naar luid van berigten uit het oosten van de Krim had het engelsch-turksch contingent bij Kertsoh een belangrijk voordeel behaald. Dat corps had eene rus sische divisiesterk 4000 man, belast met het bewa ken van eene groote hoeveelheid levensmiddelen, aange tast en op de vlugt geslagen en daarna de voorhanden voorraad verbrand. De gealliëerden zouden bij die gele genheid slechts weinige soldaten verloren hebben. Aan de zijde der russen zouden daarentegen vrij wat meer personen buiten gevecht gesteld zijn. Nog altijd spreken de dagbladen van vredes-ge- ruchten. De parijssehe correspondent van de Times beweert nu stellig te weten, dat Oostenrijk met Erank- rijlc en Engeland aan de herstelling des vredes arbeidt en voornemens is de diplomatieke betrekkingen met Rusland af te breken, indien deze mogendheid nu niet handelbaarder wordt. - Sedert de terugkomst des Czaars te Petersburg meent men dat de oorlogzuchtige stemming eer toe dan afgenomen heeft. Reeds zou bevel gezonden zijn naar de onderscheidene deelen des rijks, ten einde alles voor te bereiden om in Maart a, s. eene algemeene ügting te kunnen bewerkstelligen in welke ligting alles .zou begrepen zijn wat in staat is wapens te dragen, het leger dat thans 200,000 man telt, zal dan op 400,000 gebragt worden. Volgens de laatste berigten bevond Kars zich nog altijd in handen der turkengebrek aan levens middelen deed zich steeds toenemend gevoelen en Selim- paeha had nog niets van zich doen booren. ENGELAND. Londen. Voor een der engelsche regtbankenis een zonderling geval behandeld. De regter heeft uitspraak gedaan in eene kwestie, betreffende eene erfenis, of een gevestigd predikant over zich zelf den huwelijkszegen mag uitspre ken. De regter heeft de vraag toestemmend beantwoord. De generaal Camou heeft van het oorlogstooneel een arabisch paard naar Engeland gebragt en aan den minister van oorlog, lord Panmureten geschenke ge geven. Het dier wekt eene bijzondere belangstelling door de omstandigheid, dat drie officieren, die het ge durende zijn krijgshaftige loopbaan op den rug droeg gedood werden. Den 27 November is wederom brand ontstaan in eene der pakhuizen van de Theemswaarin behoeften voor het leger in de Krim opgehoopt lagen; men hoopt den dader te vinden. De regering is voornemens om eene nieuwe lee ning van 300 millioer. guldens aan te gaan, ten einde den oorlog met kracht door te zetten. Deze maatregel getuigt weinig voor de uitzigten op vrede, schoon het dagblad de Press berigt dat de regering tffedes.voor- steller. in overweging genomen heeft, waarvan, de grond slagen door keizer Napoleon zijn goedgekeurd Op de hoogte van Macduff is jl. wo.ensdag door eenige visschers een haai gevangen; men had veel moeite om het monster aan boord te krijgen.

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1