(«IRAVT. .No. 05. <55 -I2"4' Jaargang. 1 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags- en Donderdags j Gewone advertentien worden d l'l ets. de regel geplaatst avonds, uitgezonderd oj> jcestdagen. MAANDAG DECEMBER. ehoorte-. fin wel ijIs--' en doodherigten. van. 3 6 regels (i f .^.2(5 De prijs per lwartaal is f .1.75. franco per post f ,1.90. j behalve het zege leegt,. De inzending ran advertentien moet gesrhieden vóór drie uren des namiddags. M'ëYWÈm ffliimfflm BESENSMAKIBra. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die bet aan gaat: dat liet suppletoir kohier van de plaatselijke be lasting op de HONDEN over het loopeude dienstjaar, gearresteerd door den gemeente-raad den 1 November 11. en door Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland goed gekeurd den 23 derzelfde maandaan den gemeente ontvanger ter invordering toegezonden is; mitsdien ieder belastingschuldige vermanende, om het deswegens ver schuldigde, teil kantore van voornoemden ontvanger te voldoen. En zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan fen raadhuize van Goesden 1 December 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris II. C. P I L A A R. GOES, 3 December. Den 27 November jl. is door dhr IV. A. Ane- maet op het postkantoor alhier bezorgd een brief gea dresseerd aan den heer j. F. Moormans te Rotterdam, inhoudende een muntbiljet groot./' 10, n°. 87, T. W. Tot lieden niet aan deszelfs adres gekomen, vernemen wij dat daarvan aangifte aan de bevoegde autoriteit zal gedaan woiden. Verleden donderdag had te Ovezand een droevig 011 geluk plaats. Dl. van Hykeren22jarige zoon van M. van Jiykeren aan vallende ziekte lijdendeontvlugtte in zoodanige vlaag en ongekleed des nachts het ouderlijke huis door een venster; zijn vader dit bemerkende ijlde hem eveneens ongekleed na, en vond hem dra in eene sloot bij de hofstede van den oud-burgemeester de Jonge. Met behulp van een der bewoners dier hofstede gelukte het hem den drenkeling nog levend uit het water te halen en met eene kar huiswaarts te brengenwaar aanstonds geneeskundige hulp is toegebragtdoch de ongelukkige heeft zulks slechts korte uren overleefd. In de gemeenten Ovezande en Nisse klaagt men over de vele diefstallen die aldaar plaats hebben en waar van men zoo 't schijnt de daders nog niet op het spoor is. In den nacht van 30 November op 1 December jl. heeft er te Ellewoutsdijkten huize van den heer J. Ritmeestersecretaris aldaar een brutalen diefstal van p. m. 600 af 700 plaats gehad, bestaande uit rijksdaaldersguldens50- en 25centstukken en tien gouden tienguldenstukhen. De daders, tot heden onbekend, hebben aan de ach terzijde der woning de stopvervv van een pas ingezet glasrnamtje, uitkomende in de keuken losgesneden, een vensterglas gebroken, vervolgens het haakje aan de bin nenzijde losgemaakt, het raamtje naar buiten openslaande geopend, waardoor zij, niettegenstaande er twee ijzeren kolommen in stonden, circa 1 palm van elkander ver wijderd, in de keuken geklommen zijn vanwaar zij zich in het daarin uitkomende kantoor hebben begeven en uit eenen aldaar staanden behoorlijk gesloteiien lessenaar, dien zij met een valsehen sleutel hebben geopend, voor melde gelden in drie gewone geldzakken ontvreemd en zich daarmede verwijderd hebben door de buiten keu kendeur, mede op de achterplaats uitkomende. Blijkens de vele daarvan aanwezige sporen op den dorpel of stijl van gemeld raamtje, hebben de daders zich van eene brandende vetkaars bediend. Men schrijft uit Hoeven van 29 November: De laatste (rein van Antwerpen op Breda ontmoette eergisteren wederom een hinderpaal, die ongelukkige ge volgen had na zich kunnen slepen. Er was namelijk door kwaadwilligen een balk over de rails gelegd, waardoor de locomotief een sterken schok onderging, doch den balk verbrijzelde, waarop de ma chinist dadelijk stopte en men alzoo geen ongelukken te betreuren had. (lp het oogenblik dat dit plaats greep, was liet bui tengewoon duister zoodat men geen spoor van de daders heeft kunnen ontdekken. Daar 'n de vorige maand eene gelijksoortige misdaad plaats heeft gehad, is het wenschelijk dat de bedrijvers van zulk eene snoode daad in handen van de justitie geraken. Men meldt uit Zutphen, dd. 28 Nov. Bij de in deze week plaats gehad hebbende publieke verpachting van stadslanderijen, was het opmerkelijk hoeveel deze in waarde gestegen zijn. Vele bragten de dubbele, ja bijna de driedubbele pacht op van die van vorige jaren. Zoo is o. a. eene plaats, gelegen onder Voorst, groot circa 70 bunders, nu voor f 3000 verpachtdie tot heden on derhands nivnmer boven de 1200 opbragt. In de stoomwollen-fabriek van den heer P. Mvt- saers te Tilburg, heeft den 2Ssten, des avonds omstreeks 6 ure, een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een jongeling J. C. Reijnenca. 14 jaren, in die fabriek werkzaam, is met een riem van een der machinale spin molens in de hoogte getrokken, en werd hem tusscheu den zolder en den molen, niet alleen den arm verbrij zeld, maar is de arm inde hoogte der machine gebleven en het ligchaam ter aarde gestort, waarbij hij nog be halve de kneuzingen en verwondingen het been heeft ge broken den lijder is onimddelijk geneeskundige hulp verleend en is hij naar het gasthuis overgebragt, doch dienzelfdeii nacht onder de hevigste pijnen aan de ge volgen overleden. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat te Borgs- weer een schaap is geslagtdat 100'A ned. pd. heeft gewogen, 70 ned. pd. vleesch en 30 ned. pd. vet. Dit schaap heeft in het jongste voorjaar drie lammers ge worpen en gezoogd en is den ganschen zomer gemolken. Uit Ter Apel wordt van den 27 het volgende gemeld De postiljon die van Meppen op Haaren in het naburige Hannover rijdtheeft zich aan een' be langrijken diefstal schuldig gemaakt. Zie hier hoe hij daarbij te werk ging. Op de terugreis van Haaren naar Meppen vroeg hem een persoon te mogen mede- rijden. Hieraan werd gereedelijk voldaan en de reis werd nu gezamenlijk voortgezet. Op ongeveer één uur afstand van Haaren gekomen, verzocht de postiljon aan zijnen reisgenoot, voor eenige oogenblikken de teugels te willen vasthouden en langzaam voort te rijdendaar hij aan eene natuurlijke behoefte moest voldoen. Dit geschiedde, maar terwijl nu de wagen voortrolt, begeeft de postiljon zich achter den wagenontvreemd uit de kistdie men vergeten had te sluiten 300 Pr. dl. 525) en kiest hiermede het hazenpad. Om niet her kend te worden heeft hij de postiljonskleederen weg geworpen, die later op den weg werden teruggevonden. Den dief zeiven is men nog niet op het spoor. NOORÜ-AMERIKA. In een dagblad van San Eranoisco in California leest menonder het opschriftAan de mannen van eer de volgende aankondiging Majoor (lolia/i COrudy Cranagham, vroeger in dienst der Oost-indische compagnieheeft de eer den heeren in Snn-Erancisco zijne aankomst van Calcutta te berig- ten en hun zijne diensten als duellist en professor in het wetboek der eer aan te bieden Steunende op zijne uitgebreide ondervinding en geschiktheid in liet, vak die hij zich in meer dan 4000 eerezaken verworven heeften zelf deelnemer aan 238 duellen vleit zich majoor Grunagham te kunnen verzekeren dat hij de geschiktheid bezit de heeren van deze stad tot hunne tevredenheid te dienen en hunne eerezaken met glans te leiden. Terwijl hij zich aan de welwillendheid van deze aan zienlijke klasse van gentlemen aanbeveelt, maakt majoor Granagham het tarief openbaar't welk hij zoo laag steltdat zicli iederook van nog zoo geringe mid delen in eerezaken tot hem wenden kan. Voor do schikking en uitvoering van een duëlals volgt: op pistolen, 10 schreden afstands, 100 dollars; dito met bijlevering van pistolen kruidheelmeester en equipage 200 doll.; op buksen, 30 pas, 150 doll.: op musketten 150 doll. Voor de vreedzame vereffening eener eerezaakwaarhij de eer van beide partijen on geschonden blijftals volgtten gevolge van de be schuldiging van leugen 100 doll., wegens de uitdruk king verd schurk 75 wegens die van ezel 50 wegens een slag 130, een trap 175 doll. Deze be schuldigingen in brieven gedaan, worden onder de bil- lijkste voorwaarden uitgevoerd en er worden zoowel passende begraafplaatsen voor de ongelukkigen als stooin- bootkaavteu voor de overlevenden met slechts een ge ring opgeld, in voorraad gehouden. Volgt de onder- teekening en onderscheidene getuigschriften. RUSLAND. TURKIJE. Zoowel over den uitslag der zending van generaal Canrobertals over de vredelievende geruchten, die in de laatste dagen zijn in omloop gebragt, blijft de grootste tegenstrijdigheid in de buitenlandsche pers heerschen. De voornaamste duitsche dagbladen stemmen alle overeen in het gevoelen, dat zoo lang Rusland zich niet geneigd toont om onvoorwaardelijk aan de eischen der Westersche mogendheden te voldoengeen uitzigt op het herstel van een' duurzamen vrede bestaat. Het despotismus, zegt de onder het oog des bondsdags ver schijnende Postzeilung, dat over de kracht en het leven van 7 0 millioen onderdanen beschiktis en blijft een gevaarlijke vijand voor de europesche beschaving. Met deze hulpmiddelen voorzien kan Rusland weder een nieuw Sebastopol aanleggeneene nieuwe talrijke vloot in de Zwarte zee bouwenwaartoe het zich beroemt door zijne scheepstimmerwerven en magazijnen te Niko- laïeff, ten allen tijde in staat te zijn. Maar beschaafde natiënzoo als Engeland en Erankrijkkunnen niet steeds op schildwacht staan, om dien gevaarlijken vijand te bewakenevenmin kunnen zij bestendig millioenen gouds en honderd duizende mensehen opofferen, om aan de russische veroveringszucht paal en perk te stellen. De europesche beschaving eischt spaarzaamheid met het leven en geld der volken. Offers van dien omvang zoo als de tegenwoordige oorlog die verlangtkunnen slechts éénmaal in eene eeuw gebragt wordentot dat een resultaat is bereikt, dat het hervatten daarvan in de toekomst onnoodig maakt. Mag men afgaan op de stemming, die ook thans nog in de hooge kringen van Petersburg heerscht, dan bestaat er voor eerst geen uitzichtdat Rusland on voorwaardelijk aan de eischen der Westersche mogend heden zal voldoen. Veelbeteekeiiend is in dit opzigt eeji zeer krijgzuchtig artikel in het russische hofblad, waarvan reeds den titel: »De oorlog begint eersf' en het motto: //Moskau verloren is nog niet Rusland verloren" genoegzaam zijn om dat opstel te karakte riseren. Het wordt dan ook meer en meer waar schijnlijk dat de vredelievende geruchten der laatste dagenin zooverre deze steunen op voorstellen welke van ruslands zijde zouden zijn gedaan, in rook zullen verdwijnen. Ook aan de zending van Canrobert naar Zweden en Denemarken wordt niet meer dat gewigt gehechtwat de Times daaraan wilde hebben toegekend. Dit staat evenwel toch nog vast, dat die reis geene gewone be leefdheids-visite is en dat zij wel degelijk met de poli tiek in betrekking staat. Dit gevoelde ook de keizer van Rusland, die het daarom noodig heeft geacht zij nen generaal-adjudant non Clasenapp naar Stokholm af te zenden, met eene bijzondere opdragt aan den ko ning van Zweden. Waarin die opdragt bestaat, wordt niet gemeldmaar dat zij in verband staat met de zending van generaal Canrobert en tot tegenvvigt tegen dezen moet strekken, is ontwijfelbaar. Zweden wordt alzoo tussehen twee vuren gebragt en mag zich geluk kig achten zoo het zich er heelhuids uitredt. ENGELAND. Londen. De op gisteren gehouden kabinetsraad duurde 3'/2 uur. Ter krachtdadige voortzetting van den oorlog heeft de regering besloten tot eene nieuwe leening over te gaan van 25,000,000 pd. st, om den druk dér belastin gen niet te verzwaren. Tn 1854 hebben, volgens officiëele opgaven, op de engelsche kusten 987 schipbreuken plaats gehad waarbij 1559 menschel) zijn omgekomen. Er wordt thans uit Schotland zeer veel haring

Goessche Courant | 1855 | | pagina 1